Turecko kvůli možné operaci v Sýrii uvedlo armádu do pohotovosti
10. 1. 2025
Podle nich Ankara požadovala, aby nové syrské úřady přijaly opatření proti představitelům Kurdské strany pracujících (PKK) a nyní se připravuje na "jakékoli scénáře" vývoje událostí, z nichž jedním jsou vojenské operace na území sousedního státu.
Předtím turecký ministr zahraničí Hakan Fidan pohrozil zástupcům PKK vojenskou operací, pokud nesloží zbraně a nezačnou spolupracovat s novou syrskou administrativou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na oplátku slíbil, že podnikne "nezbytné kroky" v případě rizika kolapsu Sýrie v důsledku akcí kurdských formací. "Tito separatističtí zločinci se buď sami rozloučí se svými zbraněmi, nebo s nimi budou pohřbeni na syrské půdě. Likvidujeme teroristickou organizaci, která se snaží postavit krvavou zeď mezi námi a našimi kurdskými bratry," řekl Erdogan.
Turecko považuje kurdskou autonomii v Sýrii za teroristickou organizaci. Ankara se obává, že kurdská samospráva v sousední zemi by mohla posílit separatistické hnutí v samotném Turecku. Ve stejné době Spojené státy úzce spolupracovaly s kurdskými formacemi v Sýrii v rámci boje proti ISIS. Od porážky této teroristické skupiny si americké jednotky udržují přítomnost v syrských regionech bohatých na ropu, které jsou pod kontrolou kurdských Syrských demokratických sil.
V reakci na tureckou hrozbu, že zahájí vojenskou operaci proti kurdským formacím, šéf ministerstva zahraničí Anthony Blinken řekl, že nový konflikt není v zájmu Sýrie a Spojené státy pracují na tom, aby mu zabránily. Podle něj má Ankara "dobře podložené obavy" z PKK a terorismu, ale Washington se snaží mnoho z nich vyřešit. Poznamenal, že se jedná o "proces, který bude nějakou dobu trvat". "Co hluboce není v zájmu všech pozitivních věcí, které vidíme v Sýrii, je konflikt. A velmi tvrdě jsme pracovali, abychom tomu zabránili. Budeme v tom pokračovat i nadále," zdůraznil Blinken.
Na konci října 2024 zahájili rebelové ofenzívu v Sýrii a do 8. prosince dobyli hlavní město Damašek. Prezident republiky Bašár Asad uprchl ze země a získal se svou rodinou azyl v Rusku. V Sýrii se dostala k moci islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám, která spolupracuje s Tureckem.
Zdroj v turečtině: ZDE
Diskuse