Nejnovější vědecký výzkum: 40 procent lidí nakažených koronavirem nemá žádné příznaky. Je to cesta k likvidaci pandemie?

9. 8. 2020

čas čtení 11 minut

 

Z nového výzkumu vyplývá, že někteří z nás mohou být částečně chráněni v důsledku styku v minulosti s koronaviry, působícími rýmu a nachlazení.


Když začala výzkumnice Monica Gandhi hlouvěji zkoumat nákazy nového koronaviru, překvapilo ji, jak vysoký byl počet nakažených lidí bez příznaků, píše Washington Post.

V ubytovně pro bezdomovce v Bostonu bylo nakaženo 147 lidí, ale 88 procent z nich nemělo vůbec žádné příznaky, i když bydleli ve stejném prostoru. Továrna na zpracování kuřecího masa Tyson Foods v Arkansasu měla 481 infekcí, 95 procent z nich bylo asymptomatických.. Ve vězeních v Arkansasu,  v Severní Karolíně, v Ohiu a ve Virginii bylo nakaženo 3227 osob, ale 96 procent z nich bylo asymptomatických.

Průběžné zpravodajství

Česká republika zaznamenala 323 nových nákaz

8. 8. 2020

čas čtení 9 minut

Foto: Brazilské zdravotnické odbory protestují proti neefektivním opatřením vůči epidemii 
 

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  10. 8.  bylo v ČR registrováno  18353 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 120 případů. V sobotu však byl nárůst o  323 případů.   V nemocnici je nyní  114 osob a  celkem zemřelo 390 osob. (MZČR záhadným způsobem počty mrtvých snižuje. Že  by obživli?)  Číslo R  v ČR je 1,1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce. V Británii jsou zdravotníci a politikové znepokojeni, že se tamější číslo R začíná přibližovat jedničce.   - Zajímavé je, že v Británii je nyní denní počet nákaz na jednoho obyvatele o dost nižší než v ČR. 7. srpna bylo v Británii 950 nových nákaz. V Británii je 66 milionů lidí, tedy děleno 6.6 by to na ČR mělo být cca 160 nákaz denně. V ČR je to však už řadu dní více než 200 nákaz denně, za posledních 24 hodin dokonce 323.. Přesto se zdají být Češi o hodně blazeovanější ve věci pandemie než Angličané - zřejmě proto, že Angličané vědí, jak drastická je to epidemie. (Ve Skotsku je průměrný denní nárůst infekcí za poslední týden 38 případů denně, Skotsko má pět milionů obyvatel, pro Česko by to tedy bylo 76 případů denně.)

- Nakaženo koronavirem je v sobotu více než 19.39 milionů osob a nejméně 719 795 lidí zemřelo.


- Hostince jsou "katastrofou" pro šíření koronaviru a jsou riskantnější než letadla, konstatují vědci. Návštěvníci hostinců se potenciálně vystavují koncentraci kapének s nákazou  v důsledku chabé ventilace a toho, že lidé neustále hovoří, často hlasitěji, aby přehlušili hluk hostince. Nová karanténa byla uvalena na britská města Aberdeen a Preston v důsledku šíření nákazy z hostinců do domácností, které se navzájem navštěvovaly. Dr. Julian Tang z University of Leicester upozornil, že jestliže cítíte česnek v něčím dechu, znamená to, že jste tak blízko, že vdechujete jeho vzduch.

- Bývalý brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta, který byl odvolán v dubnu poté, co kritizoval nedostatečnou reakci prezidenta Bolsobara vůči koronaviru, kritizoval brazilského prezidenta, že vůbec nereagoval na 100 000 mrtvých: "Existuje 100 000 brazilských rodin, kterým se nedostalo jediného slova útěchy či solidarivy od vlády," řekl Mandetta deníkuy O Globo. V sobotu odpoledne oznámil brazilský tisk, že počet mrtvých v zemi stoupl o 538 na 100 240.  ZDE 

- Obří masný provoz v Dánsku, Danish Crown, oznámil v sobotu, že uzavřel velká jatka v Ringstedu, asi 50 km od Kodaně, poté, co tam bylo nakaženo koronavirem 150 zaměstnanců. Koronavirem bylo postiženo v Evropě několik jatek, zejména v Německu.

- Španělské pobřežní městečko Fuengirola nedaleko Málagy na španělském jižním pobřeží vyslalo policii do svých nočních klubů, které jsou magnetem pro mladé lidi. Noční kluby jsou opakovaně zmiňovány zdravotnickými úřady jako zdroje nákazy. (Viz nákaza v pražském klubu Techtle Mechtle.) Španělsko v pátek registrovalo největší denní nárůst infekcí od ukončení karangény v červnu, 1895 případů, o 200 více než předchozí den.

- Několik tisíc lidí demonstrovalo s duhovými vlajkami ve Varšavě a požadovalo propuštění aktivistky LGBT, obviněné z vyvěšení duchových transparentů na sochy a z poškození vozidla protipotratového aktivisty:

Rozhovor Britských listů 307. Nikdo nemůže mít iluze, že se nezvýší nezaměstnanost

7. 8. 2020

čas čtení < 1 minutaZanedlouho budou v České republice krajské a doplňovací senátní volby. Má česká sociální demokracie pro tyto volby nějakou účinnou strategii, nebo je prohraje? O tom mluví Bohumil Kartous s bývalým premiérem České republiky Vladimírem Špidlou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Volby v Bělorusku: Hlavní opoziční kandidátka se musela skrýt

9. 8. 2020

čas čtení 2 minuty


Světlana Tichanovskaja, hlavní opoziční kandidátka proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi, se v sobotu večer musela skrýt před policií, poté, co Lukašenkova policie zatkla několik významných činitelů její předvolební kamapně.

V neděli se v Bělorusku konají všeobecné volby poté, co v minulých dnech a týdnech docházelo k obrovským demonstracím proti Lukašenkovi. Očekává se, že Lukašenko prohlásí, že ve volbách zvítězil, avšak zfalšování voleb zřejmě povede k dalším demonstracím.


Nad námi visí Damoklův meč nukleární záhuby

8. 8. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Svět si v těchto dnech připomíná 75. výročí od svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Pokud se někdo domnívá, že jaderná kolize v současnosti nehrozí, šeredně se mýlí. Zatímco sdělovací prostředky zvládají pandemii, ekonomické potíže a jakž takž klimatickou krizi, hrozba nukleárního inferna je očividně nad jejich síly. Za prvé, mělo by se důkladněji hovořit o skutečných důvodech, které vedly k nukleární destrukci dvou japonských měst. Za druhé, diskutujme o nebezpečných tendencích dneška, které se podle některých ukazatelů rovnají nouzovému stavu.   

Nezabíjejte babičku!!

8. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Severoanglické město Preston bylo přidáno k oblastem, kde je zakázáno rodinám, aby se setkávaly


Zákaz setkávání rodin v bytech i na zahradách byl v severní Anglii prodloužen o další týden a byl rozšířen do města Preston, oznámilo anglické ministerstvo zdravotnictví. Předseda městské rady v Prestonu řekl v sobotu v britském rozhlase, že se tamější úřady zaměřují na mladé lidi s drsným varováním: NEZABÍJEJTE BABIČKU!

"Šíření nákazy je v mnoha případech důsledkem chování mladých lidí, kteří virus přinášejí domů. Je znepokojující, že mladí lidé pod třicet nákazu nyní získávají tak rychlým způsobem."

Opět mrtví (a nejen teď, a nejen tam)!

8. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 2 minuty

 


Burkina Faso. Četli jste už o této zemi někdy? Je v Africe, že? Relativně menší subsaharská oblast, pod pásem zemí přes celou Afriku od východu na západ se specifickými životními podmínkami (a nazvaná „Sahel“; jen malým severním cípečkem Burkina Faso je k tomu pásu začleněna). Ze severu a od západu je sousedem tohoto státu Mali. Od východu pak Niger a Benin. Z jihu (počínaje na východě) jsou to pak Benin, Togo, Ghana a Pobřeží slonoviny. Název shora citovaného státu v českém překladu by měl mít znění „Země Spravedlivých“. (Jde zároveň o turisticky vděčnou oblast; pokud nezvažujeme možná klimatická a další rizika.)

Nejen poněkud zaokrouhlené „výročí“

7. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minutyŽe k tomu došlo zrovna před 75 lety, nezní možná tak úctyhodně, jako když řekneme či napíšeme, že k zatím zde nezmíněné události došlo přesně před třemi čtvrtinami poslední stovky let. A že se teď jedná o 6. srpen 1945. Přesněji: 8:15 ranního místního času. Kde? V Hirošimě.

Už technicky šlo o zcela výjimečnou událost. Shození první jaderné pumy vůbec. Vojensky? Likvidace celého města jedinou bombou. Lidsky (poprvé)? Ta puma dostala od těch, co s ní měli rozmanitě nemálo do činění, název „Little Boy“, aneb „Malý kluk“ či „Chlapeček“. Lidsky až dodatečně – nejednou možná s triumfem, jindy s ještě většími rozpaky – bylo posléze spočítáno, že okamžitě bylo mrtvých obětí tohoto náletu na 120 000 lidí (z pozoruhodné části rovněž japonských vojáků); další lidé potom po léta umírali jak v důsledku těžkých zranění, tak následkem zhoubného ozáření.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Počet úmrtí v USA "by mohl dosáhnout 300 000". Afrika má víc než 1 milion nákaz

7. 8. 2020

čas čtení 8 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  8. 8.  bylo v ČR registrováno  18060 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 323 případů.   V nemocnici bylo 116 osob a  celkem zemřelo 389 osob. (MZČR záhadným způsobem počty mrtvých snižuje. Že  by obživli?)  Číslo R  v ČR je 1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.   - Zajímavé je, že v Británii je nyní denní počet nákaz na jednoho obyvatele o dost nižší než v ČR. 7. srpna bylo v Británii 950 nových nákaz. V Británii je 66 milionů lidí, tedy děleno 6.6 by to na ČR mělo být cca 160 nákaz denně. V ČR je to však už řadu dní více než 200 nákaz denně, za posledních 24 hodin dokonce 323.. Přesto se zdají být Češi o hodně blazeovanější ve věci pandemie než Angličané - zřejmě proto, že Angličané vědí, jak drastická je to epidemie. (Ve Skotsku je průměrný denní nárůst infekcí za poslední týden 38 případů denně, Skotsko má pět milionů obyvatel, pro Česko by to tedy bylo 76 případů denně.)

- Dr. Anthony  Fauci, hlavní americký expert na infekční choroby, si musel najmout pro sebe a pro svou rodinu ochranku, protože dostává výhrůžky smrtí za to, že apeluje na občany, aby dodržovali zásady jak omezit šíření pandemie. Trumpova vláda systematicky nebezpečí pandemie bagatelizuje, avšak Fauci od samého začátku informuje o nebezpečí pandemie věcně a jasně. "V nejdivočejších snech bych si nebyl představoval, že lidé, kteří protestují proti normálním zásadám veřejného zdraví budou tak ostře proti nim a protestují proti tomu, co říkám jménem vědy tak silně, že vás tím vlastně ohrožují," řekl Fauci v CNN. UYSA zaznamenala téměř 160 000 úmrtí na COVID-19 a více než 4,8 milionů nákaz. ZDE 

- Počet úmrtí na koronavirus může dosáhnout do prosince 2020 až 300 000, varují vědci z University of Washington. Šlo by to snížit, pokud lidé budou nosit roušky a dodržovat sociální distancování. Kdyby 95 procent lidí nosilo roušky, zachránilo by to 66 000 životů. ZDE  

- Americký Kongres se stále nedohodl na finanční podpoře pro Američany, nezaměstnané v důsledku koronaviru. Demokraté odmítají snížit podporu nezaměstnaným, která byla do konce července 600 dolarů týdně, Republikáni to vyžadují, protože jinak se prý Američané budou "vyhýbat práci". Od konce července nemají nezaměstnaní Američané žádnou podoru. Americká vláda zrušila celonárodní průzkum o situaci občanů v pandemii, protože začal vykazovat, že mnozí lidé nemají na jídlo a jsou ve velmi špatné situaci.

