Obrovské oslabení dolaru - důsledkem je Trumpova politika

2. 7. 2025 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta
Tohle je zajímavé: největší pokles dolaru proti koši světových měn za první pololetí za posledních čtyřicet let. 

Pokles způsobuje Trumpova politika, nicméně není úplně zřetelné, jaké to bude mít důsledky. 

Evidentní je zahraniční obchod: posílení vývozu z USA, ale zdražení dovozu do USA - tedy zdražení dovozového zboží pro Američany, zvýšení inflace (tzv. golden age, že). 

Totéž s obráceným znaménkem pro druhé státy (vůči koruně je to dokonce o 16%).

 Geopoliticky určité snížení důvěry v dolar (coby hlavní světovou rezervní měnu), přesun aktiv mimo dolar.

 


Pomůže to americké ekonomice? Trump stále volá po návratu výroby do USA a dělá v tom i jakési spíše chaotické pokusy (uvaluje a pak ruší cla atd). 

Jenomže s nějakým masivním přesunem výroby do USA to vůbec nebude tak horké, z mnoha důvodů. Přesunout fabriku nestačí, potřebujete lidi, a ti nejsou. Bude jich navíc ještě stále méně, pokud bude Trump z Ameriky vyhánět lidi, kteří v ní nyní pracují. 

Zcela se vytratily kompetence - nalézají se dnes nejvíce v jihovýchodní Asii... 

A i když dolar klesne ještě více, lidská síla v Bangladéši bude stále levnější: před rokem 14x, nyní tedy jen 12x, velký pokrok. 

Podívejme se pro kontext na vztah mezi dvěma nejsilnějšími měnami, eurem a dolarem. V roce 2000 byl kurz 1 EUR = 0.8 USD (tj. silný dolar-slabé euro), zatímco o osm let později 1 EUR = 1.6 USD (slabý dolar - silné euro). 

Rozdíl skoro 100%! Zamrzlo peklo? Ne, ani u nás, ani za oceánem. Ekonomické mechanismy - samovolné i ty řízené, intervenční se dokáží přizpůsobit.

1
Vytisknout
525

Diskuse

Obsah vydání | 2. 7. 2025