23292

Zelenskyj vyzývá světové politiky, aby se po smrtícím útoku v Charkově zúčastnili mírového summitu o Ukrajině

26. 5. 2024

čas čtení 6 minut

 

Ukrajinský prezident vyzývá Joea Bidena a Si Ťin-pchinga, aby „ukázali své vůdčí schopnosti“ a vyslali vzkaz Moskvě


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil zoufalou videoprosbu, v níž vyzývá světové lídry, aby se příští měsíc zúčastnili „mírového summitu“ ve Švýcarsku poté, co při sobotním smrtícím ruském útoku na hypermarket pro kutily v Charkově zahynulo 12 lidí a desítky dalších byly zraněny.

Zelenskij apeloval zejména na amerického prezidenta Joea Bidena a čínského vůdce Si Ťin-pchinga, aby se summitu, který má začít 15. června, zúčastnili. „Prosím, ukažte své vůdčí schopnosti při prosazování míru - skutečného míru a ne jen pauzy mezi údery,“ řekl Zelenskyj v angličtině.

hiFlown

26. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

Ruský útok na supermarket v Charkově zabil šest lidí a 40 jich zranil

26. 5. 2024

čas čtení 3 minuty


Desítky lidí utrpěly zranění po útoku naváděných bomb na obytnou čtvrť, podle Zelenského jde o „terorismus“.


Ruské údery na přeplněný obchod se stavebninami a na obytnou oblast v ukrajinském Charkově v sobotu zabily nejméně šest lidí a čtyřicet jich zranily, uvedli místní představitelé.

Čtyři lidé byli zabiti poté, co dvě naváděné bomby zasáhly hypermarket s kutilskými potřebami v obytné čtvrti města, uvedl ve státní televizi oblastní gubernátor Oleh Syniehubov, zatímco 40 lidí bylo při útoku zraněno a 16 je stále nezvěstných.

Nejméně dva z mrtvých byli zaměstnanci obchodu. 23289

Británie: Konzervativci plánují zavést pro mladé lidi (dobrovolně?) povinnou vojenskou službu

26. 5. 2024

čas čtení 4 minuty


Konzervativní strana prohlásila, že v případě svého (velmi nepravděpodobného)  vítězství ve všeobecných volbách znovu zavede povinnou (?) vojenskou službu.

Uvedla, že osmnáctiletí by si mohli vybrat, zda nastoupí na plný úvazek do armády, nebo budou každý měsíc jeden víkend dobrovolně vykonávat veřejně prospěšné práce.

Strana navrhuje, aby podrobnosti zvážila státní komise, ale plánuje, že první teenageři by mohli jíy fo armády z v září 2025.

Očekává se, že náklady budou činit přibližně 2,5 miliardy liber ročně.

Podle plánů by si mladí lidé mohli vybrat dvanáctiměsíční stáž na plný úvazek v ozbrojených silách nebo v kybernetické obraně Spojeného království, kde by se učili logistice, kybernetické bezpečnosti, zásobování nebo operacím civilní reakce.

Druhou možností by byla dobrovolná služba jeden víkend v měsíci - nebo 25 dní v roce - ve své komunitě v organizacích, jako jsou hasiči, policie a zdravotnictví.

25593

Válka mezi Izraelem a Gazou: Očekává se, že kamiony s pomocí začnou vjíždět do Gazy přes přechod Kerem Šalom

26. 5. 2024

čas čtení 8 minut


Přes přechod by mělo v neděli vjet přibližně 200 nákladních aut s pomocí, včetně čtyř s palivem, říká vedoucí egyptského Červeného půlměsíce

- Protivládní demonstranti se střetli s policií v Tel Avivu a požadují dohodu o rukojmích
- Izrael pokračuje v operaci v Rafáhu,   byla nalezena těla rukojmíchOčekává se, že kamiony s pomocí začnou vjíždět do Gazy přes přechod Kerem Šalom

Přibližně 200 nákladních vozidel s humanitární pomocí, včetně čtyř kamionů s pohonnými hmotami, by mělo v neděli vstoupit do Gazy přes hraniční přechod Kerem Šalom, řekl agentuře Reuters Cháled Zajíd, vedoucí egyptské společnosti Červeného půlměsíce na severním Sinaji.

Egyptská státní zpravodajská televize Al Qahera News TV sdílela na Twitteru video, které podle ní zachycuje kamiony s pomocí při vjezdu na přechod.

Hraniční přechod Rafáh, který byl hlavním vstupním bodem do Gazy pro humanitární pomoc a komerční dodávky, je uzavřen již téměř tři týdny od chvíle, kdy Izrael převzal kontrolu nad palestinskou stranou přechodu, když 6. května zintenzivnil svou vojenskou ofenzivu v oblasti.

Egypt a USA se koncem května dohodly, že pomoc bude posílána přes nedaleký izraelský přechod Kerem Šalom, dokud nebudou učiněny právní kroky k opětovnému otevření Rafáhu z palestinské strany, uvedlo egyptské prezidentství.

OSN uvedla, že 1,1 milionu lidí v pobřežním pásmu, tedy téměř polovina obyvatel, čelí katastrofálnímu hladu a že území je na pokraji hladomoru.


- Izraelské jednotky pokračovaly v útoku na Rafáh a podle Al-Džazíry zabily v oblasti Khirbet al-Adas nejméně šest lidí.

 20116

Výzva ke stíhání Benjamina Netanjahua za válečné zločiny odhaluje morální pokrytectví Západu

26. 5. 2024

čas čtení 7 minut

 
USA a Velká Británie odsuzují Hamás a Putina, ale brání se pokusům pohnat k odpovědnosti izraelské představitele. Nikdo by však neměl stát nad zákonem,
míní Simon Tisdall.


Rozhořčené protesty izraelských a amerických představitelů proti rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) z minulého týdne usilovat o zatčení Benjamina Netanjahua za údajné válečné zločiny vrhly nové světlo na starou realitu: pro ty nahoře, kteří mají rozhodující politickou moc, jsou si všichni lidé rovni - ale někteří jsou si rovnější.

Jádrem námitek proti odvážnému kroku Karima Khana je nevyslovený důsledek, že násilí vůči Palestincům, vyvlastněným, marginalizovaným a do značné míry bez hlasu, je méně špatné nebo jaksi přijatelnější než násilí vůči Izraelcům, privilegovaným, chráněným občanům zavedeného národního státu. Odmítnutí znamená obvinění z antisemitismu, které je sice nesmyslné, ale nevyhnutelné.

 23287

Británie: Předvolební úprk konzervativních poslanců z Dolní sněmovny

25. 5. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Foto: Naprosto promoklý Sunak oznamuje před sídlem britského premiéra v 10 Downing Street, že se všeobecné volby budou konat 4. července.

Vyhlášení a začátek britské předvolební kampaně byly poznamenány neuvěřitelnou nekompetentností premiéra Rishiho Sunaka. Rozhodl se, jak je zvykem, promluvit k národu a oznámit datum všeobecných voleb u pultíku vystaveného na ulici před sídlem britského premiéra v Downing Street číslo 10. Potíž byla, že šíleně pršelo, a Sunak během svého projevu k národu neuvěřitelným způsobem promokl. Přitom jeho projev, vysílaný samozřejmě celostátně televizí, byl přehlušován hraním hlučné nahrávky písně Things Can Only Get Better, (Věci se už mohou jen zlepšit, lidi to ironizovali variantou "Things Can Only Get Wetter", tedy "Už to může být jen mokřejší"), kterou nedaleko pouštěl demonstrant, stoupenec Labouristické strany. Takto komentoval obrazově situaci Rishiho Sunaka konzervativní týdeník Spectator na své titulní straně. Spectator by snad měl Sunaka podporovat?

fireWithin

25. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den:
(Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 23291

Brněnská koalice ODS, TOP09, ANO, STAN, KDU a ČSSD se snaží usilovně zničit Národní divadlo Brno

26. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Tohle se mi nepíše snadno,, píše Jasna Flamiková.

Národní divadlo Brno (NdB) je považováno za špičku ve svém oboru, jak v Česku, tak ve světě. Pořádá prestižní hudební i divadelní festivaly, získává ocenění, zkrátka kulturní instituce, na kterou můžeme být na Jižní Moravě právem hrdí. O to smutnější je, že se jej snaží brněnská koalice ODS, TOP09, ANO, STAN, KDU a ČSSD usilovně zničit.