Podminovaná budoucnost

7. 8. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

První výsledky vyšetřování výbuchu v bejrútském přístavu přinesly zjištění, že místní celní správa od roku 2013 opakovaně varovala před možností katastrofy a snažila se dosáhnout odvozu nebezpečného ledku z nevhodné skladové budovy. Na výstrahy svědomitých ovšem "nahoře" nikdo nedbal, dokud k výbuchu skutečně nedošlo.

Jaký je stav médií v Bělorusku?

7. 8. 2020

čas čtení 7 minut

Před volbami v Bělorusku, které proběhnou tento víkend (9. srpna) přinášíme český překlad rozhovoru, který vedl Valentinas Mite, korespondent Výboru na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists/CPJ) pro Rusko a Bělorusko na sklonku června s běloruskými novináři Barysem Chareckým a Jurijem Drakachrustem o svobodě tisku v Bělorusku.

Je zarážející jak některé praktiky ekonomického nátlaku na nezávislá média, popisovaná v rozhovoru, můžeme čím dál častěji pozorovat i v dalších zemích Evropy, naposledy například v Maďarsku v případě serveru Index.hu, anebo ještě plíživěji v případě serveru Origo – viz. např. reportáž NY Times The Website That Shows how a Free Press Can Die, ze kterého se stala hlásná trouba orbánovské propagandy.(Albín Sybera)

Barys Charecký je zástupce vedoucího Běloruské asociace novinářů (BAJ), a Jurij Drakachrust je v Praze přebývající korespondent Rádia Svobodná Evropa / Radio Liberty financovaného americkým Kongresem. Drakachrust Bělorusko často navštěvuje a přispívá do běloruských nezávislých médií. Jejich odpovědi byly redigovány pro větší přehlednost.

Jaký je dnes celkový stav médií v Bělorusku?

Twitter, stejně jako od letošního června Facebook, nyní jasně označuje účty státní propagandy a nebude je už propagovat

7. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

 

Ode dneška začal Twitter varovně označovat účty, které patří "sdělovacím prostředkům napojeným na stát, jejich šéfredaktorů a dalších vysokých činitelů", píše  Shayan Sardarizadeh, novinář specializující se na Fake News.   

Nejzajímavější je, že od čtvrtka Twitter nebude "státem ovládaná" média zvýrazňovat. Nebudou se objevovat na timelinu, v notifikacích ani ve vyhledávání. Je to důležitá změna.

"Sdělovací prostředky napojené na stát" jsou definovány jako "média, v nichž má stát přímou kontrolu nad jejich obsahem buď v důsledku jejich financování, přímého nebo nepřímého politického nátlaku a kontroly nad výrobou a distribucí," píše Twitter.

Označeny těmito varovnými upozorněními účty tiskové kanceláře Xinhua, čínského "Lidového deníku",  ruské televize Russia Today a Sputniku.

Sputnik - Ruské, na stát napojené médium:

USA: Generální prokurátorka státu New York chce zrušit mocnou střeleckou organizaci kvůli finančním podvodům

7. 8. 2020

čas čtení 3 minutyGenerální ředitel americké National Rifle Association (NRA), mocné celoamerické organizace hájící vlastnictví střelných zbraní a podporující finančně Donalda Trumpa, a celá řada dalších vysokých činitelů po dlouhá desetiletí páchali finanční podvody a kradli ze zdrojů této organizace miliony dolarů pro vlastní potřebu. Toto obvinění je obsaženo v žalobě, kterou ve čtvrtek podala generální prokurátorka státu New York. Obvinila vysoké činitele NRA, že je za poslední roky odklonili z této neziskové organizace 64 milionů dolarů.

Protiklady

6. 8. 2020 / Jan Sláma

čas čtení 5 minut

Denně jsme my občané zaplavování, řekl bych až topeni, množstvím optimistických a zase pesimistických informací, rad, proseb i hrozeb. Všechno v souvislosti se světovou pandemií toho všelijak nazývaného onemocnění.

Občas mi to, račte prominout, připadá, že to bylo přivedeno nějakou vyšší mocí. Dokonce snad nějakou mocí, která chce lidstvu přehodit výhybku někam jinam než ke zbožnění stálého růstu výroby a spotřeby.

Lidstvo pak, alespoň v dosahu mé vlastní osobní zkušenosti, vyrábí roušky, kupuje a shání, nasazuje a zase snímá roušky, shlukuje se a zase separuje, tak jak ti nejvýše povolaní usoudí, co je třeba. Oni sami pak buď jdou příkladem v respektování svých pokynů nebo tím, že se na ně vykašlou. Ti s rouškami před televizními kamerami je občas mají ozdobeny symboly svých politických stran a hnutí. I to o nich něco vypovídá. Volby se blíží. Představa, že by na ně občané zapomněli nebo na ně dokonce zanevřeli, je děsivá.

Vzpomínky z Rojavy

7. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Prohlížím fotky z roku 2016 a vzpomínám na rojavské město Gire Sipi (Tell Abyad). Toto město má velmi specifické etnické složení. Většinu obyvatel města a jeho okolí tvoří Arabové, patřící k rúzným kmenům - Naim, na východě, Annaza a Jais na jihovýchodě, jihu a západě, Hannada na jihu města. Dále zde žijí Kurdové (těch je zhruba 15-20 procent), Arméni a Turkméni.

Po začátku občanské války v Sýrii padlo město do rukou islamistických skupin, nejprve al-Nusry, později ISIS. V létě 2014 bylo Gire Sipi od ISIS osvobozeno SDF (syrské demokratické síly, skládající se z YPG, křesťanských a arabských milic), píše Markéta Všelichová.

Chystá se ruská invaze do Běloruska?

7. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta

Vypadá to, že části ruské 4. gardové tankové divize "Kantěmirovskaja" jsou na cestě z Naro-Fominsku [kde má jeden z klíčových útvarů Západního vojenského okruhu svou základnu - KD], komentuje fotografie vojenský analytik Petri Mäkelä.

Situace v Bělorusku je křehká a 4. divize je jednou z nejlépe hodnocených jednotek pro ofenzívní operace.

Tři dekády bludu

7. 8. 2020

čas čtení 9 minut

Spojené státy dnes čelí potenciálně existenciální výzvě své národní bezpečnosti, když dva velmocenští protivníci, Rusko a Čína, zpochybňují jejich nadvládu po studené válce. Důvod? Po třicet let byly USA vedeny korporátními, mediálními a politickými elitami, které nedokázaly uznat přetrvávající platnost velmocenské politiky, napsal Andrew A. Michta.

Od koronavirové recese ke koronavirové depresi?

7. 8. 2020

čas čtení 6 minut

Je tomu přibližně pět měsíců od zavedení prvních karanténních opatření kvůli chorobě COVID-19. To znamená, že s příchodem září absolvujeme dvě taková čtvrtletí - bez vyhlídky na konec, napsal George Friedman.

Antikomunisté označují Muriel Blaive za komunistku, protože dělá seriozní vědeckou práci

6. 8. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 10 minut


Francouzská historička Muriel Blaive je v těchto dnech na dovolené u rodičů na francouzské Riviéře.Její tam žijící rodiče se smíchy mlátí do kolen, když jim sdělila, že čeští antikomunisté je považují za komunisty. Rodiče Muriel Blaive volí totiž pravici.

Mně už trvalá kulturní válka v ČR o neúplatné a objektivní historické zkoumání života za komunismu připadá hodně nudná, tak její aktivisty na sociálních sítích automaticky blokuju. Nepřinášejí nic nového.

Je ale zajímavé, že si nedají pokoj. Nejnovější jejich komická argumentace je ta, že Muriel Blaive  vlastně není mezinárodně uznávaná historička (skutečně? mezinárodních historiků a politologů zabývajících se střední Evropou se nezeptali, ani nezohledňují skutečnost, že výzkum Muriel Blaive naprosto odpovídá mainstreamovému mezinárodnímu výzkumu každodennosti v diktaturách, především komunistických).

Připomíná mi to pokusy diskreditovat světové vědce, kteří před padesáti lety poukazovali na to, že kouření způsobuje rakovinu, nebo klimatology, kteří přinesli důkazy o člověkem způsobeném globálním oteplování. O těchto pozoruhodných paralelách v těchto nebezpečných kulturních válkách viz níže.

Avšak to, že si ideologičtí antikomunisté nedají pokoj, signalizuje, že o pravdu nejde. Jde o mocenský diskurs: My budeme tvrdošíjně mlít svou, dokud mocensky neovládneme veřejný prostor.

Průběžné zpravodajství

Trump: "Virus zmizí!"

6. 8. 2020

čas čtení 5 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  6. 8.  bylo v ČR registrováno  17529 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 244 případů. Růst počtu nákaz se zvyšuje.  V nemocnici bylo 121 osob a  celkem zemřelo 388 osob.  Číslo R  v ČR je 1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  

- Donald Trump ve středu opakoval, že podle jeho přesvědčení "virus sám zmizí" - navzdory varování hlavního amerického epidemiologického experta drt Anthonyho Fauciho, že bude trvat po většinu roku 2021, než bude koronavirová pandemie zvládnuta a že je nepravděpodobné, že bude kdy virus zcela odstraněn. Na tiskové konferenci v Bílém domě Trump řekl: "Virus už mizí, on zmizí, věci mizí, absolutně. Nemám o tom v mysli pochyb, bude to dříve než později." Spojené státy registrují 4,7 milionů nákaz a více než 157 000 úmrtí. ZDE 

- Facebook odstranil status ze stránky Donalda Trumpa, který šířil o koronaviru falešné informace. Je to poprvé, co Facebook začal jednat. Twitter potrestal účet oficiální předvolební kampaně "Team Trump", že zveřejnil lživý klip. Účet byl pozastaven a bude moci tweetovat teprve, až bude tento tweet odstraněn. ZDE   ZDE

- Město Los Angeles vypne dodávku elektřiny a vody do těch nemovitostí, kde se opakovaně pořádají "nehorázně velké" mejdany, oznámil ve středu primátor Eric Garcetti. ZDE 

- Počet nových případů nákazy koronavirem poprvé od května stoupl v Německu na více než 1000 denně. Vláda zpřísnila testovací režim pro osby cestující do rizikových regionů. Od soboty se cestující navracející se z rizikových regionů budou muset podrobovat povinným testům.

- V Británii nefunguje trasování kontaktů nakažených osob. V týdnu končícím 29. července bylo vystopováno pouze 72,4 procent kontaktů nakažených osob.

- Severoanglické město Preston zaznamenalo v týdnu do 31. července 49 nových případů, tedy téměř 35 případů na 100 000 obyvatel a čelí nové zpřísněné karanténě. Totéž se stalo začátkem týdne ve skotském Aberdeenu, kde se nákaza rozšířila od návštěvníků hostince.

