Rozhovor Britských listů 218. Nakreslila hada. Dostala čtyřku. Nesplnila zadání

10. 5. 2019


Bez nadšení, přátelství a kolegiality mezi učitelem a žákem se nedá učit. Většina českých škol to nechápe, žáky zbytečně terorizuje a je nesmírně neefektivní. O poměrech v českém především základním školství hovoří Jan Čulík na základě jeho osobní zkušenosti s tím, co ve škole zažívají jeho čtyři děti, s pedagogem Jihočeské univerzity Peterem Chvojkou. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. května 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 6180

Kampaň pro eurovolby se vede v ČR o něčem, o čem ty volby vůbec nejsou

13. 5. 2019

Jen krátká poznámka k letošním volbám do Evropského parlamentu, napsal na Facebooku Martin Freund.

Je docela zajímavé dívat se na to, jak se v letošní kampani všichni předhání v tom, kdo bude v Evropském Parlamentu lépe hájit české zájmy.

Drobný problém je v tom, že orgán, do kterého budeme volit, vůbec není určený k hájení národních zájmů a evropští poslanci tam nesedí jako zástupci svých států, stejně jako členové Evropské komise.

Evropská unie stojí v rozhodovacích procesech na dvou principech - mezivládním a nadnárodním. Mezivládní představuje např. Rada EU, a tam jde právě o národní zájmy.

Nadnárodní princip znamená, že tam sedíte za občany unie a vaší agendou by mělo být hájit občany EU, nikoli pouze ČR. Na to ta instituce prostě není vymyšlená.

Nicméně v ČR je tradicí, že se ve volbách dělá kampaň, která vůbec nesouvisí s povahou orgánu, do kterého se volí. Předpokládám, že příští krajské volby budou referendem o důchodové reformě, nebo tak něco.

Je mi jasné, že to je v rámci reality ve které se ocitáme úplně jedno, ale asi jsem to potřeboval aspoň napsat.

 13758

Obě hlavní britské politické strany se zbláznily

13. 5. 2019

Podpora labouristů a konzervativců se dále propadá, podpora liberálních demokratů a zelených (chtějí zrušit brexit) sílí, stejně jako podpora probrexitové strany podvodníka Nigela Farage Brexit Party. V průzkumu nejsou zahrnuti skotští nacionalisté, také proti brexitu, kteří mají 4 procenta hlasů (počet Skotů v Británii je 5 procent) a welšská protibrexitová strana Plaid Cymru. Celkem podporuje protibrexitové strany asi 32-34 procent obyvatelstva, stejně jako Farageovu probrexitovou stranu.

Jeremy Corbyn při zahájení předvolební kampaně pro eurovolby minulý týden prohlásil, že o brexit vůbec nejde. To není vůbec důležitá otázka. "Hlavním rozdílem v této zemi není, jak lidé hlasovali v referendu pro brexit. Hlavní rozdíl je mezi národem a několika bohatými jedinci."
 13906

Náčrt politické ekonomie úpadku americké bezpečnosti

13. 5. 2019 / Karel Dolejší

Americká bojová plavidla se i během nynější krize drží mimo Perský záliv, neboť se velení U.S. Navy obává íránských protilodních balistických raket s protiradarovým naváděním Chalídž Fars o doletu 300 km ZDETo výrazně prodlužuje reakční dobu, kterou má k dispozici íránský systém PVO - a vzhledem k omezenému doletu stíhací konfigurace amerických palubních strojů typu F/A-18 Super Hornet (1 472 km) i významně omezuje operační možnosti amerických námořních leteckých sil. - Severní Korea nově disponující kopií či napodobeninou ruské kvazibalistické střely krátkého doletu Iskander ZDE zase dokáže využít slabin vrstveného amerického systému protiraketové obrany a mohla by dopravit termojadernou hlavici na jih poloostrova na pomezí palebných obálek (firing envelopes) antiraket systémů Patriot a THAAD.

"Já jsem populární a o vás nikdo nikdy neslyšel"

13. 5. 2019

Palcové titulky ve světových médiích vyvolal v těchto dnech rozhovor dlouholetého -. pravicového - britského novináře Andrewa Neila, mj. bývalého šéfredaktora týdeníku Sunday Times, s mladým židovským americkým ultrapravičákem Benem Shapiro. Mnohá americká média se nyní vysmívají Shapirovým primitivním výrokům (jako ten v titulku) v tomto rozhovoru. (Shapiro se nakonec Neilovi omluvil.) Závažnější ale je, že američtí komentátoři už vůbec v dnešní době neznají normální princip vedení interviewů v profesionální televizi, že totiž vždycky dáváte interviewovaným politickým osobnostem otázky z opačné části politického spektra. Americké televizní vysílání je nyní tak propagandistické, že se američtí komentátoři diví, že Andrew Neil v tomto rozhovoru vystupoval jako "advocatus diaboli". Jenže to je normální novinářská praxe, v USA už zřejmě dnes zapomenutá, protože i "celebrita" Shapiro si s tím neporadila a rozhovor skončil jeho hysterickým záchvatem.

Uvádíme doslovný překlad tohoto rozhovoru, protože demonstruje obrovské dilema dnešních, především veřejnoprávních sdělovacích prostředků. Totiž:

Je skutečně rozumné věnovat vysílací čas pošukům, jako je tento Ben Shapiro? BBC dává v posledních měsících a letech prostor - jen kvůli sledovanosti - nejrůznějším podobným šílencům a maniakům. Je to skutečně rozumné? Co přínosného to divákovi dává?

V dnešní době sociálních sítí kompetentnější ultrapravičáci (k nimž zřejmě nepatří tento zoufalec Shapiro) dokáží veřejnoprávní televizní stanice superúspěšně manipulovat ke svým cílům. To udělal například po svém nedělním televizním rozhovoru v BBC britský ultrapravičák Nigel Farage, jehož aktivisté okamžitě rozhovor zeditovali, zcenzurovali, a Farageovy výroky, vytržené z kontextu tak, aby vytvářely dojem, že je Farage hrdina, rozšířili na sociálních sítích.

Jaká je role veřejnoprávních médií? Zoufale se snaží, podobně jako zde Andrew Neil (Shapirův útok, že je to "levičák", je absurdní) nebo v neděli dopoledne Andrew Marr Farageovi, dávat maniakům otázky na tělo. Nikdy to nefunguje.

Sdělovací prostředky maně tak vytvořily z maniaků celebrity a udělaly jim politickou kariéru.

To chceme? (JČ)Andrew Neil: Bene Shapiro, na internetu a na sociálních sítích vás sledují miliony lidí. Vy jste jedním z největších jmen amerického konzervatismu. Proč vaše názory s lidmi tolik rezonují?

Ben Shapiro: No jde o dvě věci. Existuje hlad po jiných myšlenkách. Monolitická podstata amerických médiích je zcela zjevná, ať jde o politiku. Lidé souhlasí s levicovými názory a stále častěji nyní s extremně levicovými názory. A já na to reaguji. A zároveň se snažím poskytnout poctivou interpretaci aktuálních otázek. A to znamená, například, že nejsem zavázán Republikánské straně. Znamená to, že se ozvu pokaždé, když vidím, že jejich zásady jsou porušovány. Bez ohledu na to, kdo je porušuje.

Andrew Neil:  Vy jste pracoval pro pravicový server Breitbart. Odešel jste ale odtamtud, protože Breitbart podporoval Donalda Trumpa. Řekl jste, že pro Trumpa nebudete nikdy hlasovat. Proč?

Polskem otřásá skandál kněžské pedofilie

13. 5. 2019(Film má anglické titulky)

Šéf vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski se v neděli zapřísahal, že sexuální zneužívání dětí katolickými kněžími bude přísně potrestáno. Dosud je sexuální zneužívání dětí mladších 15 let v Polsku trestné vězením do 12 let. Kaczyński navrhuje, že by trest měl být zvýšen až na třicet let.

