
„Výnosné“ obchodní dohody pomáhají udržovat izraelskou válku v Gaze, upozorňuje expertka OSN
2. 7. 2025
čas čtení
4 minuty
Zpráva OSN jmenuje firmy, které pomáhají izraelským osadám a izraelské válce proti Gaze
Právnička Albaneseová vyzývá k právním krokům proti vedoucím představitelům těchto firem
Izrael popírá obvinění z genocidy a odvolává se na sebeobranu proti Hamásu
ŽENEVA, 1. července (Reuters) – Expertka OSN ve zprávě pojmenovala více než 60 společností, včetně významných výrobců zbraní a technologických firem, které podporují izraelské osady a vojenské akce v Gaze, které označila za „genocidní kampaň“.
Zpráva, zveřejněná v pondělí večer, vyzývá firmy, aby přestaly obchodovat s Izraelem, a požaduje právní odpovědnost vedoucích pracovníků zapletených do údajného porušování mezinárodního práva.
„Zatímco život v Gaze je ničen a Západní břeh je vystaven eskalujícím
útokům, tato zpráva ukazuje, proč genocida Izraele pokračuje: protože je
pro mnohé lukrativní,“ napsala Albanese v 27stránkovém dokumentu.
Obvinila podniky z toho, že jsou „finančně vázány na izraelský apartheid a militarismus“.
Americká mise při OSN v New Yorku vyzvala generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby Albaneseovou odsoudil a požádal o její odvolání, a dodala, že „dosavadní nečinnost umožnila paní Albanese pokračovat v její kampani ekonomické války namířené proti subjektům po celém světě“.
Izrael odmítl obvinění z genocidy v Gaze a odvolal se na své právo na sebeobranu po útoku Hamásu ze 7. října 2023, při kterém podle izraelských údajů zahynulo 1 200 lidí a 251 lidí bylo zajato.
Následně Izraelci v Gaze vyvraždili podle ministerstva zdravotnictví v Gaze více než 56 000 životů a enklávu proměnila v ruiny.
V ZPRÁVĚ UVEDENÉ Zbrojní firmy
Zpráva seskupuje společnosti podle odvětví, například podle toho, zda se zabývají vojenskou nebo technologickou činností, a ne vždy jasně uvádí, zda mají vazby na osady nebo na kampaň v Gaze. Uvádí, že přibližně 15 firem přímo odpovědělo Albaneseho kanceláři, ale jejich odpovědi nezveřejnila.
Zpráva jmenuje zbrojní firmy jako Lockheed Martin a Leonardo a tvrdí, že jejich zbraně byly použity v Gaze. Uvádí také dodavatele těžké techniky Caterpillar Inc a HD Hyundai a tvrdí, že jejich zařízení přispělo k ničení majetku na palestinských územích.
„Prodej zbraní do zahraničí je transakcí mezi vládami. Diskuse o těchto prodejích by měla vést americká vláda,“ uvedl mluvčí společnosti Lockheed Martin.
Žádná z ostatních společností na žádost agentury Reuters o komentář okamžitě nereagovala. Společnost Caterpillar již dříve uvedla, že očekává, že její produkty budou používány v souladu s mezinárodním humanitárním právem.
Technologické giganty Amazon,
Microsoft a IBM byly označeny za „klíčové pro izraelský sledovací aparát
a pokračující ničení Gazy“.
Společnost Alphabet již dříve hájila svou smlouvu s izraelskou vládou na cloudové služby v hodnotě 1,2 miliardy dolarů s tím, že není zaměřena na vojenské nebo zpravodajské operace.
Společnost Palantir Technologies byla rovněž
zmíněna v souvislosti s poskytováním nástrojů umělé inteligence
izraelské armádě, konkrétní informace o jejich použití však nebyly
uvedeny.
Zpráva rozšiřuje předchozí databázi OSN o firmách spojených s izraelskými osadami, která byla naposledy aktualizována v červnu 2023, a přidává nové společnosti a podrobnosti o jejich údajných vazbách na probíhající konflikt v Gaze.
Ve čtvrtek bude předložena 47členné Radě OSN pro lidská práva. Ačkoli Rada nemá právně závazné pravomoci, případy zdokumentované vyšetřováním OSN byly příležitostně podkladem pro mezinárodní stíhání.
Izrael a Spojené státy se z Rady letos na jaře stáhly s odůvodněním, že je vůči Izraeli zaujatá.
Zdroj v angličtině ZDE
282
Diskuse