Rozhovor Britských listů 306. Hovoříme s velkým novinářem z Hlasu Ameriky

5. 8. 2020

čas čtení < 1 minutaKdyž novinář Jolyon Naegele informoval předem v roce 1989 ve vysílání Hlasu Ameriky, že Gustáv Husák bude odvolán ze svých funkcí, české komunisty to neuvěřitelně rozzuřilo a snažili se proti němu učinit razantní kroky. Nešlo to. A věděli jste, že koncem osmdesátých let byl konflikt mezi slovenskou a českou StB? Jan Čulík pokračuje v rozhovoru s jedním z nejvlivnějších novinářů v posledním desetiletí komunistické éry, Američanem Jolyonem Naegelym, mluvícím dokonale česky i celou řadou dalších slovanských jazyků. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 5. srpna 2020.

První část rozhovoru s Jolyonem Naegelym je ZDE

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Nová studie potvrzuje rozsáhlé úniky metanu v Severním moři

7. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

Během expedic do rezervoárů ropy a plynu v centrální oblasti Severního moře v letech 2012 a 1013 vědci z GEOMAR Helmholtzova centra pro oceánský výzkum v Kielu objevili fenomén, který byl do té doby sotva známý. Zjistili, že z mořského dna kolem opuštěných vrtů stoupají metanové bubliny.

Rozhovor Britských listů 305. Jak vznikne velký novinář a odborník na Střední Evropu

31. 7. 2020

čas čtení < 1 minutaV prvním ze tří rozhovorů mluví Jan Čulík se světoznámým novinářem, někdejším středoevropským zpravodajem Hlasu Ameriky Jolyonem Naegelem o jeho novinářských zkušenostech a o tom, co v něm vyvolalo tak velký profesní zájem o Československo, Českou republiku a střední Evropu. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Hospodaření OSBL za červenec 2020

4. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

V červenci 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 42 719,87 Kč,  výdaje byly 61 731.50  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, v červenci 2020 jsme se dostali do výrazného deficitu. 

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Facebook odstranil Trumpův lživý clip

6. 8. 2020

čas čtení 2 minutyFacebook ve středu poprvé odstranil ze svých stránek lživý klip Donalda Trumpa. Trump v něm v televizi Fox News lživě tvrdil, že děti jsou "vůči COVIDU-19 téměř imunní". Existují důkazy, že děti, které jsou nakaženy COVIDEM-19, většinou mají mírnější příznaky než dospělí. Avšak nejsou imunní a některé děti vážně onemocněly nebo na tuto nemoc zemřely.

"Toto video obsahuje nepravdivá tvrzení o tom, že skupina lidí je imunní vůči COVIDU-19. To je porušením naší strategie ohledně škodlivých dezinformací týkajících se COVIDU-19," uvedl mluvčí Facebooku.

Exploze v Bejrútu a ruská spojka. Místní i ruský bordel

6. 8. 2020

čas čtení 9 minut
V Bejrútu roste hněv a zoufalství poté, co státní činitelé přiznali, že obrovská exploze v přístavu, která usmrtila nejméně 135 lidí, zranila tisíce a připravila statisíce lidí o přístřeší byla předpověditelná a mnozí před ní opakovaně varovali.


Reportér Channel 4 News: Svět se ptá: Jak se to stalo? I když nevíme, co to podpálilo, první a zásadní odpovědí na tu otázku je: dusičnan amonný. Libanonský premiér v úterý promluvil k národu a hovořil o 2750 tunách této chemikálie. Která zůstala ve skladišti v bejrútském přístavu po dobu šesti let! Bez bezpečnostních opatření.

Libanonský premiér Hassan Diab: Fakta budou zveřejněna o tomto nebezpečném skladišti. Bylo to tam od roku 2014.

Reportér: Dusičnan amonný je běžně užívaná chemikálie. Používá se na výrobu hnojiv a výbušnin. Je to okysličovadlo, což znamená, že zintenzivňuje hoření. I když je obtížné ji zapálit samu o sobě, detonuje, pokud je vystavena extremnímu horku v uzavřeném prostoru. Také pokud je kontaminována například slanou vodou nebo ropou, reakce se zrychluje.

Jo Gilbertson, oddělení hnojiv, AIG: Protože je to okysličovadlo, musí to být skladováno mimo jakékoliv látky, které by se mohly stát v případě požáru zdrojem paliva. Protože dusičnan amonný dodá velké množství kyslíku.

Reportér: Takže: co dělaly tisíce tun dusičnanu amonného po dobu šesti let ve skladišti v Bejrútu? Načasování a tonáž odpovídaly příjezdu jedné nákladní lodi.

29579

Exploze v Bejrútu je výsledkem neschopnosti a korupce libanonských vlád

6. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Výbuch v přístavu Bejrútu, který usmrtil přes sto lidí a 5000 dalších zranil, je poslední ranou, která dopadla na Libanon zmítající se ve vážné ekonomické, politické a zdravotnické krizi. Tyto problémy ještě prohlubují sankce Trumpovy vlády uvalené na Hizballáh, který má zastoupení v libanonské vládě.

Podle amerického novináře Ramiho Khouriho je tento tragický incident dalším důkazem nahromaděné neschopnosti, korupce, amatérismu a lhostejného přístupu k potřebám obyvatelstva po sobě jdoucích libanonských vlád.

Tento stav trvá 10 nebo 15 let, možná déle. Během této doby se libanonský lid dostal na hranici zoufalství. Libanonci dnes nemají dostatek pitné vody. Nemají elektřinu. Nemají zaměstnání. Nemají jídlo za přijatelnou cenu. Úroveň vzdělání klesá. V Bejrútu hladoví půl milionu dětí.

Více než stovka ekonomů volá po konci uhlíkové ekonomiky

6. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

Více než stovka předních ekonomů naléhá na politiky, aby využili vzácné příležitosti k transformaci ekonomického systému tak, aby nebyl závislý na fosilních palivech. Tento krok by posílil životaschopnost planety.

Ekonomové uvádějí, že ve chvíli, kdy usilujeme o předělání světa, je v našich silách opustit uhlíkovou ekonomiku, což také musíme udělat.

Experti, včetně Jeffreyho Sachse a nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze, zveřejnili svá stanoviska v deníku Guardian, kde píší o vzájemně propojených krizích: o pandemii, ekologickém kolapsu a ostré nerovnosti, informuje Andrea Germanos na webu commondreams.

Nekrolog nádherné řeky a jednoho renesančního města

6. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Řeku Vltavu sjíždím více než dvacet let, naučil jsem se na ní pádlovat, dnes na ní učím pádlovat studenty a své děti, znám v ní každé zákoutí i kameny v jezu. V posledních letech se stala místem zlatokopů, kteří obsadili každou volnou louku, kde vyrostl nový kemp nebo "občerstvovna", kde duní hudba v popu, country nebo rocku, asi podle toho, jaký má majitel "vkus", píše na Facebooku Rostislav Konopa.

Exploze v Bejrútu: Donald Trump málem vyvolal mezinárodní incident

6. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

Tragický okamžik, kdy lidé plakali, truchlili a byli vystrašeni prohloubil americký prezident Donald Trump. Novinářům v Bílém domě řekl, že incident v Bejrútu konzultoval s představiteli Pentagonu. Trump spekuloval o tom, že podle armádních špiček mohlo jít o bombu. Tuto zprávu přinesla pobočka CNN v Bejrútu.

Tým CNN zavolal třem představitelům amerického ministerstva obrany, aby zjistil, zda to, co Trump prohlásil, je pravda. Ti CNN sdělili, že neexistují důkazy o tom, že by šlo o teroristický útok. Vojenští představitelé, kteří odmítli sdělit své jméno, aby nebyli vystaveni postihu, prohlásili, že nevědí, o čem prezident mluví. Mohli klidně dodat, že sám Trump neví, o čem mluví, píše blízkovýchodní odborník Juan Cole.

 

Lidské zdraví versus politika: Bílý dům zastavil národní testovací plán, aby poškodil modré státy

6. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Časopis Vanity Fair přinesl informace pojednávající o tom, proč Trumpova vláda nebyla schopna přijít s národním testovacím plánem, a to navzdory mnohaměsíčnímu úsilí v režii Trumpova zetě Jareda Kushnera.

Ve výbušném textu s titulkem Jak se Kushnerův tajný testovací plán vypařil investigativní novinářka Katherine Eban píše, že Jared Kushner s pomocí několika bohatých byznysmenů usiloval o vytvoření národního testovacího plánu, než se Bílý dům rozhodl, že to není nutné, protože Covid-19 zasáhl nejvíce modré (demokratické) státy.

Eban píše: „Toto léto ve zničujících detailech odhalilo lidské a ekonomické ztráty – kvůli tomu, že nebyl vytvořen systém národního testování, což většina ostatních vyspělých států udělala,“ informuje web Democracy Now!

 

Černý jestřáb sestřelen. Definitivně

5. 8. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Léta 2001-2014 - dobu mezi útoky z 11. září a ruským přepadením Krymu - bychom mohli zjednodušeně označit za zlatý věk jednotek zvláštního určení považovaných za hlavní nástroj "boje s terorismem". Vedl ke zdvojnásobení stavu amerických speciálních sil a ke zmnohonásobení jejich rozpočtu. Nicméně s postupnou obnovou klasického velmocenského soupeření v posledních letech mýtus dominance speciálů na moderním bojišti rychle ztrácí dech ZDE ZDE ZDE. A jak si všímá například Tim Nichols ZDE, je nezbytné znovu postavit speciální síly na místo, které jim po právu náleží v širší národněbezpečnostní strategii.

Ničení životního prostřední zvyšuje nebezpečí výskytu pandemií

6. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto: Silnice vedená amazonským pralesem 

Krysy a netopýři, v jejichž organismech žijí patogeny jako COVID-19, se vyskytují v poškozených ekosystémech daleko častěji

Lidské ničení přírodních ekosystémů zvyšuje množství krys, netopýrů a dalších zvířat, což může vést k pandemiím jako je COVID-19, vyplývá z nové rozsáhlé analýzy.

Výzkum zkoumal téměř 7000 zvířecích komunit na šesti kontinentech a zjistil, že proměna divočiny v zemědělskou půdu či obytné plochy často vede k vyhlazení větších zvířat. To prospívá malým, přizpůsobivějším zvířatům, která jsou také nositeli většiny patogenů schopných nakazit člověka.

Lidská populace je stále častěji postihována nemocemi, které vznikly u divokých zvířat, jako viru HIV, Zika, SARS a Nipah. Od vzniku koronavirové pandemie varuje opakovaně OSN i Světová zdravotnická organizace, že svět musí jednat proti příčinám těchto pandemií - totiž proti ničení přírody. Nestačí jen řešit zdravnotní a hospodářské dopady. 

Studie: Rostoucí teploty mohou způsobit více úmrtí než všechna infekční onemocnění dohromady

6. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

Počet úmrtí způsobených zvyšujícími se globálními teplotami narůstá a brzy zastíní počet zemřelých v důsledku všech infekčních nemocí, pokud nebudou omezeny emise skleníkových plynů, jak zjistila nová studie.

Stoupající teploty způsobí devastaci především v chudších a teplejších oblastech světa, které budou mít značné potíže přizpůsobit se nesnesitelným klimatickým podmínkám, které připraví o život narůstající počet lidí. Ekonomické ztráty způsobené klimatickou krizí, jakož i náklady na adaptaci, pocítíme po celém světě, a to i v bohatých zemích.

