Pravičáci jsou méně inteligentní než levičáci, zjistila studie

7. 2. 2012

 • Děti s nízkou inteligenci dospívají v lidi s předsudky
 • Hloupí lidé přijímají pravicové názory, protože se s nimi cítí "bezpečněji"
 • Studie analyzovala více než 15 000 osob
 • Pravičáci mají většinou nižší inteligenci než levičáci a lidé, kteří mají v dětství nízkou inteligenci, vyrostou v dospělé s rasistickými a antihomosexuálními názory, konstatuje nová studie kanadských vědců.

  Konzervativní politika funguje téměř jako "brána" k předsudkům proti jiným lidem, konstatují autoři analýzy. Lidé s nižší inteligencí podle studie přijímají pravicové názory, protože se s nimi cítí bezpečněji.

  O politických názorech však nerozhoduje vzdělání - rozhoduje o nich vrozená inteligence. Sociální postavení nehraje žádnou roli.

  Studie vyšla v časopise Psychological Science.

  Stupidita pravice se šíří, protože jsou levičáci příliš zdvořilí

  7. 2. 2012

  Levicový Guardian byl příliš zdvořilý na to, aby informoval o nové kanadské studii, která vyšla v časopise Psychological Science a z níž vyplývá, že lidé s pravicovými názory mají většinou nízkou inteligenci. Paradoxně na tuto studii upozornil deník Daily Mail. Studie zaznamenává empirická fakta, píše George Monbiot v deníku Guardian.

  Není to první taková studie. Existuje množství vědeckých informací dokazujících, že jedinci, vyznačující se v dětství nízkou inteligencí, projevují v dospělosti silnější předsudky vůči příslušníkům jiných etnik anebo jiné sexuální orientace. Otevřenost, flexibilita, důvěra v druhé - to všechno vyžaduje určité kognitivní schopnosti. Pochopit a přijmout jiné lidi vyžaduje zvýšenou kapacitu abstraktního myšlení.

  Realizace levicové politiky vede k společenskému rozkladu

  7. 2. 2012

  "Pravičáci jsou méně inteligentní než levičáci, zjistila studie"

  Takový Škromach, Jandák, Ploc, Stanislav Gross, Šlégr, Urban, Paroubek, Rath, Váňa (co by rát někoho držel za varlata, jak odhalila nedávno nahrávka), atd. To je úplný výkvět inteligence, píše Ivo Mareš.

  Ale teď už vážněji. Víte, já nemám vůči nikomu předsudky, nevidím jako největší zlo multikulturní společnost, ani nemám předsudky vůči EU, nevadí mi registrované partnerství, atd. Nejsem věřící, nejsem příslušníkem žádné církve. Jsem voličem pravice, i když mi jsou paradoxně bližší ty levicové hodnoty, v obecné rovině.

  Jsem na tom asi jako Umberto Eco, který začínal jako velmi levicový a postupem času se přibližoval více a více středu. A když budu trochu parafrázovat jeho slova, řekl bych následující.

  Myslím, že souhlasím s Joyceovým odpadlým katolickým hrdinou v Portrétu umělce v jinošských letech: "Jaký druh osvobození by bylo zříci se absurdity, jež je logická a soudržná, a chopit se takové, jež je nelogická a nesoudržná?" Pravicová představa společnosti je podle mého názoru sice absurdita, ale absurdita aspoň jasná a soudržná.

  Umberto Eco vždy věřil a věří ve zdravý lidský rozum. Na svých webových stránkách má provokativní motto: "Když lidé přestanou věřit v Boha, není to tak, že nevěří v nic: věří pak všemu."

  Čistě levicové hodnoty nejsou špatné, ale koncept realizace levicové politiky, tedy ta realita, vede k společenskému rozkladu.

  "Britští konzervativci narození mezi lety 1958-1970 jsou častěji méně inteligentní než jejich vrstevníci levičáci"

  7. 2. 2012 / Karel Dolejší

  "It is not clear that intelligence has any long-term survival value."
  Stephen Hawking

  Článek v listě Daily Mail informující o studii zveřejněné časopisem Psychological Science končí větou: "Je nicméně jasné, že všichni sociální konzervativci netrpí předsudky a všechny osoby trpící předsudky nejsou konzervativní." I to je důležitý dodatek k analýze kohortních studií provedených na vzorcích britské populace narozené v 50.-70. letech.

