
Zdravotní systém v Gaze je podle Červeného kříže přetížen oběťmi, na které při distribuci potravin stříleli Izraelci
8. 7. 2025
čas čtení
11 minut
ICRC uvedl, že „rozsah a četnost těchto incidentů nemají obdoby“.
Červený kříž varoval, že prudký nárůst incidentů s hromadnými oběťmi v souvislosti s místy distribuce pomoci přetížil zdravotnický systém v Gaze, který již tak disponuje omezenými zdroji a kapacitami.
Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) uvedl v prohlášení, že jeho polní nemocnice v jižní Gaze zaznamenala od spuštění nových míst distribuce pomoci koncem května 200 úmrtí. Zařízení také ošetřilo více než 2 200 „pacientů zraněných zbraněmi, z nichž většina utrpěla zranění při více než 21 samostatných incidentech s velkým počtem obětí“, dodalo.
Mezi zraněnými jsou batolata, teenageři, starší lidé, matky a převážně mladí muži a chlapci, kteří uvedli, že se snažili sehnat jídlo a pomoc pro své rodiny.
„Rozsah a četnost těchto incidentů nemají obdoby,“ uvedlo ICRC a dodalo, že jeho polní nemocnice od konce května ošetřila více pacientů než „při všech hromadných neštěstích za celý předchozí rok“.
Aby zvládlo poptávku, uvedlo, že všichni jeho zaměstnanci se nyní podílejí na záchranných pracích:
Fyzioterapeuti pomáhají sesterám, čistí a obvazují rány a měří životní funkce. Uklízeči nyní slouží jako ošetřovatelé a nosí nosítka, kdekoli je potřeba. Porodní asistentky se zapojily do paliativní péče.
Dr. Sally, terénní pracovnice v oblasti duševního zdraví a psychosociální podpory (MHPSS) v nemocnici, uvedla, že malé děti jsou často extrémně psychicky traumatizované tím, že vidí své blízké zabité nebo zraněné.
„Jedno šestileté dítě přišlo o matku, otce a sestru,“ řekla. „Zbývala mu jen jedna sestra a on sám byl zraněn na noze. Tři týdny byl ve fázi popření a nechtěl přijmout, že jeho matka a otec byli zabiti. Snažila jsem se s ním pracovat a nabídla mu psychologické sezení, aby postupně přijal smrt svých blízkých.“
Minulý týden se o své zkušenosti z nemocnice podělila Rieke, irská fyzioterapeutka, která byla vyslána do Gazy. Řekla, že „nebyl ani jeden klidný den“ a že bylo neustále potřeba „všechny ruce na palubě“.
Ahoj, jsem Rieke, fyzioterapeutka z Irska. Právě jsem dokončila šestitýdenní misi v Gaze s @ICRC. Příští tři dny budu psát o svých zážitcích z polní nemocnice Červeného kříže.
Hi, I’m Rieke, a physio from Ireland. I just finished a 6-week deployment to Gaza with the @ICRC. For the next 3 days, I'll post about my experiences at the Red Cross Field Hospital.
— ICRC UK & Ireland (@ICRC_uk) July 2, 2025
📸 Me & my youngest patient: Malek, a 6-month-old baby who was injured in an explosion. pic.twitter.com/4meooBj8Pe
Minulý měsíc izraelská armáda zahájila vyšetřování možných válečných zločinů poté, co se objevily další důkazy, že vojáci úmyslně stříleli na palestinské civilisty
Proč je tak obtížné informovat o situaci v Gaze?
Zpravodajství o válce v Gaze je omezeno izraelskými útoky na palestinské novináře a zákazem vstupu mezinárodních reportérů do pásma Gazy, kde by mohli nezávisle informovat o válce.
Izrael od 7. října 2023 nepovoluje vstup zahraničním reportérům do Gazy, pokud nejsou doprovázeni izraelskou vojenskou eskortou. Reportéři, kteří se těchto cest účastní, nemají žádnou kontrolu nad tím, kam se mohou vydat, a další omezení zahrnují zákaz mluvit s Palestinci v Gaze.