Polskem otřásl nový dvouhodinový dokumentární film s názvem "Jen to nikomu neříkej" polského nezávislého filmaře Tomasze Sekielského, který zhlédlo od jeho zveřejnění na YouTube od soboty šest milionů lidí. Film byl financován crowdfundingem.

Film obsahuje pozoruhodný materiál natočený skrytou kamerou, na němž oběti, kteří jsou nyní dospělí, konfrontují staré kněží ohledně sexuálního zneužívání, které tito kněží na nich spáchali před mnoha desetiletími.

Kněží, kteří se dopustili pedofilie, byli často přesunuti do jiných farností, kde dál pracovali s dětmi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 13870

Švédsko obnovilo vyšetřování případu znásilnění proti Julianu Assangemu

13. 5. 2019

 

Švédští prokurátoři oznámili, že znovu aktivují vyšetřování podezření, že se Julian Assange dopustil znásilnění. Vyšetřování bylo přerušeno r. 2017, protože byl Assange na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Právník ženy, která vznesla původní obvinění, požádal, aby bylo vyšetřování obnoveno. Assange také čelil obvinění za druhý sexuální trestný čin, ten však je promlčen. Popírá obě obvinění.
 12874

Rusko zintenzivňuje své internetové destabilizační aktivity, ultrapravicové organizace ho napodobují

13. 5. 2019

Méně než čtrnáct dní před volbami do Evropského parlamentu šíří dezinformace konstelace serverů a účtů na sociálních sítích s vazbami na Rusko a na ultrapravicové organizace. Jejich cílem je vyvolávat neshody a prohlubovat nedůvěru v centristické politické strany, které vládly v evropských zemích po dlouhá desetiletí, píše list New York Times.

Tato nová vlna dezinformací má stejné charakteristiky jako ruské onlinové útoky na americkou prezidentskou kampaň v roce 2016.
 13848

K záchraně klimatu je třeba "transformace" ekonomického modelu

13. 5. 2019

Jednání lídrů EU v Rumunsku znamená ztracenou příležitost jednat v souladu se sílící veřejnou poptávkou po důraznější akci proti změně klimatu, prohlásil architekt Pařížské klimatické dohody. Laurence Tubianová, která nyní vede Evropskou klimatickou nadaci, prohlásila, že nedostatek klimatických ambicí je o to smutnější, že summit deklaroval záměr věnovat se budoucím výzvám, informuje Nina Larsonová.
 13908

‘Děripaska to měl na spadnutí‘: jak dvě dekády namlouvání Spojených států skončily pro ruského oligarchu krachem

13. 5. 2019

Omluva a aktualizace:  

 

Překladem níže uvedeného článku z dubna 2018 vznikl mylný dojem, že sankce proti Děripaskovým společnostem byly uvaleny minulý týden. Kongres uvalil sankce na Děripasku v dubnu 2018. V lednu 2019 z těchto sankcí Trumpova administrativa vyjmula tři společnosti včetně Děripaskova Rusalu, píše Albín Sybera, který připravil tento článek. 

V americkém Kongresu a Senátu tento krok vyvolal ostrou reakci Demokratů a některých Republikánů, kteří uvolňování sankcí proti Putinovu spojenci v době probíhajícího Muellerova vyšetřování (leden 2019) vnímali jako vysoce nevhodné. Většina Republikánů Trumpův krok hájila poukazováním na dopady na světový trh s hliníkem a na skutečnost, že Děripaska své podíly v sankcionovaných společnostech včetně Rusalu snižil pod 50% viz. například ZDE, ZDE, anebo ZDE.

* * * 

V pátek uvalily Spojené státy americké sankce proti Olegu Děripaskovi, které možná vejdou do historie jako ty nejtvrdší, které byly kdy proti jakémukoliv podnikateli a jeho společnostem uplatněny.