  Je liberalismus produktem inteligence?

  7. 2. 2012 / Boris Cvek

  Ačkoli výsledky této studie velmi vyhovují mým předsudkům, které mám jako liberál vůči konzervativcům, byl bych přece jenom raději, kdyby liberální stanoviska nebyla tak produktem pouhé inteligence a poznávacích schopností jako spíše určité mravní a duševní vyzrálosti, určité tolerance. Inteligencí jako počtem bodů v IQ testech pohrdám a považuji mnohé lidi s "vysokou inteligencí", které znám, za retardované osobnosti bez schopnosti učit se z lidské stránky života.

  Neskutečná úroveň diskuse o sociální politice v ČR

  7. 2. 2012 / Jan Mertl

  Na Britských listech byl zveřejněn případ pana Máši. Jeho situace je těžká, i když zřejmá -- jedná se o případ člověka, který přes celoživotní aktivní kariéru v oblasti jazykovědy nemá dostatek prostředků na to, aby mohl žít ve svém stávajícím bydlišti a mít takový rodinný, život, do něhož ho jeho rodinná konstelace zavedla. V této situaci je, nevidí východisko a žádá o pomoc, přičemž situaci poctivě popisuje.

  Následuje reakce paní Šporkové, která udělí panu Mášovi nepřímo tzv. "hraběcí radu" - vždyť se přece může odstěhovat a svoji rodinu rekonfigurovat! A dokonce mu vlastně poskytne i rodinné poradenství, protože mu vysvětlí, že příčina je vlastně v tom, že jeho rodinná konstelace není dostatečně kvalitní a efektivní. A ještě mu vymyslí, kam se vlastně má odstěhovat, včetně místa a toho, že na webu realit je takových míst mnoho k nalezení. Sice princip situace pana Máši chápe, ale nerozumí tomu, proč takovéhle racionální kroky p. Máša už dávno neudělal.

  Jsem v kategorii nepotřebného a obtížného hmyzu

  7. 2. 2012

  Moc bych chtěla poděkovat za zveřejnění příspěvku pana Jana Mertla "Neskutečná úroveň diskuse o sociální politice v ČR", píše Jana Mertová.

  Je velice výstižný, pravdivý a nastavující zrcadlo těm, kterých "hraběcí rady", jak je nazývá pan Mertl, udělují potřebným a zoufalým lidem na počkání. Sama jsem si to zažila a zažívám již po několik let (jsem již totiž v kategorii nepotřebného a obtížného hmyzu, který je nad 45 let a také hledám práci, kde se dá - neúspěšně).

  Lidé, jako je pan PhDr. Jaromír Máša - vzdělaných a opravdu prospěšných odborníků, které však nikdo nechce, se kupí na úřadech práce, či na sociálních úřadech.

  Proč nevytvořit webové stránky pro rekvalifikaci lidí středního věku, hledajících zaměstnání?

  7. 2. 2012 / Jan Molič

  V poslední době si všímám několika příspěvků, prosících o pomoc. V současnosti to není nic neobvyklého; znám pár bezdomovců a kolikrát mě až mrazilo, když jsem si s nimi povídal o jejich životě a zjistil, že vykonávali kvalifikovanou práci. Ve vším přesycené současnosti je nabídka, ale žel není poptávka.

  Nejde ovšem primárně o bezdomovce. Hlavním problémem je totiž: věk. Sehnat práci pro člověka nad padesát let, je obecně složité, natož jde-li o ženu. Naše infantilně zaměřená společnost si žádá mladé, dynamické, nejlépe s větším poprsím...

  Rekvalifikační kurzy nabízíme

  7. 2. 2012

  Reaguji na článek Jana Moliče -- "proč nevytvořit webové stránky pro rekvalifikaci lidí středního věku, hledajících zaměstnání" a konkrétně na možnosti starších lidí a jejich rekvalifikace, píše Jana Malásková.

  Domnívám se, že právě u nás toto nabízíme. Rekvalifikace pro lidí nejširšího věkového spektra (podotýkám, že naše nejstarší klientka je ročník narození 1927) s návazností na vyhledávání konkrétních volných pracovních míst, které nekončí s ukončením kurzu. Během procesu rekvalifikace nabízíme podpůrné skupiny a individuální supervize. Celou řadu kurzů je možné financovat přes úřady práce a tam, kde to není možné, mohou naši klienti hradit kurzovné v průběhu kurzu dle předem stanoveného splátkového kalendáře, a to bez navýšení.

  Ruský ministr zahraničí Lavrov odletěl do Sýrie

  7. 2. 2012

  Syrský režim pokračoval v bombardování města Homs, zatímco se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vydal v úterý do Damašku, kde bude naléhat na prezidenta Bashara al Assada, aby realizoval rychlé reformy a ukončil jedenáctiměsíční boje.

  Hlavní opoziční seskupení Syrská národní rada konstatovala že v pondělí bylo usmrceno v městě Homs dalších 50 lidí, předtím podle aktivistů zahynulo v tomto městě o víkendu 200 osob.

  Je zakázáno?

  7. 2. 2012 / Kateřina Bolechová


  Panelák v korzetu lešení
  - Zákaz vstupu na balkon -
  - Zhasínejte -
  - Zavírejte -
  - Zamykejte po 20. hodině"
  - Kdo pomaloval dveře, ať si je umeje -
  - Je zakázáno přetěžovati výtah...
  kouřiti v kleci -
  a co čpící pot řemeslníka
  jsou věci
  kterým  nelze poručit
  to je teprve prdel
  A jak se říká
  - Prdel je velká dáma
  ta si poroučet nedá -

  POZVÁNKA:

  Panelová diskuse v cyklu Dva břehy

  7. 2. 2012

  Městská knihovna v Praze a ProAlt

  Vás zvou na panelovou diskusi v rámci cyklu Dva břehy, která se koná 8. února v 19:00 v malém sále Ústřední knihovny (Mariánské nám. 1, Praha 1):

  Zadlužení států - příčiny, následky a řešení

  Diskutující: Aleš Michl, hlavní analytik Raiffeisen Bank - Jiří Šteg, koordinátor makroekonomické skupiny ProAltu

  Moderuje: Tereza Stöckelová, mluvčí ProAltu

  Exekutoři soudní nebo soukromí?

  7. 2. 2012 / Stanislav Křeček

  Soudní exekutoři, resp. způsob výkonu jejich pravomocí, poutají zvláště v poslední době pozornost veřejnosti. Veřejnost, ať již laická nebo odborná, se liší v názorech, v čem vlastně spočívá problém, který tolik občany zajímá, a jak jej vyřešit. Podle mého názoru není problém v tom, že někteří exekutoři "porušují zákon", jak soudí prezidentka exekutorské komory, ani v inkasování vysokých odměn, jak soudí pan ministr spravedlnosti. Problém podle mého spočívá již v samotném zákoně, kterým byla existence soudních exekutorů zřízena.

  Proč profesor svoji situaci neřeší?

  7. 2. 2012

  I když jsem se zařekla, že na články v BL reagovat nebudu, tady musím udělat výjimku, píše Sylva Šporková. Už proto, že je mi pana profesora líto -- a přestože mu nemohu pomoct nabídkou zaměstnání, tak doufám, že snad alespoň radou. V článku, kde dr. Máša prosí o nějakou seriózní práci, jsou totiž zveřejněny i údaje o jeho bydlení -- žije se dvěma dospělými dětmi v pražském bytě 3+1, kde platí nájem (bez topení) 14 150 Kč, přičemž majitelka domu odmítla vydat povolení k opravě topení, takže doma mrznou.

  Vnitřní svoboda?

  7. 2. 2012 / Michal Vimmer

  Vážený pane Tejkle, píšete: "No nevím, kdo z nás by se postavil ke svému celoživotnímu dílu s takovou osobní svobodou..."

  Znáte Pavla Kohouta? Viděl jste někdy MF Dnes? V Mladé frontě (dnes již ne orgánu SSM) má Kohout rubriku, kde sebe sama nazývá Trilobitem. Vámi oceňované "osobní svobody" je tam každý týden několik sloupců.

  Havlův souputník dramatik, chartista zakladatel Kohout dosáhl za léta mistrovství v okázalém sypání popela na svou hlavu a stěží ho v tom U Nás někdo překoná.

  Občas se snaží být při tom i vtipný. Přiznávám, Havlovo Odcházení jsem neviděl, jaksi po zkušenostech s Havlovou reálnou politikou nemám zájem. Havel odešel a možná díky tomu rozpačitě příjmaný film sklidí náruč Českých lvů. Ale Kohout žije a bojuje !... Kohoutovy životní veletoče a lekce z morálky - to je seriál. Příklad za všechny, aneb jak prozřelý, bystrozraký exstalinista Kohout ruku v ruce s bratry Mašíny ... Co vlastně? (To pan PR Radar - Klvaňa Kohouta chválí.) Někteří lidé to tak prostě mají. Něco provedou, ale pak jsou první, kdo bijí čelem o mramor a volají - hle jsem nejhorší ze všech! (Před tím byli ovšem nejlepší. Oni jsou totiž vždycky nej. A běda, kdyby je v té kritice někdo předstihl. Oni jsou totiž vždycky první. Všude.)

  O jedné výzvě

  7. 2. 2012 / Marek Řezanka

  Čím více se blíží jaro, tím více mrzne, dalo by se říci nejen v souvislosti s počasím. Přituhuje také na politické scéně, a to domácí i zahraniční. Jednání v Davosu o podobě EU do budoucna rozhodně nic pozitivního nepřinesla. Kdo čekal, že se Unie zamyslí nad samotnými principy, na nichž je vystavěna a začne řešit problémy z hlediska svých občanů, byl nutně zklamán. Jako každý, kdo si od vstupu ČR do Unie v roce 2004 mj. sliboval "zaplevelení" Ústavy sociálními právy, před čímž tehdy mohutně varoval president Klaus. Místo plevele se však sociální práva stávají v Evropě vzácností a už je možná pozdě na jejich záchranu. Rvou se hlava nehlava, vytrhávají se i s kořeny, po těch, co zbývají, se mocně šlape.

  Naprostý blábol

  7. 2. 2012

  Pane Řezanko, nejsem velký filosof a z vašeho článku O jedné výzvě nejsem vůbec moudrý. Na jednu stranu tuto výzvu sepsujete, obratem ale hned napíšete, že český člověk je bezradný a apatický. Dovedete si představit firmu v problémech, do jejíhož vedení je přijat schopný člověk, který má určitou vizi a nápady a zkušenosti, a taky chuť něco změnit k lepšímu, ale v době přijímacího pohovoru ještě nezná všechny detaily, nemá přístup k informacím? Neví přesně, do čeho jde, ale má o tu práci zájem a chce ji dělat dobře. A dobře ji udělá, jen co se s těmi dalšími detaily po nástupu blíže seznámí. Firma ČR a.s. s akciemi na doručitele má velké problémy, její šéfové se chovají, jakoby to byla jejich firma v těžkém zisku. Na rozdíl od těch holešovských "vzbouřenců" má současný státní aparát k dispozici všechny potřebné údaje a páky (mediální, bezpečnostní, právní, apod.), aby se udržel u moci, a aby udržel ten národ apatiků ve strachu a v porobě. Vzbouřenci nemají nejspíš nikdy přesně definovaný výsledek, nebo cestu k němu, ale nejspíš vždy vědí, že chtějí v dobré víře něco změnit. Je lepší dělat něco, než nedělat nic a zůstat apatickým. Vy máte strach z chaosu a nestability, ale chaos a nestabilita už je tu více jak dvacet let. Vy naopak svým strachem tento strach ještě více šíříte. Mrzí mě, že není český národ víc revoluční. (Toto závidím např. Francouzům.) Považuji váš článek za naprostý blábol, píše Daniel Juran.

  Prohlášení informatiků Úřadů práce ČR k současnému stavu na ÚP ČR

  5. 2. 2012

  Dne 25. 1. 2012 jsme byli, my informatici Úřadů práce ČR, vyzváni Generálním ředitelstvím Úřadu práce ČR prostřednictvím jeho tiskového mluvčího Jiřího Reichla k definování problémů a postojů a k sepsání svých požadavků. Tímto prohlášením, velice stručným, tak činíme. Obecně se dá říci, že jestli pan tiskový mluvčí Reichl vyzýval k tomu, abychom sepsali, co nefunguje, bylo by pro nás podstatně snazší napsat, co funguje.

  Kompletní text ZDE

  Nesrozumitelná energetika

  7. 2. 2012 / Jan Sláma

  Byly doby, kdy československá energetická politika byla směrována na naftu. Kde kdo topil naftou. Topná nafta byla levná. Kde kdo si kupoval naftová kamna. Zájem byl takový, že ani výroba, třebaže nijak složitá, nestačila poptávce. Netrvalo však dlouho a šrotiště, která byla u každé vesnice, se právě těmito topidly zaplnila. Dnes jimi netopí nikdo, leda by měl na zahrádce pramen a ani ta šrotiště už nejsou. Železo a barevné kovy jsou žádanou komoditou, a tak vesnice objíždějí sběrači a řada méně majetných občanů se krádeží železa přiživuje.

  Omlouvá nás sebekritičnost?

  6. 2. 2012 / Alex Koenigsmark

  Odcházení, nebo jak hru omylem nazval jeden známý grafik, Stěhování, je skutečně v mnohém velmi zajímavý kus. Jak napsal v Britských listech Miroslav Tejkl, Havel se v ní postavil "svému celoživotnímu dílu s obrovskou svobodou".

  Není to v jeho díle poprvé. Largo Desolato, kde disident zejména žádá, aby jeho manželka koupila játra, na která má chuť, neustále jí zahýbá a vůbec je značně v dezolátním stavu, je totiž velmi podobný text, i když podle mého privátního názoru divadelně lepší.

  K tomu: "Jan Čulík, "Havlovo filmové Odcházení: Překvapivě účinná a hluboká omluva od bývalého prezidenta" ZDE

  Odcházení: Havel se postavil k svému celoživotnímu dílu s obrovskou svobodou

  6. 2. 2012 / Miroslav Tejkl

  Havel žádný bytostný demokrat nikdy nebyl.

  Byl to moralizující elitář, tvořivý člověk, tvůrce všemožných spektáklů, a občas i člověk kýče. Byl to člověk osobně statečný ... přinejmenším ve svých hvězdných dobách normalizačních rozhodně.

  Je trapné dnes zpětně z jeho tehdejšího údělu dělat procházku sadem a jakýsi výcvik, předem dohodnutý scénář na desetiletí předem apod. absurdní nesmysly.

  K tomu: "Jan Čulík, "Havlovo filmové Odcházení: Překvapivě účinná a hluboká omluva od bývalého prezidenta" ZDE

  Exekutoři chtěli upozornit, že Praha je laxní při placení účtů

  6. 2. 2012

  tisková zpráva Exekutorské komory ČR

  Praha, 6. února 2012 (EKČR) -- Podle informací Exekutorské komory ČR uhradil pražský magistrát celou dlužnou částku. Příslušný soudní exekutor dnes ráno potvrdil přijetí obnosu, na základě čehož zrušil zákaz hl.m. Prahy nakládat s majetkem. Nyní by měl katastr nemovitostí zanést příslušný údaj do své databáze. Návrh na nařízení exekuce však byl podán důvodně.

  Rumunská vláda odstoupila kvůli škrtům

  6. 2. 2012

  Rumunský premiér Emil Boc uvedl v pondělí, že on a jeho vláda odstoupí ve snaze ochránit stabilitu země. Odstupuje, aby "uklidnil sociální situaci". V Rumunsku se konají už řadu týdnů protesty proti škrtům, které Boc zavedl r. 2010.

  Podrobnosti v angličtině ZDE

  SLOVENSKO:

  Kauza Gorila

  6. 2. 2012

  Slovenský soud vydal předběžné opatření, v jehož rámci zakázal publikaci jakýchkoliv informací o kauze Gorila. Podrobnosti ZDE

  Odmítám zvrhlý způsob exekuce, jímž z dluhu pár korun vznikne dluh 40 000

  6. 2. 2012

  Městskému soudu v Praze prostřednictvím Obvodního soudu pro Prahu 9

  V Praze 2. 2. 2012

  Věc: Odvolání proti usnesením o nařízení exekuce

  Dne 26. 1. 2012 mi byla doručena usnesení Obvodního soudu pro Prahu 9 č.: 80EXE1781/2011-7, 80EXE1797/2011-7 a 80EXE1812/2011-7. Protože zásadním způsobem nesouhlasím se závěry těchto usnesení, podávám proti nim v předepsané lhůtě toto odvolání, píše Michal Štingl.