 22215

Británie: Poslanci vyzývají k zákazu chytrých telefonů pro děti mladší 16 let

25. 5. 2024

čas čtení 5 minutPředseda výboru pro vzdělávání Dolní sněmovny varuje, že online svět představuje vážné nebezpečí a rodiče čelí těžkému boji
 

Britští poslanci vyzvali příští vládu, aby zvážila úplný zákaz chytrých telefonů pro děti mladší 16 let a zákonný zákaz používání mobilních telefonů ve školách jako součást omezení času stráveného dětmi u obrazovek.

Členové výboru pro vzdělávání Dolní sněmovny vydali tato doporučení ve zprávě o dopadu času stráveného u obrazovky na vzdělávání a psychický stav dětí. Rovněž vyzvali ministry, aby zvýšili hranici pro založení účtu na sociálních sítích na 16 let.

 20353

Velké technologické firmy záměrně odvrátily pozornost světa od existenčního rizika umělé inteligence, varuje špičkový vědec

25. 5. 2024

čas čtení 3 minuty


Max Tegmark varuje, že toto zlehčování není náhodné a hrozí, že se přísná regulace, která je nutná, oddálí a pak už bude pozdě


Přední vědec varoval, že se velkým technologickým firmám podařilo odvrátit pozornost světa od existenčního rizika, které umělá inteligence pro lidstvo stále představuje.

Max Tegmark uvedl, že přesun pozornosti od zániku života k širšímu pojetí bezpečnosti umělé inteligence hrozí nepřijatelným zpožděním při zavádění přísných regulací pro tvůrce nejvýkonnějších programů.

25594

Izrael začal brutálně bombardovat Rafah poté, co mu Mezinárodní soudní dvůr nařídil, aby okamžitě přestal

25. 5. 2024

čas čtení 12 minut

 

Izrael v sobotu bombardoval pásmo Gazy včetně Rafáhu, přestože mu nejvyšší soud OSN nařídil „okamžitě zastavit“ vojenskou ofenzívu v tomto jižním městě

Mezinárodní soudní dvůr se sídlem v Haagu, jehož příkazy jsou právně závazné, ale postrádají přímé donucovací mechanismy, rovněž nařídil Izraeli, aby ponechal otevřený přechod Rafáh mezi Egyptem a Gazou, který Izrael uzavřel předtím, než začátkem tohoto měsíce vyslal do obleženého města a na přechod vojáky a tanky.

Izrael nedal najevo, že by se chystal změnit svůj postup v Rafáhu, a trval na tom, že soud se mýlí.

Navzdory rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora provedl Izrael v sobotu ráno údery na pásmo Gazy, zatímco zuřily boje mezi armádou a ozbrojeným křídlem Hamásu, informuje agentura AFP.

Palestinští svědci a týmy AFP informovaly o izraelských úderech v Rafáhu a v centrálním městě Deir al-Balah.

„Doufáme, že rozhodnutí soudu vyvine na Izrael tlak, aby ukončil tuto vyhlazovací válku, protože tady už nic nezbylo,“ řekla agentuře AFP Oum Mohammad al-Ashqa, Palestinka z města Gazy, kterou válka vysídlila do Deir al-Balah.

Mohammed Saleh, kterého AFP rovněž oslovila v centrálním městě Gaza, řekl: „Izrael je stát, který se považuje za stát nad zákonem. Proto nevěřím, že střelba nebo válka skončí jinak než silou.“

Mezinárodní soudní dvůr ve svém rozhodnutí uvedl, že Izrael musí „okamžitě zastavit svou vojenskou ofenzívu a veškeré další akce v guvernorátu Rafáh, které mohou způsobit palestinské skupině v Gaze životní podmínky, jež by mohly vést k jejímu úplnému nebo částečnému fyzickému zničení“.

Nařídil Izraeli, aby umožnil vyšetřovatelům pověřeným OSN „neomezený přístup“ do Gazy, aby prověřili obvinění z genocidy.

Nejvyšší soud OSN nařídil Izraeli okamžitě zastavit ofenzívu v Rafáhu

24. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

 

Předseda Mezinárodního soudního dvora prohlásil, že humanitární situace v nejjižnějším městě Gazy je nyní klasifikována jako „katastrofální"

Nejvyšší soud OSN nařídil Izraeli zastavit útok na město Rafáh na jihu Gazy v přelomovém rozhodnutí, které zvýší tlak na tuto stále izolovanější zemi.

Předseda Mezinárodního soudního dvora Nawaf Salam uvedl, že humanitární situace v Rafáhu se dále zhoršila a je nyní klasifikována jako „katastrofální“, což znamená, že dříve vydaná předběžná opatření Mezinárodního soudního dvora  „plně neřeší důsledky vyplývající ze změny situace.

Okamžitě po zveřejnění tohoto soudního rozhodnutí začal Izrael brutálně bombardovat město Rafah a uprchlický tábor v oblasti al-Mawasi:
 23286

Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora zdůrazňuje rizika pro Izrael: jeho izolace roste

24. 5. 2024

čas čtení 5 minut

 

Soudní příkaz je varováním, že izraelská ofenzíva v Gaze představuje riziko vytvoření podmínek, které by mohly být označeny za potenciálně genocidní


Předběžná opatření vydaná Mezinárodním soudním dvorem, která nařizují okamžité zastavení izraelské vojenské operace ve městě Rafáh na jihu Gazy, představují zatím nejostřejší varování Izraeli, že jeho ofenziva hrozí vytvořením podmínek, které by mohly být označeny za potenciálně genocidní.

Rozhodnutí, na němž se shodla většina soudců v poměru 13:2, se téměř výhradně odvolává na agentury OSN a vysoké úředníky - včetně generálního tajemníka OSN - a vykresluje katastrofální situaci, v níž se nacházejí Palestinci v Gaze, z nichž polovinu tvoří děti.

Izraelští představitelé trvdí, že se budou bránit jakémukoli novému příkazu, ale opatření Mezinárodního soudního dvora, které je třetím velkým neúspěchem země na světové scéně během jednoho týdne, podtrhuje výrazné a prohlubující se riziko pro Izrael a jeho představitele, kteří čelí rostoucímu mezinárodnímu hněvu kvůli svému chování.

 23286

Reakce na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora

24. 5. 2024

čas čtení 9 minutMezinárodní soudní dvůr (ICJ) v pátek nařídil Izraeli, aby zastavil vojenský útok na město Rafáh


Zde jsou některé z dosavadních reakcí:


Netanjahuův úřad označil obvinění Jihoafrické republiky vůči Izraeli za „falešné a pobuřující

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v pátek odmítl obvinění Jihoafrické republiky z genocidy ze strany Izraele, označil je za „nepravdivé a pobuřující“ a uvedl, že jeho kampaň v Rafáhu nevedla a nepovede „k likvidaci palestinského civilního obyvatelstva“.

Netanjahuův úřad podle agentury Reuters ve společném prohlášení vydaném spolu s izraelským ministerstvem zahraničí uvedl, že bude i nadále umožňovat vstup pomoci do Gazy „v souladu se zákonem“.


Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pátek uvítal nařízení Mezinárodního soudního dvora (ICJ), aby Izrael zastavil vojenský útok na město Rafáh na jihu Gazy. Podle agentury Reuters však Ramaphosa uvedl, že je i nadále znepokojen tím, že se Radě bezpečnosti OSN nepodařilo snížit lidské utrpení v Gaze.Mezinárodní charitativní organizace ActionAid uvítala dnešní rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ). Ve svém prohlášení ActionAid uvedla:


    Naši kolegové a partneři byli v posledních týdnech přímými svědky devastace Rafáhu, kde mnozí museli opustit své domovy. Pomocné operace v Rafáhu jsou na pokraji totálního kolapsu, což zoufalé a hladovějící obyvatelstvo posouvá dále k hladomoru.

Charitativní organizace vyzvala izraelskou vládu, aby „respektovala soud a řídila se jeho rozhodnutím“, a všechny státy, aby „zajistily jednoznačné provedení těchto zásadních opatření, včetně znovuotevření hraničního přechodu v Rafáhu pro humanitární pomoc a umožnění nerušeného poskytování pomoci“.

