
Hamas prohlásil, že je připraven zahájit jednání o příměří v „pozitivním duchu“
4. 7. 2025
Americký prezident Donald Trump dříve oznámil „konečný návrh“ na 60denní příměří v téměř 21 měsíců trvající válce mezi Izraelem a Hamásem a uvedl, že očekává odpověď od obou stran v nejbližších hodinách.
V pátek večer Hamás na svém oficiálním webu napsal: „Hnutí doručilo bratrským zprostředkovatelům svou odpověď, která byla charakterizována pozitivním duchem. Hamás je plně připraven s veškerou vážností okamžitě zahájit nové kolo jednání o mechanismu provádění tohoto rámce.“
Vůdci Hamásu jsou blízko přijetí navrhované dohody o příměří v Gaze, ale požadují silnější záruky, že jakékoli zastavení nepřátelských akcí povede k trvalému ukončení 20měsíční války.
Militantní islamistická skupina se v posledních měsících ocitla pod obrovským tlakem, její vojenské vedení bylo zdecimováno a izraelská armáda vytlačila její bojovníky z bývalých opěrných bodů v jižní a střední části Gazy.
V posledních dnech Izrael zesílil ofenzivu a zahájil intenzivní vlnu leteckých útoků na Gazu, při nichž podle lékařských a civilních obranných zdrojů zahynulo více než 250 Palestinců, včetně mnoha žen a dětí.
Podle zdroje obeznámeného s vnitřními debatami tvrdé frakce v Hamásu neochotně přijaly nutnost příměří, aby se organizace mohla přeskupit a naplánovat novou strategii.
Od března, kdy selhalo předchozí příměří, bylo v Gaze zabito více než 6 000 lidí a akutní humanitární krize se zhoršila.
Úsilí o nové příměří v Gaze nabralo na síle poté, co USA minulý měsíc zajistily příměří, které ukončilo 12denní konflikt mezi Izraelem a Íránem.
V úterý Trump oznámil, že Izrael přijal podmínky potřebné k uzavření 60denního příměří, během kterého budou strany pracovat na ukončení války. Na otázku, zda Hamás souhlasil s nejnovější rámcovou dohodou o příměří, odpověděl ve čtvrtek: „Uvidíme, co se stane. To se dozvíme v příštích 24 hodinách.“
Benjamin Netanjahu by měl v neděli odletět do Washingtonu, kde bude s Trumpem jednat o válce v Gaze, nedávné válce mezi Izraelem a Íránem a dalších regionálních otázkách.
Izraelský premiér se dlouhodobě brání trvalému ukončení války v Gaze, částečně proto, aby si udržel podporu krajně pravicových spojenců ve své vládní koalici. Úspěchy Izraele ve válce s Íránem však posílily jeho politickou pozici a průzkumy veřejného mínění v Izraeli ukazují silnou podporu dohody.
Vysoký izraelský představitel řekl izraelské televizní stanici Channel 12: „Soudě podle signálů od Hamásu je vysoká pravděpodobnost, že v příštích několika dnech zahájíme nepřímé rozhovory. Pokud bude souhlas s nepřímými rozhovory, dojde k dohodě.“
Jiní izraelští představitelé sdělili agentuře Reuters, že jsou připraveny kroky k schválení dohody o příměří a že izraelská delegace se chystá připojit k nepřímým rozhovorům zprostředkovaným Katarem a Egyptem, aby dohodu stvrdila, pokud Hamás zareaguje kladně.
Návrh zahrnuje propuštění 10 živých izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze od útoku Hamásu na jižní Izrael v říjnu 2023, který konflikt vyvolal, a vrácení těl dalších 18 rukojmích výměnou za palestinské vězně zadržované v izraelských věznicích, uvedl ve čtvrtek úředník obeznámený s vyjednáváními.
Hamas během útoku v roce 2023 zajal 251 rukojmí. Méně než polovina z 50, kteří zůstávají v Gaze, je podle odhadů naživu.
Podle návrhu by na základě dohody byla do Gazy okamžitě dopravena humanitární pomoc a izraelská armáda by provedla postupný odchod z části území. Okamžitě by byla zahájena jednání o trvalém příměří.
„Doufáme, že je to hotová věc, ale myslím, že vše bude záležet na tom, co Hamás bude ochoten přijmout,“ řekl ve čtvrtek americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee pro Channel 12. „Jedna věc je jasná: prezident chce, aby to skončilo. Premiér chce, aby to skončilo. Americký lid, izraelský lid, chce, aby to skončilo.“
Diskuse