Keir Starmer má v rukou budoucnost levice

7. 7. 2024 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty
Nejde jen o Británii. Na planetě, kterou ovládla populistická pravice, září Keir Starmer jako výjimka z tohoto trendu a jeho úspěch či neúspěch poslouží jako důkaz životaschopnosti či nevyhnutelného úpadku levice. Zatímco Francie propadla písni krajní pravice a na celém kontinentu se podobné scénáře staly novou realitou, Spojené království je jediným velkým hráčem, který to může vyvážit, stejně jako případné katastrofální nové prezidentství Donalda Trumpa.

 

Jako obvykle jsou Britové v jiném kurzu než jejich sousedé za kanálem La Manche. Po brexitu viděli negativní výsledky, které jim tento nedůsledný populistický krok Davida Camerona přinesl. A šli celou cestu po svahu dolů, s řadou chaotických premiérů, neúčinných pokusů o řešení stále rostoucích problémů ekonomiky a otázky imigrace. Mnozí tedy nevolili Starmera nebo labouristy jako takové, ale hlasovali proti statu quo s jediným cílem - vykopnout stranu Rishiho Sunaka od moci.

Populismus je účinný, protože se dotýká některých univerzálních tlačítek v emocích lidí a nabízí naději na zmírnění jejich napětí. Starmer se musí soustředit na velmi snadno pochopitelné cíle a držet se jejich řešení, aby toto řešení bylo výrazně vidět, aby bylo v myslích lidí ocejchováno jako velký úspěch v otázkách, na kterých záleží největšímu množství lidí. Takových záležitostí, které zahrnuje politika levice, je celá řada. 

Po celou dobu je jistě třeba řešit několik nejpalčivějších otázek, které se rozněcují v duchu doby, a vypadá to, že se jimi energicky zabývá. Například imigranti (legální i nelegální) a lepší podmínky ve zdravotnictví. 

Zároveň by měl být Starmer vnímán jako světový lídr v nějakém velkém problému. S Trumpem prezidentem se Londýn stává centrem bašty anglosaských demokratických hodnot, zatímco Bílý dům je v rozkladu. A na tento velký problém už upozornil Tony Blair, který je se Starmerem v aktivním kontaktu a dává mu rady a cesty přes mocenskou síť: umělá inteligence.

Umělá inteligence změní svět, jak ho známe, a Británie se může stát předvojem v předvídání jejích důsledků, využívat ji ve svůj prospěch a také hledat ochranná zábradlí, která ochrání lidi před tím, aby se stali jejími oběťmi.

Co je pro levici lepší vlajkou než se vrátit ke svému základu, jímž je obrana zaměstnanců, vzhledem k tomu, že umělá inteligence způsobí zánik milionů pracovních míst, včetně těch v domácích kancelářích. Jednou z potíží levice v posledních letech bylo najít způsob, jak zastupovat kategorii, jejíž počet se povážlivě zmenšil, tedy dělníky. Novou realitou se staly pracovní styly typu Uber, kdy člověk vykonává řadu prací pro různé lidi, bez dlouhodobého časového závazku nebo společného fyzického prostoru spolupráce, bez byrokracie a oficializovaných vazeb. 

Zároveň mají pracovníci tradičních odvětví tendenci být konzervativnější v kultuře i chování, takže levice se obhajobou identitárních kauz a práv menšin stala pro mnohé odtrženou od jejich zájmů a reality. Tím, že by se Starmer chopil kormidla v otázce umělé inteligence, může ukázat humánnější přístup levice, která bere vážně její důsledky v reálném životě lidí, nejen v ekonomice jako subjektivní záležitost. A to může levici ujistit i mladší generace, jejichž chápání UI je ještě akutnější. 

Pokud Starmer během příštích dvou let nepředvede zjevné výsledky pro známé problémy naší doby, levice propásne poslední příležitost zasadit úder této vlně krajně pravicové antidemokratické politiky, která získává stále více hlasů. 


-1
Vytisknout
3313

Diskuse

Obsah vydání | 9. 7. 2024