Rozhovor Britských listů 219. O podvodném systému soukromého vysokého školství

17. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta


(zapněte si titulky)

V úterý 21. května se konala pražském kině Lucerna premiéra filmu Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda. V tomto Rozhovoru Britských listů mluví Jan Čulík se Zuzanou Piussi o hlavním tématu tohoto filmu: podvodném systému soukromých vysokých škol v České republice. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. května 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Proč fašizuje ODS?

19. 5. 2019 / Richard F. Vlasák

čas čtení 1 minuta

Otevřený dopis Richarda Vlasáka předsedovi ODS Petru Fialovi v reakci na ostudný projev předsedy senátu Kubery.

Vážený pane profesore,

byl jsem nucen vyslechnout projev pana předsedy Senátu Kubery na pietním aktu v Terezíně.

Podle pana předsedy může být novou totalitou péče o životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost nebo multikulturalismus.

Taková přirovnání mne jako potomka rodiny trpící pod nacistickou i komunistickou zvůlí a bojující dle Masarykových zásad za svobodu naší republiky niterně urážejí.

To je ta nová, moderní ODS, prosta nacionalismu a kmotrů?

V Miláně se sešel největší póvl Evropy

18. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Tomio Okamura, jak ve své první reportáži v sobotu večer varovně informovaly Channel 4 News, se účastnil milánského setkání největšího póvlu Evropy, fašistů, islamofobů, a populistů. Poněkud italským stylem dezorganizovanou a zmatenou akci (jak uvidíte v této reportáži) zorganizoval italský fašista Matteo Salvini. Účastnili se ji šéfové nejhnusnějších stran Evropy. Nemohl se jí však účastnit rakouský fašista Strache, který v důsledku skandálu byl namísto účasti  nucen v sobotu  rezignovat na svou funkci rakouského vicekancléře. Ve Vídni demonstrovaly tisíce občanů za nové volby.

Teď vše záleží na voličích, konstatoval reportér Channel 4 News Matt Frei.

Videoreportáž Channel 4 News ZDE 

Salvini vyvolává určité obavy mezi svými ultrapravicovými partnery, když pohrozil, že je ochoten porušit předpisy EU o hranici deficitního financování a destabilizovat tak finanční trhy. Jiným kontroverzním Salviniho návrhem je sdílet migranty po celé Evropské unii a pěstovat vřelé styky s Ruskem

Nacionalisté z Dánska a z Estonska jsou ostře protiruští a nesouhlasí s proruskými postoji Salviniho a Le Penové. Polská strana Právo a spravedlnost také nevstoupí do Salviniho ultrapravicového seskupení, právě kvůli obavám z jeho proruské orientace.  ZDE

 

V Rakousku kvůli Strachemu padla vláda. Předčasné volby budou v září

18. 5. 2019

čas čtení 4 minuty

 Aktualizace:
V Rakousku se budou konat předčasné volby poté, co odstoupil ultrapravicový vicekancléř kvůli videu, na němž sliboval ruské údajné podnikatelce, že ji poskytne státní zakázky, pokud ovládne největší rakouský bulvární deník a bude pro něho v něm šířit předvolební propagandu.

Kancléř Sebastian Kurz konstatoval v sobotu, že "už to stačilo" a že jeho konzervativní Lidová strana vystupuje s osmnáct měsíců trvající koalice s ultrapravicovou Stranou svobody (jejímž zakladatelem byl důstojník SS). "Co nejdříve", řekl Kurz, "se budou konat předčasné volby. ZDE 

* * *

Aktualizace: Strache odstoupil.

Heinz-Christian Strache řekl v sobotu na tiskové konferenci, že se stal obětí "cíleného politického atentátu", jehož účelem mělo být rozbít vládnoucí koalici v Rakousku. Tvrdil, že zhlédnutí kompletního videa by dokázalo, že "neudělal nic protizákonného". Přiznal ale, že na videu "jedná jako teenager" a že jeho chování bylo "stupidní, neodpovědné a bylo chybou". Se slzami v očích požádal svou manželku a kolegy, aby mu odpustili, a že jeho výroky byly jasně "katastrofální a nesmírně trapné".

Stracheho, 49, nahradí jeho ministr dopravy Norbert Hofer, jeho zástupce ve Straně svobodných. Hofer v roce 2016 těsně prohrál rakouské prezidentské volby. Strache dodal, že doufá, že jeho strana bude dál vládnout v koalici s Lidovou stranu kancléře Kurze.

Rakouský bulvární list Krone-Zeitung, padesát procent jehož vlastnictví Strache nabídl ruské "podnikatelce" a vyjádřil názor, že většina jeho novinářů by měla být vyhozena, vyšel ve všech svých regionálních mutacích s palcovým titulkem na první straně "Strana svobodných končí!"