Po dvě dekády se Oleg Děripaska se vší vervou, kterou byste očekávali od muže, jenž v jednu chvíli disponoval devátým největším jměním světa, snažil o jedinou věc, kterou si nemohl koupit – a sice o to, aby ho Amerika přijala.

Británie je vážně ohrožená fašismem

12. 5. 2019

Nigel Farage: Myslím, že 23. května zažijete velké překvapení. Ani si to nedovedete představit.

Společnost BBC je v těchto dnech ostře kritizována za to, že doslova vytvořila "celebritu" Nigela Farage, jemuž dává neustále vysílací prostor. Naposledy byl v televizi BBC ve čtvrtek, nyní znovu v neděli dopoledne v diskusním pořadu Andrewa Marra. Chová se tak arogantně jako budoucí Adolf Hitler... Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění bude Farageovu Brexit Party - bez programu a bez infrastruktury - volit 34 procent Angličanů. Odpůrci brexitu nemají pro koho hlasovat.

Aktualizace: Novinářka Carole Cadwalladr právem poukazuje na to, že tradiční média jako BBC jsou dnes bezbranná před lháři, populisty a fašisty, jako je Farage. Má pravdu. Farage má ve zvyku "pronášet projevy" v Evropském parlamentě, které nemají vůbec nic společného s projednávanými tématy. Jsou to jeho propagandistické výlevy, bez jakéhokoliv parlamentního kontextu, které, jakmile jsou natočeny parlamentními kamerami, Faragovi pomocníci šíří na sociálních sítích milionům jeho fašistických stoupenců.

Carole Cadwalladr: Ten rozhovor byl plný tvrdých otázek. Jenže BBC je manipulována a ani to nevidí. Absolutně nerozumí tomu, jak je tohoto rozhovoru zneužíváno. Ten interview už byl zkrácen a sestříhán. Už byl zveřejněn na sociálních sítích. Farage tak, jak chce být vnímán: jako odvážný, hněvivý, útočící na 'elity' .  Tím, že byl Farage znovu pozván do televize BBC, dosáhl všeho, co chtěl. Je naivní si myslet cokoliv jiného. A toto není kritika Andrewa Marra, problém je, že žijeme nyní v úplně jiném světě. A tradiční televizní vysílání je propagandistovým mokrým snem.

Farageova kampaň za brexit: Moderátor Marr vykuchán za to, že se pokoušel opakovaně pomlouvat Nigela.  Bravo!!

"Tady dochází k obrovské změně v politice, k největší změně, k jaké kdy došlo, a vy se o to vůbec ani nezajímáte. Co se to proboha stalo s BBC? Mluvme o demokracii, mluvme o důvěře. Mluvme o kompetentnosti v politice. Tohle je naprosto absurdní."

Carole Cadwalladr:
Tohle je opravdu obtížný, neřešitelný problém pro vysílatele veřejné služby. Zvlášť v předvolebním období. Ale právě proto odmítání BBC přijmout jakoukoliv kritiku učinilo tento problém daleko horší. BBC zoufale nutně potřebuje naléhavou strategii pro boj s dezinformacemi. Ona ale nemá ani tušení, co to je.

Pozn. red BL: Všimněte si, že v "zpracovaném" rozhovoru, jak ho na sociálních sítích zveřejnila Farageova kampaň Leave.EU, ze záběru zmizel moderátor a důraz je na Farageovy výroky:


Tohle je přesně důvod, proč to, že BBC pořád dává prostor nebezpečným debilům, je opravdu špatné. BBC jim dá platformu a pak ultrapravicoví šílenci zeditují videa tak, aby to vypadalo, že jejich člověk BBC vlastní:


Andrew Marr: Jste stále přesvědčen, že mít obavu z globálního oteplování je nejpitomější věc v lidské historii?

