Čína vede proti Izraeli válku by proxy

3. 7. 2024

čas čtení 5 minut
Na začátku listopadu se dopis údajně napsaný Usámou bin Ládinem stal virálním na sociální síti TikTok, kde americké děti natáčely videa, na kterých chválily obsah dopisu a přiznávaly, že je to přimělo přehodnotit jejich základní přesvědčení. Dopis je hluboce antisemitský a obhajuje islámský terorismus proti Izraeli a Západu. Obvinění proti platformě sociálních médií za šíření dopisu byla tak hlasitá, že TikTok nakonec odstranil veškerý obsah s videem, píše Pesach Wolicki.

Samozřejmě není divu, že by si Usáma bin Ládin získal virální popularitu u amerických teenagerů na TikToku. Tiktok vlastní společnost Bytedance, kterou ovládá Komunistická strana Číny, a Čína je odhodlána zničit Spojené státy a jejich spojence – zejména Izrael.

"Hnutí Hamás je součástí palestinské národní struktury a Čína má zájem o vztahy s ním," řekl čínský diplomat Wang Kche-ťien Hamásu během březnového setkání s vůdcem Hamásu Ismáílem Haníjou v Kataru. V té době se na čínských sociálních sítích hojně šířilo video, ve kterém se televizní moderátor chlubil, že "TikTok pro Palestinu vyhrál hodně".

Partnerství mezi Komunistickou stranou Číny a Hamásem je oboustranné. Chálid Mašál, nejvyšší vůdce Hamásu, řekl na začátku listopadu v rozhovoru pro arabskou televizi, že Hamás "usiluje o spolupráci se supervelmocemi, Čínou a Ruskem". Dodal, že Čína by se měla inspirovat invazí Hamásu do Izraele pro své vlastní plány na dobytí Tchaj-wanu.

Jaký zájem má Hamás na čínské invazi na Tchaj-wan? Odpověď je jednoduchá: Izrael i Tchaj-wan jsou považovány za spojence a proxies Spojených států.

To pro Čínu představuje posun. Diplomatické vztahy Izraele s Čínou sahají více než tři desetiletí do minulosti a návštěva premiéra Netanjahua v Číně v roce 2017 vedla k uzavření 25 dohod o spolupráci v odhadované hodnotě 2 miliard dolarů. V té době Netanjahu vyjádřil zájem připojit se k čínské iniciativě Pás a stezka a vyzval Čínu, aby v Izraeli vybudovala infrastrukturní projekty.

V prosinci 2023 však izraelské společnosti oznámily, že čínští dodavatelé zpožďují dodávky potřebných materiálů a životně důležitých komponent a požadují řadu nových forem a předpisů. A v lednu 2024 COSCO, čínský státní lodní gigant, oznámil, že ukončí provoz v Izraeli a s Izraelem.

Pak se naplno vyměnily strany.

Izraelské obranné síly našlyv Gaze obrovské množství nedávno získaného pokročilého čínského vojenského vybavení a zbraňových technologií, tvrdí Guermantes Lailari, vědec na Národní univerzitě Chengchi na Tchaj-wanu a důstojník amerického letectva ve výslužbě. Čínští specialisté na tunelovou válku pomáhali navrhovat a stavět tunely Hamásu. Lailari mi také řekl, že IDF objevila dva tunelové inženýry z Čínské lidové osvobozenecké armády, což znamená, že Čína významně pomohla Hamásu při výstavbě masivních tunelových sítí pod pásmem Gazy. (Inženýři byli po nátlaku na Izrael vráceni do Číny.)

A na konci dubna Komunistická strana Číny hostila vedení Hamásu a Fatáhu ve snaze nastolit jednotu mezi palestinskými frakcemi.

Proč se Komunistická strana Číny s rozsáhlými obchodními vztahy s Izraelem a tradičně neutrálním postojem na Blízkém východě najednou tak ostře obrátila proti židovskému státu?

V březnu 2021 podepsaly Írán a Komunistická strana Číny pětadvacetiletý pakt o spolupráci, který čínský ministr zahraničí Wang I označil za "trvalou a strategickou". Podle dohody bude Čína investovat do íránské energetiky, infrastruktury, dopravy a námořních přístavů. Výměnou za to Írán poskytne zlevněné pravidelné dodávky své ropy.

Čína a Írán od té doby partnerství ve všech těchto oblastech zintenzivnily. A jedním z klíčových strategických cílů Íránu, účelem proxies Hamásu a Hizballáhu, je zničení Izraele ("malého Satana") a nakonec i Spojených států ("velkého Satana").

A zde se překrývají čínské a íránské cíle: V květnu 2019 vyhlásil Si Ťin-pching "lidovou válku" Spojeným státům. Webová stránka ČLOA vysvětluje, že "lidová válka je totální válkou a její strategie a taktika vyžadují celkovou mobilizaci politických, ekonomických, kulturních, diplomatických, vojenských a dalších mocenských zdrojů, integrované použití různých forem boje a bojových metod".

Čína a Írán mají komplexní strategické partnerství a sdílejí cíl svrhnout Spojené státy. To je důvod, proč Čína prosazuje íránské geopolitické cíle na Blízkém východě.

Je nejvyšší čas, aby Izrael a Spojené státy uznaly pravdu: Komunistická strana Číny je nepřítelem Ameriky – a nepřítelem Státu Izrael.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
2965

Diskuse

Obsah vydání | 4. 7. 2024