V sobotu se ve Vídni konala demonstrace za nové volby. Podrobnosti v angličtině ZDE

K tomu Petr Honzejk:

* * *


Rakouská koaliční vláda se octla v krizi po zveřejnění videa, na němž vicekancléř a ultrapravicový politik Heinz-Christian Strache slibuje veřejné zakázky falešné ruské podnikatelce za pomoc v předvolební kampani.

Podle vládních zdrojů se kancléř Sebastian Kurz měl se Strachem setkat v sobotu dopoledne, avšak vyloučil jakoukoliv další spolupráci se svým zástupcem poté, co video v pátek zveřejnily Der Spiegel a Sueddeutsche Zeitung.

Británie: Zničili Corbyn Labouristickou a Mayová Konzervativní stranu?

18. 5. 2019

čas čtení 2 minutyPřed eurovolbami, které se v Británii konají ve čtvrtek 23. května, dosáhla panika v Labouristické straně nejvyššího vrcholu. Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění totiž vyplývá, že proevropští britští liberální demokraté předstihli labouristy, kteří odmítají zaujmout vůči brexitu konkrétní postoj.


Británie: Rozhovory mezi konzervativci a labouristy o brexitu se rozložily

17. 5. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 

V pátek dopoledne oznámil šéf Labouristické strany, že rozhovory labouristů s konzervativci o tom, jak vyřešit brexit, skončily bez výsledku. Zatímco prý byly v určitých ohledech "konstruktivní", zásadní rozdíly se nepodařilo překonat a kromě toho, hlavně, labouristé nemají žádnou záruku, že cokoliv by s Theresou Mayovou vyjednali, neroztrhá příští šéf Konzervativní strany.

Kterak snadno a rychle prošustrovat demokracii

17. 5. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Pokud dodnes žijete v myšlenkovém světě narýsovaném v 90. letech Koncem dějin a posledním člověkem Francise Fukuyamy, můžete se snad spokojeně domnívat, že liberální demokracie se před zbylými marginálními nepřáteli hájí automaticky sama - prostou vlastní existencí. Pakliže však na bezkonkurenční a definitivní vítězství demokracie nevěříte, tvrzení, že se demokratické společnosti nemusejí a nemají bránit, v tu ránu přestane dávat smysl.

30392

Ramadán v britském supermarketu

17. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

Pro potraviny k muslimskému svátku Ramadán si laskavě zajděte doleva, je to hned vedle regálů s tvrdým alkoholem, poznamenává Mirna Šolić. 

Ruská lobby v Německu

17. 5. 2019

čas čtení 4 minuty

Německo oplývá prominentními zastánci Ruska, napsal Richard Herzinger. Naposledy Horst Teltschik obvinil Západ, že je "posedlý" obviňováním Vladimira Putina ze všeho zlého ve světové politice, čím jej "odcizuje" spolupráci. Jürgen Todenhöfer odsoudil "démonizaci" Ruska, které podle něj má špatnou pověst. A v celé sbírce esejů nazvaných Proč potřebujeme mír a přátelství s Ruskem prominentní politici různých stran - včetně konzervativců - vyzývají ke zlepšení vztahů s Putinovým režimem.

Pochybný oligarcha dal "muži z lidu" Farageovi za jediný rok 13 milionů Kč

16. 5. 2019

čas čtení 1 minutaJde o spiknutí ultrapravicových oligarchů ovládnout z USA Británii a pak Evropu?Arron Banks, anglický oligarcha, který je v Británii trestně vyšetřován za porušování volebního zákona příliš velkými finančními dary kampani za brexit (před referendem v červnu 2016 kampani Leave.EU poskytl ze záhadných zdrojů 6 milionů liber) financoval Nigela Farage po referendu r. 2016 roční částkou 450 000 liber (13 milionů Kč). Platil mu činži ve výši 13 000 liber (380 000 Kč) měsíčně v luxusní londýnské čtvrti Chelsea, kde Farage bydlí v bytě, který má hodnotu 4 miliony liber (116 milionů Kč) poskytl mu automobil Land Rover Discovery za 38 000 liber (1,1 milionu Kč) a zajistil dalšíchj 130 000 liber (3,8 milionu Kč) na financování Farageovy ochranky.

Podle Channel 4 News  Arron Banks také  zorganizoval a financoval Farageovy cesty do USA, kde byl Farage prvním zahraničním politikem, jehož velmi přátelsky přijal Donald Trump. Banks zaplatil americkému lobbistovi Gerrymu Gunsterovi 108 000 liber (3,132 milionů Kč) za zorganizování party na Farageovu počest v jednom pětihvězdičkovém hotelu ve Washingtonu DC.

Farage tvrdí, že Arron Banks jeho stranu Brexit Party nefinancuje. Ta je prý financována z malých, "demokratických" finančních částek 100 000 řadových Farageových politických stoupenců v Británii.

