Sucho 2020: Situace po zimě je kritická, MŽP pošle letos na boj se suchem dalších až 6 mld. Kč, klíč je v zadržování vody

29. 4. 2020

tisková zpráva Ministerstva životního prostředí ČR

Sucho v České republice se prohlubuje. Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Po další mírné zimě je situace již téměř kritická. Česko se na sucho musí i nadále adaptovat. Určitě pomáhají projekty řešící návrat vody do krajiny i výstavba vodovodů a nových zdrojů vody v obcích a městech. Ministerstvo životního prostředí v loňském roce podpořilo přes 4600 projektů řešících problémy se suchem za více než 2 miliardy korun. Letos už má otevřené výzvy pro další projekty za 2,5 miliardy korun a o dalších až tři a půl miliardách korun jedná – přidat chce třeba na Dešťovku v domácnostech, výsadbu stromů nebo zajištění zdrojů pitné vody v obcích. Na 12. května svolal ministr Brabec také Národní koalici pro boj se suchem.     

Rozhovor Britských listů 277. Koronavirus: Chcete být chudí, nebo mrtví?

29. 4. 2020
S podnikatelem Markem Benešem hovoří Jan Čulík o nynější situaci koronavirové pandemie v České republice. Povede současná ekonomická strategie české vlády k drastické restrukturalizaci české ekonomiky tak, že většina podniků skončí v rukou hrstky domácích a zahraničních oligarchů? A proč to tak skončí a proč proti tomu nikdo nic nedělá? Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 29. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství:

USA zaznamenaly víc než milion nakažených a více než 57 000 mrtvých

29. 4. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  Ve středu 29. 4.  bylo v ČR registrováno 7504 nakažených, v nemocnici bylo 361 osob a 227 osob zemřelo.


. - Američtí lékaři, podobně jako evropští, zjišťují, že mladí lidé mají v důsledku nákazy koronavirem na prstech na rukou a nohou vyrážky a "omrzliny". Zřejmě je to důsledkem skutečnosti, že nakaženým koaguluje krev a nedostane se do vlásečnic v končetinách. Vyrážky a "omrzliny" však nejsou signálem těžkého průběhu nemoci, k tomu nedochází. ZDE 
- Spojené státy mají nyní více než jeden milion nakažených. Je to třetina všech nakažených koronavirem na celém světě. Globální počet nakažených je 3 083 467, Spojené státy mají 1 002 498. To je daleko více než jakákoliv jiná země. Španělsko má 232 128 případů nákazy, Itálie 201 505 případů nákazy. Žádná jiná země nemá více než 200 000 potvrzených případů nákazy.

- V Německu stoupla míra nákazy koronavirem. Ředitel Ústavu Roberta Kocha pro nakažlivé choroby apeloval na občany, aby pokud možno zůstávali doma. Německu se začátkem dubna podařilo snížit koeficient nákazy na 0,7, nyní znovu vzrostl na 1. Znamená to, že každá nakažená osoba znovu nyní nakazí v průměru jednu další. K nárůstu míry nákazy došlo poté, co tam minulý týden otevřely některé obchody.

- Britské firmy požadují, aby stát prodloužil systém, v jehož rámci hradí plat nečinných zaměstnanců, nejméně do září, jinak vznikne obrovská vlna nezaměstnanosti. Systém má zatím fungovat do konce června a bude stát 42 miliard liber. Každý další měsíc bude stát 12 miliard liber. V prvním týdnu zachránil tento projekt 4 miliony britských pracovních příležitostí.  ZDE 

- Rusko má už téměř 100 000 nákaz. Konkrétně 99 399. 978 lidí v  Rusku zemřelo.

- Globální počet mrtvých dosáhl čísla 217 168 a nejméně 3 116 680 lidí bylo nakaženo.

- Tři děti v USA jsou léčeny na vzánětlivou chorobu celého organismu, která je spojována s koronavirem. Podobné případy znepokojují lékaře v Británii, v Itálii a ve Španělsku.

- Koronavirová pandemie může způsobit úmrtí dalších  18 000 lidí v Anglii, kteří mají rakovinu.