„Znovu vyzýváme k okamžitému a trvalému příměří v Gaze,“ dodala ActionAid.

 22185

Izrael reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora tím, že začal bombardovat Rafáh většími bombami

25. 5. 2024

čas čtení 5 minut


Důvodem je respektování mezinárodního práva

(Ironický komentář Laury K., bohužel založený na faktech)

  
Nejvyšší světový soud nařídil Izraeli, aby přestal likvidovat civilisty v Rafáhu jako problém se škůdci a dokonce umožnil dětem dostat jídlo, protože nevybíravé bombardování a masové hladovění jsou zřejmě „válečné zločiny“.

Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že existuje věrohodné riziko pro právo palestinského lidu na ochranu, na které Izrael křičí: „MEZI IZRAELEM A HAMÁSEM NENÍ ŽÁDNÁ ROVNOST!“.

Tento právní argument by měl váhu u každého rozumného soudce, ale bohužel 13 z 15 soudců prohlásilo, že mezinárodní právo nezjišťuje, která strana je horší. Prostě říká, že se mezinárodní právo neporušuje. Absurdní, já vím.

 23283

Yuval Noah Harari: Obě strany mají obrovský strach, že je chce ta druhá strana vyhladit. Právem

24. 5. 2024

čas čtení 17 minut

 
"To, co je zásadní si o tomto konfliktu uvědomit, je, že obě strany mají v hloubi duše strach, že se je druhá strana snaží vyhladit, vyhnat nebo zabít každého člena skupiny židů i Palestinců. A tragédií je, že obě strany mají pravdu. Že obě strany mají dobré důvody bát se, že jejich existence je ohrožena, že pokud druhá strana někdy dostane příležitost, pokusí se nás zcela zbavit. Ne nutně zabít každého člověka, ale rozhodně je vyhnat. Lidé mají tendenci vidět konflikt jen z jedné strany."

Christiane Amanpour, CNN: Autor bestsellerů a historik  se hluboce zamýšlí nad svou vlastí a dokonce i nad možností míru mezi Izraelci a Palestinci a v článku pro FT se ptá: Existuje cesta z izraelsko-palestinské pasti? A nyní ho máme ve studiu. Yuvale Noah Harari. Vždy je dobré mít vás v tomto pořadu. Upřímně řečeno, v každém pořadu, protože jste velký myslitel a pomáháte nám,  orientovat se v oblastech, které nás možná nenapadly. Ale nejprve se vás musím zeptat jako Izraelce. Jaká je vaše reakce na žádost Mezinárodního trestního soudu o vydání zatykačů?

Yuval Noah Harari: No, je to hluboká ostuda pro občany jakékoli země, když je jejich vedoucí představitel obviněn z takových zločinů. A myslím, že z pohledu cizinců, vím, že se proti soudu ICC vznáší spousta obvinění, že srovnává Netanjahua se Sinwarem a tak dále. To je opravdu snaha o spin. Chci říct, že to není otázka srovnání. Otázkou jsou obvinění a důkazy, které je podporují. A druhá věc, když se na celou epizodu podíváme jako na celou záležitost z širšího hlediska, je, zda bychom chtěli žít ve světě, kde se vůdci zodpovídají podle mezinárodního práva, nebo ne, zda bychom chtěli žít ve spořádaném světě a ve světě mezinárodního práva.

 18207

Za ničivou a totálně bezskrupulózní Fialovu vládu se budou stydět ještě naši vnuci

24. 5. 2024 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Ačkoli se primárně nezaobírám aktuálním domácím politickým děním charakterizovaným soustavnou demolicí zbývajících veřejných statků v režii zastydlých thatcheristů z vládní koalice, jsem eufemisticky řečeno nadmíru rozladěn, když sleduji, jak privilegovaní jedinci z “novinářské obce” trestuhodně šetří představitele nejdestruktivnější vlády, jakou pamatuji. Vždyť Fiala a spol. vedou frontální útok prakticky proti všem segmentům společnosti (kdo proti této vládě ještě neprotestoval?), nikoliv však proti svým oligarchům (vyjma Andreje Babiše). Ti se díky vstřícnému postoji Strakovky již pár let těší učiněné bonanze, zatímco si miliony Čechů opět utahují opasky, chudnou a vše je v rozvalinách: zdravotnictví, školství, sociální oblast, dostupné bydlení či zahraniční politika. Tento plutokratický režim nelze ani omylem považovat za demokratický, Babiš Nebabiš.

 20705

Trumpovi právníci se snaží zablokovat uvedení životopisného filmu The Apprentice - o Trumpovi - v USA

24. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

 
Film Aliho Abbasiho, který šokoval diváky při své světové premiéře v Cannes, zobrazuje bývalého prezidenta Trumpa, jak znásilňuje svou první manželku


Právníci Donalda Trumpa zaslali producentům filmu The Apprentice právní příkaz ve snaze zablokovat jeho prodej a uvedení v USA poté, co film - který zobrazuje bývalého amerického prezidenta znásilňujícího svou první manželku - šokoval diváky při své světové premiéře na filmovém festivalu v Cannes.

thoseAreThings

24. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den:


(Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

Tohle se opravdu musí vysvětlovat britskému premiérovi? V předvolební kampani?

24. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

(Důkaz číslo 1001, jak neschopný je jeho tým:)

Jon Sopel, zkušený bývalý novinář z BBC:

Vím, že předvolební politická kampaň je náročná - ale:
NEDOVOLTE, aby byly mikrofony nastaveny tak, aby vás natáčeli s jeřábem vycházejícím vám z hlavy.
NENECHTE se natáčet pod nápisem EXIT (ODCHOD)
A pokud jde o návštěvu místa, kde byl postaven Titanic... 23226

Mezinárodní soudní dvůr by měl v pátek vydat nové rozhodnutí o izraelské válce v Gaze

24. 5. 2024

čas čtení 6 minut

 

Soud možná nařídí zastavení ofenzivy, což by bylo dalším znamením rostoucí mezinárodní izolace Benjamina Netanjahua

Agentura civilní obrany pásma Gazy uvedla, že dva nálety před úsvitem zabily jen ve městě Gaza 26 lidí, včetně 15 dětí.

Mluvčí agentury Mahmud Bassal uvedl, že jeden úder zasáhl rodinný dům v Al-Daraj a zabil 16 lidí, druhý zabil 10 lidí v areálu mešity.

Izraelská armáda se k události bezprostředně nevyjádřila.

    🚨Izraelští vojáci se chlubí svými úspěchy, když zapálili knihovnu univerzity Al-Aksá v #Gáze a dokumentují své činy tím, že se fotí před plameny.

    Izrael zcela zničil všechny univerzity, vysoké školy, instituty a knihovny v Gaze.

Očekává se, že Mezinárodní soudní dvůr vydá v pátek v 15:00 nové rozhodnutí o vedení války Izraelem v Gaze, zatímco USA vyjádřily znepokojení nad rostoucí diplomatickou izolací Izraele mezi zeměmi, které jej tradičně podporovaly.

Uprostřed spekulací, že by Mezinárodní soudní dvůr mohl nařídit zastavení izraelské ofenzívy, určil druhý nejvyšší světový soud - mezinárodní trestní soud - tři soudce, kteří budou projednávat žádost o vydání zatykače na vůdce Hamásu, izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Yoava Gallanta.

 23284

Whistlebloweři svědčí, že v izraelském vězeňském táboře dochází k rozsáhlému týrání zadržovaných osob

24. 5. 2024

čas čtení 7 minutZdroje popisují, že palestinští vězni jsou biti, připoutáni k nemocničním lůžkům nebo jsou nuceni hodiny stát na místě


Podle dvou whistleblowerů, kteří pracovali v izraelském zadržovacím táboře v Negevské poušti, jsou vězni vystaveni rozsáhlému fyzickému a psychickému týrání, přičemž nejméně v jednom případě byla jednomu muži amputována končetina v důsledku zranění způsobených neustálým poutáním.

Zdroje popsaly otřesné zacházení se zadrženými v izraelském táboře Sde Teiman, kde jsou drženi Palestinci z Gazy a podezřelí bojovníci Hamásu, včetně toho, že vězni jsou pravidelně drženi připoutáni k nemocničním lůžkům, mají zavázané oči a jsou nuceni nosit pleny.

