Spojené státy se v reakci na Putinovy hrozby rozhodly přepsat jadernou doktrínu

25. 11. 2024

čas čtení 1 minuta
Spojené státy mohou revidovat svou jadernou doktrínu v reakci na aktivní hromadění jaderných zbraní Ruskem a Čínou, stejně jako na absenci mezinárodních dohod o kontrole zbrojení. Uvedl to Richard Johnson, náměstek ministra obrany pro jadernou politiku a boj proti zbraním hromadného ničení.

Řekl, že USA v současné době čelí několika jaderným protivníkům, kteří modernizují své arzenály a posilují roli jaderných zbraní v národních bezpečnostních strategiích. V této situaci se Washington nadále zaměřuje na doktrínu odstrašování, ale ta může vyžadovat revizi a přizpůsobení se novým výzvám.

Johnson zdůraznil, že Pentagon spolu s americkým Národním úřadem pro jadernou bezpečnost již přijímá opatření ke zvýšení jaderného odstrašení. Mezi kroky patří modernizace gravitační bomby B61-13, vylepšené verze předchozího modelu. V pohotovosti jsou také jaderné ponorky třídy Ohio vybavené jadernými zbraněmi, informuje americké ministerstvo obrany.

Vladimir Putin 19. listopadu schválil aktualizovanou jadernou doktrínu, která počítá s použitím jaderných zbraní nejen v případě jaderného útoku, ale také v případě úderu dronů, střel s plochou dráhou letu s nejadernou hlavicí nebo v případě hrozby ztráty části území země.

21. listopadu Rusko zahájilo masivní raketový útok na území Ukrajiny. Putin později řekl, že během tohoto útoku byl testován nový systém balistických raket středního doletu "Orešnik". Podle něj byly tyto akce reakcí na údery ozbrojených sil Ukrajiny na Brjanskou a Kurskou oblast pomocí amerických ATACMS a francouzsko-britských Storm Shadow/SCALP.

Ukrajinské letectvo oznámilo, že Rusko použilo k úderu na Dněpr mezikontinentální balistickou raketu. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl: "Náš šílený soused opět ukázal svou pravou povahu." Vyzval také světové lídry, aby na kroky Moskvy reagovali "silně" a "tvrdě".

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1703

Diskuse

Obsah vydání | 28. 11. 2024