Farage se televiznímu zpravodajství Channel 4 News k těmto věcem odmítl vyjádřit.

Podrobnosti v angličtině také ZDE 

Tenhle podvodník se chce stát britským premiérem

17. 5. 2019

čas čtení 2 minuty

Tenhle člověk se chce stát britským premiérem. Reálný Boris Johnson, zaznamenaný na video. Na faktech mu nezáleží. Je to oportunista se vší falešnou upřímností podvodného prodejce zahraničních dovolených.BBC:
Předtím, než se Boris Johnson v Portugalsku setkal s tamějším ministrem hospodářství, britský ministr zahraničí musí krátce promluvit na kameru pro oficiální Twitterový účet ministerstva zahraničí.

Boris Johnson: OK. Jo. - Ahoj lidi. Boris Johnson, ministr zahraničí. Jsem tady v Lisabonu, v Portugalsku, s cílem oslavovat to, co je nejstarší aliance a přátelství v diplomatické historii! Jde to zpět až do roku 1386, probíhalo to během napoleonských válek, během druhé světové války, kdy, samozřejmě tohle bylo to místo, kde - ééé  - ééé . Přemejšlím. Co se dělo za druhé světové války? Zastavte to na chvilku. Co jsme dělali během druhé světové války? Portugalsko bylo neutrální, že? Azory! Co jsme dělali na Azorských ostrovech?

* * *

Ahoj, lidi. Já jsem Boris Johnson, jsem ministr zahraničí. Jsem tady v Lisabonu. Portugalsko je naším čtvrtým největším obchodním partnerem - -

Poradce:
MY jsme čtvrtým největším obchodním partnerem Portugalska, Portugalsko není NAŠÍM čtvrtým největším obchodním partnerem...

Johnson:
Dobře, dobře. Tak jo. Ahoj lidi, Boris Johnson. Já jsem tady v Lisabonu. Údajně se v Estorilu narodil sám James Bond. A dnes, James Bond -

Poradce: On se NENARODIL:...

Johnson: No, nemůžete dát jednu věc do informací pro mě a pak mě opravovat!

Poradce: NÁPAD! NÁPAD na Jamese Bonda se zrodil v Estorilu.

Johnson: Aha, tak nápad na Jamese Bonda se tu zrodil...

* * *

Johnson: Je to velké přátelství. Je to velké partnerství. Je založeno na sdílených hodnotách. A my ho budeme rozvíjet. - Dobrý? Dobře. Děkuju. Sundat mikrofon. Tyranie twitterového účtu je neoblomná.

* * *

Boris Johnson: Ahoj lidi, tady Boris Johnson. Jsem v Paříži, což je, samozřejmě naše nejbližší evropská... Začnu znova....

Pro stoupence czexitu: Politický chaos brexitu je pro britské podnikatele naprostou katastrofou

17. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Foto: Carolyn Fairbairn, předsedkyně Konferedace britského průmyslu


To konstatovala Carolyn Fairbairn, šéfka Konfederace britského průmyslu

Důvěra investorů je v Británii na naprostém minimu od finančního krachu před deseti lety. Ochromení politického procesu ve Westminsteru v důsledku nevyřešeného brexitu má na britskou ekonomiku naprosto ničivý dopad.

Kreativní a technologický průmysl se stěhuje z Británie do Evropy, což znamená, že dosavadní britské úspěchy v těchto ekonomických sektorech končí. Mezinárodní vysílatelé televizních satelitních okruhů, kteří měli dlouhá léta základnu v Londýně, jsou nuceni se přestěhovat mimo Británii a finanční firmy včetně pojišťoven a bank už část svých provozů přesunuly do Francie, do Holandska, do Německa, do Lucemburska a do Irska.

Evropané: EU se do 20 let rozpadne a bude válka

16. 5. 2019

čas čtení 3 minuty

Třetina evropských občanů se domnívá, že válka mezi členskými zeměmi EU v budoucnu je realistickou možností


Více než polovina evropských občanů se domnívá, že do dvaceti let se Evropská unie rozpadne, navzdory tomu, že podpora pro EU je v současnosti rekordně vysoká, jaká nebyla už celé čtvrtstoletí.

Ve Francii, v Německu, v Belgii,v  Itálii, v Nizozemí, v Rakousku, na Slovensku, v Rumunsku, v Řecku, v ČR a v Polsku zastává většina lidí názor, že rozklad EU je v nadcházejících 10-20 letech "realistickou možností".


Zvlášť silně tento postoj zastávají Francouzi, kde Macronova strana La République En Marche před nadcházejícími eurovolbami ztrácí podporu ve prospěch protievropské strany Rassemblement National (RN), v jejímž čele stojí Marine Le Penová. 

