Jsme ochotni jednat tak, aby několikanásobně vyšší účet neplatily naše děti?
Obnovitelné zdroje jsou efektivní řešení, pokud vybudujeme skutečnou kapacitu
14. 11. 2024
/
Jiří Hlavenka
čas čtení
3 minuty
Toto je důležitá věc, nejen v souvislosti s probíhajícím summitem Cop29.
Situace, kdy "nesvítí a málo fouká" nastávat samozřejmě budou. Jsou ale poměrně vzácné - takto vysoká eskalace byla letos poprvé, a to už máme listopad. Ale pár se jich za rok vyskytnout může. Co s tím? Je to argument, že "na obnovitelné zdroje se spoléhat nelze"? Nikoli, právě naopak: obnovitelné zdroje dokáží spolehlivě dodávat obrovská množství energie (nejen elektřiny!) po drtivou většinu času, nicméně musíme mít po ruce systémové vyřešení těchto situací.
Mezi tato řešení patří například:
1) Vysoce kapacitní přenosová síť po celé Evropě, sever-jih, východ-západ. (Postupně se buduje, ale je to drahé a pracné, samozřejmě. Musí se využít veřejné zdroje, vysoké napětí je strategická infrastruktura).
2) Vysoká nadkapacita instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů (postupně se buduje; je to také drahé, ale je tu vysoká návratnost, tedy je to poměrně snadno financovatelné z privátních zdrojů).
3) Mít záložní kapacity, které jsou poměrně levné a dovedou rychle boostovat výkon.
(Kromě vodních přečerpávaček, které ale mají omezenou kapacitu poskytovaného výkonu se jedná hlavně o plynové elektrárny. Jejich výstavba je levná - zřejmě jsou to nejlevnější elektrárny dneška. Jasně, nevýhoda je že pálí fosilní palivo, ale jde o pár dní v roce).
4) Vybudovat chytrou síť (smart grid), která využívá další desítky způsobu uložení a čerpání energie. (Chceme-li elektromobilitu, tak povinný bude reverse charging - tedy auto jako úložiště, dovnitř-ven. Majitelé na tom navíc vydělají: levně naládují, draho budou prodávat).
5) A samozřejmě mít k dispozici rozumný baseload například jaderné energie - zejména tedy držet existující jaderky v provozu tak jak to bude možné. (Ještě dodám: i zde dochází k technologickému vývoji, kdy i u jaderných bloků lze "pumpovat" výkon nahoru a dolů v docela širokém rozmezí. Ne samozřejmě v řádu minut, ale reakční doba není zas tak zlá).
6) Pro limitní případy musí být i určitá připravenost spotřebitelů, tedy hlavně průmyslu. S tím, že tu bude cukr i bič. Pro průmysl by měla být výhodná flexibilita spotu: tedy když je cena elektřině na nule nebo i záporná (což bude stále častěji), rozjedu energeticky náročnou výrobu na plné pecky. Vyrábím z pohledu energetických nákladů zadarmo nebo mně za to ještě někdo platí! A naopak pod tlakem vysokých spotových cen být schopen na ty "peaky", které trvají obvykle velmi krátkou dobu, výrobu utlumit.
Zdá se to být jako hodně komplikovaná a drahá konstrukce, kterou děláme "kvůli Green Dealu". Ano, samozřejmě, opatření proti klimatické změně finančně bolí. "Neopatření" ale budou bolet podstatně více. A jistě, lze se na to vykašlat a nechat (několikanásobně větší) účet zaplatit naše děti.
Taky cesta, že.
Odkaz na
článek v Ekonomickém deníku.
2707
Diskuse