Amnesty International: Mezinárodní trestní soud by měl prošetřit "zločiny proti lidskosti" spáchané ve Venezuele

17. 5. 2019

Amnesty obviňuje Madurův režim ve Venezuele, že reaguje na protivládní protesty "systematickou politikou represe".

Organizace je přesvědčena, že venezuelské úřady během potlačování protivládních protestů spáchaly zločiny proti lidskosti - a vyzývá Mezinárodní trestní soud (ICC), aby je vyšetřil.

Podle lidskoprávní organizace režim koncem ledna na protesty reagoval "systematickou a rozsáhlou politikou represe". Madurovi oponenti byli během protestů mučeni a zabíjeni.

"Povaha útoků... úroveň koordinace bezpečnostními silami, stejně jako známky stejných vzorců v letech 2014 a 2017, vedou Amnesty International k přesvědčení, že venezuelské úřady spáchaly zločiny proti lidskosti," uvedla Amnesty v prohlášení.

Organizace vyslala v únoru do Venezuely vyšetřovací misi. Podle jejích zjištění bylo v období mezi 21. a 25. lednem zabito nejméně 47 osob. Nejméně 33 jich zastřelily bezpečnostní síly a 6 příznivci vlády.

"Jedenáct z těchto úmrtí představují mimosoudní popravy," říká Erika Guevarová, ředitelka AI pro Ameriky, která prezentovala zprávu v Mexico City.

"Státní síly identifikovaly lidi, kteří byli prominentní při protestech ve svých komunitách, lokalizovaly je a krátce poté zabily... Někteří z nich byli mučeni, než byli zabiti," uvádí zpráva.

Ve stejném období bylo bez obvinění zadrženo více než 900 lidí, včetně dětí.

Zpráva vyzývá Radu OSN pro lidská práva a Mezinárodní trestní soud k vyšetřování.

Madurova vláda na obvinění nereagovala.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3684

Diskuse

Obsah vydání | 21. 5. 2019