Procento evropských občanů, kteří si myslí, že je pravděpodobné nebo velmi pravděpodobné, že se EU v nadcházejících 10-20 letech rozpadne:

Strašidla Výmarské republiky se vracejí

16. 5. 2019

čas čtení 2 minutyNová výstava v Berlíně varuje, jak rychle končí ztráta respektu pro demokracii katastrofou


Vstupte do Německého historického muzea v Berlíně a přivítá vás řada deprimujících výroků: Už není možné spoléhat, že liberální demokracie přežije. Autoritářské strany získávají na síle i v zemích s dlouhou demokratickou tradicí. Důvěra veřejnosti v liberální demokracii klesá i v Německu.

Íránský nejvyšší vůdce hrozí obohacováním uranu

17. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí hrozí obohacováním uranu na úroveň vhodnou k výrobě jaderných zbraní. Mezitím velvyslanectví Spojených států v Bagdádu nařídilo veškerému zbytnému personálu opustit Irák.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Státy na americkém Jihu, které zavedly drakonické protipotratové zákony, mají otřesně vysokou kojeneckou úmrtnost

17. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

Reportérka Channel 4 News Lindsey Hilsum: Hned poté, co jsem dokončila reportáž o drakonických nových protipotratových zákonech ve státech na jihu USA, jsem fascinována zjištěním, že tyto státy mají otřesně vysokou kojeneckou úmrtnost: 7,2 na 1000 kojenců v Georgii a 7,4 na 1000 kojenců v Alabamě. Úroveň z třetího světa.


30391

Generace Greta nasává sladkou udržitelnost brčkem

16. 5. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Je to pár let, kdy staršího syna ještě bavilo chodit na animáky do kina a zároveň nemohl jít tak úplně sám. Šli jsme na film Wall-e z produkce Disney, což předurčilo mé očekávání jako mizivé. Chvíli jsem ještě koketoval s představou, že bych ho hezky poslal do sálu a zatím si vyřídil nějaké emaily nebo si něco přečetl, ale potomek projevil přání sdílet ten zážitek s otcem a tak jsem postranní úmysly nechal stranou. Minimálně emaily budu moct vyřizovat i tady, utěšoval jsem se.

Íránská krize aneb Schyluje se k iráckému scénáři?

16. 5. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy povážlivě vzrostlo poté, co ve výsostných vodách Spojených arabských emirátů došlo k sabotáži několika komerčních plavidel a k útoku dronů na ropnou infrastrukturu v Saúdské Arábii. Zatímco Teherán odmítá jakoukoliv vinu na poškození lodí v Ománském zálivu, k bezpilotnímu úderu nedaleko Rijádu se přihlásili jemenští povstalci mající limitovanou podporu Íránu. USA vyslaly Íránu důrazné varování v podobě letadlové lodi a bombardérů B-52, jež dorazily do Perského zálivu. Washington stahuje některé vládní zaměstnance z Iráku a dokonce disponuje plánem na nasazení 120 tisíc vojáků do případného konfliktu s Íránem. Teheránský režim, který na rozdíl od Bílého domu až dosud striktně dodržoval dohodu o jaderném programu (JCPOA), minulý týden oznámil, že hodlá neomezeně vyrábět obohacený uran a těžkou vodu, což může vést k dalšímu prohloubení krize.

Ještě k lidovcům a manželství pro homosexuály

16. 5. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Dovolte mi ještě krátké a jasné vyjádření k otázce lidovci vs. manželství pro homosexuály. Předně: nikomu neberu právo odmítat manželství pro homosexuály, veřejně proti němu vystupovat, volit a hlasovat proti němu. To je naprosto v pořádku. Děsí mne jiná věc: jakou prioritu má v dnešní době, kdy si stále více lidí v ČR pod vlivem ruské propagandy a fake news myslí, že v západní Evropě je rozvrat, katastrofa a nedá se tam žít, jakou prioritu má tedy otázka homosexuálního manželství pro prozápadní politiky?

Pokusí se akce svolávané spolkem „Milion chvilek pro demokracii“ vystoupit ze stínu postkomunismu?

Život na konci věků v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

16. 5. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 4 minuty

Jak si všimli už redaktoři z A2, tak pondělní demonstrace na Staroměstském náměstí proti Andrejovi Babišovi působí mnohem autentičtěji, když jsou zacíleny na konkrétní události a konkrétní požadavky (ZDE). Tou výměna na nejvyšším postu české justice ve chvíli, kdy policie navrhla obžalovat premiéra, nepochybně je. Proč ale nebýt ještě více konkrétní a namísto navazování na étos minulosti se nepokusit zatřást s apatickým a cynickým vnímáním sebevražedné současnosti (na kterém mají postkomunistické narativy lví podíl)?

