„Dvojité údery“ leteckých útoků: Jak Izrael cílí na záchranné operace v Gaze

25. 7. 2025

čas čtení 16 minut

Vyšetřování odhalilo, že po bombardování izraelská armáda pravidelně střílí na palestinské záchranáře, zdravotníky a další civilisty, aby jim zabránila zachránit zraněné

„Zachraňte mě! Slábnu a už to dlouho nevydržím.“ To byla jedna z posledních vět 35leté Haly Arafatové, kterou natočila kamera, když byla uvězněna pod troskami rodinného domu v severní Gaze, který minulý týden zasáhl izraelský letecký útok.

Izraelská armáda však zajistila, aby ji nikdo nemohl zachránit, a po dobu osmi hodin po prvním bombardování střílela z dronů na každého, kdo se přiblížil k tét oblasti. Krátce po natočení videa Hala zemřela a připojila se tak k 13 dalším členům rodiny, kteří při útoku zahynuli, včetně sedmi dětí.

 

Vyšetřování magazínu +972 Magazine a Local Call – založené na rozhovorech s pěti izraelskými bezpečnostními zdroji, výpovědích palestinských očitých svědků a záchranářů a na prozkoumání desítek případů podobných bombardování rodiny Arafatových – odhalilo, že armáda v Gaze standardně používá taktiku známou jako „double tap“ (dvojitý úder). Aby zvýšila pravděpodobnost smrti cíle, armáda rutinně provádí další útoky v oblasti prvního bombardování, přičemž někdy úmyslně zabíjí záchranáře a další osoby zapojené do záchranných prací.

Zdroje uvádějí, že postup double tap se obvykle používá při „nepřesných“ leteckých úderech, kdy armáda není jistá, zda zasáhla zamýšlený cíl nebo zda se cíl vůbec nacházel na místě. Zmaření záchrany zraněných z trosek navíc znamená, že cíl, pokud se na místě nacházel, pravděpodobně stejně zemře – buď na následky zranění, udusí se toxickými plyny, nebo zemře hladem a žízní.

Zdroj, který byl přítomen v koordinačních místnostech známých jako úderné buňky v jižním velitelství izraelské armády a který byl svědkem dvojitých úderů, řekl +972 a Local Call, že armáda ví, že tato praxe znamená rozsudek smrti pro desítky, někdy i stovky zraněných civilistů uvězněných pod troskami, spolu s jejich potenciálními zachránci.

„Pokud dojde k útoku na vysokého velitele, bude následovat další, aby se zajistilo, že nedojde k záchranným akcím,“ vysvětlil. „První respondenti, záchranné týmy – zabijí je. Útočí znovu, přímo na ně.“

Podle tohoto zdroje byly sekundární údery, kterých byl svědkem, provedeny letectvem pomocí dronů, aniž by věděli, kdo jsou oběti: mohli to být „záchranné týmy Hamásu“, které přišly na pomoc vysokému veliteli, ale také příslušníci civilní obrany, zdravotníci Červeného půlměsíce nebo příbuzní a sousedé, kteří se prostě snažili zachránit své blízké.

Druhý zdroj se zúčastnil dvojitého úderu, který v listopadu 2023 zabil velitele Hamásu Ahmeda Ghandoura v podzemním komplexu v severní Gaze (při kterém také zahynuli tři izraelští rukojmí, kteří byli s ním zadržováni, udušením). Zdroj uvedl, že po prvním bombardování armáda zaútočila na „lidi, kteří byli v oblasti a vyšli z nedalekého domu“, protože se pokoušeli zachránit zraněné.

Podle zdroje neexistoval „žádný důkaz“, že tito lidé byli spojeni s Hamásem. Dodal, že vzhledem k tomu, jak +972 a Local Call odhalily v předchozím vyšetřování, bombardování podzemních tunelů uvolňuje toxické plyny, které se šíří pomalu a zabíjejí všechny osoby v okruhu několika set metrů, armáda považovala zabránění záchranným akcím za strategické: bez pomoci by cíl pomalu zemřel na otravu výpary.

