Nikaragua: Prezident Ortega s manželkou dostanou nové pravomoci
25. 11. 2024
Nikaragujský parlament dal v pátek zelenou ústavní reformě, která dává více pravomocí prezidentu Danielu Ortegovi a jeho již tak mocné manželce.
Kritici odsoudili dodatek jako nástroj k přeměně středoamerického státu v de facto diktaturu.
Co víme o reformě?
Reforma, která byla v úterý zaslána Kongresu "jako naléhavá záležitost", byla jednomyslně schválena 91 zákonodárci v Národním shromáždění, které je pod kontrolou Ortegasovy vládnoucí strany FSLN.
Dodatek prodlužuje prezidentovo funkční období o rok, na šest let, povyšuje manželku Rosario Murillo do pozice "spoluprezidentky" a posiluje společnou kontrolu páru nad státem. Murillo je v současné době viceprezidentkou.
Někteří analytici se domnívají, že změna zaručuje, že Murillo a jejich syn Laureano Ortega nahradí Daniela Ortegu v čele strany. Reforma byla mezinárodně široce kritizována.
Luis Almagro, šéf Organizace amerických států, regionálního diplomatického orgánu, popsal tento krok jako "úchylnou formu institucionalizace manželské diktatury".
Reforma také zvyšuje moc armády a policie země a dává státu větší kontrolu nad médii a církví, aby se zabránilo tomu, že se dostanou do rukou "cizích zájmů".
Stanovuje, že "zrádci vlasti" mohou být zbaveni občanství, což Ortega již v praxi udělal.
Revidovaná ústava definuje Nikaraguu jako "revoluční" a socialistický stát.
Jako národní symbol bude také obsahovat červeno-černou vlajku FSLN – guerillové skupiny, která se stala politickou stranou, která v roce 1979 svrhla USA podporovaného diktátora Anastasia Somozu.
Novela musí být schválena podruhé v únoru, než nabude účinnosti.
Ortega vládne téměř tři desetiletí
Devětasedmdesátiletý Ortega vládne Nikaragui 28 let, poprvé se dostal k moci v roce 1979 po pádu diktátora Anastasia Somozy.
V roce 1990 byl zbaven úřadu, ale v roce 2007 se vrátil do funkce hlavy státu a vlády.
Kritici Ortegovy vlády tvrdí, že on a jeho třiasedmdesátiletá manželka již léta vykonávají absolutní moc a postupně zpřísňují kontrolu nad všemi sektory státu.
Popisují Nikaraguu jako zemi řízenou nepotistickou diktaturou, která uvěznila stovky Ortegových oponentů.
Vláda v roce 2018 násilně potlačila protivládní protesty. Organizace spojených národů odhaduje, že při tvrdém zákroku zemřelo více než 300 lidí a tisíce Nikaragujců uprchly do exilu.
Ortegův režim je pod sankcemi USA a EU, zatímco několik zemí, včetně Vatikánu, přerušilo styky s Managuou.
Zpráva zveřejněná v září Úřadem OSN pro lidská práva (OHCHR) se sídlem v Ženevě varovala před "vážným" zhoršením lidských práv za Ortegovy vlády.
Zpráva zmiňuje svévolné zatýkání, mučení, špatné zacházení ve vazbě, zvýšené násilí proti domorodým obyvatelům a útoky na náboženskou svobodu.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse