Klimatická nouze způsobuje dvojnásobný výskyt extrémních požárů

27. 6. 2024

čas čtení 3 minuty

Podle australského vědce, autora zbrusu nové studie, nesou nová zjištění o rostoucí četnosti extrémních požárů " stopu klimatických změn".  

Calum Cunningham, postdoktorand na Tasmánské univerzitě v Austrálii, sdělil deníku Washington Post, že ho k prozkoumání současných trendů četnosti lesních požárů přiměly názory popíračů klimatu, píše Julia Conley ne webu commondreams.org.

Zatímco plocha zničená požáry klesá, analýzy, které zahrnují všechny požáry - z nichž většina je malá a způsobuje relativně malé škody -, ve skutečnosti zastírají, jak rychle přibývá těch nejextrémnějších a nejničivějších požárů.

Cunningham a jeho tým analyzovali data ze satelitů Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku, které po dobu 21 let shromažďovaly čtyři snímky požárů po celém světě denně. Na základě těchto snímků identifikovali 0,01 % nejextrémnějších lesních požárů - těch, které díky svému rozsahu a nekontrolovatelnosti vypouštějí nejvíce kouře a emisí skleníkových plynů.

Z 30 milionů požárů na celém světě za dvě desetiletí vědci identifikovali 2 913 nejextrémnějších požárů, přičemž zjistili, že četnost a intenzita takových požárů se od roku 2003 více než zdvojnásobila.

Podle zjištění týmu se tento problém rychle zhoršuje: Šest let s nejextrémnějšími požáry se odehrálo od roku 2017.

Zvláště znepokojivé jsou trendy v konkrétních regionech, kde se na západě Spojených států a Středomoří nacházejí jehličnaté lesy mírného pásma. Zde se počet extrémních požárů za 20 let zvýšil více než desetkrát.

V boreálních lesích v regionech, jako je severní Evropa a Kanada, se četnost nejintenzivnějších a těžko zvladatelných požárů zvýšila sedmkrát.

"Je to naprosto v souladu s tím, co změna klimatu dělá s počasím při požárech po celém světě," sdělil Cunningham Postu. "Změna klimatu způsobuje, že požáry jsou na mnoha místech světa extrémnější a častější."

"Požární počasí", které je příčinou tohoto nárůstu, zahrnuje teplejší a sušší podmínky, kdy teploty zůstávají vysoké i přes noc, kdy by v předchozích desetiletích obvykle klesaly, což hasičům poskytuje šanci požáry efektivně zdolat.

Výzkumníci poukázali na děsivou zpětnou vazbu, která vzniká, když extrémní požáry způsobují emise uhlíku, což vede k dalšímu ohřívání planety a ještě většímu počtu požárů.

Studie byla zveřejněna v časopise Nature Ecology & Evolution několik dní poté, co požáry sežehly více než 14 000 akrů v jižní Kalifornii a více než 24 000 akrů v Novém Mexiku, kde zahynuli dva lidé. V loňském roce klimatology ohromila bezprecedentní sezóna lesních požárů v relativně vlhké východní Kanadě, kde se podle Světového meteorologického atributu pravděpodobnost vzniku požárů v důsledku klimatické nouze dvakrát zvýšila.

Klimatolog a autor Bill McGuire označil tato zjištění za "děsivá, ale nepřekvapivá", vzhledem k tomu, že vlády zemí, které produkují nejvíce fosilních paliv, nadále podporují a dotují zdroje energie, které ohřívají planetu.

"Je to naprosto šílené," konstatuje McGuire.

 

Celý článek v anglickém originále ZDE

 

-1
Vytisknout
4647

Diskuse

Obsah vydání | 2. 7. 2024