 18690

Nemravné poměry v České republice

24. 5. 2024 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta

Zatímco mnozí zaměstnanci ve státním a veřejném sektoru se zmítají hluboko pod průměrnou mzdou (aktuálně za to hodlají stávkovat třeba soudní zapisovatelé, 3. června budou znovu protestovat zaměstnanci vysokých škol), představenstvo "polostátního" ČEZu (což ve skutečnosti znamená, že jde o akciovku, jejímž většinovým akcionářem, přes 70 procent, je stát) si už podruhé přišlo na 135 milionů korun. Nejvíc, téměř 35 mil. dostal generální ředitel Daniel Beneš.

ČEZ měl v loňském roce čistý zisk zhruba 29,6 miliardy Kč, což je sice méně než v roce 2022, kdy to bylo přes 80 mld., ale pořád dobrý. Někdy by tedy mohl namítat, že jeho představenstvo si své vysoké odměny za tyhle pohádkové zisky zaslouží. To by ovšem musel žít poslední dva roky zavřený někde v lahvi od okurek, protože ty miliardy lze sotva považovat za výsledek odvážné manažerské strategie , pokud to tedy náhodou nebyli oni, kdo přiměl Putina zaútočit na Ukrajinu.

Nemůžu si pomoct, ale tohle mi přijde vyloženě nemravné.

 23285

Česká vláda: Nic nejde

24. 5. 2024 / Daniel Münich

čas čtení 1 minuta

Píše Daniel Münich. Mysleme na umělou inteligenci, která za velmi krátkou dobu  radikálně změní život lidí. Česká vláda to neřeší.


Připomínkoval jsem nedávno obsáhlou výroční tematickou zprávu pro vládu, jakých česká administrativa každoročně generuje přinejmenším desítky. Zpráva je to velmi obsáhlá a vydá na tři stovky stran! Určitě za jejím vznikem každoročně stojí tisíce osobo-hodin práce úředního a expertního aparátu. 

Ve zprávě je každoročně obrovská spousta informací o tom, jaké zákony a regulace v dané oblasti platí, jaké všechny akce se v daném roce dělaly, na co vše a komu se daly stamiliony korun.

Ale nikde se tam nedozvíte, a samozřejmě ani vláda, zda se v dané oblasti daří problémy těmi erárními penězi a nástroji řešit, zda a jaké mají veřejné politiky v té oblasti dopady, zda by se mělo něco v přístup státu změnit, zda se rýsují v trendech do budoucna nějaké hrozby, atd.

Když padl dotaz, zda by to nešlo změnit od příště k lepšímu, přišla strohá odpověď, že nešlo, protože to není napsáno ve vládní strategii. 

Když padl doplňující dotaz, zda by se to tedy nedalo vládě navrhnout a do té vládní strategie dopsat, tak přišla další strohá odpověď, že tedy nedalo, protože na to nebyl a není čas a lidi. 

No nic, parník jede dál.

 22846

Muriel Blaive vyhrála soud s "Ústavem pro studium totalitních režimů" ohledně jejího neférového propuštění z této instituce

24. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Píše na Facebooku:

S velkým potěšením oznamuji, že jsem vyhrála soudní spor při odvolání proti ÚSTR za neoprávněné propuštění. Slyšela jsem, že ÚSTR zuří, což jen zvyšuje mou radost, lol.

A myslím na všechny kamarády, kteří neuspěli u soudu proti svému bývalému zaměstnavateli. Je to tvrdé. 

Měla jsem štěstí, že jsem měla za právníka skvělého Pavla Uhla, a tuhle výsadu si vychutnávám. Dnes večer je to, jako by disidenti vyhráli znovu! 😂

(Pavel Uhl také zastupuje Britské listy. K případu se  vrátíme.)

 23048

Británie: Pět let nekompetentních konzervativních vlád

24. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

V pátek 24. května bude rozpuštěn současný britský parlament. Před všeobecnými volbami, které překvapivě vyhlásil premiér Rishi Sunak na 4. července (a jeho poslanci kvůli tomu naprosto zuří) bude nyní následovat předvolební kampaň, jejíž průběh je dost nudný, opakují se stejná hesla, takže vás jím zde nebudeme příliš obtěžovat.

Nicméně, jak poznamenává deník Guardian a jak o tom tady píšeme často, brexit znamenal katastrofální propad úrovně britských ministrů a celé vlády. Kompetentnost byla hozena přes palubu, rozumní konzervativci byli ze strany vyloučeni a jediné, co platilo, byla ideologická obsese s podporou brexitu. Co si myslet o "premiérovi" Borisi Johnsonovi, který na zasedání své vlády přiměl ministry, aby skandovali "Get Brexit Done!" Přitom je ekonomicky i politicky brexit pro Británii absolutní katastrofa. (JČ)

Pět let, během nichž britští představitelé ukázali, že na svou práci nestačí
 
Boris Johnson, Liz Trussová a Rishi Sunak poskytli poučení, jak nevládnout moudře a dobře
 

A tak se v pátek konečně a bez nářku uloží k odpočinku parlament roku 2019. Prorogace tohoto parlamentu není bezostyšně nezákonná, jako byl před pěti lety nezákonný pokus Borise Johnsona ukončit jeho předchůdce. Ale to je asi tak všechno, co lze říci v jeho prospěch. Téměř ve všech ohledech se jedná onesmírně nekvalitní a diskreditující období, jaké Británie kdy zažila.

 20679

Proč čtu Hitlerův životopis od Volkera Ullricha

24. 5. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Dospěl jsem k názoru, že musím čtenáře seznámit s důvody, proč do Britských listů píšu články o své četbě Hitlerova životopisu. Domníval jsem se, že je to samozřejmost, ale musím tím začít: nečtu tu knihu a nepíšu o ní, abych opakoval něco, co se dávno ví. Jde mi o to, co je aktuálně to nejlepší poznání.

 23261

Kongres by se neměl modlit za Ebráhíma Raísího

24. 5. 2024

čas čtení 5 minut

Cožpak ministerstvo zahraničí nezná skutečný charakter režimu, proti němuž Íránci bojují? Copak je nezajímá, že Raísí působil v komisi smrti, který odsoudil tisíce lidí k popravě bez spravedlivého procesu?, ptá se Michael Rubin.

 23098

Hospodaření OSBL za duben 2024

1. 5. 2024

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

děkujeme mnoha čtenářům, kteří nás finančně podporují. Finančně jsme to díky vám v dubnu 2024 těsně přežili, jeden čtenář nám poskytl jednorázově celých 10 000 Kč a druhý dokonce 20 000 Kč, děkujeme mnohokrát!! Nicméně nám koncem měsíce poklesla částka na účtu na pouhých 5 959,89 Kč, kvůli té platbě za právní služby. Prosíme, v podpoře neustávejte - potřebujeme na provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně.  Děkujeme všem!!

V dubnu  2024 přispěli čtenáři na provoz Britských listů celkovou částkou 86 498,01 Kč.

Výdaje byly 87 693,89 (protože jsem museli uhradit ten poplatek za právní služby, ve výši 25 833 Kč).


Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

30364

Battle Royale o střední školy

23. 5. 2024 / Matěj Metelec

čas čtení 4 minuty

Školství v České republice poslední roky připomíná tak trochu japonský film Battle Royale. V tomto kultovním japonském snímku z roku 2000 tamější vláda ve fiktivní budoucnosti řeší obavu ze vzrůstající kriminality mládeže a svůj mnohočetný kolaps tím, že každý rok je jedna středoškolská třída donucena bojovat na vzdáleném ostrově, dokud zůstane naživu jen jeden. Srovnání je možná přehnané, ale jen dokud si neuvědomíme, že samotný Battle Royale představuje metaforu japonské společnosti. Tamější tlak na výkon, nepřátelské prostředí na školách a nedotčená psychologická a psychiatrická péče se mimo jiné podepisuje na dlouhodobě extrémně vysokém počtu sebevražd dětí. Český death match, způsobený nedostatkem míst jsme zažili u mateřských školek, základních škol a aktuálně se týká škol středních. Vzhledem k nedobrému stavu financování vysokého školství se dá čekat, že právě tam se odehraje v příštích letech jeho další kolo.