Palestinští novináři a pracovníci médií v Gaze zaplatili za svou práci při reportování o válce vysokou cenu – od začátku konfliktu jich bylo zabito přes 160.
Výbor na ochranu novinářů zjistil, že nejméně 19 z nich „bylo přímo terčem izraelských sil při zabíjení, které CPJ klasifikuje jako vraždy“.
Zahraniční reportéři působící v Izraeli podali právní žádost o přístup do Gazy, ale ta byla nejvyšším soudem zamítnuta z bezpečnostních důvodů. Izraelská vláda ignorovala soukromé lobování diplomatů a veřejné výzvy prominentních novinářů a médií.
K krveprolití došlo v době, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil Bílý dům, aby s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jednal o plánu příměří, které by zastavilo boje v Gaze.
Ačkoli nebyly oznámeny žádné zásadní pokroky, podle agentury AP se objevily náznaky, že se dohoda blíží.
Zabití vojáků by mohlo zvýšit tlak na Netanjahua, aby dosáhl dohody v Izraeli, kde průzkumy veřejného mínění ukazují širokou podporu ukončení války.
Od začátku války bylo v Gaze a na Západním břehu podle palestinského ministerstva školství a vysokého školství zabito přes 18 000 studentů a zaměstnanců, včetně učitelů.
Jak informovala palestinská agentura Wafa, ministerstvo v úterním prohlášení uvedlo, že v Gaze bylo zabito přes 17 175 studentů a 26 264 jich bylo zraněno. Na Západním břehu bylo zabito 40 studentů a 927 jich bylo zraněno, dalších 768 studentů bylo zadrženo.
Ministerstvo také uvedlo, že v Gaze bylo vážně poškozeno 252 veřejných škol a přes 118 škol bylo zcela zničeno.
Dva členové posádky řeckého nákladního plavidla Eternity C plujícího pod liberijskou vlajkou byli v pondělí večer zabiti při útoku dronů a rychlých člunů u pobřeží Jemenu, uvedla liberijská delegace pro námořní dopravu na zasedání Mezinárodní námořní organizace v úterý, informuje agentura Reuters.
Smrt na palubě lodi, první případ v Rudém moři od června 2024, zvyšuje celkový počet námořníků zabitých při útocích na lodě v této důležité námořní dopravní tepně na šest.
Izraelské obranné síly vydaly nový evakuační rozkaz pro oblast Khan Younis v Gaze a nařídily palestinským obyvatelům, aby se vydali na západ, protože se rozšiřuje zakázaná zóna.
Plukovník Avichay Adraee, arabsky mluvící mluvčí armády, napsal na Twitteru: „Vzhledem k teroristickým aktivitám v této oblasti IDF s manévrovacími jednotkami a intenzivní palebnou silou rozšiřuje akce ve vaší oblasti.“
Příměří může být dosaženo, ale dohoda může trvat déle než několik dní, říkají izraelští představitelé
Dohoda o příměří mezi Izraelem a Hamasem je možná, ale dosažení dohody může trvat déle než několik dní, uvedli dnes (8. července) izraelští představitelé. Stalo se tak poté, co v Kataru byly obnoveny nepřímé rozhovory o příměří v Gaze mezi Izraelem a Hamasem a americký prezident Donald Trump vyvinul tlak na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby dosáhl dohody, která by ukončila válku.
Návrh příměří počítá s postupným propuštěním rukojmích, stažením izraelských vojsk z některých částí Gazy a jednáním o úplném ukončení války. Jak informovala agentura Reuters, izraelští představitelé na briefingu pro novináře ve Washingtonu uvedli, že finalizace dohod v Dauhá může trvat déle než několik dní, ale bližší informace o sporných bodech neposkytli. V pondělí palestinské zdroje uvedly, že mezi stranami panují rozdíly ohledně vstupu humanitární pomoci do Gazy.
Izraelský ministr Zeev Elkin, který je členem Netanjahuova bezpečnostního kabinetu, uvedl, že existuje „značná šance“ na dosažení dohody o příměří. „Hamas chce změnit několik klíčových bodů, není to jednoduché, ale dochází k pokroku,“ řekl izraelské veřejnoprávní televizi Kan.