  Uvedená usnesení vycházejí otrocky z předchozích usnesení Obvodního soudu pro Prahu 7, který však byl v této věci nepříslušný.

  Exekutorská komora ČR: Výkony rozhodnutí v Německu

  6. 2. 2012

  Britské listy na svých webových stránkách uveřejnily překlad textu, jenž pojednává o právním systému Německa. Zaměřuje se na náklady výkonu rozhodnutí, píše Petra Báčová, mluvčí Exekutorské komory České republiky.

  Již samo označení, že se jedná o náklady exekuce, je zavádějící. Srovnejme proto parametry výkonu soudního rozhodnutí v Německu a Česku.

  V tuzemsku může věřitel získat dlužnou částku zpět buď prostřednictvím soudů, nebo "soukromého" soudního exekutora. První varianta se řídí občanským soudním řádem, druhá exekučním řádem. Potíž prvního způsobu výkonu rozhodnutí může tkvít v tom, že soud nezná majetkové poměry dlužníka. Věřitel by je tedy měl zjistit a podat návrh k soudu např. na přikázání pohledávky z účtu u peněžního ústavu.

  Outside-In: Americká operační koncepce pro Perský záliv s jaderným Íránem

  6. 2. 2012 / Karel Dolejší

  Gunzinger, M.: - Dougherty, C.: Outside-In. Operating from Range to defeat Iran's Anti-Access and Area-Denial Threats. Center for Strategic and Budgetary Assessments, 2011. 120 p. (pdf)

  Po studii AirSea Battle z roku 2010, která předložila operační koncepci čelící čínské strategii charakterizované jako Anti-Access/Area Denial (A2/AD; strategie zamezení přístupu a nevpuštění do prostoru) bylo 17. ledna oficiálně publikováno její pokračování - náčrt budoucí operační koncepce ozbrojených sil USA pro Perský záliv. Návaznost zde existuje v tom smyslu, že íránská strategie "obrany prostoru" je specifickým rozvinutím a přizpůsobením čínského vzoru; rozdíly spočívají zejména v odlišné (zastaralejší) íránské výzbroji, neexistenci jednotné odolné informační sítě, obecně v menších vzdálenostech, geografických zvláštnostech regionu (centrálním významu Hormuzského průlivu) a tradicích íránské armády, v níž se samostatná iniciativa menších jednotek v rámci "mozaikové obrany" klade nad velitelské hierachie.

  Český překladatel a orientalista, mrznoucí s rodinou v bytě bez topení, prosí o práci

  6. 2. 2012 / Tomáš Koloc

  Napsal mi PhDr. Jaromír Máša, 74 let, filolog (doktorát v oborech rusistika, indologie, klínopis), z dalších škol vzdělaný v oborech muzikologie, energetiky, astronomie, politologie a teologie. Vyrůstal v bilingvní rodině, kde se mluvilo česky i německy a má znalosti z dvaceti jazyků. Je autorem překladů 38 monografických titulů z angličtiny, němčiny, francouzštiny, italštiny, ruštiny a španělštiny do češtiny (odborných i literárních, patří mezi ně Guinessova kniha rekordů, překlady slovníků i básně, včetně básní Williama Shakespeara), které vydala nakladatelství Mladá fronta, Volvox Globator, Slovart či Grada. Je však schopen překládat také ze sanskrtu, hindštiny, bengálštiny, sinhálštiny, pálí, tibetštiny, nizozemštiny, portugalštiny. Zadaný překlad je schopen vybavit také odbornými poznámkami.

  FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

  Hodně klesající tendence

  2. 4. 2012

  V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

  27339

  KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

  Sekerou do hlavy

  7. 2. 2012 / Tomáš Koloc

  Možná nejhorší kategorie reklam je ta, kdy se reklama nechtěně stává nepřítelem firmy. Reklama na zdravotní pojišťovnu (jejímž hlavním motivem je kreslená anekdota udělaná stylem obšlehnutým od nezaměnitelného Pavla Kantorka) vás k pojištění opravdu nepřiměje. Kdo by chtěl být u pojišťovny, u níž se vyplatí zatajit zranění sekerou do lebky?

  27338

  KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

  Ať žije incest!

