Rusko v Sýrii znovu bombarduje školy, domovy a nemocnice

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta
26. dubna zahájila syrsko-ruská vojenská aliance ofenzívu na Idlib,  poslední enklávu vzbouřenců. K eskalaci dochází poté, co Rusko a Turecko v září 2018 vyjednalo příměří. Nyní však byly obnoveny letecké údery a absolutně je při tom ignorována potřeba chránit civilní životy.Za poslední tři týdny bylo usmrceno podle OSN více než 80 civilistů. Místní aktivisté zaznamenali stovky leteckých úderů denně na školy, nemocnice a domovy. Civilní objekty jsou při tom pod ochranou mezinárodního práva. Poprvé za poslední dva roky přicházejí zprávy, že syrská vláda znovu používá svých nechvalně známých barelových bomb. Jejich výbuchy jsou nekontrolované a mají v civilních oblastech naprosto ničivé dopady.

I když tato protizákonná taktika není nová - Human Rights Watch ji zdokumentovala v Ghútě, v Aleppu i jinde, Idlib je mimořádný případ: Polovina asi tří milionů jeho obyvatel jsou uprchlíci. Nemají kam jít a civilisté jsou tak nuceni setrvávat ve válečné zóně.

10. května vyjádřila Rada bezpečnosti OSN "vážné znepokojení" nad situací v Idlibu a "naléhá, aby všechny strany dodržovaly mezinárodní humanitární právo a chránily civilisty".

Vlády by měly  dát najevo Rusku, že pokud bude podporovat zlořády syrské vlády, není možné s Moskvou ani s Damaškem normálně spolupracovat a že Sýrie i Rusko budou pohnány k odpovědnosti za svůj nebezpečný nezájem o životy Syřanů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
8095

Diskuse

Obsah vydání | 21. 5. 2019