Při scénáři vysokých emisí by se celosvětová úmrtnost do konce století zvýšila o 73 úmrtí na 100 000 lidí. Tento údaj téměř odpovídá současnému počtu obětí všech infekčních chorob, včetně tuberkulózy, HIV/AIDS, malárie, horečky dengue a žluté zimnice.

Malinko o romských věcech

6. 8. 2020

čas čtení 7 minut

Ještě malinko k těm romským věcem, neboť po sobotním památném dni Romského holocaustu se vynořilo v mnoha fb diskuzích opět nemálo českých expertů na Romství a romskou historii z české IV.cenové skupiny, píše Jaroslav Miko.

Nechutný a hloupý veřejný rasistický "vtip" demagoga Klause ml. na jeho fb stránkách v tento pietní den nevyjímaje.

Co se týče Romů, když pomineme ty zakořeněné předsudky a nesmysly, stále jsme svědky opakujících se mylných argumentů.

Pomozte nám, prosíme, v pomoci uprchlíkům v Řecku

6. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Přátelé,

jménem naší občanské iniciativy ČEŠI POMÁHAJÍ mám k Vám velkou prosbu.

Na podzim letošního roku, pokud nám v tom nezabrání vládní opatření v souvislosti s Covid-19, zajíždí naše iniciativa s humanitární pomocí do uprchlického tábora na řeckém ostrově Chios, píše Jaroslav Miko. 

Navážeme tak na naše minulé cesty do táborů na Balkáně a kromě pomoci dětem, ( a i za tímto účelem proběhla naše nedávná romská benefiční zábava se skvělými Bengas a spol.) chceme výrazně pomoci také ženám v těchto táborech, aby se i v těch špatných podmínkách alespoň trošičku opět cítily důstojně.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Více než 20 zemí v Evropě zprovozňuje mobilní aplikaci pro trasování kontaktů nakažených osob. Česko ne

5. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto: Hroby pro oběti koronaviru, Ekvádor  

Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Počet nakažených v ČR  překročil 17 000.  5.8.  bylo v ČR registrováno  17286 nakažených, je to alarmující nárůst za posledních 24 hodin o 290 případů. Je to největší počet nákaz od 28. června.  V nemocnici bylo 123 osob a  celkem zemřelo 383 osob. (MZČR tento údaj od včerejška snížilo.)  Tyto údaje jsou nepřesné.  Číslo R  v ČR je 1.1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  

- Většina zemí Evropské unie používá rádiového signálu krátkého dosahu systému Bluetooth k trasování kontaktů mezi lidmi a k rozšíření varování, pokud je některý z nich nakažen koronavirem. Apple a Google vyvinuly normativní aplikaci, která bezpečně zaznamenává na vašich chytrých mobilních telefonech vaše kontakty. V EU používají tuto aplikaci Rakousko, Chorvatsko, Dánsko, Německo, Itálie, Irsko, Litva a Polsko. Má se připojit dalších devět zemí EU. (V Británii je systém mobilní aplikace v troskách, poté, co na něj Johnsonova vláda vydala miliony liber. Jeho brexitéři se chvástali, že Británie bude mít mobilní trasovací systém "vlastní" a že bude "nejlepší na světě". Ukázalo se, že je to fraška. Nic nevybudovali.)

- Počet mrtvých na koronavirus překročil 700 000. Více než 150 000 mrtvých je v USA, v Brazílii více než 90 000. Po světě umírá na koronavirus jeden člověk každých 15 vteřin.

- Wayne a Lauri Rogersovi byli vždycky spolu. Jezdili spolu na motocyklu, starali se s láskou o svých pět vnoučat a strávili bok po boku spolu třicet let. Ve čtvrtek oba zemřeli na koronavirus během několika hodin - leželi vedle sebe na dvou odlišných pokojích na jednotce intenzivní péče. Wayne, 65,  byl na Floridě vězeňským pracovníkem a nákazu přinesl manželce Lauri, 61, domů z práce. Na Floridě je nakaženo koronavirem 1800 zaměstnanců věznic a 9000 vězňů. Nakaženi jsou i ministři pro vězeňství. ZDE  

Navazuji niť? – Jen „kliky-klik“?

5. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 7 minut

Před koncem svém posledního příspěvku do Britských listů jsem též uvedl dva odkazy na předchozí své (doprovodně snad taky souvztažné) náměty; v jednom se připomínala jedna hodně zpočátku medializovaná, ale dozajista přitom zbytečná smrt, k níž došlo v USA (kromě jiného také potenciálně mající „rasistické konotace“), ve druhém jako kdyby šlo – že by „herně“ – o možný výsledek jednoho příštího politického střetu u nás doma. Zároveň jako kdyby takto pisatel bezděčně taky prozrazoval, že ať už byl jedním námětem jakkoliv daleko, nic ho nebrzdilo v tom, aby posléze ještě přistál doma. Přitom nám běžně stačí k tomu či onomu letmá zmínka, a my jaksi „hned o tom víme své (a není nutné nic rozvádět)“. Navíc stále více do našich informačních kanálů prorůstá internet; takže málem vše si vyklikáme (včetně zboží z obchodu). Míváme potom své rozmanité orientační výtyčky pro jakýkoliv obor úvahy, aniž bychom nutně museli mít za to, že – když se něco „nastolí“ – to či ono je možná stále problém.

Koronavirus: Proč nákaza u některých lidí působí vražedně a u jiných vůbec ne?

5. 8. 2020

čas čtení 5 minutStudie pacientů s vážným průběhem COVIDU-19 ukazuje, že imunitní systém postrádá svou normální koordinovanou reakci.

Vědci začínají odhalovat jednu z nejsložitějších záhad koronavirové pandemie: Proč někteří lidé vážně onemocní, zatímco jiní se rychle uzdraví?

U některých pacientů, vyplývá z celé řady nedávných studií, virus způsobuje, že začne jejich imunitní systém bláznit.

Imunitní systém najednou není schopen zmobilizovat ty správné buňky a molekuly proti virové invazi, a tak imunitní systém spustí namísto toho ofenzívu všech svých zbraní - což zlikviduje zdravé tkáně, informuje New York Times.

Kdo jiný by byl ještě více k ničemu jako poslanec britské Horní sněmovny?

5. 8. 2020

čas čtení 8 minut


Pravidelné satirické komentáře o současné britské politice od Johna Craceho jsou výmluvně deprimujícími informacemi o zemi, která se v současnosti tvrdě propadá do populismu. Přitom podvodníka Johnsona nejméně třicet procent Angličanů stále miluje - navzdory tomu, že zavinil smrt téměř 50 000 jejich spoluobčanů a uvrhne v nadcházejících měsících zemi do vážné hospodářské krize způsobené koronavirem i brexitem.

John Crace se veřejně přiznává, že trpí klinickou depresí. Jeho články jsou komické, bohužel se v jejich podstatě skrývá děs.

Protože jde o satirické komentáře, jsou založeny na nadsázce. Avšak zároveň i na velmi dobrém investigativním výzkumu a na informovanosti o současné britské politice. Bohužel, té nadsázky v těch článcích bývá jen tak 20 procent, ač to může být k nevíře, 80 procent textu jsou fakta a jenom fakta.

Neměl by někdo začít psát takovéto články o Babišovi, Klausovi mladším, Okamurovi a o české politice? (JČ)

Markéta Všelichová: Musíme pomoci politickým vězňům v Turecku

5. 8. 2020

čas čtení 4 minuty


Obrázek pro mě před propuštěním namalovala Hatice, Syřanka, arabsko-arménská, z oblasti Hasaky. Před lety, když na její vesnici útočil Daesh, připojila se pro obranu svého domova na několik měsíců k YPG. Po sedmi letch poté, co od YPG odešla, byla zatčena v Turecku spolu s manželem a chtějí pro ni až patnáct let vězení. Ve vězení je se dvěma dětmi, roční holčičkou a tříletým chlapečkem. S chlapečkem jsme měli hodně silné pouto, být možnost, věřte že si ho vezmu sebou.

Na obrázku to pak má být on. A ten obrázek je reakce na jiný, můj, kteý já jsem nakreslila pro ně. Na něm šla Hatice po stejné cestě ruku v ruce s dětmi po směrové ceduli "Domov Markéty". Mělo jít o vyjádření toho, že se neloučíme navždy a ať se stane cokoliv, jednou se zase určitě potkáme a i kdyby po těch patnácti letech, u mě budou mít vždy dveře otevřené!NEPODÁVEJTE SI RUCE!

4. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta

NEPODÁVEJTE SI RUCE A NEOBJÍMEJTE SE!

Je moc pěkné zdravit se přátelsky s lidmi.

Avšak teď není doba na to, aby si lidi podávali ruce a objímali se!

NEMŮŽEME RISKOVAT NOVÉ UZAMČENÍ ZEMĚ!!

(Kdy budou takovéto billboardy v Čechách? JČ)

V Bejrútu došlo k obrovským explozím. 135 mrtvých a 5000 zraněných

4. 8. 2020

čas čtení 4 minutyV přístavní oblasti v libanonském hlavním městě Bejrútu došlo k dvěma velkým výbuchům, které usmrtily nejméně 25 osob a zranily tisíce dalších. Městem proběhla obrovská tlaková vlna, která širokodaleko rozbila skla v oknech, vyvracela dveře a otřásala budovami.

Stovky domovů se staly rázem neobyvatelnými poté, co výbuchy zničily velkou část bejrútského přístavu.

Tisíce lidí hledaly ošetření v blízkých nemocnicích, které jen obtížně zvládaly vlnu raněných. Automobily byly poházeny po ulicích a silnicích a výbuchy byly slyšet až ve vzdálenosti 80 kilometrů na severu země.

K výbuchům došlo v 17.05 středoevropského času. Příčina je nejasná. Izrael odmítl odpovědnost a nabídl humanitární a lékařskou pomoc.

Libanonský premiér Hassan Diab potvrdil, že vybuchlo 2700 tun dusičnanu amonného, hnojiva. (K podobné katastrofě došlo při výbuchu 2300 tun tohoto hnojiva v Texasu r. 1947.)

Aktualizace: Politikové, jimiž už většina libanonské společnosti pohrdá, přislíbili, že opraví více než milion  vyražených oken. Občané, postižení katastrofálním kolapsem  libanonské ekonomiky a koronavirovou karanténou, která kolaps národa prohlubuje, jim nevěří.

"Pokud se navzájem poženou k odpovědnosti, možná změním názor," řekl zaměstnanec jednoho obchodu Khaled Qudsi. "Ale můžete se vsadit, že pokud byl tento výbuch spojen s nějakými komerčními zájmy, bude to zameteno pod koberec a vymyslí si nějakou výmluvu."

Dusičnan amonný je v průmyslu běžně užívaná chemikálie, používaná většinou na výrobu hnojiva, protože je dobrým zdrojem dusíku pro rostliny. Je také jednou z hlavních komponent při výrobě výbušnin pro hornictví.

Dusičnan amonný sám o sobě není výbušný, ale okysličuje, přitahuje kyslík k ohni, proto je výbuch daleko intenzivnější. Dusičnan amonný vybuchne pouze za extremních podmínek, normálně je velmi obtížné způsobit, aby explodoval. Zatímco dusičnan amonný lze používat k uhašení ohně, když je kontaminován, například ropou, stává se vysoce explozivním.