Nigel Farage: Já jsem přesvědčen, že jestliže se my tady v této zemi rozhodneme zdanit se až po krk, statisíce lidí ve výrobním průmyslu přijdou o práci, vzhledem k tomu, že produkujeme méně než 2 procenta globálního CO2, to není příliš inteligentní. Ale, jak říkám, tady jsme, dochází k obrovské změně v politice, k největší změně, k jaké kdy došlo, a vy se o to vůbec ani nezajímáte. Co se to proboha stalo s BBC? Co se to stalo s BBC?

Andrew Marr: Chcete pořád ještě zrušit zákaz soukromého vlastnictví zbraní a zavést do Británie pistole?

Nigel Farage: Tohle je naprosto typické. Já jezdím po celé zemi, mluvím každý večer na přeplněných shromážděních, a víte, kdo tam není? BBC. A z toho, na co se mně ptáte, teď už rozumím proč. Vy prostě nemáte zájem, že ano.

Andrew Marr: Stále ještě vám vadí, když slyšíte, jak ve vlaku někdo mluví cizím jazykem?

Nigel Farage: Mluvme o demokracii, mluvme o důvěře. Mluvme o kompetentnosti v politice. Tohle je naprosto absurdní.

Andrew Marr: Stále ještě chcete lidem s HIV zakázat vstup do této země?

Nigel Farage: Britské státní zdravotnictví je jen pro britské občany. Ano, s tím absolutně souhlasím.

Andrew Marr: Takže ten názor stále zastáváte.

Nigel Farage: Tohle je naprosto absurdní. Nikdy v životě jsem nezažil absurdnější interview, než je tenhle. Vy nejste ochoten hovořit o tom, co se právě děje v této zemi. Vy to zapíráte, BBC to zapírá, Konzervativní i Labouristická strana to popírají. Myslím, že 23. května zažijete velké překvapení. Ani si to nedovedete představit.

Andrew Marr: Uvažujeme o tom. Stále ještě obdivujete Vladimíra Putina?

Nigel Farage: Ne. Vladimíra Putina jsem nikdy neobdivoval.

Andrew Marr: Na otázku časopisu GP Magazine, koho nejvíce obdivujete, jste řekl: "Jako stratéga Vladimíra Putina, ne nutně jako lidskou bytost. Celou tu věc v Sýrii sehrál brilantně."

Nigel Farage: Nemám ho rád jako lidskou bytost. Na co se to ptáte? Jak je tohle vůbec relevantní?

Andrew Marr:  Snažím se zjistit, kdo jste, a co je zač ta vaše Brexit Party.

Nigel Farage: Vy jste se mě nezeptal na jediného příslušníka Brexit Party. Nevyjádřil jste se ke skutečnosti, že máme nejrozrůzněnější seznam kandidátů ze všech politických stran -

Andrew Marr:  Od Revolučně komunistické strany až po pravici.

Nigel Farage: No, to vás zajímá, že ano. Jak se nám podařilo spojit levici a pravici. To je pro vaše diváky zajímavé. Ne prohledávání výroků z minulosti.


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 5182

Kuba kvůli krizi spustila rozsáhlý program úspor

13. 5. 2019

Kubánská vláda v pátek oznámila zahájení rozsáhlých úspor. Kvůli hluboké ekonomické krizi sáhne na zásobování kuřaty, vejci, rýží, fazolemi, mýdlem a dalšími základními produkty, informují Michael Weissenstein a Andrea Rodriguezová.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 13077

Nová osa Budapešť - Řím?