- Čína varuje, že vztah s Austrálii bude "nenapravitelně poškozen". Australský premiér Scott Morrison hájí "naprosto rozumný" požadavek, aby došlo k vyšetřování vzniku pandemie v Číně. Měli by existovat nezávislí inspektoři, podobně jako existují zbrojní inspektoři, kteří by vyšetřovali vznik velkých pandemií.

Filantropie v éře Covidu-19 a záchrana světa

29. 4. 2020 / Albín Sybera


BBC před několika dny uvedla reportáž o druhém nejbohatším Číňanovi (podle Forbes.com mu patří 22. příčka na světě ZDE) Jacku Ma a jeho celosvětové kampani za zpřístupnění zdravotnických pomůcek zemím, které jsou při zaopatřování si výbavy pro potírání výskytu Covid-19 v mezinárodním měřítku znevýhodněné.

Kromě zajímavých poznatků o propojení čínského kapitalismu s vládou jedné strany v Číně je reportáž také dobrou ilustrací, jak má toto propojení v éře Covid-19 celosvětový přesah (ve střední Evropě mj. například ZDE).

Z českého pohledu je reportáž také výstižná způsobem, jakým hovoří o miliardářích profitujících z růstu druhého největšího trhu na světě. Nikde v ní nenaleznete jednostranný pohled na společnosti operující v Číně jako subjekty věnující se pouze obchodní činnosti, jak je tomu například zvykem na portálu Seznam.cz v případě PPF (ZDE anebo ZDE).


Kterak ANOfert zachránil tisíce mrtvých, aneb Staré pověsti těžkoslovenské

29. 4. 2020 / Karel Dolejší

Podle premiéra Andreje Babiše jeho vláda opatřeními během koronavirové pandemie zachránila "tisíce mrtvých" a nedopustila se žádné chyby, když protikrizová opatření převedla pod ministerstvo zdravotnictví - což ovšem ve svém rozsudku odmítl pražský městský soud ZDE. Mezitím v ČR probíhá metodologicky zásadně pochybený "průzkum promořenosti" postavený místo na reprezentativním vzorku na "kvótním samovýběru" dle vlastní úvahy se dostavujících účastníků, který tak přes masivní plánovaný počet 27 000 osob nemá nejmenší šanci zjistit, kolik procent občanů opravdu prodělalo chorobu COVID-19 ZDE ZDE.

Mezitím v Absurdistánu 126:

Divoké požáry, chaos při "přípravě prezidentských voleb" za pandemie - chystá se ultrapravicový puč?

29. 4. 2020 / Tomasz Oryński

Další rekordní náklad zboží dorazil do Polska! Avšak z nějakého důvodu se vláda rozhodla z jeho příjezdu tentokrát neudělat velkou propagandistickou akci tak, jak to učinila s nákladem lékařských pomůcek z Číny minulý týden.  Tentokrát byl náklad dopraven po moři - největší nákladní loď na světě, Agia Trias, dodala 140 000 tun kolumbijského uhlí do gdaňského přístavu!  Protože, jak jsme se dověděli minulý týden z poučení, které pro žáky připravilo polské ministerstvo školství, globální oteplování může být pro Polsko jedině dobré.

COVID-19 v pečovatelských domovech pro seniory: mnoho lidí umírá v osamocení

29. 4. 2020

tisková zpráva Lékařů bez hranic

Onemocnění COVID-19 při šíření světem poutá značnou pozornost. Na některých z nejhůře zasažených míst se však virus tiše rozšířil do všech koutů společnosti. Jednou z největších obětí nákazy v Evropě jsou pečovatelské domovy pro seniory a jejich obyvatelé.

Nejvíce pozornosti poutají pacienti v kritické fázi onemocnění COVID-19 v nemocnicích a Lékaři bez hranic těmto zařízením rychle nabídli technickou podporu založenou na zkušenostech práce při epidemiích. Nicméně s pandemií COVID-19 je třeba bojovat také ve městech a vesnicích, na ulicích a tržištích, v obchodech, barech a domovech. Jak se odhalovala povaha nemoci, organizace se více zaměřila na podporu domovů pro seniory ve Španělsku, Belgii, Francii, Itálii či například v Portugalsku.