Podle původních zpráv vybuchl sklad s rachejtlemi. Libanonský šéf bezpečnostních služeb Abbas Ibrahim se domnívá, že vybuchly zápalné chemikálie uskladněné ve skladišti. Ministr vnitra Mohammed Fahmi vysvětlil, že ve skladišti bylo velké množství dusičnanu amonného a požadoval vyšetřování, jak mohlo dojít k jeho výbuchu.

K explozím došlo v době, kdy Libanon zápolí s katastrofální hospodářskou krizí, v jejímž důsledku drasticky poklesly příjmy místních lidí a děsivě se zvýšila nezaměstnanost. Mezitím roste napětí mezi Izraelem a organizací Hezbollah na jižní hranici Libanonu.

Výbuch byl pociťován dokonce i na Kypru, ve vzdálenosti 200 km. "Všichni na Kypru to cítili," řekl George obyvatel kyperského hlavního města Larnaca. "Mně se doma třásly dveře. Bylo to tak hlasité, že jsme si mysleli, že se to stalo tady. Celý dům se otřásal." 

Mezitím Donald Trump ve Washingtonu rozvinul konspirační teorie, že "určitě muselo jít o teroristický atentát".

Výbuch během mše vysílané televizí. Takhle vypadá apokalypsa:

Další šílený rozhovor Donalda Trumpa v americké televizi

4. 8. 2020

čas čtení 4 minuty

Donald Trump viditelně selhával v televizním rozhovoru, když mu byly položeny konkrétní otázky k celé řadě problémů, včetně počtu nákaz koronavirem v USA a úmrtí na COVID-19, včetně jeho nepravdivého tvrzení, že hlasování poštou je podvodné, a včetně jeho nečinnosti ohledně skandálu, kdy Rusko platilo Talibanu za vraždění amerických vojáků v Afghánistánu.

Trump také opakovaně zpochybňoval příčinu smrti pedofila a sexuálního násilníka Jeffreyho Epsteina, jehož byl blízkým přítelem, a zdůrazňoval, že přeje všechno dobré Ghislaine Maxwellové, která čelí u amerického soudu obviněn, že se účastnila sexuálního zneužívání nezletilých dívek Epsteinem. Maxwellovou také dobře znal. Sexuálních orgií u Epsteina a Maxwellové se měl účastnit i anglický princ Andrew, což přímo ohrožuje anglickou monarchii. (Mimochodem, Ghislaine Maxwellová je českého původu. Jejím otcem byl milionář a majitel tiskového impéria Robert Maxwell  - původním jménem Jan Hoch - , který ke konci života vykradl důchodové fondy svých zaměstnanců a když se na to přišlo, spáchal sebevraždu.)

 

Mezitím v Absurdistánu 139:

Smíte požadovat zavraždění spoluobčanů, pokud je to v bibli. Homosexuálové jsou marxisté a ten je totožný s hitlerovským nacismem

4. 8. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Takže to je to konečné rozhodnutí. Polské prezidentské volby byly prý platné. Ano, protestovalo sice asi 20 000 lidí, ale "soudci", jmenovaní stranou Právo a spravedlnost tyto stížnosti hromadně odmítli. Například 4086 stížností na zaujatost státní televize proti Trzaskowskému bylo odmítnuto z formálních důvodů. Prý nedokázali pisatelé stížností vysvětlit, jak  zaujatost televize TVP mohla nějak volby ovlivnit. Kdyby jen soudci naslouchali dnešnímu de facto řediteli TVP (jeho postavení je formálně nyní nejasné, ale všichni vědí, že právě on tam rozdává karty), Jacku Kurskému, který přiznal ve rozhovoru pro jeden provládní týdeník: "Kdyby nebylo TVP, Trzaskowski by nad Dudou drtivou většinou zvítězil..." 

Tohle proboha používá UNIVERZITA pro svou reklamu?

4. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta

Tento příspěvek  jako "zajímavý" či snad "poutavý" využívá ke své prezentaci "Univerzita Hradec Králové".

Na oficiálním univerzitním facebooku je uveřejněna výpověď jedné absolventky, jak bylo studium báječné, ale napsané neuvěřitelně vulgárně: ""husina až na prdeli", "mě každej bude vysírat", "sepisování těhlech krávovin", "slyšíš co jsi za magora", "chuť se na všechno vyloženě nejradši vysrat" etc.

To je teď v ČR ta univerzitní kvalita? ptá se Jaroslav Bajer. No, podívejte se:


Chtěl jsem Vás požádat, zda byste mohl ze svého univerzitního prostředí udělat letmé porovnání s nadanými, jistě i pečlivými studentkami v Hradci Králové, dodává.


Souvislosti (ne vždy uvažované)

4. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty


Vždycky jako kdyby bylo „na tapetě“ jedno hlavní téma. A ty další existující náměty jako kdyby neexistovaly. Aniž to má znamenat, že se musíme vždycky rozptylovat „doprovodnými“ detaily z jiných možných zájmových oblastí.

Prioritou těchto dní jsou pro mnohé mezi námi pochopitelně dovolené a případné předpovědi počasí v tom takto reflektovaném čase. Že už máme na začátku srpna celosvětově 18 milionů lidí, kteří se nakazili koronavirem (a že v posledním červencovém týdnu se zvýšily počty denně nově nakažených zrovna v ČR), není nutně „priorita“ pro každého mezi námi. Kolik lidí již vinou té koronoavirové nákazy zemřelo možná zbytečně, kdyby jen odpovědné orgány reagovaly na tu již evidentní hrozbu v nejednom státě aspoň o pár týdnů dřív, zůstane mimo komentář. A ne, že bychom na tom byli všichni zhruba obdobně, pokud jde o samo nebezpečí nákazy (nejde jen o věk).

Lincoln Project: Jak zachránit Ameriku: Vyhnat Trumpa z úřadu tím, že ho přimějete zešílet

4. 8. 2020

čas čtení 3 minutyKdyž vám hoří dům, je vám asi jedno, kdo jsou hasiči, poznamenává Washington Post.

Před listopadovými volbami roku 2020 se Donaldu Trumpovi podařilo sjednotit Republikány i Demokraty, konzervativce a pokrokáře, penzisty i mileniály, kteří se nyní v bezprecedentních počtech snaží mu zabránit, aby v listopadu vyhrál volby.

Což vysvětluje obrovský nárůst popularity Projektu Lincoln, skupiny protitrumpovských Republikánů, kteří vlezli Trumpovi do hlavy. Jejich virální videa a tweety, zesměšňující jeho postoje, jeho inteligenci i jeho vlastenectví - jsou zaměřeny jak na váhající Republikány, tak na Trumpa samotného - získaly podporu mnoha milionů dolarů, od dárců z obou politických stran

Nákaza koronavirem na dětském letním táboře je vážným varováním

3. 8. 2020

čas čtení 3 minuty


Děti nejsou vůči koronaviru imunní, píše Washington Post. Zamysleme se nad epidemií, která se rozšířila na dětském letním táboře ve státě Georgia. Z 344 testovaných osob na táboře byly testy pozitivní u 260 táborníků a zaměstnanců tábora. V kategorií dětí ve věku 6-10 let jich bylo nakaženo koronavirem 51 procent, dětí ve věku od 11 do 17 let bylo nakaženo 44 procent, táborníků ve věku 18-21 let bylo nakaženo 33 procent.

Táborníci hodně zpívali a hulákali, nenosili roušky, okna nebyla otevřená, aby docházelo k ventilaci, i když jiná ochranná opatření dodržována byla. Americká Střediska pro zvládání nemocí (CDC) dospěla k závěru, že se "virus rozšířil velmi efektivně v prostředí mladých lidí, kde přespávali. Důsledkem byla vysoká míra nákazy u osob ze všech věkových kategorií", i když mnoho z nich nemělo žádné příznaky.

Rozhovor Britských listů 304. Brání antikomunismus Čechům, aby poznali svou historii?

27. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta


Brání stereotypní mytologické představy o vlastní národní minulosti Čechům v porozumění své historii i své současné situaci? Proč nemají Češi tradici geopolitického přemýšlení a co se proti tomu dá dělat? Na tato témata, ve světle nedávné kontroverze týkající se skandálních útoků na historika Michala Pullmanna, hovoří Jan Čulík s politologem Václavem Žákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 29. července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Klimatická krize

Pobřežní záplavy by v následujících dekádách mohly pohltit až pětinu globální ekonomiky

4. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

Nový výzkum, na kterém jsem se podílela, přichází s odhady, na kolik peněz nás může přijít environmentální destrukce v blízké budoucnosti. Pobřežní půda vystavená povodním by se do roku 2100 mohla zvětšit o 48 procent. Odhaduje se, že do té doby zhruba o polovinu vzroste zasažená populace a její majetek. Podle současného scénáře vysokých emisí skleníkových plynů a absence protipovodňové ochrany by ztráty na majetku mohly v roce 2100 představovat ekvivalent 20 procent světové ekonomiky.

To také znamená, že do roku 2100 by se počet osob vystavených pobřežním záplavám mohl zvýšit až na 287 milionů (tedy 4,1% světové populace), píše výzkumnice Ebru Kirezi na webu Conversation.

"Skandál" Pullmann: Lidem prostě vadí analýza dnešního režimu

3. 8. 2020

čas čtení 1 minuta
Co to tehdy ten zatracený Pullmann vlastně napsal? ptá se Petr Fischer.  Proměnil se jazyk, píše, slova jako „socialismus a plánování byly na začátku devadesátých let důsledně nahrazeny demokracií a trhem. Co však zůstalo, přesněji řečeno, na co si lidé vzpomněli jako na funkční a pohodlnou praxi, byl důraz na formálnost slov – tak aby ospravedlnila co nejširší škálu postojů a nesvazovala je vyšším moralismem. Také proto se v devadesátých letech jen s velkými obtížemi otevíraly debaty o tom, co je vlastně demokracie, zda trh má mít nějaké přívlastky, nebo zda je trhem bez přívlastků, tedy bez diskuse o konkrétních podobách a možných neblahých důsledcích.“

Veřejná debata posledních let to ale dělá, pouští se do kritiky mechanismů liberální demokracie, konkrétních tržních postupů, ptá se, co je demokracie a jak v ní zajistit sociální spravedlnost, jak v ní emancipovat vylučované a externalizované lidi. Otevírá jazyk, který měl být formálně uzavřen jako nepsaná společenská dohoda, a tak asi i proto vzniká u řady lidí dojem, že se tu zpochybňuje liberální demokracie jako celek a relativizuje se pohled na minulý režim.

Neměli bychom se bát (...) konečně naplnit formální společenský konsenzus konkrétními obsahy, za nimiž si jako společnost můžeme do budoucna stát. Možná je to dokončení listopadové revoluce, možná začátek nějaké jiné změny, udělat se to ale musí. Není to nějaká nová normalizace, nýbrž její pravý opak. A jak vidno, bude to bolet.

Celý článek ZDE

 

Trump v televizi blábolí, že Spojené státy jsou v boji proti koronaviru "nejúspěšnější na světě"

3. 8. 2020

čas čtení 7 minut

 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Počet nakažených v ČR  překročil 17 000.  5.8.  bylo v ČR registrováno  17286 nakažených, je to alarmující nárůst za posledních 24 hodin o 290 případů. Je to největší počet nákaz od 28. června.  V nemocnici bylo 123 osob a  celkem zemřelo 383 osob. (MZČR tento údaj od včerejška snížilo.)  Tyto údaje jsou nepřesné.  Číslo R  v ČR je 1.1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  

- Tchajwan provizorně schválil použití dexametazonu, levného a široce užívaného steroidu, proti koronaviru, protože má nedostatek protivirového léku remdesiviru, jehož celou globální zásobu vykoupily Spojené státy. Tchajwan zaznamenal 476 nákaz a 7 úmrtí. Reagoval proti epidemii nesmírně rychle a efektivně. Nynější nákazy pocházejí ze zahraničí.