 20916

HRW: Průvodce lidskými právy pro volby do Evropského parlamentu v roce 2024

23. 5. 2024

čas čtení 18 minut

 
Ve dnech 6. až 9. června 2024 půjdou voliči ve všech 27 členských státech EU k urnám, aby zvolili 720 poslanců Evropského parlamentu. Půjde o první evropské volby po brexitu, pandemii Covid-19 a konfliktech na Ukrajině a na Blízkém východě, které polarizovaly Evropu.

Evropský parlament je jedinou institucí EU, kterou volí přímo občané EU. Na složení Evropské komise mají zase vliv výsledky voleb, protože komisaři musí být schváleni poslanci Evropského parlamentu (EP), aby mohli nastoupit do funkce. Tyto dvě instituce spolupracují s Radou Evropské unie na mnoha otázkách, které mají zásadní význam pro ochranu a prosazování lidských práv a základních svobod každého občana EU i všech ostatních na celém světě. Mezi tyto otázky patří chudoba a nerovnost, právní stát a základní svobody, rasová spravedlnost a nediskriminace, práva osob se zdravotním postižením, změna klimatu, odpovědnost podniků, lidská práva v zahraniční politice, migrace a mnoho dalších.

Co dělá Evropský parlament pro ochranu vašich práv v EU a pro podporu dodržování základních práv a svobod na celém světě?

 20916

HRW: Jak byste měli hlasovat v evropských volbách

23. 5. 2024

čas čtení 3 minutyVzhledem k tomu, že Evropská unie se za několik týdnů vydá k volebním urnám a na obzoru jsou i další klíčové volby jinde ve světě, pojďme si promluvit o tom, jak bychom měli využít své hlasy. Samozřejmě neprosazuji žádné jednotlivé kandidáty nebo politické strany. To Human Rights Watch nedělá, píše mediální ředitel HRW Andrew Stroehlein.

To, co děláme před volbami, je, že žádáme voliče, aby se na některé klíčové otázky dívali optikou lidských práv. Pro nadcházející volby do Evropského parlamentu jsme pro voliče připravili průvodce deseti různými otázkami, kterým dnes Evropa čelí.

K tomuto průvodci bych přidal dva vlastní body.

 20541

Rusko a Čína "manipulují britským veřejným míněním tím, že podporují propalestinské vlivové osoby"

24. 5. 2024

čas čtení 9 minut

Rusko a Čína "manipulují" veřejným míněním v Británii tím, že propagují propalestinské influencery online ve snaze rozdmýchat společenské rozdělení, sdělily zdroje z Whitehallu, píše na krachující konzervativní vládu přímo napojené propagandistické periodikum Daily Telegraph, vlastněné milionáři žijícími mimo Británii.

Bohužel, nikdo z tzv. "vysokých" činitelů současné britské vlády není důvěryhodnou osobou. Až v červenci zřejmě zvítězí "obrozená" labouristická strana, která se posunula hodně doprava, bude provádět konzervativní politiku, avšak velkým rozdílem bude, že v britské vládě konečně zřejmě stanou důvěryhodné a profesně schopné osoby. Po brexitu se konzervativní vláda kvalitativně hluboko propadla a žádné její výroky ani analýzy nelze brát vážně.

Daily Telegraph je stranickým plátkem ultrapravicových extremistů a neposkytuje objektivní obraz situace ve Velké Británii. Prosím, čtěte tento článek u vědomí těchto okolností. (JČ)

 23282

Britský ministr obrany říká, že Čína pracuje na dodávkách smrtící pomoci Rusku

24. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

Britský ministr obrany Grant Shapps ve středu obvinil Čínu, že poskytuje nebo se chystá poskytnout Rusku smrtící pomoc pro použití ve válce proti Ukrajině, píše Andrew MacAskill. Spojené státy toto obvinění odmítly.


Upozornění: Nynější britský "ministr obrany" Grant Shapps je člověk, jehož není možno brát vážně. Před několika lety se pokoušel o podnikání pod asi čtyřmi různými falešnými jmény.

Grant Shapps má v Británii pověst "ministra pro všechno", respektive "ministra pro rozhlas", protože neustále řeční v rozhlase o všem.

Ministrem obrany je až od srpna 2023, tedy jen pár měsíců. Předtím, pozoruhodně, zastával tato ministerská křesla:

Grant Shapps byl  od  února 2023 do srpna 2023 ministrem pro energetickou bezpečnost.
Předtím byl  od  října 2022  do února 2023 ministrem pro obchod.
Předtím byl od 19. října 2022 do 25. října 2022 ministrem vnitra.
Předtím byl od  července 2019 do  září 2022 ministrem dopravy.
Předtím byl  od května 2015 do  listopadu 2015  ministrem  pro mezinárodní rozvoj.

(Jak asi mohl na nejrůznějších ministerstvech za tak krátkou dobu zapůsobit jako odborník? Vypovídá to hodně o kvalitě nynější britské konzervativní vlády.)


 22290

Co si Hamás přeje v poválečné Gaze? Moc bojovat bez břemene vládnutí

24. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

6. května, ve snaze předejít téměř jisté izraelské operaci v Rafáhu, vůdci Hamásu uvedli, že by mohli být připraveni přijmout dohodu o výměně rukojmích za vězně. Toto oznámení, které přišlo po týdnech obstrukcí ze strany Hamásu, vyvolalo ve Washingtonu naději, že by ještě mohlo být dosaženo nějaké dohody, která by mohla osvobodit desítky rukojmích a způsobit pozastavení izraelské ofenzívy v pásmu Gazy. I nyní však zůstalo nejasné, nakolik je Hamás odhodlán tuto dohodu realizovat, nebo zda prostě hledá způsob, jak zachovat svou baštu v Rafáhu, píše Matthew Levitt.

 20229

Finsko navrhuje uzavřít Putinovu stínovou flotilu v Baltském moři

24. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Finsko a Velká Británie jednají o možnosti omezení pohybu tankerů ruské stínové flotily. Nejen, že tato plavidla obcházejí západní požadavky na cenový strop, ale představují také hrozbu pro životní prostředí, protože většina tankerů ve flotile je stará a stále méně bezpečná.

 19073

Sankce proti Rusku by měly být zpřísněny na úroveň SSSR za Stalina

24. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Rusko musí být zbaveno přístupu k moderním technologiím prostřednictvím totální kontroly nad vývozem do země, což platilo pro SSSR během studené války. Tento návrh předložila Stanfordská mezinárodní pracovní skupina pro sankce proti Rusku, píše RTVI s odkazem na nejnovější expertní zprávu.

30898

Newspeak je rituální jazyk

24. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Lingvistka S. pro mě vymyslela termín, kterým označujeme to, čemu běžně říkáme newspeak, tedy "formativní" jazyk, píše antropoložka Alexandra Archipova.

 16951

BBC Verify: Válka v Gaze: Proč OSN nyní uvádí nižší počet mrtvých žen a dětí?

24. 5. 2024

čas čtení 6 minut


 
Organizace spojených národů snížila údaje o počtu zabitých žen a dětí v Gaze, což vedlo k tvrzení, že od zahájení izraelské ofenzivy po útoku Hamásu 7. října bylo zabito méně Palestinců.

Dne 6. května OSN uvedla, že 69 % hlášených mrtvých tvoří ženy a děti. O dva dny později uvedla, že tento podíl činí 52 %.

Celkový počet hlášených úmrtí v Gaze, který v současné době činí více než 35 000, se nezměnil, ale OSN nyní uvádí, že k revizi vedly neúplné informace.

 23214

Jak rozumět Putinovu personálnímu kolotoči?

24. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

Existuje mnoho vysvětlení, proč byl Sergej Šojgu nahrazen Andrejem Bělousovem ve funkci ministra obrany Ruska a Nikolaj Patrušev byl nahrazen Šojguem ve funkci tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace. Uvědomujeme si však skutečně význam těchto změn?, ptá se Andreas Umland.

Milion chvilek opět míří do ulic. Budou evropské volby!

24. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Česká volební účast ve volbách do Evropského parlamentu je historicky jedna z nejnižších v EU! V roce 2019 přišlo k volebním urnám 28 % voličů, v roce 2014 to bylo dokonce pouze 18,2 %. V Evropských volbách máme ale šanci ovlivnit budoucnost Evropy a nasměrovat ji správným směrem!

Chceme proto aktivizovat české občany a občanky, aby šli 7.– 8. června k volbám do Evropského parlamentu! Jak? Vizuální guerillovou akcí plánujeme propojit celou zemi: Praha a dalších 40 měst po celé republice v každém kraji ČR!