Polský dokument o sexuálním zneužívání dětí kněžími od soboty zhlédlo na YouTube 14 milionů lidí

15. 5. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Vynikající dvouhodinový dokumentární film bratrů Sekielských zhlédlo od minulé soboty, tedy za čtyři dny, na YouTube 14 milionů lidí. Původně jsem nepřistupoval k tomuto filmu s velkým nadšením, protože jsem neměl chuť na drastická svědectví, jenže film je skutečně napínavý a pustíte-li si ho, vtáhne vás a nemůžete se od něj odtrhnout, poznamenává Jan Čulík.

Film dokumentuje dlouholeté sexuální zneužívání nezletilých dětí, i pouze sedmiletých, katolickými kněžími v Polsku. Ti mají v Polsku obrovskou autoritu, kněz je pro dítě někým jako Ježíš. Film dokumentuje obrovské celoživotní trauma, které sexuální zneužívání dětí v útlém věku kněžími způsobuje obětem, některé se jen na poslední chvíli vyhnuly smrti. Je to obrovská, dlouholetá zločinnost, kterou nesmírně mocná, polská katolická církev - v tomto filmu silně připomínající někdejší vládnoucí, kriminální komunistickou mafii - prostě odmítá řešit.

Není divu, že tento film hluboce otřásá v těchto dnech celým Polskem:


(Film má anglické titulky)


Andrew Stroehlein: Nedávno se rozčilovali polští ministři, že jedna paní namalovala svatozář Panny Marie duhovými barvami. Tady mají skutečný důvod, proč by měli být šokováni: systematické sexuální zneužívání dětí katolickými kněžími v Polsku:

Film Jen to nikomu neříkej ukazuje jak násilničtí kněží zničili životy svých obětí a nečelí žádným následkům. Šokoval celé Polsko, drtivě katolickou zemi, v níž je církev vlivným politickým hráčem. Po zveřejnění na YouTube v sobotu večer film do pondělí odpoledne zhlédlo 8,1 milionů diváků.


Bojkot Eurovize v Tel Avivu je logický

16. 5. 2019 / Jan Darmovzal

čas čtení 4 minuty

V izraelském Tel Avivu v současnosti probíhá pěvecká soutěž Eurovize, která má být hudebním svátkem a ukázkou pohostinnosti, vstřícnosti a multikulturalismu, který v Izraeli údajně panuje. Izrael vynaložil nemalé finanční prostředky na propagaci Eurovize a očekával také patřičnou odezvu v podobě vysoké návštěvnosti a celkového nárůstu turismu. Jenomže opak je pravdou. Telavivské hotely zejí prázdnotou a pár dní před vyvrcholením této soutěže polovina vstupenek na finálové vystoupení stále není prodána. Není divu. Je naprosto pochopitelné, že ať už vyznavači hudby či ostatní turisté prostě do Izraele nechtějí. Ne snad proto, že by chtěli bojkotovat samotnou Eurovizi, ale proto, že se jim nelíbí odporná politika apartheidu, kterou Izrael praktikuje a odmítá se jí vzdát.

Rozhovor Britských listů 218. Nakreslila hada. Dostala čtyřku. Nesplnila zadání

10. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta


Bez nadšení, přátelství a kolegiality mezi učitelem a žákem se nedá učit. Většina českých škol to nechápe, žáky zbytečně terorizuje a je nesmírně neefektivní. O poměrech v českém především základním školství hovoří Jan Čulík na základě jeho osobní zkušenosti s tím, co ve škole zažívají jeho čtyři děti, s pedagogem Jihočeské univerzity Peterem Chvojkou. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. května 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Ruský exportní potenciál se topí v ropě

17. 5. 2019

čas čtení 2 minuty

Maximální objem ruského exportu zboží a služeb zaznamenaný v roce 2013 stále nebyl překročen. Struktura exportu se příliš nezměnila: Zhruba dvě třetiny představuje produkce palivově-energetického komplexu, napsala Anastasia Baškatovová.

Trump zveřejnil aplikaci, jejímž prostřednictvím mají Američané udávat, že je cenzurují sociální sítě

16. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Donald Trump už dlouho ostře kritizuje firmy provozující sociální sítě za to, že blokují účty ultrapravičáků, šiřitelů lží a dalších extremistů. Ve středu Bílý dům zpřístupil aplikaci, která má umožnit Američanům udávat Trumpovi, že je sociální síť zablokovala:


Trump také vyhlásil celostátní mimořádný stav ohledně hrozby zahraničních telekomunikačních firem Spojeným státům. Má to umožnit zákaz americkým firmám obchodovat se zahraničními dodavateli, včetně čínské firmy Huawei:

 


 

Merkelová: Evropa se musí sjednotit a postavit se Číně, Rusku a USA

16. 5. 2019

čas čtení 3 minutyEvropa musí koordinovat svůj postoj vůči problémům, které dnes zosobňují její tři velcí globální soupeři, Čína, Rusko a USA, varovala Angela Merkelová před svými posledními volbami ve funkci německé kancléřky.

Evropa se podle Merkelové musí naučit reagovat jednotněji na ruské zasahování do voleb, na ekonomickou moc Číny a na americký monopol na digitální služby.

"Není pochyb o tom, že Evropa musí zaujmout nový postoj v novém světě," varovala Merkelová."Staré jistoty poválečného světa už neplatí."

Nový evropský prekariát: Jen asi třetina obyvatel EU má na konci měsíce peníze

16. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Obrázek: Procento občanů v jednotlivých zemích EU, kterým koncem měsíce zbývají vůbec nějaké peníze

Velkou kritikou Evropské unie je, že za posledních třicet let přesunula důraz od sociální ochrany a solidarity na růst a globalizaci. Důsledkem je rostoucí nerovnost a skutečnost, že stále větší procento občanů se stává prekariátem, lidmi, kteří zjišťují, že jejich zaměstnání je nejisté, sporadické a tak málo placené, že nejsou ani schopni uhradit své účty.

Izraelci postřelili na hranicích v Gaze 16 lidí

16. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Tisíce lidí si přišly připomenout vyhnání statisíců Palestinců z Izraele r. 1948.

Izraelští vojáci postřelili na hranici v Gaze v den shromáždění připomínajících masové vyhnání Palestinců během války, která vedla r. 1948 k vytvoření Izraele.

Každým rokem 15. května si Palestinci připomínají nakbu, katastrofu, kdy bylo z měst a vesnic na nynějším území Izraele vyhnáno více než 700 000 Palestinců. 

Přečetli jsme

Pomozte nám podpořit českou animovanou tvorbu

16. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

Současné dítě v předškolním věku získává 60 až 70 % všech informací o světě z videa.

Česká animovaná tvorba pro děti ale stagnuje díky nedostatečné systémové podpoře a zdrojům. Děti u nás sledují spíše zahraniční tvorbu a získávají proto kulturní výbavu cizích zemí. Dlouhodobě tak jako Česká republika ztrácíme vlastní kulturní kontext, který bychom předávali svým dětem - budoucím občanům.

Zdroj ZDE

Kapitalismus je druh náboženství blokující řešení klimatických změn a nerovnosti

16. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

V době, kdy milion živočišných druhů čelí zániku kvůli lidské činnosti, indická spisovatelka Arundhati Royová varuje před hrozbami, které pro udržitelný život na planetě představuje kapitalismus. Royová se domnívá, že ti, kdo nesou největší díl odpovědnosti za klimatickou krizi, nakonec přijdou s řešením, jak na této zásadní hrozbě vydělat.

„V mé rodné Indii jsme dlouho bojovali proti nekonečnému růstu, který však prakticky nepřinášel žádná pracovní místa. V současnosti vlastní devět nejbohatších Indů tentýž majetek jako půl miliardy nejchudších,“ říká spisovatelka a dodává, že nekonečný růst se týkal pouze hrstky osob. Zdá se, jako by globální Sever a elity globálního Jihu, jež nechtějí slyšet o externalitách nekonečného růstu, měly ve vesmíru svou vlastní planetu.

Podle Royové se vášnivě bráníme poznání, že přežití živočišných druhů úzce souvisí s přežitím planety jako celku. Vzývání nekonečného růstu se stalo jakýmsi náboženstvím, které není slučitelné s rozumem. Dnes je proto velice obtížné vést smysluplnou debatu o akutním nebezpečí, jež klimatické změny představují.

Více informací v angličtině ZDE

Nový Kurz

16. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Vedl jsem dialog se švédským voličem SD (pravicoví populisté ve Švédsku) i s norským, který preferuje Frp (krajně pravicoví populisté v Norsku). Zajímavé je, že když nastíním celoevropský model kvót a Evropu jako jedno azylové místo, kde uprchlík nerozhoduje o zemi, kde mu bude přidělen azyl v Evropě (odpadne tak asylum shopping či naopak opovrhování mnoha státy Evropy ze strany uprchlíků), nemají problém s přijetím takových uprchlíků, píše na Facebooku Lukáš Kraus.

Rakouský kancléř Kurz chce podobný mechanismus včlenit přímo do základních smluv EU. Kdo nepochopil, že právě takto se nejefektivněji a nejspravedlivěji vypustí ten zatuchlý rybník nacionalistických reminiscencí a nových antipatií mezi národy Evropy, nic nepochopil a měl by zvážit, jestli si nedá raději referendum a neodejde někam k Moldávii. Problém to dnes není velký, uprchlická krize je v hodnotách roku 2015 dávno u konce a tak jediným problémem, který v Evropě máme, je ta pachuť po diletantismu a nesolidaritě, sabotérství a populismu politických reprezentací některých zemí. To je třeba dořešit, aby se to neopakovalo.

