Klimatická změna, Greta Thunberg a český internet

25. 9. 2019 / Vladimír Novák

Pokud Vám doktor najde rakovinu prostaty, také mu neodpovíte: můj kamarád pekař tvrdí, že je to jen zácpa a já mu věřím.

Asi nikomu neušel emotivní projev švédské aktivistky Grety Thunberg na půdě OSN. Ve svém projevu tato 16-ti letá slečna požaduje od vůdců světa, aby konali více k odvrácení trvalých klimatických změn na naší planetě. Bohužel je nutné zdůraznit a znovu opakovat, že Greta pouze upozorňuje na závěry pocházející z vědecké komunity. Té samé komunity, která stojí za růstem našeho poznání o světě, ve kterém žijeme, a technologického pokroku, který nám náš způsob života umožňuje. Její závěry samozřejmě nejsou součástí nějaké politické diskuze, proti které se můžeme vyhranit svým vlastním “názorem”. 

https://www.pwf.cz/

Pokud Vám doktor najde rakovinu prostaty, také mu neodpovíte: můj kamarád pekař tvrdí, že je to jen zácpa a já mu věřím. Když Vám automechanik řekne, že máte porouchaný válec v motoru, neodpovíte: stačí jen dofouknout pneumatiky a bude to dobré, podle rady vašeho bankovního poradce. V případě klimatické změny to jsou právě vědci a ne pekaři, dělníci, bankovní poradci, doktoři či politikové, kteří přináší děsivé zprávy o dopadech klimatických změn na naší planetu a jak moc se životy lidí, zvířat a rostlin změní v následujících desetiletích. Pokud nás tedy vědci upozorňují, že sucha v České republice budou stále horší a že již teď mají negativní vliv na výnosy v zemědělství (místy ztráty výnosu přes 40% [1]), neodvracejme se od nich. Naslouchejme jim, když k nám mluví. A oni se opravdu snaží, zakládají iniciativy jako Covering Climate Now [2], a nezůstávají zalezlí někde v koutě své laboratoře.

Proč je vlastně důležité vědcům naslouchat? Protože jinak mladší z nás budou stárnout a děti těch starších vyrůstat ve světě, který jsme my zničili. Ano, zničili! Nám a našim rodičům byl zanechán svět, který nebyl dokonalý, ale oplýval životem a různorodostí. Hlavně to byl svět, který měl budoucnost. My ale zanecháme svět, ve kterém bude život těžší, ve kterém se bude bojovat o ztenčující se zdroje. Ve kterém části světa budou negativně ovlivněny nedostatkem vody a jiné budou zatopeny [3]. Sužující vedra budou ničit vegetaci: lesy a plodiny, které nás živí [4]. Dojde k urychlení hromadného vymírání biologických druhů, které již teď probíhá [5, 6]. Vymírání těch rostlin, zvířat a mikroorganismů, na kterých náš život plně závisí.

A to je právě zpráva, kterou se nám Greta snaží předat: konejme, abychom nežili my a naše děti v takovémto světě. Je to velmi jednoduchá zpráva, založená na nejlepších poznatcích naší civilizace. A přesto budí neuvěřitelné kontroverze. Česká verze sociální sítě Facebook je v plném varu. V příspěvku na stránce ČT24 o projevu Grety na summitu OSN najdete spoustu komentářů, které vyjadřují že je tato slečna:


  • duševně chorá / postižená / retardovaná,

  • komunistka / pionýrka, herečka, fanatička, cvičená opička,

  • loutka bez činu nebo návrhu, jak zachránit planetu,

  • zmanipulovaná ekoteroristka,

  • záškolačka, která by se měla vrátit do lavic.

Musím podotknout, že komentáře na stránce ČT24 jsou “civilizované” ve srovnání se stránkou Česká soda. Jen namátkou několik příkladů pro představu o úrovni komentářů:


  • A cvičení delfíni nebo kosatky by nebyli? :D Nebo recitace z Památníku Puškina?

  • Rok 2019 a cely svet s politiky v prednich radach nasloucha pomatenemu postizenemu decku..to jsme to dopracovali.

  • OMG. Magor? Každopádně tak mluví. Nevynechala léky?

  • budouci eko-teroristka meli by ji zavrit do blazince nez nekoho zabije

Tato mladá slečna našla odvahu postavit se a říct vlastně co? Že svět se mění a že my lidé na tom máme velký podíl. Že máme naslouchat vědcům, kteří nám pomáhají pochopit, co se s naší planetou děje. A že je nejvyšší čas s tím něco udělat a nesedět nečinně v domě, který hoří. To přeci není nic kontroverzního, tak proč ty útoky na její osobu? Protože je mladá, protože má zápal pro danou věc a nebo protože má Aspergerův syndrom? To přeci také nejsou důvody se do ní opírat. A proto se obávám, že tyto útoky nejsou o ní a její práci. Ale o nás a o našich názorech, které jsou formovány pekaři, dělníky, bankovními poradci, doktory či politiky. Ale bohužel ne vědci. Bez vlastnictví argumentů a fakt nám nezbývá, než použít osobních výpadů. A tak klesáme na samé dno mezilidské komunikace, kde podpásové údery na psychický či fyzický vzhled jsou jedinou možnou zbraní, která nám dovoluje schovat naši neznalost a naši bezbrannost. Taková komunikace je ale úplná ztráta času, jelikož nám nepřináší žádný výsledek, žádné řešení nebo porozumění.


Proto apeluji, začněme naslouchat vědcům, čtěme jejich publikace, blogy, rozhovory s nimi. A nespoléhejme se na pekaře, dělníky, bankovní poradce, doktory a hlavně vůbec ne na politiky, že nám pomohou pochopit klimatickou změnu. Jsou to jedině vědci, kteří k tomu mají podrobné znalosti. Použijme výsledků jejich práce a konfrontujme politiky, kteří nám lžou a zlehčují dopady měnícího se klima na život na naší planetě. Poslouchejme také jejich rad, jak my sami můžeme přispět ke zlepšení stavu naší země. A nikdy nezapomínejme, děláme to pro sebe samé a naše děti.[1] www.intersucho.cz

[2] https://www.nature.com/articles/d41586-019-02734-x

[3] https://www.nature.com/articles/d41586-018-05849-9

[4] https://www.nature.com/immersive/d41586-019-02711-4/index.html

[5] https://www.pnas.org/content/114/30/E6089)

[6]https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/10/earths-sixth-mass-extinction-event-already-underway-scientists-warn
0
Vytisknout
16214

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 1. 10. 2019