- V Íránu umírá na COVID-19 jedna osoba každých sedm minut. Počet úmrtí tam stoupl v pondělí na 17 405. Počet nákaz v Íránu je 312 035.

- Neuvěřitelně, Trump se hádal s novinářem, že prý mají Spojené státy rekordně nejnižší počet úmrtí na koronavirus. Trump to odvozuje z procenta úmrtí ve srovnání s množstvím nákaz, odmítá srovnávat procento úmrtí s počtem obyvatel USA, které je rekordně nejvyšší na celém světě. Rozhovor se bude vysílat v úterý večer. Upoutávku na Twitteru už viděly miliony lidí:Trump odmítl zavedení celostátního uzamčení země s cílem zvládnutí koronavirové pandemie a trval na to, že Spojené státy jsou v boji proti koronaviru "velmi úspěšné". USA mají 4,7 milionů nákaz a zemřelo tam více než 155 000 osob. Mají čtvrtinu všech nákaz na světě, přitom obyvatelstvo USA tvoří 4 procenta světového obyvatelstva.

Koronavirus: O aroganci českých vládních úředníků

3. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

Začínám být před každou tiskovkou ministerstva zdravotnictví přednasraná a během ní se to pravidelně ještě zhorší. Nemůžu vystát tu aroganci, kdy prostě veřejnost nemá nárok na zdrojová data, jenom pokaždý čekáme, jak nám to laskavě ti, kdo k datům přístup mají, přežvýkají. Veřejná kontrola je za těchto okolností nemožná, píše Kateřina Mahdalová z ČTK.

Doteď nevíme ani tak základní věci, jako kolik osob bylo otestovaných, víme jenom počty testů, nikoli to, kolik jich je opakovaných, neznáme termíny, kdy byly testy odebrané a kdy vyhodnocené.

Prof. Dušek tvrdí, že hygieny posílají hlášení denně, ale podle mé zkušenosti řada z nich vůbec nefunguje o víkendech. Není schopen vysvětlit, proč se rozcházejí data na webu ministerstva, která spravuje ÚZIS, a data na webech hygienických stanic. Do systému ÚZIS je vkládají samy hygieny a ty opakovaně tvrdí, že si za svými daty stojí. Že by na své vlastní weby vkládaly jiná čísla, nedává smysl. Proč by to dělaly? Co se s těmi čísly teda děje? Proč se mění i data označená jako validovaná? Kdo konkrétně a jak to kontroluje?


K tomu též:

Rozhovor Britských listů 300. Co znamená vítězství Andrzeje Dudy pro Polsko a pro Evropu?

14. 7. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below)

S analytikem Britských listů pro Polsko Tomaszem Oryńskim hovoří Jan Čulík o důvodech proč v druhém kole polských prezidentských voleb, které se konaly minulou neděli, hlasovalo tolik lidí pro dosavadního prezidenta, a tedy i populistickou stranu Právo a spravedlnost, o celkové atmosféře v zemi, která doprovázela předvolební kampaň a co toto vítězství bude znamenat pro Polsko i Evropu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 15 . července 2020.

(Aktualizace rozhovoru: Andrzej Duda už zrušil ten příslib, že dá důchodcům víc peněz. Bylo by to "příliš nákladné". https://wyborcza.pl/7,155287,26126370,emerytalne-obietnice-dudy-juz-nie-aktualne-za-drogie.html)

What does the victory of Andrzej Duda mean for Poland and for Europe? 

Jan Čulík and the Britské listy expert on Poland Tomasz Oryński look at the reasons why so many Polish voters voted for the populist Law and Justice Party incumbent Andrzej Duda in the second round of the Polish presidential election on Sunday 12th July. They also discuss the general atmosphere in Poland during the election campaign and consider what Duda's victory might mean for Poland and Europe in the future. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 15th July 2020.

(An update of the interview: Andrzej Duda has already backtracked from that promise of giving pensioners extra money. Apparently it would be "too expensive". 

Source: https://wyborcza.pl/7,155287,26126370,emerytalne-obietnice-dudy-juz-nie-aktualne-za-drogie.html)

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Hevala Delal - a Kurdish woman who has been sentenced to 56 years of imprisonment for a crime she did not commit

3. 8. 2020

čas čtení 5 minut

 

Hevala Delal is my best friend from prison. She is the most admirable Kurdish woman I have ever met, an incredible personality, an incredibly strong character, says Markéta Všelichová, who was unjustly imprisoned by Turkey in November 2016, but finally released on 24th July, 2020 as a result of painstaking negotiations by the Czech secret service and an intercession by the Czech Prime Minister with the Turkish President Erdogan.

Heala Delal's story is similar to the story of hundreds of other people in Turkey. Someone exploded a bomb (this is not always done by PKK). One Turkish soldier was killed, four people were wounded. It is not important for the Turkish authorities to arrest and punish the real culprit. In Turkey, it is important to "fulfil the norm". To arrest several dozen people and then to sentence two or three dozen of them. The police always manage to obtain some names by beating the arrested persons. Facts do not interest anyone, the authorities need several witness statements so that two or three dozen people can be perfunctorily sentenced.

Pro člověka, který zažil diktaturu v Sýrii, je šířící se autoritářství v Anglii nyní naprosto zjevné

3. 8. 2020

čas čtení 9 minutHassan Akkad uprchl z Damašku poté, co ho mučil Asadův režim. Je to učitel anglické literatury a filmař. V Londýně pracuje jako uklízeč v nemocnici, fotografuje, píše a natáčí filmy


Akkadův podíl na světových událostech začal v roce 2011, kdy jako mladý učitel angličtiny se dostal do popředí demokratických protestů Arabského jara v Sýrii. Zbili ho a uvěznili - a v jednu chvíli byl předveden před Bašara al Asada, svého mučitele. Po útěku ze Sýrie se Akkad stal na tři roky jedním z oněch 12 milionů vyhnaných Syřanů, kteří byli nuceni hledat nový domov v Evropě. Jeho šokující dokumentární záběry dlouhé cesty do Británie, pořízené mobilním telefonem - kdy se zuby nehty drží potápějícího se člunu u turckého pobřeží, cestou do tábora "Džungle" v Calais - se staly hlavní součástí dokumentárního filmu televize BBC Exodus: Naše cesta do Evropy - který získal hlavní cenu Britské filmové akademie.

Ve vykonstruovaném procesu byla Delal v Turecku odsouzena na 56 let

3. 8. 2020

čas čtení 3 minuty
Hevala Delal, moje nejlepší kamarádka z vězení. Nejhustější Kurdice, jakou jsem poznala, neuvěřitelná osobnost, neuvěřitelně silný charakter..., píše Markéta Všelichová.

Její příběh je podobný, jako stovky dalších v Turecku. Kdosi odpálil bombu (a není to ani vždy PKK), jeden mrtvý turecký voják, čtyři zranění. V takovém případě není nikdy až tak důležité zatknout a potrestat skutečného „viníka“. V Turecku je nutné, jak se říkávalo, takzvaně „splnit normu“. Tedy zadržet několik desítek lidí a 10-20 potom odsoudit. Nějaká jména vždycky z někoho vymlátí. Fakta tam nikoho nezajímají, potřebují několik svědeckých výpovědí, aby mohlo být formálně deset, dvacet lidí odsouzeno.

Jaká je bezpečnostní situace Česka

3. 8. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

Výkonný ředitel bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakub Janda poukazuje na některé zajímavosti výroční zprávy skupiny PPF. Mj. i na skutečnost, že 34,85% úvěrového rizika této skupiny je na čínském trhu:

- čistý zisk Home Creditu poklesl z 422 milionů EUR v roce 2018 na 400 milionů EUR vloni, což je dáno „snížením výnosů z poplatků v Číně“. Jde o propad zhruba 577 milionů korun. 

Brexit vyvolal odliv mozků z Británie do EU

2. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Brexit vyvolal exodux ekonomicky produktivních lidí z Británie do zemí Evropské unie v měřítku, které by se normálně očekávalo jen jako důsledek závažné hospodářské či politické krize, vyplývá z nové studie oxfordské organizace BerlinResearch Partnership, na níž se podílí Oxfordská univerzita a čtyři berlínské instituce. Studie také zjistila, že obrovské množství britských občanů, kteří už žijí v zahraničí, získalo od roku 2016 občanství členského státu EU.

Ze studie vyplývá, že migrace z Británie do členských zemí EU stoupla o asi 30 procent ve srovnání s dobou před brexitem. Počet Britů žijících v zemích Evropské unie, kteří se rozhodli přijmout tamější občanství, stoupl o více než 500 procent a v Německu o 2000 procent.

Jak Johnsonovi konzervativci převzali ideologii Revoluční komunistické strany

1. 8. 2020

čas čtení 8 minut

Pozoruhodná analýza toho, jak se populistická pravice dnes spolčuje s extremní levicí. Totéž v Česku? (JČ)

Tolik se zdá být nezvyklé na této britské "konzervativní" vládě: její trvalé rozvracení všeho, dávání přednosti rétorice před funkční politikou, směsice drzých a náhlých obratů o 180 stupňů s tvrdým vynucováním disciplíny jako v nějakých extremistických kultech, flirtování s ultrapravicí a s levicovými plány financovat chudé lidi, její smrtící neochota omezit drobné svobody uprostřed pandemie.

Komentátoři často připisují tyto tendence charakteristickým rysům Borise Johnsona a jeho poradce Dominica Cummingse, anebo dopadům brexitu, či vzrůstu pravicového populismu. Avšak situaci ovlivňuje ještě i jiný a málo zaznamenávaný jev. Dnešní britská Konzervativní strana přejala styl, rétoriku a posedlosti dávno už nefunkční radikální sekty, britské "Revoluční komunistické strany".

James Murdoch odešel ze správní rady News Corporation

1. 8. 2020

čas čtení 2 minutySyn Ruperta Murdocha rezignoval na svou funkci ve správní radě News Corporation vlastněné Rupertem Murdochem. News Corporation je vlivnou, ultrapravicovou mediální organizací, škodící celému světu. V USA její Fox News podporuje Donalda Trumpa šíří lži o koronavirové pandemii, v Británii na Murdochův příkaz jeho noviny podporovaly brexit. V britské televizi se v těchto dnech vysílá dokumentární seriál, dokladující, jak ničivý vliv mají Murdochova média na situaci v zemích, kde vycházejí.

James Murdoch ve svém rezignačním dopise uvedl, že důvodem jeho odstoupení jsou "neshody" ohledně toho, jaké informace News Corporation šíří.

Rozhovor Britských listů 299. Co motivuje oligarchy?