 

V některých tamních zařízeních pro seniory zemřel až každý třetí obyvatel - což je úmrtnost, která by byla šokující v jakékoli krizi.

 

Španělská vláda nehodlá stanovovat data pro uvolňování karantény

29. 4. 2020

Španělský vládní "Plán přechodu k nové normalitě" místo toho, aby jako v jiných zemích stanovil konkrétní data uvolnění jednotlivých opatření, stanoví fáze a kroky, které tyto fáze zahrnou. Jejich provádění bude záviset na konkrétních indikátorech a situace bude přehodnocována každé dva týdny, informuje Carlos E. Cué.

Prezident USA je jen (či navíc?) “highly impulsive“?

29. 4. 2020 / Miloš Dokulil


Asi se nemusím moc namáhat s překládáním toho, co je mezi uvozovkami v nadpisu. Nanejvýš impulzivní? Nebo jenom hodně spontánní? Dost vznětlivý? Docela málo ovládající své pocity (či taky vášně?)? Ale vážně! Když nám takhle v mezičase zdivočil jeden virus, musí se hned ukazovat prstem na prezidenta jednoho z nejvýznamnějších států dnešního světa? Ne-li stále ještě ekonomicko-politicko-vojensky „jedničky“ na této zeměkouli? (Už třeba navíc také kvůli tomu, že ještě v časech ČSSR jsme jako statní rodáci mohli se vskrytu pyšnit tím, že první Trumpovou manželkou byla Češka, Ivana, rozená Zelníčková. Tento svazek vydržel celých 15 let a mohl se kromě jiného rovněž pyšnit třemi dětmi.)

(Pozn. red. Jak na to poukazuje americká profesorka Karen von Kunes, Američani nevědí, že Trumpovy děti jsou Češi:)Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Rozhovor Britských listů 276. Čeští pravičáci jsou líní myslet

24. 4. 2020Koronavirová pandemie je komunistické spiknutí, jehož cílem je ovládnout svět a zničit lidskou práci a lidskou svobodu. To je obsahem oficiálního prohlášení, které tento týden vydal brazilský ministr zahraničí Ernesto Araújo a které rozšířil brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten vyzývá občany, aby nedodržovali uzamčení země, aby normálně chodili do práce a po ulicích a proti karanténním opatřením se vzbouřili. Je revoluce populistických ultrapravičáků jako Bolsonaro, Trump, Orbán, Duterte či Klaus důsledkem lenosti ultrapravice a jejích stoupenců na sociálních sítích myslet? A bude nutno, nemáme-li zničit svou existenci, v budoucnu změnit pojetí demokracie? O tom mluví Jan Čulík s brazilským novinářem a sociologem Fabianem Golgem v tomto Rozhovoru Britských listů. Vysílá se na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Vstup choroby COVID-19 probíhá zřejmě přes klíčové nosní buňky

29. 4. 2020

Dva specifické typy nosních buněk byly identifikovány jako pravděpodobné původní infekční body infekce COVID-19. Vědci zjistili, že pohárkovité a řasnaté buňky v nose vykazují vysokou hladinu vstupního proteinu, který nový koronavirus používá k pronikání do našich buněk. To může pomoci objasnit vysoký rozsah přenosu. Studie s použitím sítě Human Cell Atlas Lung Biological Network dále zjistila, že také buňky v oku a některých dalších orgánech obsahuje proteiny umožňující vstup viru.

Polští vědci zahájili vývoj skupinových testů na koronavirus

29. 4. 2020

Vědci z Nenckého institutu experimentální biologie spolu s Polskou akademií věd zahájili práce na protokolu, který by umožnil skupinové testy na nový koronavirus. Tým vědců tvrdí, že doufá, že by nová metoda měla umožnit zvýšit počet testovaných vzorků ze současných 10 000 denně na více jak 100 000.