13. 5. 2019

Matteo Salvini, italský ministr vnitra a šéf ultrapravicové Ligy, navštívil Maďarsko. Ačkoliv oficiálním cílem návštěvy bylo potvrdit dvoustrannou spolupráci při ochraně hranic, oba straničtí lídři se zřetelně zaměřili také na to, co přijde po evropských parlamentních volbách, informuje Dénes Sályi.
 9526

Mazáctví v ruské armádě je vytlačováno šovinismem

13. 5. 2019

Po dekády, v sovětských časech a dobách následujících, byla armáda postižena mazáctvím - brutalizací vojáků na počátku povinné služby těmi, kdo se blížili jejímu konci. Tento fenomén podkopává soudržnost jednotek a tím i bojovou připravenost, upozorňuje Maxim Mamedov.
 13904

Žižkovská televizní věž zničila židovský hřbitov

12. 5. 2019Když koncem osmdesátých let začali komunisti na rozhraní Žižkova a Vinohrad stavět svou hnusnou televizní věž, částečně proto, aby zabránili průniku západního rozhlasového a televizního vysílání do Prahy, donutili pražskou Židovskou obec, aby jim prodala pozemek, kde se měla věž stavět, kde však byl od roku 1680 židovský hřbitov. Ten byl stavbou věže zlikvidován a pozůstatky židovských zemřelých byly hozeny na skládku za Prahou, což  bylo porušením židovského zákona, který zakazuje vykopávání pohřbených mrtvol.

Stavba žižkovské televizní věže byla projevem antisemitismu komunistického režimu i v pozdních letech jeho existence, konstatují mnozí, píše v neděli v týdeníku Observer Robert Tait. Lidé nyní požadují, aby byla na místě zřízena alespoň plaketa, upozorňující, že zde existoval židovský hřbitov, který komunisté zničili.

Zdroj v angličtině ZDE

 13902

Británie: Panika mezi labouristy i konzervativci. Eurovolby vyhraje fašista Farage!

12. 5. 2019

Foto: Nigel Farage s pivem a s anglickou vlajkouVysocí konzervativní i labourističtí politikové vydávají frenetické apely na své voliče, aby je za necelých čtrnáct dní podpořili v eurovolbách poté, co z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění vyplývá, že volební podpora nové ultrapravicové strany fašisty Nigela Farage, The Brexit Party, která nemá volební program, infrastrukturu ani členy, stoupla až na 34 procent. Labouristé v důsledku své obojakosti - snaží se předstírat, že podporují brexit i setrvání Británie v EU - se propadli na 21 procent a konzervativci na pouhých 11 procent. Proevropští liberální demokraté mají podporu 12 procent.

Poslanci Dolní sněmovny se obávají, že pokud Farage v eurovolbách obrovskou měrou vyhraje, bude požadovat okamžité vypadnutí Británie z EU bez dohody. Což by bylo pro Británii ekonomickou i sociální katastrofou.

 6180

Eurovolby: Mějte při hlasování prosím na mysli svá prapravnoučata

11. 5. 2019Andrew Stroehlein: Nevíte, jak budou vypadat, jakým jazykem budou mluvit, jakého náboženství budou, koho si budou chtít vzít, kde bude chtít žít a pracovat.

A předpokládejme, že také budou chtít, aby byla tato planeta obyvatelná...

Vím, že to asi neplatí pro každého, ale můj mateřský jazyk není tentýž, jaký byl mateřský jazyk mých praprarodičů (pozn. red.: Stroehleinova babička pocházela ze Slovenska). Nenarodil jsem se v téže zemi, jako oni (a země, v nichž se narodili, už ani neexistují). Zaměstnání, které vykonávám, za jejich života neexistovalo. A samozřejmě, většina z nich po většinu svého života neměla možnost hlasovat ve volbách...


BBC v pátek zakázala dvacet minut před vysíláním populární zábavný program

11. 5. 2019

 

V pátek 10. května ve 20.40, dvacet minut před jeho vysíláním na jedničce v 21 hodin, stáhla BBC novou epizodu populárního debatního programu, založeného na ironickém komentování aktuálních zpráv, jménem Have I Got News for You. Důvodem bylo, že v předtočeném programu vystupovala politička Heidi Allen, šéfka nového protibrexitového uskupení Change UK, které se skládá z přibližně deseti poslanců, z nichž asi polovina na protest proti brexitu odešla z Konzervativní a druhá polovina z Labouristické strany.

