Před druhým kolem chorvatských prezidentských voleb odhalili výzkumníci proruskou dezinformační kampaň

10. 1. 2025

čas čtení 3 minuty
Chorvatští výzkumníci ve spolupráci s Centrem pro informační odolnost odhalili příznaky prokremelské dezinformační kampaně využívající rozsáhlou síť botů před druhým kolem prezidentských voleb v Chorvatsku.

Bylo zjištěno, že pro-ruské, proti-EU a anti-NATO sítě botů konzistentně vychvalují prezidenta Zorana Milanoviće a zároveň šíří poselství namířená proti EU a NATO.

CIR spolupracovalo s výzkumníky na ověření jejich zjištění neautentického chování spojeného s účty botů, které zahrnovaly profily s proruskými vládními obrázky a hashtagy, slogany propagující proruský, protievropský a proti-NATO obsah, profilové obrázky generované umělou inteligencí a vysokofrekvenční a pravidelné vzorce zveřejňování. Výzkumníci, kteří jsou součástí sítě CIR Resilience Network, požádali o zachování anonymity, aby ochránili svou bezpečnost. Vyšetřovatelé CIR ověřili svá zjištění.

Úřadující prezident Zoran Milanović získal v prvním kole prosincových prezidentských voleb v Chorvatsku 49,1 % hlasů a těsně tak nedosáhl na většinu, ukázaly výsledky Státní volební komise (DIP). Dragan Primorac – kandidát vládnoucí Chorvatské demokratické unie (HDZ) – získal podporu 19,35 %. Druhé kolo hlasování se uskuteční 12. ledna.

Účty zveřejňující pro-Milanovićův obsah byly různorodé, zveřejňovaly se v angličtině, francouzštině, španělštině, italštině, srbštině a chorvatštině. Zdálo se, že se mobilizují ve dvou vlnách: po Milanovićově prvním místě v prvním kole voleb a po jeho prohlášeních proti potenciálnímu zapojení Chorvatska do války na Ukrajině.

Milanović, který je otevřeným kritikem západní vojenské podpory Ukrajině, již dříve řekl, že Chorvatsko by se nemělo stavět na žádnou stranu a mělo by se držet stranou globálních sporů, přestože je členem NATO i EU.

V několika případech účty ruských botů zesílily příspěvky chválící Milanoviće nebo útočící na jeho soupeře Primoraca. Některé z těchto botů byly otevřeně proruské, zatímco jiné používaly profilové obrázky generované umělou inteligencí a pravidelně šířily proruský obsah, zjistili výzkumníci.

Výzkumníci zjistili, že facebooková stránka spojená se Sociálně demokratickou stranou a Milanovićem vykazovala významnou aktivitu botů, zejména v komentářích a sdíleních. Na jednom zjevně neautentickém facebookovém účtu, který výzkumníci identifikovali, bylo zjištěno, že zveřejňuje více než stokrát denně a sdílí hlavně obrázky útočící na Primarca nebo podporující Milanoviće.

Výzkumníci také analyzovali zpravodajská média související s druhým kolem prezidentských voleb a zjistili, že několik kremelských propagandistických kanálů a médií napojených na Kreml v jiných zemích zaujalo k Milanovićovi příznivý postoj.

RT Balkans, regionální pobočka ruské státem kontrolované sítě RT, publikovala od prosince 2024 o Milanovićovi 14 článků. Z nich 10 vyjádřilo příznivý nebo neutrální až příznivý tón vůči stávajícímu prezidentovi.

Anglická webová stránka Al Mayadeen, široce uznávaná jako platforma napojená na Hizballáh, zveřejnila dva články s nepravdivým tvrzením, že Milanović vyhrál první kolo voleb, které byly dále zesíleny účty botů.

Chorvatská a regionální okrajová média, která byla dříve označena kvůli šíření dezinformací o válce na Ukrajině, také propagovala Milanoviće, včetně Epoha, Projekt Velebit a Maxportal.hr, zjistili výzkumníci.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
1284

Diskuse

Obsah vydání | 13. 1. 2025