Praxe dvojitého úderu je však rozšířená i nad zemí, a to nejen v případech, kdy se jedná o vysoké představitele Hamásu. Třetí zdroj z bezpečnostních složek popsal, jak armáda zabránila sanitkám v přístupu k místu útoku, kde byly těžce popálené děti.

„Pamatuji si ženu, která plakala a křičela – její dcera byla popálená,“ řekl zdroj, který sledoval následky útoku.

„Její dcera ještě žila a prosila, aby ji někdo přišel zachránit. Bylo slyšet, jak se sanitky snaží dostat dovnitř, ale vy jste je nepustili.“

„Zabraňte lidem v přístupu“

Technika dvojitého úderu je široce považována za nelegální podle mezinárodního práva – nejen proto, že se záměrně zaměřuje na první respondenty, jako jsou novináři, záchranáři a zdravotníci, ale také proto, že má za cíl zcela odradit záchranné práce a způsobit další škody civilistům.

Zpráva amerického Ministerstva vnitřní bezpečnosti z roku 2007 označila dvojité údery za „oblíbenou taktiku Hamásu“. Ale i Spojené státy je používají: Bureau of Investigative Journalism odhalilo, že dvojité údery dronů CIA zabily v Pákistánu mezi lety 2009 a 2012 nejméně 50 civilistů, kteří se pokoušeli zachránit oběti.

Rusko také provedlo dvojité údery v Sýrii, včetně útoku na trh v Idlibu v roce 2019, při kterém zahynulo 39 lidí, a Saúdská Arábie použila tuto taktiku v Jemenu, například při útoku na pohřeb v Saná v roce 2016, který byl proveden pomocí munice dodané USA a při kterém zahynulo 155 lidí.

Zatímco jiné armády nikdy veřejně nepřiznaly, že používají dvojité údery, izraelské vojenské zdroje informovaly izraelská média, že při atentátu na Mohammeda Deifa v červenci 2024 opakovaně útočily na stejné místo, aby zabránily příjezdu záchranných týmů.

Letectvo údajně shodilo nejméně pět bomb na uprchlický tábor Al-Mawasi ve snaze zabít vojenského velitele Hamásu, přičemž zabilo 90 lidí a dalších asi 300 zranilo. Vojenské zdroje přiznaly, že další údery byly provedeny konkrétně proto, aby se záchranáři nedostali na místo.

„První úder zasáhl část budovy, kde se [Deif] nacházel,“ uvádí zpráva Itamara Eichnera pro izraelský zpravodajský server Ynet. „Druhý úder byla raketa, která zničila celou budovu. Třetí úder vytvořil kolem oblasti pás ohně, aby se tam nedostaly jednotky a nemohly mu pomoci.“

Vizuální vyšetřování deníku The New York Times na základě videozáznamů ukázalo, že po prvním úderu armáda zaútočila znovu – tentokrát na vozidla patřící záchranářům. Jeden ze záchranářů na místě, manažer dodavatelského řetězce civilní obrany Dr. Mohammed Al-Mourir, popsal události deníku +972 a Local Call.

Al-Mourir řekl, že v momentě, kdy dorazili na místo, zasáhla raketa vystřelená z dronu letectva sanitku za ním a zabila čtyři záchranáře. Popsal, jak stál šokovaný a bezmocný, zatímco jeho přítel byl pohlcen plameny: „Sledovali jsme, jak hoří zaživa, až zemřel. Oheň ho pohltil a my jsme tam stáli, jen pár metrů od něj, neschopni cokoliv udělat.“

Al-Mourir se však musel okamžitě vzchopit. Dav kolem něj prosil o pomoc při hledání svých příbuzných. Pod troskami sténali zranění lidé. Al-Mourir běžel k místu neštěstí a začal sbírat části těl, aby bylo možné identifikovat mrtvé.

Řekl, že plakal a nemohl přestat myslet na své spálené kolegy a na to, jak budou reagovat jejich rodiny. „Naše práce je humanitární,“ řekl, „ale od prvního dne jsme věděli, že můžeme kdykoli a kdekoli zemřít.“

V květnu izraelská armáda zavraždila Mohammeda Sinwara, tehdejšího velitele vojenského křídla Hamásu, při sérii leteckých útoků poblíž Evropské nemocnice v Khan Younis. Vojenské zdroje uvedly, že letectvo provedlo v této oblasti další útoky, aby „zabránilo lidem v přiblížení“. Následující den, pravděpodobně v důsledku jednoho z těchto útoků, tři lidé zahynuli na cestě do nemocnice.

V souladu s technikou dvojitého úderu používanou při nepřesných útocích bezpečnostní zdroj sdělil Ynet, že není jasné, zda Sinwar zemřel okamžitě, ale „kdo nezemřel při útoku, udusil se toxickými plyny“.

„Udeřili znovu, když byli lidé ještě naživu“

Útoky dvojitým úderem se v posledních měsících staly obzvláště častými, když Izrael bombarduje školy v Gaze, kde hledají útočiště vysídlení obyvatelé. V květnu, po útoku na dívčí školu v Jabalii, obyvatelé oznámili, že armáda znovu zaútočila na stejné místo, aby zabránila záchranným pracím na záchraně popálených dětí.

„Bylo 1:30 ráno a raketa zasáhla školu naproti nám,“ řekl místní médiím jeden očitý svědek. „Všechny učebny hořely. Šli jsme dolů zachránit lidi.

Zatímco jsme viděli hořící těla a zraněné lidi, které jsme mohli odvézt do sanitky, armáda zavolala [jednomu ze záchranářů] a řekla nám: ‚Opusťte školu, protože ji znovu bombardujeme,‘“ pokračoval očitý svědek. „Nemohli jsme odvézt spálené a zraněné děti. Znovu zaútočili, [když] tam byli ještě živí lidé. Po druhém bombardování zemřeli.“

V dubnu Izrael bombardoval školu Dar Al-Arqam a pod troskami pohřbil desítky Palestinců. Zahynulo asi 30 lidí, včetně mnoha dětí a ženy v devátém měsíci těhotenství s dvojčaty.

Krátce po příjezdu záchranářů na místo dostali telefonát od armády s pokynem, aby místo opustili, protože bude znovu bombardováno. Na záběrech z místa je vidět, jak jeden ze záchranářů, pracovník civilní obrany Nooh Al-Shagnobi, statečně trvá na tom, že zůstane, aby vytáhl z trosek přeživšího, a nakonec mu zachrání život. „Od začátku války se tisíce podobných situací odehrály, ale nikdo je nenatočil,“ řekl poté. Zdroj, který byl pro toto vyšetřování dotazován, byl nedávno informován o útocích na školy. Uvedl, že armáda zřídila speciální údernou jednotku, která systematicky identifikuje školy, označované jako „centra gravitace“, aby je mohla bombardovat, a tvrdí, že se mezi stovkami civilistů skrývají členové Hamásu.

V mnoha případech dvojitého úderu se však zdá, že neexistují žádné vojenské cíle ani záměry. Jeden z nejstrašnějších zdokumentovaných případů této praxe natočila palestinská novinářka Wafaa Thaherová z okna svého domu v uprchlickém táboře Jabalia v říjnu 2024.

Na záběrech je vidět 13letý Mohammed Salem, který je po leteckém úderu zraněný na ulici, neschopný pohybu, křičí a mává rukama, aby přivolal pomoc. „Bože, je na kusy,“ řekla novinářka svému otci, který stál vedle ní, když natáčela. Obyvatelé čtvrti se začali shromažďovat kolem dítěte, ale právě když ho zvedli, zasáhla je druhá raketa.

Salem byl zabit spolu s druhým chlapcem ve věku 14 let. Armáda odmítla incident komentovat, k němuž došlo v době, kdy začala realizovat plán generálů na etnické čištění severních čtvrtí Gazy.

„Šli zachránit ženy a zemřeli jako mučedníci“

V lednu mluvčí civilní obrany v Gaze na tiskové konferenci uvedl, že od začátku války bylo zabito 99 členů této organizace. Al Mourir řekl +972, že asi polovina jejich týmů byla terčem útoků. Nedávná zpráva Světové zdravotnické organizace dokumentuje 180 útoků na sanitky v Gaze od začátku války do května.