10. 7. 2020

čas čtení < 1 minutaOligarchové mají v politice a v ekonomice současné České republiky stále silnější vliv. Bohumil Kartous a Albín Sybera debatují v tomto Rozhovoru Britských listů o jejich chování a jednání a co to znamená pro Českou republiku a její demokracii. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10 . července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Korupce v Anglii se prohlubuje: Johnson povýšil do šlechtického stavu svého bratra, komunistickou extremistku a syna agenta KGB

1. 8. 2020

čas čtení 5 minut

Foto:  Boris Johnson a ruský oligarcha Jevgenij Lebeděv

Twitter je v pátek večer zachvácen vlnami zuřivosti nad oznámením, kolik neuvěřitelně kontroverzních lidí se Boris Johnson rozhodl povýšit do šlechtického stavu a učinit je lordem či baronkou v  nevolené Horní sněmovně. (Toto "povýšení do šlechtického stavu " se rovná vysokému státnímu vyznamenání, v českém kontextu by to bylo něco jako Řád bílého lva.)

Mezi desítkami nových jmenování do Horní sněmovny je ruský miliardář a vlastník dvou britských deníků, syn bývalého vysokého činitele KGB Jevgenij Lebeděv. Před několika dny zveřejnil poslanecký výbor Dolní sněmovny pro výzvědné a bezpečnostní záležitosti téměř rok Johnsonem potlačovanou parlamentní analýzu hlubokého vlivu ruských oligarchů na britskou politiku a ekonomiku. Výbor vyjádřil šokování, že britské úřady nevyšetřovaly ruské ovlivňování referenda o brexitu a požadoval, aby bylo systematické vyšetřování ruského ovlivňování britské politiky bezodkladně zahájeno. Boris Johnson to odmítl. Mnozí považují jeho povýšení ruského oligarchy, podporujícího Vladimíra Putina za drsnou facku všem, kteří poukazují na to, jak nebezpečný je v současnosti ruský vliv v Anglii.

Washington Post: Zemřelo dalších padesát tisíc lidí a není tomu konec

31. 7. 2020

čas čtení 3 minuty27. května dosáhly Spojené státy děsivého mezníku, píše dnes redakční komentář deníku Washington Post. Čtyři měsíce po prvním potvrzeném případu COVIDU-19 dosáhl počet mrtvých v USA 100 047. Tento počet mrtvých - daleko vyšší než v jakýchkoliv jiných státech - překročil počet amerických životů ztracených celkem během korejské války, vietnamské války i během útoku z 11. září 2001.

Doufali jsme, že alarmující ztráta tolika životů za tak krátké období vyvolá soustředěné celonárodní úsilí v boji proti viru. Namísto toho, o dva měsíce později, je mrtvých dalších 50 000 lidí, a umírání není konec.

"Je to, co to je," řekl Donald Trump v interview s Chrisem Wallacem na Fox News. My ostatní ale nesmíme projevovat takový nezájem. Je důležitější než kdykoliv předtím uznat a poctít lidi, kteří zemřeli. Pamatovat na ně.

Průběžné zpravodajství

Koronavirové infekci podléhají děti každého věku

31. 7. 2020

čas čtení 9 minut

 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  1.8.  bylo v ČR registrováno  16640 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 232 případů.  v nemocnici bylo 121 osob a  celkem zemřelo 382 osob.  Číslo R  v ČR je 1.1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  - Analýza amerických Středisek pro zvládání nemocí (CDC) informuje o ohnisku nákazy v letním táboře v americkém státě Georgia, kde po týdnu bylo koronavirem nakaženo z testovaných 344 osob  260 dětí a zaměstnanců tábora. Tábor vyžadoval před příjezdem dětí i zaměstnanců od všech písemné prohlášení, že byli negativně testováni na koronavirus. Průměrný věk dětí byl 12 let. ZDE  

- Celosvětově je nyní registrováno téměř 18 milionů nákaz. Zemřelo 685 000 lidí.

- Australský stát Victoria oznámil krizová opatření, poté, co bylo přes noc potvrzeno dalších 671 nákaz. Město Melbourne bylo uzamčeno.

- Mexiko zaznamenalo v sobotu rekordní počet nových infekcí, více než 9000 za den. Celkem je v Mexiku registrováno 434 193 infekcí a zemřelo tam 47 472 osob, což znamená, že počtem  mrtvých osob Mexiko předstihlo Británii.

- Britská vláda nesplní klíčový příslib, že během léta budou všichni obyvatelé pečovatelských domovů opakovaně testováni na koronavirus. Pravidelné testování dvou milionů těchto občanů mělo začít 6. července, avšak Dominic Cummings uvedl, že vláda to nebude schopna zorganizovat dříve než 7. září. 64 procent pečovatelských domovů vůbec testováno dosud nebylo.

- Boris Johnson připravuje pro Británii "jadernou" alternativu, aby se zabránilo nutnosti znovu uzamknout celou zemi, pokud místní snahy omezit ohniska epidemie nebudou fungovat. Bude vypracován projekt, který přikáže milionům lidí starších padesáti let, aby nevycházeli z domovů. Miliony lidí mezi 50 a 70 lety mají obdržet osobní zhodnocení jejich rizika vůči koronaviru. Londýňanům bude zakázáno cestovat mimo okružní dálnici M 25, která vede kolem Londýna jako obchvat. Všechny osoby cestující ze zahraničí budou muset po příjezdu do země na čtrnáct dní do karantény. Londýňanům bude zakázáno vycházet z domovů a nebudou smět navštěvovat jiné domácnosti. ZDE  

- Polsko informuje o dosud nejvyšším počtu denních nákaz. V sobotu bylo registrováno 658 nových infekcí. Více než 200 infekcí bylo zaznamenáno ve Slezsku v jižním Polsku, kde je ohnisko nákazy mezi horníky. Zemřelo 5 dalších lidí. Polsko má celkem 46 346 nákaz a 1721 úmrtí. 

- Asi 17 000 lidí, včetně libertariánů a odpůrců očkování demonstrovalo v Berlíně proti opatření proti koronaviru. Obvinili vládu, že "nám krade svobodu". V Německu roste počet nákaz a číslo R stouplo nad 1.

- Donald Trump v sobotu znovu tvrdil, že hlavní americký epidemiolog dr. Fauci nemá pravdu, když konstatuje, že vysoká míra nákazy v USA je důsledkem nedostatečných opatření proti epidemiii. ŠPATNĚ! napsal Trump na Twitteru a znovu nesmyslně tvrdil, že Amerika "má vyšší počet nákaz, protože příliš mnoho testuje". Toto tvrzení bylo už mnohokrát americkými zdravotními experty vyvráceno. ZDE  

Každé třetí dítě na světě má nebezpečné množství olova v krvi

31. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Ohroženo je zdraví asi 800 milionů dětí, většinou v rozvojových zemích


Každé třetí dítě na světě má v krvi tak vysokou koncentraci olova, že to u nich vyvolá vážné a dlouhodobé poškození zdraví, zjistil nový výzkum.

Asi 800 milionů dětí a mladých lidí ve věku pod 19 let mají v krvi nejméně 5 mikrogramů olova na decilitr (5μg/dl).

Podle Světové zdravotnické organizace neexistuje žádná bezpečná míra pro vystavení olovu, protože i při nízkých koncentracích funguje olovo jako velmi nebezpečný jed, avšak koncentrace nad 5μg/dl považují americká Střediska pro kontrolu nemocí (CDC) za důvod k akci.

V osudném objetí

31. 7. 2020 / Jan Mareš

čas čtení 5 minut

 

Červnové oslavy znovuotevření hranice mezi Polskem a Německem na hraničním mostě ve městě Frankfurt nad Odrou zase jednou ukázaly, že můžeme v oblasti politické kultury našim sousedům jen závidět.

Ruští hackeři se snaží lživými články na internetu zdiskreditovat NATO

31. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Hackeři pracující v zájmu ruských bezpečnostních zájmů provádějí systematickou kampaň s cílem zkompromitovat zpravodajské servery v Polsku a na Litvě. Zveřejňují lživé zprávy, jejichž cílem je zdiskreditovat NATO, varuje nová analýza.

Součástí této kampaně - jménem "Ghostwriter" - je úsilí hackersky pronikat do redakčních systémů zpravodajských serverů, vymazávat tam články a nahrazovat je falešnými články, jejichž cílem je zdiskreditovat Severoatlantické společenství.

Italský Senát hlasováním odebral Salvinimu imunitu před trestním stíháním

31. 7. 2020

čas čtení 2 minutyBývalý italský ministr vnitra čelí trestnímu stíhání za únos, protože zakázal přistání záchranných lodí s uprchlíky


Italský Senát hlasováním zrušil imunitu Mattea Salviniho před trestním stíháním. Tento bývalý ultrapravicový ministr vnitrea může nyní být stíhán za to, že odmítl povolit 164 uprchlíkům, aby na Sicílii vystoupili z lodi, která je zachránila.

Jde o případ z loňského srpna, je to třetí případ týkající se Salviniho zákazu pro záchrannou loď, aby přistála na Sicílii, v němž chtějí italští prokurátoři Salviniho stíhat za únos.

Kunderovi věnovali svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně v Brně. Ministr kultury mluví o mimořádné kulturní události

30. 7. 2020

čas čtení 3 minuty

 tisková zpráva Moravské zemské knihovny

Milan Kundera, který patří mezí nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně. Na podzim tohoto roku by měla být Kunderova knihovna včetně rozsáhlého archivu převezena z pařížského bytu manželů Kunderových do MZK, kde bude čtenářské a odborné veřejnosti sloužit ke studiu i pro vědecké účely.

Donald Trump chce odložit listopadové prezidentské volby. Nemá k tomu ústavní pravomoci

30. 7. 2020

čas čtení 2 minutyDonald Trump ve čtvrtek navrhl odložení listopadových prezidentských voleb. Znovu ostře zaútočil na hlasování poštou. Tvrdil bez důkazů, že by hlasování poštou v pandemii bylo "katastrofou", která by vedla k podvodným výsledkům.

Americká ústava dává pravomoc regulovat "čas, místo a způsob" voleb americké Sněmovně reprezentantů a Senátu. Kongres má také pravomoci předpisy měnit. Prezident nemá takové pravomoci. Kromě toho, ústava říká jasně, že prezidentovo volební období končí 20. ledna v roce po prezidentských volbách.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Počet nákaz v ČR překročil 16 000

30. 7. 2020

čas čtení 3 minuty

 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  31.7.  bylo v ČR registrováno  16342 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 252 případů.  v nemocnici bylo 121 osob a  celkem zemřelo 379 osob.  Číslo R  v ČR je 1.2. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce. 


- Počet nákaz v České republice překročil v důsledku nedávného nárůstu 16 000, informuje Guardian. Je to v důsledku několika  nových ohnisek infekcí. Praha v úterý zaznamenala denní rekord 101 případů, částečně, protože lidi poslali děti na letní tábory (neuvěřitelné!!)

- Globální počet nákaz překročil 17 milionů. Každý den počet nákaz roste o více než čtvrt milionu.

- Spojené státy zaznamenaly ve středu 150 034 úmrtí na koronavirus. Je to nejvyšší počet úmrtí na světě. Více než 4,3 miliony Američanu byly nakaženy koronavirem. Především jsou postiženy jižní státy, ale nákaza se nyní šíří do centra USA. V Americe především umírají na koronavirus černoši, lidé z jižní Ameriky a indiáni. Pandemie ochromila život po celých Spojených státech. ZDE  

- Počet infekcí v Íránu dosáhl 301 530.

- V Saúdské Arábii začal muslimský svátek hajj s drasticky omezenou účastí muslimů.