Rozhovor Britských listů 269. Koronavirus: Jak se zbavit strachu ze smrti

1. 4. 2020(For English, scroll down)

Muhamed Duraković pochází z bosenského městečka Srebrenica, kde v roce 1992 pomalu začala genocida  místního obyvatelstva. (Vyvrcholila r. 1995.) Začalo to doslova přes noc. Mladý Muhamed byl středoškolák a chodil normálně do školy. Z jeho třídy, v níž bylo 24 žáků, přežili jen tři. Čelíme li - jako dnes - možnosti náhlé smrti, co dělat, aby se člověk zbavil strachu? O tom s panem Durakovičem hovoří Jan Čulík.  Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 15. dubna 2020.

How to get rid of the fear of death

Mr. Muhamed Duraković comes from the Bosnian town of Srebrenica, which experienced the beginnings of genocide in 1992. The killing started literally overnight.  (It culminated in 1995.) Young Muhamed was a secondary school pupil, he went to school. Of his class, which consisted of 24 students, only three survived. When we feel - like today - the possibility of imminent death, what should we do to free ourselves of fear? Jan Čulík discusses this issue with Muhamed Duraković in this Britské listy Interview, which is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 15th April 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Spojené státy nad propastí

28. 4. 2020 / Daniel Veselý

Tento text byl načten 6. dubna a téhož dne odeslán do redakce Českého rozhlasu Plus. Nebyl však zařazen do vysílání.

Pozn. šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka: Pražští establishmentoví novináři a šéfredaktoři médií by se měli konečně probudit a VE VEŘEJNÉM ZÁJMU otevřeně informovat o katastrofě, jíž se pod vedením Donalda Trumpa stávají Spojené státy.

K tomu důležitá analýza slavného irského novináře Fintana O'Toolea ZDE. Avšak stovky novinářů dnes ve světě píší obdobně. Zjevně však nikoliv ČRoPlus. Tam jsou otevřené informace zakázány?

* * *

Ačkoli se kroky Trumpovy vlády již od samého začátku vykazovaly nekompetencí, zmatkem a chaosem, teprve až smrtící patogen odkryl děsivou podstatu vládních excesů i přehlížené slabiny americké společnosti. Zjevná je i neschopnost špiček Demokratické strany krizi efektivně řešit.

Spojené státy zasáhla pandemie koronaviru jako ničivý hurikán, který na kost obnažil otřesné slabiny nejbohatší země všech dob, přičemž předchozí bagatelizace a lži Bílého domu vystřídal strohý, byť cynický optimismus, že nákaze podlehne minimálně 100 tisíc Američanů, a nikoliv dva miliony Američanů.

Svět miloval, nenáviděl Ameriku a záviděl jí. Teď, poprvé, ji litujeme

28. 4. 2020

 

Po dobu delší než dvě století vyvolávaly Spojené státy v ostatním světě množství nejrůznějších reakcí: lásku i nenávist, strach i naději, závist i pohrdání, respekt a bázeň, hněv. Avšak jedna emoce nesměřovala k Spojeným státům, to až teď: soucit, píše slavný irský komentátor Fintan O'Toole v deníku The Irish Times.

Jakkoliv špatné je to pro většinu ostatních bohatých demokracií, je obtížně nepociťovat soucit pro Američany. Většina z nich v roce 2016 nehlasovala pro Donalda Trumpa. Nicméně jsou nyní uzamčeni v jedné místnosti se zhoubným narcistou, který, namísto aby svůj národ ochránil před COVIDEM-19, zesílil svou smrtonosnost. Země, o níž Trump sliboval, že ji znovu učiní velkou, nevypadala nikdy ve své historii tak ubohá.

Podívejme se na Ameriku a Británii a buďme rádi, že nejsme jako oni

28. 4. 2020

Měli bychom si velmi bedlivě všímat varování z těch zemí, které se v současnosti rozkládají. Pokud obětujeme základní míru rovnosti za hospodářský růst, budeme tím riskovat rozklad společnosti i politiky.

Pandemie nás nemění, alespoň ne v krátkodobé perspektivě. Ukazují, co jsme zač. Reagujeme na ně tak, jak nás utvořila předchozí desetiletí.

