HRW: Jak je americká politika vzdálená realitě
12. 9. 2024
čas čtení
3 minuty
Lži o přistěhovalcích se opět staly ústředním bodem voleb v USA - zemi paradoxně založené na imigraci. Nazývat však nesmysly proti imigrantům, které někteří politici a komentátoři vypouštějí z úst, pouhými „směšnými“ nebo „absurdními“ by znamenalo přehlížet velmi reálné nebezpečí, které jejich ošklivá slova vyvolávají, píše ve svém denním přehledu Andrew Stroehlein, mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch.The US approach to immigration has impacted not just people at the US-Mexico border, but also many further along the trail of migration.
— Human Rights Watch (@hrw) September 11, 2024
The situation in the Darién Gap is one especially horrific example.
More in @astroehlein's Daily Brief: pic.twitter.com/WrXywh8k9z
In the last year-and-a-half, almost 700,000 people crossed the Darién Gap, where they are exposed to abuses, including sexual violence.
— Human Rights Watch (@hrw) September 11, 2024
Dozens, if not hundreds, have lost their lives or gone missing trying to cross. Many have never been found. https://t.co/C51iepe90q pic.twitter.com/4vYVwSwrcL
Pravda je, že protiimigrační atmosféra v USA se rozhořívá již několik let a vede k jedovaté politice jak republikánské, tak demokratické administrativy. Stranické politické divadlo maskuje dvoustranickou krutost.
Přístup USA má dopad nejen na lidi, kteří se snaží legálně překročit hranici USA s Mexikem, ale i na mnohé další na trase migrace.
Obzvláště otřesným příkladem je situace v Dariénské proláklině, bažinaté džungli bez cest na kolumbijsko-panamské hranici.
Za poslední rok a půl překročilo Dariénskou proláklinu na své cestě na sever téměř 700 000 lidí, kteří často doufali, že se nakonec dostanou do Spojených států. Během cesty tímto obtížným terénem se mnozí z nich setkali s vážným týráním, včetně sexuálního násilí. Desítky, ne-li stovky lidí přišly v Dariénské proláklině o život nebo se pohřešují. Mnoho z nich se nikdy nenašlo.
Proč lidé podstupují takové riziko, vypovídá vše o tom, odkud pocházejí. Migranti a žadatelé o azyl opouštějí své země původu hnáni násilím, pronásledováním, humanitárními katastrofami a dalšími důvody a hledají ochranu nebo ekonomické příležitosti v zahraničí. Značný počet těchto lidí utíká před krizemi ve Venezuele a na Haiti, na které jsme zde již dříve upozorňovali.
Děsivá situace v Dariénské proláklině je však také důsledkem řady neúspěšných politik v celé Americe.
Omezení pohybu, jako je vízová povinnost ze strany Mexika a středoamerických zemí, často podporovaná Spojenými státy, a omezené možnosti legalizace statusu a integrace v Jižní Americe nutí mnoho lidí překračovat Dariénskou proláklinu. Jak dokládá nová zpráva, vystavují se tak nekontrolovanému týrání a posilují pozici organizovaného zločinu.
Nedávná dohoda mezi USA a Panamou, podle níž budou USA platit Panamě za „vyhoštění cizinců, kteří nemají právní důvod k pobytu v Panamě“, navíc pravděpodobně zhorší přístup k azylu v Americe. USA se v podstatě vyhýbají své odpovědnosti tím, že kontrolu migrace přenechávají externím subjektům.
Dramatické politické debaty v USA samozřejmě nikdy nezacházejí do takových detailů. Často se spíše točí kolem pokusů obětovat zranitelné lidi, zejména ty, kteří se nemohou bránit hlasováním. Pozornost budící protiimigrační jazyk zní někdy tak absurdně, jako by to měla být skoro zábava.
Ale prostředí, které vytváří, je smrtelně nebezpečné, když politika ovlivňuje praktickou vládní strategii.
1787
Diskuse