 23235

Izrael-Gaza: Fórum rodin rukojmích zveřejnilo znepokojující záběry izraelských vojákyň zajatých Hamásem při útoku ze 7. října

23. 5. 2024

čas čtení 10 minut

 
Tříminutové video ukazuje ženy, všechny příslušnice Izraelských obranných sil (IDF), jak po zajetí na základně Nahal Oz v jižním Izraeli sedí na zemi, některé z nich jsou pohmožděné a zkrvavené a mají svázané ruce.

Záběry, které pocházejí z dvouhodinového videa natočeného na tělesnou kameru bojovníky Hamásu během útoku, již dříve zveřejnil Hamás. Rodiny jej získaly před několika měsíci od IDF, která video předtím sestříhala tak, aby z něj vyloučila nejznepokojivější scény.

„Záběry odhalují násilné, ponižující a traumatizující zacházení, kterému byly dívky v den únosu vystaveny, a jejich oči plné syrové hrůzy,“ uvedlo fórum.

„Myslím, že jde o poselství mezinárodnímu společenství v době, kdy vidíme amerického prezidenta Joea Bidena, jak vyhrožuje, že nebude dodávat zbraně Izraeli, vidíme tři evropské země, které uznaly palestinský stát. To vše se děje, zatímco naši rukojmí jsou stále v Gaze,“ řekla Ashley Waxman Bakshiová, sestřenice Agam Bergerové, jedné z žen na videu.

Waxmanová Bakshiová řekla:   „ Chceme poslat vzkaz mezinárodnímu společenství, abychom připomněli, že tato válka začala kvůli 7. říjnu, kvůli našim rukojmím, kteří tam stále jsou, zatímco mezinárodní společenství se soustředilo pouze na humanitární krizi v Gaze. Nikdo nemluví o naší humanitární krizi, o našich rukojmích.

„Propusťte rukojmí a situace se zlepší,“ dodává.

Tisíce Izraelců se v posledních týdnech připojily k protestům, které požadovaly dohodu o návratu rukojmích, které Hamás stále drží v Gaze, předčasné volby a okamžitou rezignaci premiéra Benjamina Netanjahua.

„Tato krize s rukojmími není jen selháním izraelské vlády, ale také mezinárodního společenství,“ řekla Waxman Bakshi.

Válku vyvolal útok Hamásu v Izraeli, při kterém zahynulo 1 200 lidí, převážně civilistů, a asi 250 jich bylo zajato jako rukojmí.

V důsledku izraelské odvetné ofenzívy na pásmo Gazy ovládané Hamásem bylo zabito nejméně 35 386 Palestinců a 79 366 jich bylo zraněno, uvedlo v sobotu ministerstvo zdravotnictví Gazy.

Přibližně polovina z přibližně 250 lidí unesených 7. října byla od té doby propuštěna, většinou v rámci výměny za palestinské vězně zadržované Izraelem během týdenního příměří v listopadu. Podle izraelských úřadů je potvrzeno, že asi 30 z nich zemřelo.

    Všichni dárci z EU nyní obnovili svou podporu Agentuře OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky (Unrwa), uvedl ve čtvrtek šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell. Ve svém příspěvku na sociálních sítích Borrell označil Unrwa za „nepostradatelnou záchrannou síť v Gaze a regionu“.

 22582

USA jsou znepokojeny izolací Izraele, konstatuje Bidenův poradce pro národní bezpečnost

23. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

 

Jake Sullivan se staví kriticky k rozhodnutí Španělska, Irska a Norska příští týden oficiálně uznat palestinský stát

 
Spojené státy jsou znepokojeny rostoucí diplomatickou izolací Izraele mezi zeměmi, které jej tradičně podporovaly, uvedl ve středu poradce Joe Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Sullivanův výroky na brífinku v Bílém domě následovaly po oznámení Irska, Španělska a Norska, že příští týden oficiálně uznají palestinský stát. Zazněly také v souvislosti se snahou Bidenovy administrativy a Kongresu koordinovat reakci na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) požádat o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua kvůli izraelským akcím v Gaze.

 
Na otázku, zda je znepokojen diplomatickou izolací Izraele, odpověděl Sullivan, že ano.

Britské skandály:

Bývalá generální ředitelka britské pošty se při výpovědi čtyřikrát rozplakala a tvrdila, že netušila, že tisíce pošťáků její podnik bezdůvodně zničil

23. 5. 2024

čas čtení 7 minut

Bývalá generální ředitelka britské pošty Paula Vennellsová se zhroutila, když vypovídala při oficiálním vyšetřování poštovního skandálu. Tvrdila,  že byla uvedena v omyl

Prý netušila,  že jsou nevinní lidé stíháni neprávem

V poslední době se v Británii vynořují skandály z nichž vyplývá, že mocní pracovníci velkých institucí ničili nevinné lidi a když na to přišlo, lhali a lžou, jako když tiskne. Parlament zřejmě schválí nový zákon o povinnosti vysokých pracovníků firem a institucí v případě skandálů říkat pravdu


Těsně po loňských Vánocích vysílala britské komerční televize šokující inscenaci. Referovali jsme o ní zde. Šlo o jeden z děsivých skandálů, dokazujících, jak strašné jsou poměry v Británii. (Jiným takovým obrovským skandálem je skandál s infikovanou krví, kterou léta používalo britské zdravotnictví, takže na to umřely tisíce lidí.)

Britská pošta zavedla nefunkční operační systém Horizon od japonské firmy Fujitsu. Ten arbitrárně odstraňoval finanční částky z účetnictví poštovních úřadů. Pošta za to tisíce pošťáků pohnala k soudu, zničila jim existenci a život, některé poslala do vězení a někteří spáchali sebevraždu. Od té doby probíhá vyšetřování. Nikdo zatím nebyl odškodněn.

Ve středu pokračovalo veřejné vyšetřování poštovního skandálu výslechem bývalé generální ředitelky pošty Pauly Vennellsové,


 23227

Problémy s americkým molem nastaly jen několik dní po jeho otevření

23. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

Minulý týden americká armáda konečně dokončila výstavbu dlouho očekávaného provizorního mola pro přísun pomoci do Gazy, které, jak doufají američtí představitelé, zmírní hladomor sužující obléhaný region. Má to jen jeden háček: Žádná z této pomoci nebyla hladovějícím Palestincům skutečně doručena, píše Connor Echols.

hushabye

23. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 22208

Donald Trump lživě tvrdí, že se ho americké ministerstvo spravedlnosti "chystalo zabít"

23. 5. 2024

čas čtení 5 minut


Trump změnill standardní prohlášení FBI o omezení použití smrtící síly v tvrzení, že Bidenovi úředníci měli "nabito a odjištěno" a chystali se ho zabít


Donald Trump na sociálních sítích a v úterním e-mailu pro získání finančních prostředků vznesl znepokojivou obavu. Ministerstvo spravedlnosti bylo podle něj připraveno ho zabít.

Toto divoké zkreslení přišlo na pozadí Trumpova soudního procesu s penězi za mlčení pornoherečky v New Yorku a uprostřed obav z rostoucího politického násilí kolem nadcházejících prezidentských voleb, převážně ze strany krajní pravice. Komentáře vytvářejí převrácený obraz, který Trump a jeho spojenci vykreslují a v němž proti sobě stojí vlastenecký Trump a protidemokratičtí nepřátelé z tzv. "hlubokého státu."

32043

Už to s tím Echem přestává být vtipné (respektive nikdy nebylo)

Česká média se z nějakého důvodu snaží dokázat nesmysly o elektromobilitě

23. 5. 2024 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

Podle Echa pozastavila firma Mercedes výrobu elektromobilů. Kancelář na uvádění románových příběhů na pravou míru k tomu sděluje: Mercedes samozřejmě vývoj elektromobilů nepozastavuje. Firma v roce 2021 naplánovala čtyři na sobě nezávislé platformy elektromobility, určené každá pro jiný typ vozů značky: MB-EA pro širokou paletu střední a střední vyšší třídy, tedy pro majoritu produkce firmy, AMG-EA pro svoje sporťáky a MB-EA Large pro limuzíny ve třídách S-Klasse a E-Klasse, a konečně VAN-EA pro velkoprostorové vozy.

