Pravicová skupina Viktora Orbána dosáhla kvóty pro uznání parlamentem EU
7. 7. 2024
čas čtení
3 minuty
Patrioti pro Evropu získali za své členy dánské a vlámské
nacionalisty, EU zuří kvůli nejnovější neschválené akci maďarského
premiéra v zahraniční politice. Součástí seskupení je i Babišovo ANO
Pravicové politické hnutí Viktora Orbána v sobotu získalo dostatečný počet stran, aby dosáhlo uznání ze strany parlamentu Evropské unie, což je pro maďarského premiéra impuls k jeho samozvané snaze "změnit evropskou politiku".
Tento
nacionalistický a proruský vůdce oznámil 30. června svůj záměr vytvořit
parlamentní uskupení EU s názvem "Patrioti pro Evropu".
Dánská
lidová strana a vlámská nacionalistická pro-nezávislá strana Vlaams
Belang v sobotu oznámily, že se připojí, čímž Patrioti pro Evropu
získali 23 poslanců Evropského parlamentu, což je dost na to, aby
splnili práh pro formální uznání ze strany Evropského parlamentu.
Dalšími zapojenými stranami jsou rakouští krajně pravicoví Svobodní (FPOe), centristické ANO bývalého českého premiéra Andreje Babiše, Strana pro svobodu (PVV) nizozemského protiislámského politika Geerta Wilderse, portugalská krajně pravicová strana Chega a španělská Vox.
Orbán uvedl, že tyto strany se sejdou v pondělí v Bruselu. Dalším spojencem by se po nedělním druhém kole francouzských parlamentních voleb mohlo stát francouzské Národní shromáždění. Zájem o nové hnutí projevila také italská Liga vedená Matteem Salvinim, která však svou účast nepotvrdila.
Se vznikem Patriotů pro Evropu se Orbán uchází o to, aby se stal dominantní silou tvrdé pravice v parlamentu EU. Kromě kampaně za konzervativní rodinné hodnoty a proti imigraci by skupina prosazovala ukončení evropské podpory obrany Ukrajiny proti ruské invazi.
Orbán si mezitím vysloužil novou výtku od šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella, poté, co se Orbán v sobotu zúčastnil zasedání Organizace turkických států v Ázerbájdžánu.
Maďarsko tento měsíc převzalo rotující předsednictví EU a zdálo se, že Orbán se v pátek pokusil přenést jeho imprimatur do překvapivého setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě o válce na Ukrajině.
Vedoucí představitelé EU tuto návštěvu rychle odsoudili jako jimi neschválenou a zdůraznili, že Orbán nezastupuje Brusel.
Podle Borrella byla Orbánova účast na sobotním neformálním summitu OTS v Ázerbájdžánu akcí, kde reprezentoval pouze Maďarsko, a nikoli EU.
"Maďarsko nedostalo od Rady EU žádný mandát k tomu, aby rozvíjelo vztahy s Organizací turkických států."
Orbán se kvůli svým cestám dostal do sporu s Bruselem. "Smíme jít na večeři, nebo i k tomu potřebujeme mandát EUCO?" napsal jeho politický ředitel na Twitteru po moskevské cestě.
EU rovněž odmítla pokusy OTS legitimizovat neuznanou Severokyperskou tureckou republiku tím, že ji přijme jako pozorovatele, uvedl Borrell. Ostrov Kypr je již desítky let rozdělen mezi mezinárodně uznanou řecky mluvící Kyperskou republiku, která je členem EU, a turecky mluvící Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává pouze Ankara.
OTS je mezinárodní organizace sdružující země s turkickými jazyky, kterou v roce 2009 založily Turecko, Ázerbájdžán, Kazachstán a Kyrgyzstán. Maďarsko se v roce 2018 stalo jejím pozorovatelem.
Podrobnosti v angličtině ZDE
3246
Diskuse