V Lucembursku dnes začal proces s ČR, Polskem a Maďarskem kvůli uprchlíkům

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta
Zdroj ZDE

Dnes začíná u Evropského soudního dvora v Lucembursku proces, na jehož výsledek je Berlín velmi zvědavý, píše list Tagesspiegel, upozorňuje Uwe Ladwig. Evropská komise žaluje Polsko, Maďarsko a Českou republiku za to, že tyto tři státy odmítly poskytnout dočasnou pomoc uprchlíkům z Itálie a z Řecka. To je ale jen povrchní otázka. Ve skutečnosti řeší Evropský soud v Lucembursku otázku, kde je hranice legitimních národních zájmů a kde začíná zneužívání Evropské unie jako samoobsluhy pro vybírání třešniček na dortu. 

Heute beginnt vor dem Europäischen Gerichtshof (EuGH) in Luxemburg ein Prozess, auf dessen Ausgang in Berlin viele gespannt sind. Die EU-Kommission hat Polen, Ungarn und Tschechien verklagt, weil sich die drei Staaten selbst der vorläufigen Notverteilung von Flüchtlingen aus Italien und Griechenland verweigern. Das ist aber nur die vordergründige Frage. In Wahrheit wird in Luxemburg verhandelt, wo legitime nationale Interessen enden und wo der Missbrauch der EU als Selbstbedienungsladen für Rosinenpicker beginnt.

Informace o případu: ZDE

Rusko v Sýrii znovu bombarduje školy, domovy a nemocnice

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

26. dubna zahájila syrsko-ruská vojenská aliance ofenzívu na Idlib,  poslední enklávu vzbouřenců. K eskalaci dochází poté, co Rusko a Turecko v září 2018 vyjednalo příměří. Nyní však byly obnoveny letecké údery a absolutně je při tom ignorována potřeba chránit civilní životy.

Ekologická krize: Zbavit se znečištění mysli předpotopními politickými iluzemi

15. 5. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Experti tvrdí, že pro omezení dopadů globální změny klimatu na přijatelnou úroveň nemá lidstvo k dispozici více než dvanáct let. Řeč je tedy o jasně vymezeném urgentním úkolu, o němž, má-li být hypoteticky zvládnut, je především třeba uvažovat jasně a střízlivě. Právě to se však rozhodně neděje, pokud je bezstarostně kontaminován s nostalgickou předpotopní vyprávěnkou o překonání kapitalismu.

Karel Dolejší Monbiotovu argumentaci zkresluje

15. 5. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty


Je paradoxní, že hlavním Monbiotovým argumentem je varování právě před tím predátorským kapitalismem, který ostře kritizuje i Karel Dolejší. Hlavním, zcela přesvědčivým Monbiotovým argumentem je varování, že požadovat trvalý hospodářský růst na planetě Zemi, skládající se jen z omezených zdrojů, může jen šílenec (kupodivu například i Andrej Babiš, který se nedávno vyjádřil, že akce proti globálnímu oteplování prý "nesmějí ohrozit ekonomický rozvoj" !).

Dolejší by měl uznat, že Monbiot varuje nejen před dnešním, extenzivně predátorským kapitalismem, ale i před státním komunismem, který je co do exploatace přírodních zdrojů stejný, ne-li horší. A Monbiot nenavrhuje překotné odstranění kapitalismu, aniž by bylo předem jasné, čím a jak ho nahradit, avšak přesně argumentuje, co je nezbytně nutné udělat, aby nedošlo v nadcházejících letech ke skutečné katastrofě.

Pro názornost a aby nebylo mýlky,  znovu citujme George Monbiota:

Dovolte Rusku stávkovat za klima

15. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

Greta Thunberg: V některých zemích je protizákonné pořádat školní stávky za klima. To činí odpovědnost těch z nás, kteří stávkovat smíme, o to větší. My děti bychom tohle neměli muset dělat. Avšak vzhledem k tomu, že většina dospělých nedělá nic, musíme.


Německá ultrapravicová strana Alternative fuer Deutschland začala útočit na Gretu Thunbergovou. AfD popírá globální oteplování

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Němečtí ultrapravicoví populisté ze strane Alternative fuer Deutschland se rozhodli začít popírat globální oteplování. Zamýšlejí tím posílit svou volební podporu. Tvrdí, že varování vědců před globálním oteplováním je "hysterické" a že Greta Thunbergová má mentální problémy.

V úterý uspořádala AfD v německém parlamentě symposium, v němž zaútočila na vědce varující před globálním oteplováním. Spolupracuje v tom s vlivnými ultrapravicovými organizacemi v USA.

Spojené státy zřejmě zcela zakáží potraty

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Těchto 27 bělošských mužů nařídilo  ženám, co nesmějí dělat se svým tělem:V úterý večer schválil Republikány ovládaný Senát v Alabamě zákon, který zakazuje potraty ve všech etapách těhotenství, včetně případů znásilnění či incestu. Lékař, který provede potrat, bude odsouzen do vězení na 99 let, píše americká právnička B Jessie Hill.