Rozhovor Britských listů 302. Posilujeme digitální závislost na úkor mezilidských vztahů

22. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta"Nikdy jsem nečekala, že vytisknu velkou ceduli Kostel je zavřený, modlíme se za vás, odcházím." S Martinou Viktorií Kopeckou, farářkou Československé církve husitské, která zároveň působí ve Světové radě církví, hovoří Bohumil Kartous o náboženské víře a o mezilidských vztazích v době koronavirové pandemie, kdy jsme si najednou všichni uvědomili, jak silně jsme všichni závislí na internetu. Ohrožuje to naše normální mezilidské vztahy? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 22 . července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Lidi jsou traumatizovaní a potřebují zájem a podporu

30. 7. 2020

čas čtení 2 minuty
Nejsou navedení. Ani blbí, píše Břetislav Passinger.

Jen jsou traumatizovaní tím, že si "zvolili"  se adaptovat a přizpůsobit a tak se na denním chodu režimu podíleli a současně byli jeho obětí.

Zvolili do velkých uvozovek, protože to bylo v kontextu ve kterém vyrostli, ovlivnění nedostatkem informací, nemožností si představit jaké to žít jinak. To, že šlo o - byť do nějaké míry i silně nevědomé volby přizpůsobení se - je skutečná síla traumatu.

Problém je ale také i jinde - pro otvírání veřejné debaty se používá jazyk vědce, jazyk rozumu, který je nutně více popisný, analytický.

Rozhovor Britských listů 303. Vrací se česká politická scéna k stalinismu?

23. 7. 2020

čas čtení 2 minuty


Is the Czech political scene returning to Stalinism?

(English subtitles. For English, scroll below)

Mezi populistickými excesy na české politické scéně nyní vznikl další pozoruhodný extrém. Takzvaní "demokraté", antikomunisté brutálně zaútočili na nezávislost práce historiků, když odmítl děkan pražské filozofické fakulty UK Michal Pullmann vyvěsit fotografii Milady Horákové s nápisem "Byla zavražděna komunisty". Jak v padesátých letech jsou organizovány rezoluce za Pullmannovo propuštění. Zjednodušené ideologické interpretace ať zprava, nebo zleva, jsou však nesmírně nebezpečné, protože společnost přece musí mít možnost nezávisle zkoumat svou minulost. Realita je složitá a žádná jediná pravda neexistuje. Nejdůležitější jsou otázky, ne odpovědi. O nejnovější, velmi znepokojující kulturní válce na české politické scéně hovoří Jan Čulík s historičkou Muriel Blaive. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24 . července 2020.

A new political extreme has arisen on the Czech political scene amongst the current populist excesses. The so called "democrats", i.e anti-communists, have brutally attacked Dr. Michal Pullmann, historian and Dean of the Arts Faculty of Charles University in Prague, for refusing to display the image of Milada Horáková, a non-communist politician executed in the 1950s, with an inscription "Murdered by Communists". Letters are being sent to the university management, demanding that Dr. Pullmann be sacked. It is an unprecedented attack against the integrity of historical research in the Czech Republic. Simplified ideological interpretations are extremely dangerous, whether they be left-wing or right-wing. Surely any society must have the right independently to examine its past. Reality is complex and there is no single, unique truth. Questions are much more important than answers. Jan Čulík discusses this latest, very disturbing culture war with the historian Muriel Blaive. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 24th July 2020.

Asi nejlepší analýza "kauzy Pullmann", upozorňuje Ivo Baran:

Stalinismus, děkan Pullmann a další promarněná debata o komunistické minulosti

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Předchozí rozhovory s Muriel Blaive:

Starý volební plakát z dnešního pohledu

30. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

K článku Borise Cveka: Zoufalý k zoufalému

Dobrý den!

Jsem čtenářkou vašeho webu, ale bohužel  s průměrným důchodem si nemohu dovolit vás finančně podporovat ani se zapojit do placených polemik v diskusích. Ráda je pročítám, ale přiznám se, že polemizovat s některými lidmi i jen takto v duchu je pro mě psychicky vyčerpávající a s vědomím hluboké marnosti, píše Lenka Mazalová.

V článku se mimo jiné uvádí: „Jenže Jiří Paroubek je prostě politik, který je symbolem naprostého neúspěchu.“

Posílám vám k tomuto výroku fotografii předvolebního plakátu, kterou jsem si pořídila do své dokumentace primitivních manipulativních praktik zdejších pravicových stran. Obávám se, že pro mnoho lidí, kteří nečtou stranické programy a nesledují detailně všechny výroky a přestřelky poltických hráčů, je pro volbu motivační, co vidí na každém rohu a slyší opakovně. Primitivní, ale účinné.

Třeba někdo z redakce bude mít k tomuto plakátu co říct, protože se dnes nabízí mnoho konotací, zvlášť když současnost ukazuje pozadí té tzv. úspěšnosti!

Rozhovor Britských listů 301. Umíme v ČR pomáhat uprchlíkům, kteří byli mučeni?

17. 7. 2020

čas čtení 1 minutaJe české zdravotnictví nelidsky posedlé jen samo sebou, že se čeští psychiatři většinou vůbec nedokáží postavit do bot lidí, kteří byli mučeni nebo zažili hrůzy útlaku a pronásledování a trpí vážnými osobními traumaty? Že by ten útlak v Československu za komunismu zas nebyl tak vážný, že my vůbec nerozumíme, co se těmto lidem stalo a děje, a nejsme často ochotni pomoci? Proč tomu tak je, že česká psychiatrie, na rozdíl od zahraniční, pomoc obětem mučení přicházejícím do ČR skoro vůbec neposkytuje? O tom hovoří Jan Čulík s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou, která srovnává poměry v ČR se svými zahraničními zkušenostmi. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17 . července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Je to neuvěřitelné. Jsou ti lidé blbí, nebo navedení?

30. 7. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty


Já už opravdu nevěřím svým očím. Připomíná mi to dávno zemřelého Josefa Škvoreckého, který dobře znal své Pappenheimské. Cituji epizodu ze Škvoreckého knihy Příběh inženýra lidských duší "Vlastenecký večírek":

"Nezlobte se - když tohle dělaj komunisti, to prosim. Od těch jsme na takové knihy zvyklí. Od těch jsme zvyklí na ledacos," pokračuje pořadatel. "Ale urážet v knize vydané v exilu pana prezidenta Masaryka - "

"Dyť to vo Masarykovi není!" zaječí nakladatelka přeskakujícím hlasem.

Kompletní scénka "Vlastenecký večírek" ZDE

"Když jsme s Otakarem Foltýnem přišli před časem za Michalem Pullmannem se zmíněným přednáškovým cyklem o informační válce, v němž měli vystoupit lidé jako Petr Blažek nebo Alexandra Alvarova, muselo mu být okamžitě jasné, že k relativizaci zločinnosti minulého režimu rozhodně směřovat nebudeme – a že ze všech sil budeme obhajovat pluralitu interpretací dějin, ale nikdy ne pluralitu pravd, " píše Marie Koldinská na Facebooku - přesně stejně komicky, jak to zaznamenal Škvorecký.

"Read my lips." "Sledujte bedlivě, co říkám," jak říkával Ronald Reagan. NIKDO PROBOHA NEZPOCHYBŇUJE ZLOČINNOST KOMUNISTICKÉHO REŽIMU. Profesionálně fungující vědci právem poukazují na to, že jako v každé diktatuře, byli i v československé komunistické diktatuře občané zároveň obětmi i kolaboranty a režim - i stalinský režim v Rusku ve třicátých letech - měl demokratické prvky. Žádný režim se totiž bez souhlasu obyvatelstva u moci neudrží:

Rozhovor Britských listů 297. Kdo jsou mezi Čechy šiřitelé dezinformací?

3. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta


Výzkumná společnost STEM zjistila zajímavá data o šiřitelích dezinformací v České republice. Bohumil Kartous o tom hovoří s psychologem ze společnosti STEM Nikolou Hořejšem. STEM zjistil, že šiřitelé dezinformací v ČR nejsou sociálně ani ekonomicky deprivovaní. Hlavními dvěma kategoriemi jsou jednak "spontánní šiřitelé", kteří nerozumějí ničemu, a pak "experti", kteří jsou hluboce přesvědčeni, že vládne celosvětové spiknutí. Hlavní motivací šiřitelů dezinformací je zjevně potřeba být slyšen. Proto by se s nimi mělo hovořit a osvobodit je od bludů. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. července 2020.

Analýza společnosti STEM je zde: https://www.stem.cz/siritele-dezinformaci/


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Katastrofa Covidu-19: Co se zhatilo a jak zabránit, aby se to stalo znovu

30. 7. 2020

čas čtení 9 minut

Šéfredaktor britského lékařského časopisu The Lancet Richard Horton v něm publikoval nejcitovanější vědecké články o koronavirové pandemii, od prvních analýz čínských vědců až po nejnovější analýzy o vývoji vakcín. Horton také ostře kritizuje selhání globální reakce na koronavirus. V květnu Hortonova redakční rada požadovala v komentáři, aby si Američané zvolili prezidenta, "který dokáže pochopit, že zdraví veřejnosti nemůže být obětí stranické politiky".

Horton nyní vydal novou knihu s názvem The Covid-19 Catastrophe: What’s Gone Wrong and How to Stop it Happening Again. (Katastrofa Covidu-19: Co se zhatilo a jak zabránit, aby se to stalo znovu). Je to hněvivá kniha, vibrující rozhořčením nad chybami posledního půl roku. Horton obviňuje Donalda Trumpa ze "zločinu proti lidskosti", že snížil během pandemie financování Světové zdravotnické organizace. Obviňuje britského premiéra Borise Johnsona, že zavinil zbytečně smrt tisíců lidí.

Deník Washington Post Richarda Hortona interviewoval. Horton v rozhovoru říká:

Rozhovor Britských listů 295. Je nová kniha o Kunderovi komunistická?

26. 6. 2020

čas čtení < 1 minutaProzaik Jan Novák napsal rozsáhlou, kontroverzní knihu o Milanu Kunderovi. Je na hranici mezi dokumentem a fikcí. Vychází dnes, v pátek 26. června 2020. Paradoxně, argumentuje kritik Petr Fischer, stejně jako Kundera, ani Novák nezvládl přechod od modernismu k postmodernismu ani celkové rozvolnění veškerých hodnot. Jan Novák se nám snaží vnutit pevné hodnoty předchozí éry a paradoxně končí se svou knihou v ideologii, která hodně připomíná komunismus. O tomto a o dalších zajímavých problémech tohoto díla muví s Petrem Fischerem v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Mezitím v Absurdistánu 138:

Hasičské stříkačky, neexistující továrna na roušky, portrét a la Banks a obnovení práva bít manželky

30. 7. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Když vláda nabídla nové hasičské stříkačky pro ty farmosti, kde bude v prezidentských volbách největší účast, všichni byli zvědaví na to, co se stane, až bude největší volební účast v těch místech, která hlasovala pro opozičního kandidáta. A teď máme šanci to sledovat  v Podkarpatském vojvodství, trdadičné známém jako konzervativním a drtivou většinou podporujícím stranu Právo a spravedlnost (anebo, jak to formulují jiní, známém jako zaostalý venkov, na němž žijí burani), Jenže tam je malá farnoste Cisna, jako vesnice Asterix obklopená římskými tábory, zaznamenala volební účast 75 procent a zvítězil tam Rafał Trzaskowski. Dostali peníze na slíbenou hasičskou stříkačku, ale zároveň zahájil Nejvyšší auditní úřad inspekci místního hasičského sboru. Údajně ta inspekce nemá nic společného s výsledky voleb, ale jaksi Poláci už v takové náhody nevěří.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
48543