 21046

Čtyři slepé myši“: Biden, Blinken, McGurk & Sullivan

23. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

Mezinárodní trestní soud 20. května oznámil, že požaduje vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho ministra obrany a tři vůdce Hamásu za válečné zločiny spáchané v Gaze. Prezident Biden tento požadavek odsoudil a prohlásil, že „mezi Izraelem a Hamásem neexistuje žádná rovnost“, a rovněž odmítl, že by Izrael prováděl genocidu.

Jedná se o součást dlouhodobého vzorce jednání Bidena a jeho poradců, upozorňuje William Minter na webu Responsible Statecraft.

 22579

Jak čelit konfrontaci s novou Osou? Historie, pokora a zbožná přání

22. 5. 2024

čas čtení 85 minut

Spojené státy čelí cílevědomé skupině mocných protivníků v rychle se měnícím a militarizovaném období historie, které nemá šanci na totální válku. Je to již potřetí, co jsou Spojené státy konfrontovány s takovou situací. První proběhla v letech 1937 až 1941 a byla vyřešena vstupem USA do 2. světové války. Druhá se odehrála v letech 1948 až 1962 a týkala se Sovětského svazu a Čínské lidové republiky. Naštěstí se světové válce vyhnuly a v listopadu 1962 Sovětský svaz zmírnil svůj postoj k centrální konfrontaci v Evropě, píše Philip Zelikow.

 22267

Donald Trump slibuje vytvořit v USA "sjednocenou říši", až se dostane k moci

22. 5. 2024

čas čtení 2 minuty


Trumpova kampaň se vymlouvá, že video, v němž se používají výrazy z nacistické éry, bylo zveřejněno zaměstnancem, který neviděl celé jeho znění, přesto zůstalo na webu 15 hodin

Donald Trump sdílel na svém účtu Truth Social video, které slibovalo, že Trump v USA vytvoří "unified Reich", tedy  „sjednocenou říši“, pokud Trump v listopadu vyhraje prezidentské volby - poté, co byl za to více než půl dne kritizován, ho odstranil.

 22078

OSN pozastavuje distribuci pomoci do Rafáhu a varuje, že americké molo může selhat

22. 5. 2024

čas čtení 5 minut


OSN varuje, že Izrael musí zajistit podmínky pro bezpečný provoz mola. Dodávky pomoci se omezily na minimum.

Organizace spojených národů pozastavila distribuci potravin ve městě Rafáh na jihu Gazy kvůli nedostatku zásob a kvůli nejistotě.

Uvedla také, že v posledních dvou dnech nevjela na území žádná nákladní auta s pomocí přes plovoucí molo zřízené USA pro dodávky po moři, a varovala, že projekt v hodnotě 320 milionů dolarů  může selhat, pokud Izrael nezačne poskytovat podmínky, které humanitární skupiny potřebují k bezpečnému provozu.

whenwithall

22. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 23273

Hvězda českého fotbalu podepsala dres své strany s antisemitskými hesly

22. 5. 2024 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty


Foto: Fotbalista Ladislav Krejčí podepisuje fanouškovi dres s antisemitským nápisem.Hvězdný český fotbalista a kapitán předního celku tabulky AC Sparta Praha Ladislav Krejčí podepsal fanouškovi dres, na kterém byl nápis „Jude Slavie“, antisemitský slogan často používaný fanoušky ultras Sparty, a číslo 88, což je číselná zkratka používaná v neonacistických kruzích pro nacistický pozdrav „Heil Hitler“, který je v Česku zakázaný.

Lekce z Cermatu o reálném pokroku v naší zemi

22. 5. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta


Myslím, že je čas složit hold Fialově vládě. Vlastně ministrovi školství. Vlastně řediteli Cermatu. Vlastně jeho nezletilému synovi. Konečně se ukázalo, že pokrok je možný. Neumíme stavět dálnice, digitalizovat státní správu, vzdělat dost lékařů, zajistit kvalitní školství, točíme se stále v labyrint absurdit, ale najednou je vidět, že něco přece jen jde.

 23235

Proč Západ brání Izrael poté, co Mezinárodní trestní soud požádal o vydání zatykače na Netanjahua?

22. 5. 2024

čas čtení 8 minut


Je zklamáním, ne-li překvapením, že reakcí Západu na obvinění ICC byla obrana Izraele navzdory jeho válečným zločinům, píše bývalý ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch Kenneth Roth.


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu reagoval s předvídatelným vitriolem na obvinění Mezinárodního trestního soudu (ICC) vůči němu a izraelskému ministru obrany Joavovi Gallantovi. Jeho argumenty jsou však pouze výmysly, které mají odvést pozornost od jejich ničivého jednání v Gaze. Americká, britská a německá vláda se zachovaly jen o málo lépe.

 22185

Válka mezi Izraelem a Gazou: Izrael s okamžitou platností odvolává některé své velvyslance v Evropě

22. 5. 2024

čas čtení 16 minut

Izrael odvolává své velvyslance, protože Norsko, Irsko a Španělsko prohlásily, že uznají palestinský stát

Norský premiér Jonas Gahr Støre prohlásil, že „na Blízkém východě nemůže být mír, pokud nedojde k uznání“ palestinského státu.
 

Izrael dal „pokyn k okamžitému odvolání“ izraelských velvyslanců v Irsku a Norsku.

Izraelský ministr zahraničí Israel Katz sdílel příspěvek s touto zprávou na Twitteru:

    "Dal jsem pokyn k okamžitému odvolání izraelských velvyslanců v Irsku a Norsku za účelem konzultací v souvislosti s rozhodnutím těchto zemí uznat palestinský stát.

    Irsku a Norsku posílám jasný a jednoznačný vzkaz: Izrael nebude mlčet tváří v tvář těm, kteří podkopávají jeho svrchovanost a ohrožují jeho bezpečnost.

    Dnešní rozhodnutí je vzkazem Palestincům i celému světu: Terorismus se vyplácí. Poté, co teroristická organizace Hamás provedla největší masakr Židů od dob holocaustu, poté, co se dopustila ohavných sexuálních zločinů, jichž byl svědkem celý svět, se tyto země rozhodly odměnit Hamás a Írán uznáním palestinského státu.

    Tento pokřivený krok těchto zemí je nespravedlností vůči památce obětí 7/10, ranou pro úsilí o návrat 128 rukojmích a podporou džihádistů z Hamásu a Íránu, která podkopává šanci na mír a zpochybňuje právo Izraele na sebeobranu.

    Izrael nebude mlčet - bude to mít další vážné důsledky. Pokud Španělsko uskuteční svůj záměr uznat palestinský stát, bude proti němu podniknut podobný krok.

    Irsko-norská hloupost nás neodradí; jsme odhodláni dosáhnout našich cílů: obnovit bezpečnost našich občanů, zlikvidovat Hamás a přivést rukojmí domů. Neexistují spravedlivější cíle než tyto.“

 23279

Zmatený Petr Fiala nesrozumitelně blábolí

22. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: 

It’s amazing how much they are willing to look like fools just to support ongoing atrocities. 

Je pozoruhodné, do jaké míry jsou ochotni vypadat jak hlupáci, jen aby mohli podporovat pokračující zvěrstva.


Jak upozorňuje například deník Guardian, Česká republika uznává (určitý) palestinský stát. Zřejmě z doby komunismu. Překvapivě, premiér České republiky Petr Fiala to NEVÍ.

Aktualizace: Hlavní večerní zpravodajství televize BBC ve středu vysvětlilo, s použitím této mapy, že v současnosti uznává palestinský stát DEVĚT evropských zemí. Včetně České republiky. 

Tatáž informace je v deníku Washington Post, který uvádí i její zdroj: OSN. Dodává, že spousta zemí včetně Československa uznala v roce 1988 palestinskou samosprávu, která se tehdy přejmenovala na Stát Palestina. A existuje ústavní zákon z roku 1993, že všechny státy, uznávané Československem, uznává i Česká republika. Tak prosím, ať Petr Fiala netvrdí nesmysly:


Aktualizace: Ministerstvo zahraničních věcí ČR k tomu  má na svých stránkách komicky zmatený článek. Přiznává v něm, že Československo uznalo stát Palestina v roce 1988 a že v Praze existuje palestinské velvyslanectví !! :))) Zároveň však dodává, že "Uznání vyhlášení palestinského státu byl politický akt poplatný tehdejší politice a uspořádání mezinárodních vztahů", takže ČR dnes stát Palestina "neuznává". Potíž je, že český ústavní zákon uvádí, že všechny státy, které uznávala ČSFR, uznává Česká republika dodnes. No komika...