Jde o jeden z několika protipotratových zákonů schválených v poslední době. Cílem je zlikvidovat rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu z roku 1973 v případě Roe kontra Wade, které uznalo základní ústavní právo na potrat.

Cílem nových protipotratových zákonů schválených v Georgii, v Iowě a v Severní Dakotě je potraty úplně zakázat. Tyto zákony jsou protiústavní.

Jenže od doby, kdy minulý rok jmenoval Donald Trump do Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha, Nejvyšší soud se staví nepřátelsky vůči potratovému zákonu z roku 1973.

Pozorovatelé opakovaně poukazují na to, že největší škody, které působí Donald Trump Spojeným státům, jsou dlouhodobé: na desítky let změnil postoj amerického Nejvyššího soudu, který nyní zastává ultrakonzervativní názory. To změní poměry v USA na celou éru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Írán dodal svým proxies v Iráku balistické rakety

15. 5. 2019

čas čtení 2 minuty

Írán poskytl balistické rakety šíitským proxies v Iráku a buduje zde zařízení pro jejich další výrobu, aby odradil od útoků na své zájmy na Blízkém východě - a aby získal možnost zasáhnout regionální protivníky, informují John Irish a Ahmed Rasheed.

Nedošlo k zvýšení íránské hrozby v Sýrii ani v Iráku, tvrdí vysoký britský činitel

15. 5. 2019

čas čtení 2 minuty


Náměstek velitele koalice bojující proti Islámskému státu odmítl vysvětlení Bílého domu, proč USA vyslala vojska


Vysoký britský generál v Američany vedené koalici proti Islámskému státu konstatoval, že nedokází k zvýšení hrozby od Íránem podporovaných jednotek v Iráku ani v Sýrii. Přímo tak protiřečil americkému tvrzení, použitému k ospravedlnění vojenské eskalace v regionu.

Nestor britských novinářů varuje Trumpa před válkou v Íránu

15. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

John Simpson, BBC: G.W. Bush vyhrál pozemní válku (kterou zahájil na základě falešných důkazů) v Iráku r. 2003 a pak byl poražen v partyzánské válce, která následovala. Jestliže prezident Trump bude následovat po téže cestě, zjistí, že Írán je daleko, daleko nebezpečnějším nepřítelem než byl Irák Saddáma Husajna.


Jak žijí mladí lidé v Gaze

15. 5. 2019

čas čtení < 1 minuta

 Přibližně před týdnem odpálila organizace Hamas na izraelské území stovky raket. Izrael reagoval leteckými údery. Lidé v Gaze protestují proti hospodářské blokádě každý pátek už déle než rok. 300 z nich bylo usmrceno a tisíce byly při demonstracích zraněni. Jak ukazuje tato reportáž Channel 4 News, mnozí mladí lidé v Gaze jsou bez končetin.

Navzdory rizikům se protesty pro mnoho mladých Gazanů stávají zdrojem úniku od každodenních protivenství. Jiní, jak uvidíte v této reportáži, unikají do klasické hudby anebo do běhání a skákání. I tím se jim daří vymknout se kontrole vládnoucího autoritářského režimu, upozornuje Inigo Gilmore, reportér Channel 4 News z místa. 

USA: Írán "zřejmě" stojí za útoky na tankery

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

O víkendu došlo nedaleko Hormuzského průlivu k útokům na dva saúdské tankery, jedno plavidlo z Norska a další ze Spojených arabských emirátů. První hodnocení amerických expertů dospělo k závěru, že za útoky zřejmě stál Írán. Pokud dojde k potvrzení předběžného závěru, dále se vyostří vojenské napětí v Perském zálivu, informují Summer Saidová, Nancy A. Youssefová a Benoit Faucon.

Británie rozhodne o extradici Assangeho

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Švédští vyšetřovatelé ne přání právníka jedné z údajných obětí znovu otevírají kauzu znásilnění proti zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi, informuje Henry Ridgwell.

Rusko: Kritika Stalinova kultu pravoslavnou církví vyvolala hněv nacionalistů

15. 5. 2019

čas čtení 1 minuta

Metropolita Ilarion stojící v čele Synodního oddělení pro vnější vztahy je považován za druhého muže Moskevského patriarchátu, hned po patriarchu Kirilovi. Ilarion však tvrdí, že by Rusové neměli ctít Stalina za vítězství ve 2. světové válce nebo oživovat kult osobnosti mrtvého ruského diktátora. Obojího se snaží docílit oficiální politika Kremlu.

Hospodaření OSBL za březen 2019

18. 4. 2019

čas čtení 2 minuty

V březnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 61 653.77 Kč, výdaje však byly 117 691.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Lidská práva | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky
42658