BBC se vymlouvá, že pořad zcenzurovala proto, že je příliš blízko eurovolbám, které se v Británii budou konat ve čtvrtek 23. května, a přítomnost této političky v zábavném pořadu by bylo narušením politické nestrannosti.

Jenže ve čtvrtek 9. května vystoupil v diskusním pořadu televize BBC Question Time už po třicáté čtvrté!! šéf probrexitové strany The Brexit Party Nigel Farage a je pozván k vystoupení do dalšího politického diskusního pořadu, který v neděli ráno 12. května na BBC  moderuje žurnalista Andrew Marr.

Někteří pozorovatelé poukazují na to, že předpisy pro vystupování politiků v zábavných televizních pořadech před volbami jsou přísnější než pro vystupování v politických debatách. Ať je tomu jakkoliv, soudě podle zuřivých reakcí britské veřejnosti na Twitteru, ZDE   ZDE  BBC znovu poškodila už svou vzhledem k brexitu velmi špatnou pověst.

Produkce pořadu Have I Got News For You
: Poté, co vystoupil Nigel Farage  v diskusním pořadu BBC po třicáté čtvrté, BBC navrhuje nový formát:


Putin upadl na ledě

11. 5. 2019

Při široce medializovaném "zápase" v ledním hokeji, jehož se jako každoročně účastnil Vladimír Putin, aby dokázal, jaký je to sportovec, mu všichni ostatní členové hokejového družstva přihrávali, takže borec vsítil osm gólů! :)) V závěru zápasu však Putin mával na obecenstvo a ujely mu nohy, takže upadl:


 13901

Brusel máme všichni stejný

10. 5. 2019 / Boris Cvek

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu je stále častěji slyšet, že to či ono, např. obrovské množství řepky olejky na našich polích, je „výmysl Bruselu“. Za to či ono může Brusel. Jenže úplně ten samý Brusel mají taky v Rakousku, Bavorsku, Dánsku… jestli za něco v EU „může Brusel“, tak to platí ve všech členských státech.

A stejně tak: když se v něčem, co „přikázal Brusel“, lišíme od Rakouska, tak ten důvod v rozdílnosti není v tom, že by Brusel dal jiný pokyn nám a jiný jim, ale v tom, že ten samý pokyn si čeští politici a úředníci vyložili jinak než ti rakouští.

A to je ten paradox: za množství hrůz v naší zemi, které bývají svalovány na Brusel, nenese odpovědnost Brusel tím, že nás k něčemu nutí, ale naopak problém je v tom, že „nám“, nebo přesněji naší oligarchické vrchnosti, Brusel dává velkou míru svobody, aby si to ta vrchnost udělala po svém, tedy naprosto opačně než v Rakousku. Až tedy náš vrchní oligarcha bude svalovat vinu za řepku olejku na Brusel, měl by ukázat, že v ostatních členských státech Unie jsou na tom stejně, jako jsme my. Brusel máme všichni stejný.

 13899

Trumpgate: Proč veřejnost nesmí vidět "očišťující" Muellerovu zprávu?

10. 5. 2019 / Karel Dolejší

Ti kdo spolu s Trumpovým ministrem spravedlnosti Barrem tvrdí, že Muellerova zpráva "očistila" podnájemníka Bílého domu od "nespravedlivých" podezření, mají před sebou opravdu těžký úkol: Vysvětlit, proč prezident raději vyvolal ústavní krizi, jen aby zabránil publikaci úplného znění "očišťující" zprávy o dvouletém zvláštním vyšetřováni.

Co uděláte s námi, kdo nejsme křesťané?

10. 5. 2019

Moderátor: Jakou Evropu byste chtěl mít?