Byl níže uvedený ústavní zákon z roku 1993 nějak zrušen? MZV to neuvádí...

 23048

Britské všeobecné volby budou 4. července 2024

22. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Premiér krachující konzervativní vlády Rishi Sunak oznámil, že se britské všeobecné volby budou konat ve čtvrtek 4. července 2024. Labouristé zaznamenávají trvale v průzkumech veřejného mínění volební podporu o dvacet procentních bodů vyšší než vládoucí konzervativci.


O datu konání všeobecných voleb rozhoduje vládnoucí premiér, může si vybrat datum, které považuje za nejvýhodnější, volby se ovšem musejí konat každých pět let. 

Nadcházející všeobecné volby se budou konat s některými změněnými volebními okrsky, což bude výhodné pro konzervativce. Konzervativci také zavedli dosud neexistující povinnost pro voliče prokázat se ve volební místnosti průkazem totožnosti, což v Británii dosud nikdy neexistovalo a nebyly žádné volební podvody. Považuje se to za pokus konzervativců omezit přístup k volbám chudým a mladým lidem. V Británii neexistují občanské průkazy a kdo nemá cestovní pas, prokazuje svou osobní totožnost obtížně. Pozoruhodně smějí jako průkaz totožnosti předložit ve volební místnosti důchodci svůj průkaz na důchodeckou slevu ve veřejné dopravě, nikoliv však studenti studentský průkaz na slevu. Důchodci hlasují pro konzervativce, studenti pro labouristy. 

 23277

Hlavní slovenský dezinformátor se sbližuje s Pekingem

22. 5. 2024

čas čtení 14 minut


Čínské vměšování na Slovensku má novou tvář

Čína buduje vztahy se slovenskou krajní pravicí již řadu let, ale Tibor Eliot Rostas k tomu poskytuje obzvlášť lákavou příležitost. Nejenže vede jeden z nejvýznamnějších dezinformačních kanálů v zemi, ale brzy bude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu a má potenciál stát se dalším nástrojem čínského vměšování do EU, píše Matej Šimalčík na serveru Visegrad Insight.

Tibor Eliot Rostas, šéfredaktor časopisu Země&Věk, nedávno navštívil Čínu v rámci pracovní cesty, jejímž cílem bylo posílit vztahy mezi Pekingem a zahraničními novináři.

 23276

Karimu Khanovi: "Vždyť tenhle soud je pro Afriku a pro zločince jako Putin!"

22. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Dojímavý moment z rozhovoru s prokurátorem  ICC na @CNN: „Někteří volení představitelé se mnou mluvili a řekli mi velmi otevřeně: ‚Tento soud byl vytvořen pro Afriku a pro zločince, jako je Putin‘...“. My to tak nevnímáme.“ Jsme svědky bitvy o duši mezinárodního trestního práva.


Britský prokurátor Mezinárodního trestního soudu Karim Khan: Povinností každého člověka je ochrana nemluvňat. To jsou přece základní americké hodnoty, které by měly vzbuzovat oboustranickou podporu. Nyní ovšem tato situace bohužel leží na zlomu San Andreas mezinárodní politiky a strategických zájmů. A samozřejmě, že se mnou hovořili někteří volení představitelé, kteří byli velmi neomalení. "Tento soud byl vytvořen pro Afriku a pro zločince, jako je Putin," to mi řekl jeden vysoký představitel. My to tak nevnímáme. Tento soud je dědictvím Norimberku. Tento soud je smutnou obžalobou lidstva, tento soud by měl být vítězstvím práva nad mocí a hrubou silou. Zmocněte se všeho, čeho můžete, vezměte si, co chcete. Dělejte si, co chcete, a my prostě budeme - Nenecháme se odradit výhrůžkami ani jinými aktivitami, protože nakonec musíme plnit své povinnosti jako státní zástupci, jako muži a ženy v úřadu, jako soudci, jako registrační úřad.

 23274

Izraelský ministr komunikací nařídil vrátit videozařízení zabavené agentuře AP

22. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

 
Izraelské úřady zabavily v jižním Izraeli kameru a vysílací zařízení patřící agentuře Associated Press a obvinily ji z porušení nového mediálního zákona, protože poskytla záběry televizi Al-DžazíraIzraelský ministr komunikací nařídil izraelské vládě, aby vrátila kameru a vysílací zařízení, které zabavila agentuře The Associated Press, a změnil tak svůj postup několik hodin poté, co zablokoval živé vysílání této zpravodajské organizace z Gazy.

Vláda zabavila zařízení AP na místě v jižním Izraeli poté, co ji obvinila z porušení nového mediálního zákona tím, že poskytla záběry satelitnímu kanálu Al-Džazíra.

 20116

EXKLUZIVNĚ: Izrael předložil Mezinárodní trestnímu soudu dramatickou právní obhajobu

22. 5. 2024

čas čtení 5 minut


 
Z toho vám spadne čelist


(Ironický komentář Laury K. Bohužel je založen na věcných faktech)
 

Spojené státy izraelské zaslaly Mezinárodnímu trestnímu soudu odvážný dopis v návaznosti na rozhodnutí prokurátorů požádat o vydání zatykače na Benjamina Netanjahua a Joava Gallanta, což USI označily za „nehorázný“ krok. Rozumné křídlo AIPAC v Kongresu (což je celý Kongres) zvažuje uvalení sankcí na Mezinárodní trestní soud, aby zajistilo, že jeho soudci budou čelit důsledkům, protože na řádném procesu záleží.

Senátor AIPAC Tom Cotton dokázal, že je na straně těch hodných, když vyhrožoval rodině hlavního žalobce Karima Khana. Pokud máte silnou právní a morální obhajobu, je podle mafie nejlepším tahem, který můžete udělat, vyhrožovat soudci a jeho rodině. Tohle byl rozhodně dobrý PR tah.

 23234

Izraelští vojáci a policie dávají tipy skupinám, které útočí na kamiony s humanitární pomocí v Gaze

22. 5. 2024

čas čtení 7 minut

Členové izraelských bezpečnostních sil poskytují izraelským osadníkům, kteří zadržují důležité dodávky, informace o poloze konvojů

Jednotliví příslušníci izraelských bezpečnostních složek dávají krajně pravicovým aktivistům a osadníkům tipy na umístění nákladních aut s humanitární pomocí, která dodávají do Gazy životně důležité zásoby, což těmto skupinám umožňuje konvoje blokovat a ničit, konstatuje několik zdrojů.

Mluvčí hlavní izraelské aktivistické skupiny, která stojí za blokádami, řekl, že osadníci, kteří zadržují životně důležité humanitární dodávky do pásma, dostávají informace o poloze kamionů s pomocí od příslušníků izraelské policie a armády.

 23263

Česká republika až s deseti body. Jedna z mála zemí, které ohrožují mezinárodní právní řád

22. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Martin Konečný vede v Bruselu EuMEP (European Middle East Project), nezávislé centrum občanské společnosti, které prosazuje spravedlivou a na faktech založenou politiku EU vůči Izraeli/Palestině.

 Zveřejnil žebříček zemí podle toho, jak se postavily k žádosti prokurátora Karima Khana od Mezinárodního soudního dvora o vydání zatykačů na činitele Izraele a Hamásu. 

Nejvstřícnější postavení je 1, nejnepřátelštější je 10: to zcela zpochybňuje nezávislost soudů a mezinárodní právní řád.

Pěkně z toho vyplývá, kde stojí Česká republika. 

V níže uvedené sérii tweetů jsou v angličtině další informace.


 

Slovinsko - 1
Norsko - 1
šéf zahraniční politiky EU - 2
Irsko - 2
Španělsko - 2
Malta - 2
Švýcarsko - 2
Lichtenštejnsko - 2
Francie - 4
Austrálie - 4
Německo - 5
Dánsko - 5
Litva - 5
Švédsko - 5
Kanada - 6
Rakousko - 7
Británie - 8
Maďarsko - 9
Česká republika - 10
USA- 10
Itálie - 10

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
30524