Je to zjevné, když vidíme šířící se masakr v USA a v Británi, a to kontrastuje s tím, čeho jsme dosáhli v Austrálii. Možná si myslíme, že naše společnosti jsou víceméně podobné, avšak právě teď jsme svědkem rozdílů mezi nimi a způsobem, jímž se Austrálie dosud vyhnula určitému politickému a společenskému úpadku, a to v Austrálii zachraňuje životy, píše Waleed Aly, komentátor australského deníku The Sydney Morning Herald.

USA: Armáda obnovuje dělostřelectvo pro rozsáhlé válečné operace

29. 4. 2020

Říkejte mu někdejší a budoucí bůh války. Armádní dělostřelectvo, zanedbávané během 20 let nahánění guerill, je obnovováno jako zbraň pro multidoménové válčení proti Rusku a Číně. To ovlivní vše - od toho, jaké střely armáda nakupuje, přes to, kteří důstojníci jsou povyšováni, až po to, jak jsou síly organizovány do bitvy - strukturu sil načrtnutou v nové studii oddělení Army Futures Command nazvané AimPoint, píše Sydney J. Freedberg Jr..

Rozhovor Britských listů 270. Premiér Babiš poslal v krizi nepravdivý dopis. Co proti tomu dělat?

2. 4. 2020Premiér Andrej Babiš poslal dopis s nepravdivým tvrzením, že neziskové organizace nepomáhají v době koronavirové krize. Ve skutečnosti fungují neziskové organizace v době koronavirové krize daleko rychleji a účinněji než státní aparát. Babišův dopis je pro všechny tyto lidi pozoruhodnou urážkou. Co dělat proti premiérovým nepravdám? Nad tím v tomto Rozhovoru Britských listů uvažuje Bohumil Kartous s Richardem Vlasákem, historikem a teologem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od soboty 4. dubna 2020.

Rozhovor Britských listů 275. Koronavirus: Aplikace, která vám poradí, kdy máte chodit ven a kam

21. 4. 2020
Jan Čulík hovoří s Tomášem Krajníkem z laboratoře chronorobotiky ČVUT v Praze, který s kolegy vyvinul aplikaci, jež vám poskytne informace, kde a jak se vyhnout v dnešní pandemii davům. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 22. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Hřib a Kolář "možným terčem ruského atentátu"

27. 4. 2020

Deník Guardian informuje, že pražský primátor Zdeněk Hřib a Ondřej Kolář se měli stát terčem možného ruského atentátu prostřednictvím ricinu. Podle týdeníku Respekt přicestoval nedávno do Prahy s ricinem ruský diplomat. Hřib má policejní ochranu.

Je anarchie v kyberprostoru udržitelná?

27. 4. 2020 / Vít Kučík

 
Další nepopulární téma, za které to obvykle schytám z obou stran, takže pokus 4.02 o zatraktivnění špenátu milovníkům smažených chipsů:

Svobodný internet!!!

- ikonické heslo, které podepíše každý a které dává automatickou argumentační převahu jakékoli straně, která ho stihne rychleji zvednout ze země. Zároveň heslo které v sobě koncentruje maximum myslitelné mystifikace, nepochopení a iluze.

Spor o význam slova "svoboda" a "anarchie" stejně starý jako nekonečně se opakující. V současnosti třeba s libertariány, kyberanarchisty typu Pirátů aj. duchovními nástupci anarchistů 19. stol. nebo jiných idealistů. Filosofické jádro sporu je dobře popsáno v základních učebnicích politické filosofie, nic co by kdo musel znovu vymýšlet. Jde o koncepci Moci a Přirozené povahy Člověka.

Rozhovor Britských listů 273. Neboj se. Nejsi sám

9. 4. 2020K Velkému pátku hovoří Jan Čulík o významu Velikonoc s teologem Richardem Vlasákem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. dubna 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 271. Epidemiolog: Musíme nechat koronaviru řízený průběh populací

7. 4. 2020


Bohumil Kartous hovoří s epidemiologiem Petrem Smejkalem z pražského IKEMU o tom, jak si Česká republika poradila s pandemií koronaviru, kdo je nejvíc ohrožen a jaká by měla být cesta vpřed. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 8. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Průběžné zpravodajství:

Uprostřed pandemie si blb Trump stěžuje, že novináři neférově dostávají "vznešenou cenu"

27. 4. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  V pondělí 27 .4.  bylo v ČR registrováno 7431 nakažených, v nemocnici bylo 360 osob a 222 osob zemřelo.
 