Jak uvádí tento zdroj, Hamas dlouhodobě požaduje ukončení války před propuštěním zbývajících rukojmí; Izrael trvá na tom, že nesouhlasí s ukončením bojů, dokud nebudou propuštěni všichni rukojmí a Hamas nebude rozpuštěn.
Dnes (8. července) v Dauhá začalo třetí kolo nepřímých jednání o příměří v Gaze mezi Izraelem a Hamasem, která se zaměřují na stažení vojsk a humanitární pomoc.
„Nepřímá jednání pokračují dnes ráno v Dauhá, koná se čtvrté setkání... diskuse se stále zaměřují na mechanismy provádění, zejména na ustanovení týkající se stažení a humanitární pomoci,“ sdělil palestinský zdroj agentuře AFP.
Kolumbijský prezident Gustavo Petro zdůrazňuje, že vlády mají povinnost „postavit se Izraeli“, a kritizuje „pasivní“ přístup.
„Pokud nyní nezakročíme, nejenže zradíme palestinský lid, ale staneme se spoluviníky zvěrstev páchaných Netanjahuovou vládou,“ napsal. „Některé vlády již podnikly kroky. Moje vláda například pozastavila vývoz uhlí do Izraele, protože si uvědomuje, že ekonomické vazby nelze oddělit od morální odpovědnosti. Jihoafrická republika mezitím předala Izrael nejvyššímu soudu světa.
A Malajsie zakázala všem nákladním lodím plujícím pod izraelskou vlajkou vplouvat do svých přístavů. Bez takových rozhodných kroků riskujeme, že se multilaterální systém stane pouhou diskusní platformou a zbaví právní řád zbývajících ochran malých, rozvojových a méně privilegovaných národů – od západní Asie až po Latinskou Ameriku.“
Bez rozhodných kroků hrozí, že globální právní řád bude zbaven zbývajících ochranných mechanismů pro méně privilegované národy.
Napsal: „Pro miliardy lidí na globálním Jihu, kteří se spoléhají na ochranu mezinárodního práva, nemůže být v sázce nic důležitějšího. Palestinský lid si zaslouží spravedlnost. Tato chvíle vyžaduje odvahu. Pokud nezareagujeme na její výzvu, historie nás tvrdě odsoudí.“
Izraelský ministr obrany představil plány na přesun všech Palestinců v Gaze do tábora na troskách Rafahu, což právní experti a akademici označili za plán zločinů proti lidskosti.
Israel Katz uvedl, že nařídil izraelské armádě, aby se připravila na zřízení tábora, který nazval „humanitárním městem“, na troskách města Rafah. To by znamenalo, že Palestinci by před vstupem museli projít „bezpečnostní kontrolou“ a jednou uvnitř by již nesměli opustit.
Nakonec by tam byla ubytována celá populace Gazy a Izrael má v úmyslu realizovat „emigrační plán, který se uskuteční“, informoval deník Haaretz.
Tento údaj pochází od Saída Ohadiho, šéfa íránské Nadace pro mučedníky a veterány, který v pondělí (7. července) pozdě večer hovořil v televizním rozhovoru, jak uvádí AP News.
Jak uvádí agentura, Írán bagatelizoval dopady 12denního bombardování země Izraelem, které zdecimovalo její protivzdušnou obranu, zničilo vojenské objekty a poškodilo jaderná zařízení. Od uzavření dohody o příměří 24. června však Írán pomalu uznává rozsah zničení, i když stále neuvádí, kolik vojenského materiálu ztratil.
Izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir vyzývá premiéra Benjamina Netanjahua, aby odstoupil od jednání s Hamásem. Jak uvádí Times of Israel, řekl: „Neměli bychom vyjednávat s těmi, kteří zabíjejí naše vojáky. Měli by být rozdrceni na kusy, vyhladověni a neměli by být oživováni humanitární pomocí, která jim dává kyslík.“
Zdroj v angličtině ZDE
441
Diskuse