Solomonův příběh
4. 7. 2024
Solomon byl lékařem v etiopské oblasti Amhara. Když tam loni v srpnu vypukl ozbrojený konflikt, v němž proti sobě stály etiopské vládní síly a amharská milice známá jako Fano, Solomon a jeho kolegové byli ohromeni, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch, ve svém denním přehledu.
Nemocnice se potýkaly s rostoucím počtem obětí jak v souvislosti s ubývajícími zdroji, tak s útoky vládních sil. Stejně jako mnoho jiných zdravotníků pracujících ve městech, kde probíhaly těžké boje, i Solomon ošetřoval všechny typy pacientů, ať už potřebovali lékařskou pomoc kdokoli.
Etiopská armáda se k takovému humanitárnímu duchu stavěla odmítavě.
Když vládní síly v listopadu převzaly kontrolu nad Solomonovým městem, vojáci zabavili nemocniční sanitku a obvinili lékaře, že ji využívají k léčbě bojovníků milice Fano. Začali také obtěžovat Solomona a vyhrožovali ostatním zaměstnancům a opakovaně prohledávali nemocnici. a prohledávali jejich domovy.
Navzdory tomu Solomon a jeho pokračovali v ošetřování pacientů. Ale v prosinci už vyhrožovali. telefonátů přibývalo. Později se dozvěděl, že armáda umístila jeho jméno na seznam lidí podezřelých z poskytování lékařské péče bojovníkům Fano.
Výhrůžky mohly být jen stěží vážnější. Vládní bezpečnostní složky v regionu - včetně armády a spojeneckých milic - napadly a napadají vojenské jednotky. a dokonce zabíjejí zdravotnické pracovníky.
Etiopské vládní síly opakovaně přepadají nemocnice a hledají pacienty. se zraněními, jako jsou střelná poranění, která armáda považuje za důkaz, že se pacienti účastní bojů nebo že jsou spojeni s nepřítelem.
Také rabují a ničí zdravotnický materiál a zaměřují se na sanitky, přinejmenším v jednom případě se jednalo o zjevný útok bezpilotního letounu.
Tyto rozsáhlé útoky etiopských bezpečnostních sil se rovnají válečným zločinům proti zdravotníkům, pacientům a zdravotnickým zařízením.
Mezinárodní humanitární právo, známé také jako válečné právo, zakazuje útoky na lidi, kteří se ocitli v nebezpečí. na civilisty a civilní objekty. Kromě toho poskytuje zvláštní ochranu zdravotnickým zařízením, zdravotnickým pracovníkům, sanitkám, pacientům a osobám, které se nacházejí ve zdravotnických zařízeních.
Vzhledem k tomu, že civilisté nadále nesou hlavní tíhu bojů v regionu Amhara a válečných zločinů přibývá, vyvstávají otázky pro okolní svět stále naléhavější.
Co udělají mezinárodní partneři Etiopie? Budou trvat na zastavení útoků na zdravotnictví? Budou požadovat, aby osoby odpovědné za válečné zločiny byly pohnány k odpovědnosti? A budou z toho pro Etiopii vyvozeny nějaké důsledky spojenci, pokud vláda odmítne jednat?
Diskuse