  6. 2. 2012 / Tomáš Koloc

  Tato reklama, která zdobí výklad jedné z nejrušnějších ulic Hradce Králové, je kandidátem na deviantní kategorii sexistického prasátečka, pokud by taková kategorie existovala. Normální sex se už v reklamně nenosí -- lechtivé, a tudíž žádoucí, začíná být zkrátka to, co je zakázané. Ať žije incest!

  Co nám mohou říci Cibulové zprávy

  6. 2. 2012 / Jiří Kalát

  Zdroj kauzy Kafkova letiště, Obamova emailu o 70 000 slovech a dalších zprávách, které překvapily, šokovaly a mnohdy i vyděsily čtenáře. The Onion (Cibule) je server, který šíří svoje zpravodajství na internetu a zaplavuje média šokujícími informacemi. Profesionální vzhled, reportéři i klasicky zpracované informace mu pomáhají nabýt dojmu serióznosti. Má to však jeden háček. Všechno je to lež, autory vydávaná za satiru a od pravdy k nerozeznání.

  O kapitalismu a nihilismu aneb Boj o přežití a nikoliv o smysl světa

  6. 2. 2012 / Veronika Sušová-Salminen

  Článek Jakuba Stadlera Na cestě za svobodou: Boj o smysl našeho světa je směsí naivity a bohužel i nepochopení. Zároveň je ale dobrou ukázkou toho, jak kapitalismus skrytě legitimizuje sám sebe pomocí zdánlivě neekonomických pojmů, diskurzů a tzv. univerzálních hodnot. Jedním z nich je třeba pojem svoboda či dokonce svoboda jedince a svoboda volby.

  Gruzie může obnovit historické památky v Turecku, Turecko výměnou za to postaví v Gruzii mešity

  6. 2. 2012 / Tomáš Koloc, Jimi Dabrundašvili

  Navzdory protestům gruzínského obyvatelstva a gruzínské církve tuto dohodu mnoho odborníků považuje za jediné východisko, jak zachránit dva monumentální kláštery pocházející ze 7. - 10. století, z doby historického Tao-Klardažchetského knížectví, které se nacházejí na tureckém území, nedaleko gruzínské hranice. Oblast připadla Turecku v roce 1921 po sovětské okupaci Gruzie. Během studené války tyto památky používala komunistická propaganda ke zpochybnění státnosti Turecka a podpoře separatismu této turecké oblasti. Jako odplatu Turecko začalo ničit desítky gruzínských klášterů, hradů a kostelů na svém území. Občané tato místa mohli začít opětovně navštěvovat až poté, co Gruzie získala nezávislost.

  Skok na břicho

  6. 2. 2012 / Bohumil Trávníček

  Za každým velkým majetkem se skrývá zločin
  Honoré de Balzac

  V deníku Právo zveřejnil minulou středu bývalý předseda ODS a premiér Mirek Topolánek pozoruhodně rozhořčený článek, v němž se postavil za bývalého poslance Petra Wolfa odsouzeného nedávno k vězení za podvod. Podle Topolánka byl Wolf odsouzen na základě společenské objednávky, v níž prý hraje důležitou roli i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Pan expremiér tak naznačuje, že u nás přestávají fungovat elementární pravidla ve společnosti. Viz také ZDE.

  Péče o bezdomovce v kanadské Ottawě

  4. 2. 2012 / Miloš Kaláb

  Po dlouhé době uveřejnily místní ottawské noviny opět obrázek z Prahy. Fotograf Petr Josek (Agentura Reuters) na něm zachytil dvojici bezdomovců, kteří se k sobě choulili v nějaké opuštěné továrně v Praze. Snímek ilustroval situaci chudých lidí a bezdomovců v některých evropských státech v souvislosti s nedávnou vlnou mrazů.

  (V sérii fotografií britského konzervativního deníku Daily Telegraph, věnované dnešní kruté zimě v Evropě, je jediným snímkem z České republiky fotografie několika zoufalých bezdomovců, jak se choulí kdesi pod mostem v pražské Libni. Je to jediná drastická fotografie v sérii snímků poetické zasněžné a zmrzlé krajiny z mnoha částí Evropy. Praha tedy se dnes v evropském porozumění rovná bezdomovci, pozn. red. )

  O několik dní později jsme četli, jak se snaží podobnou situaci řešit Ottawa - hlavní město Kanady.

  32325