Ali Khawas, vedoucí komunikačního oddělení civilní obrany, řekl +972, že útoky na záchranáře se často odehrávají jen několik minut po jejich příjezdu na místo bombardování. 22. dubna izraelská armáda bombardovala dům rodiny Al-Matouk v Jabalii. Podle Khawase „10 minut po příjezdu týmu se stali terčem útoku raketou z dronu“.

13. května se další tým civilní obrany pokusil zachránit rodinu Al-Afghani, která byla pohřbena pod troskami v Khan Younis. „Zranění mohli být zachráněni, ale opakované útoky na místo způsobily smrt všech lidí v domě,“ vysvětlil Khawas. „Teprve po pěti hodinách oheň utichl a my jsme mohli vyprostit těla.“

Někdy však následné útoky přicházejí až několik dní po těch prvních. V listopadu 2023 armáda zbourala šestipodlažní budovu v Gaze, pod kterou byli její obyvatelé. Mezi mrtvými byl i Maisara Al-Rayyes, třicetiletý lékař, který se po studiích ve Velké Británii vrátil do Gazy spolu se svou těhotnou ženou a rodiči. Jedinými přeživšími z jeho rodiny byli jeho dva bratři, kteří v době bombardování nebyli doma.

O dva dny později, když přeživší bratři holýma rukama prohrabávali trosky a hledali ostatky, byli podle očitých svědků citovaných deníkem The Times zasaženi a zabiti druhou raketou.

Ve stejném měsíci armáda během jednoho dne bombardovala několik domů patřících rodině Shaheibar v čtvrti Zeitoun, přičemž podle organizace EuroMed Monitor zahynulo asi 50 lidí. Následující den, když se příbuzní pokoušeli zachránit přeživší, byli zasaženi dvěma údery dronů, které zabily dalších 20 lidí.

Izraelská armáda nepoužila dvojité údery poprvé 7. října: již v roce 2014, během izraelského útoku na Gazu známého jako „Operace Ochranný okraj“, popsaly stejnou praxi lékařské týmy v pásmu. Zaměstnanci Červeného půlměsíce tehdy dosvědčili, že tento postup byl hlavní příčinou smrti a zranění zdravotnických pracovníků.

Od začátku současné války se však zdá, že se tato politika stala zcela běžnou praxí. Organizace Airwars, která sleduje útoky na civilisty, zveřejnila podrobnou studii založenou na vzorku více než 600 izraelských leteckých útoků v Gaze během prvního měsíce války. Identifikovala čtyři případy, které byly zdroji v Gaze popsány jako dvojité údery a které zabily 80 až 92 civilistů. Organizace také zjistila dalších 12 případů, kdy k druhému úderu došlo do 300 metrů od prvního a které podle ní „lze považovat za dvojité údery“.

V jednom z těchto případů armáda bombardovala rodinný dům v Beit Lahiya a zabila 16 lidí. Podle svědectví shromážděných organizací Airwars armáda zaútočila znovu během záchranných prací a zranila záchranáře, kteří dorazili na místo. Devět obětí útoku byly děti, včetně pětiletého a dvouletého dítěte. Nejmladší obětí bylo dvouměsíční miminko.

Zbraně použité při těchto útocích se liší: svědectví naznačují, že armáda také provádí útoky, které vypadají jako dvojité údery pomocí dronů, které shazují výbušniny. Tato metoda útoku byla odhalena v dalším nedávném vyšetřování 972 a Local Call, které zjistilo, že armáda připevňuje granátomety k levným komerčním dronům, aby mohla útočit na civilisty v oblastech, které se snaží vylidnit.

V červenci armáda bombardovala dům rodiny Sabbagh v čtvrti Al-Tuffah v Gaze, přičemž zabila nejméně jedno dítě. Salem, příbuzný oběti (který si nepřál uvést celé jméno), řekl +972, že další členové rodiny byli pohřbeni pod troskami, ale když se je sousedé pokusili zachránit, byli napadeni. „Kvadrokoptéra na ně okamžitě shodila bombu a oni byli zraněni,“ řekl Salem.

Zdroj v angličtině ZDE





1
Vytisknout
1021

Diskuse

Obsah vydání | 25. 7. 2025