- Ve Spojených státech je nakaženo koronavirem 957 875 osob a počet mrtvých stoupl na 53 922.

- Francouzští vědci chtějí začít zkoušet na lidech svou hypotézu, že nikotin lze možná použít jako lék proti koronaviru. Skupiny zdravotníků a pacientů budou na sobě mít nikotinové nálepky, jiní budou mít jen placebo. Bude se zkoumat, zda vznikne odlišná reakce. Ve Francii vyšla tento měsíc studie, z níž vyplývá, že lidé, kteří kouří, mají o 80 procent menší pravděpodobnost, že onemocní koronavirem, než nekuřáci v jejich věkové kategorii.

- Množství nově nezaměstnaných zaměstnanců londýnských restaurací a hostinců přespává venku na ulicích, protože nemají na činži.

- Zahraniční výbor Demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů zahájil vyšetřování Trumpova rozhodnutí zablokovat financování Světové zdravotnické organizace.

- V Británii zemřelo za posledních 24 hodin na koronavirus 360 lidí, počet mrtvých zemřelých v nemocnicích jer 21 902. Tento počet nezahrnuje počet mrtvých, kteří zemřeli v institucích sociální péče ani doma.

- Bílý dům se přece jen rozhodl v pondělí v 17 hodin washingtonského času uspořádat další "tiskovou konferenci" Donalda Trumpa poté, co předtím byla zrušena.
 

O politice šoku a hrůzy

27. 4. 2020 / Karel Dolejší

V roce 2016 nemalý počet zejména voličů Republikánské strany ovlivnila masově šířená konspirační teorie navazující na s Kremlem koordinované aktivity organizace WikiLeaks. Podle této poudačky kandidátka Hillary Clintonová měla být namočena do obchodování se sexem nezletilých v síti pizzerií a restaurantů ZDE. - Voliči Bernieho Sanderse a dalších levicových radikálů z okrajů Demokratické strany zase v nemalých počtech slyšeli na varování, že "Killary" je údajně součástí spiknutí globálních elit a v případě zvolení vyvolá 3. světovou válku ZDE.

Rozhovor Britských listů 272. Kdy bude konec světa? Až umřu.

8. 4. 2020Jan Čulík hovoří s šansoniérem Jiřím Dědečkem o změněné situaci v době koronavirové pandemie. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, v neděli 12. dubna, na Boží hod velikonoční.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

FT: Globální počet úmrtí na COVID-19 je zřejmě až o 60 procent vyšší, než se uvádí

27. 4. 2020

 

 
Počet mrtvých na koronavirus je zřejmě až o 60 procent vyšší, než se uvádí v oficiálních údajích. Vyplývá to z analýzy listu Financial Times, která zkoumala celkový počet úmrtí během pandemie ve 14 zemích světa.

Statistiky úmrtí za dobu pandemie uvádějí v těchto zemích celkem 122 000 úmrtí, což je o hodně více než oficiálně uváděných 77 000 úmrtí na COVID-19 registrovaných v těchže zemích a za totéž období.

Pokud se počet oficiálně zaregistrovaných úmrtí na COVID-19 podceňuje celosvětově, není pravda, že na koronavirus dosud globálně zemřelo 201 000 lidí, ale zřejmě zemřelo až 318 000 lidí.

Všimsisi?

27. 4. 2020 / Miloš Dokulil


Ne že bych zrovna mínil takto připomínat, že když se konečně zhruba před pěti tisíciletími začalo skromně uplatňovat hláskové písmo, jednotlivé hlásky se od sebe neoddělovaly (včetně pak slov). A ne že by měl pisatel právo přezíravě oslovovat možné čtenáře tykáním (hned od nadpisu, nezdvořák). A taky „ne že by“ se o tom nepsalo a nemluvilo pořád: Copak tu nemáme epidemii, o níž zatím přijatelně nevíme, jak se bude její virus chovat, když se konečně podaří lidstvu vrátit k tzv. normálním poměrům?