Dominik Tarczyński, PiS: Křesťanskou Evropu jako víru, jako zákon, jako kulturu. Chci mít Evropu, která byla vybudována na křesťanských hodnotách.

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Vy chcete křesťanskou Evropu. Co se stane s námi, kdo křesťané nejsme? My jsme druhořadí občané? Jsme lékařské experimenty?  Co zamýšlíte udělat s námi?

Dominik Tarczynski, PiS: Mou hodnotou je křesťanství. A to je můj program jako politika. 

Moderátor: Dovolte mi vrátit se k Andrewovi Stroehleinovi.

Andrew Stroehlein: Velmi stručně. Myslím, že to vypovídá mnohé, když pan Tarczyński odmítá odpovědět na otázku ohledně toho, co by udělal s nekřesťany ve své křesťanské Evropě. Já myslím, že to vysvětluje absolutně všechno.  Je to velmi jasné. Tuhle rétoriku jsme slyšeli v Evropě ve dvacátých a ve třicátých letech.  Víme dobře, kam tyhle řeči vedou. Můžete potřásat hlavou, jak chcete, ale my to známe, my jsme tohle už jednou zažili. Evropa toho má plné zuby  a my už nebudeme tolerovat takovéto šílence.


 12978

Facebook automaticky vytvořil extremistické video

10. 5. 2019

 

Facebook byl obviněn, že automaticky vygeneroval extremistický materiál, včetně oslavného džihádistického videa a podnikatelské stránky pro al Kajdu.


Materiál objevil anonymní whistleblower, který podal oficiální stížnost americkým regulačním úřadům.

Na Facebooku byl také nalezen podobný materiál pro nacisty a bělošské supremacistické organizace.

Whistleblowerova analýza trvala pět měsíců a sledovala facebookové stránky 3000 lidí, kteří likeovali organizace, anebo měli vazby na organizace, které americká vláda považuje za teroristické.
 11093

Současná britská armáda má více koní než tanků

10. 5. 2019

Pozemní složka ozbrojených sil neboli Armáda Velké Británie v daný okamžik nevyhlíží tak hrozně, jako v dobách světovlády anglické koruny, uvádí v rozsáhlém podrobném článku Aleksandr Šarkovskij. Nemá smysl zkoumat její strukturu nad úrovní brigády, abychom chápali, jakými silami na souši vládne mlžný Albion.
 11366

Britští konzervativci se umístí v eurovolbách zřejmě až jako šestí

10. 5. 2019

 

Tuto obavu vyjadřují činitelé britské vládnoucí Konzervativní strany. Obávají se, že jejich volební podpora klesne až pod deset procent.

Britská Konzervativní strana se na eurovolby nijak nepřipravuje, nevydá volební manifest a nepovede volební kampaň. Vedení strany se domnívá, že to by mohlo použít jako výmluvu pro vysvětlení, proč, jak se očekává, budou volební výsledky konzervativců v eurovolbách tak strašné.

V komunálních volbách v Anglii minulý týden přišli konzervativci o více než  1300 křesel.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 12962

Černá Hora odsoudila lídry "ruského převratu"

10. 5. 2019

Černohorský soud odsoudil na pět let dva proruské opoziční politiky za pokus o svržení vlády v říjnu 2016. Soud dále shledal vinnými dvanáct dalších osob, včetně dvou Rusů souzených v nepřítomnosti - údajných tajných agentů.
 7626

Brazílie: Armáda varuje prezidenta před pravicovými ideology

10. 5. 2019

Zostřující se krize mezi armádou a takzvanou ideologickou frakcí prezidenta Jaira Bolsonara vyvolala reakci penzionovaného nejvyššího velitele, generála Eduarda Villase Bôase. Ten považuje prezidenta za nezúčastněného v diskusi a chtěl by omezit to, co považuje za institucionální neúctu k ozbrojeným silám.

Hospodaření OSBL za březen 2019

18. 4. 2019

V březnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 61 653.77 Kč, výdaje však byly 117 691.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


18173