Londýnští lékaři: Obětí podivných nebezpečných příznaků nákazy COVID-19 jsou nyní i děti

27. 4. 2020

Aktualizace:  O problému se mezitím v Británii hovoří šíře. Lékaři nevědí, zda totální selhání systému, které je možno vyvoláno přehnanou imunitní reakcí dětí, jako u některých dospělých, je způsobeno infekcí koronaviru. Někteří dětští pacienti byli testováni pozitivně na koronavirus, jiní ne. Jenže testování není spolehlivé. Počet případů je malý, zatím v Británii 12. Níže publikované varování má upozornit lékaře na existenci tohoto problému. Oficiální zdravotnická informace pro britské občany zůstává stejná: že koronavirem je postiženo jen málo dětí.

Obdobné případy zaznamenávají lékaři v USA ZDE

Pracoval jsem v pediatrii tento týden více než 50 hodin, množství opravdu podivných případů covidu - viděl jsem podivné vyrážky (tmavé kotníky?!!!),  úplně nesmyslné fyzické projevy a množství nejistoty lékařů, co dělat.

Koronavirus je mutantní prolhaná choroba - zejména u dětí.


Akce

Následující informace nám byly poslány v souvislosti s dětmi, které přicházeji s neobvyklými příznaky. Bolest břicha a gastrointestinální příznaky jsou běžným rysem, stejně jako srdeční zápal. Je nesmírně důležité vám v primární péči poskytnout tyto informace.

Prosíme, informujte o dětech s těmito příznaky s nejvyšší naléhavostí.

Máme informace, že za poslední tři týdny dochází k zřejmému nárůstu počtu dětí všeho věku postižených multisystémovým zápalem vyžadujícím intenzivní péči po celém Londýně a také v dalších regionech Británie.

Tyto případy mají společné vzájemné rysy syndromu toxického šoku a atypické Kawasakiho choroby s krevními parametry závažné nákazy COVID-19 u dětí.

Roste znepokojení, že u dětí v Británii vzniká syndrom zápalu organismu ve vztahu k nákaze SARS-CoV-2, anebo že možná existuje další, dosud neidentifikovaný nakažlivý patogen spojený s těmito případy.


 

Nervózní Republikáni sledují propad Trumpových preferencí a obávají se ztráty Senátu

27. 4. 2020


Zmatené zvládání koronavirové epidemie prezidentem Trumpem, horšící se stav ekonomiky a kaskáda zlověstných veřejných i soukromých průzkumů způsobuje, že Republikáni jsou stále nervóznější z toho, že by mohli prohrát prezidentské volby a současně ztratit většinu v Senátu, pokud Trump nenavede stát na radikálně nový kurs, hlásí New York Times.

Rozsah výzev, jimž Republikáni čelí, vykrystalizoval předminulý týden. Když 26 milionů Američanů požádalo o podporu v nezaměstnanosti, Trumpovo postavení ve státech, které mu v roce 2016 zajistily vítězství, vypadá stále hůře. Nové průzkumy ukazují, že výrazně pokulhává v Michiganu a Pennsylvánii a dokonce lehce zaostává na Floridě, kde musí vyhrát.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Rozhovor Britských listů 274. Jak se my v Česku můžeme poučit ze světové koronavirové krize

14. 4. 2020Redaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Daniel Veselý hovoří o světové koronavirové krizi. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Západ se snaží dohnat Rusko v tankové technice

27. 4. 2020

Ve skrytém soupeření západních společností s ruským vojenskoprůmyslovým komplexem v oblasti stavby tanků po triumfálním objevení se těžké univerzální pásové platformy Armata nastoupila zřetelná jasnost. I když poněkud podmíněná, píše Ivan Konovalov.

Hospodaření OSBL za březen 2020

16. 4. 2020

V březnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 62 052,14 Kč, výdaje byly 71 731.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
21685