Republikáni si zajistili většinu ve Sněmovně reprezentantů a zasadili tak demokratům další ránu
14. 11. 2024
Strana získala 218 křesel v dolní komoře poté, co demokraté v kampani neúspěšně poukazovali na nutnost omezit „dysfunkci"
Republikáni si zajistili většinu ve Sněmovně reprezentantů Kongresu USA, čímž rozšířili své působení v dolní komoře a dosáhli vládního trojúhelníku ve Washingtonu, který by mohl dát Donaldu Trumpovi rozsáhlé pravomoci k prosazení jeho legislativního programu.
Agentura Associated Press ve středu večer určila, že republikáni po vítězství v Arizoně získali nejméně 218 křesel ve 435členné Sněmovně reprezentantů, což se stalo více než týden po uzavření volebních místností v celých USA a v době, kdy Trump učinil oznámení o svém kabinetu, které vyvolalo ve Washingtonu šok.
Totoa zajišťuje, že republikáni budou mít i nadále velké slovo v klíčových záležitostech, jako je financování vlády, jednání o dluhovém stropu a zahraniční pomoc, a znamená konec nadějí demokratů, že by dolní komora mohla sloužit jako blokáda proti Trumpově agendě.
Republikáni již získali Bílý dům a znovu získali většinu v Senátu, takže vítězství ve Sněmovně jim zajišťuje poslední součást vládního trojlístku. Přestože budou mít těsnou většinu, republikáni naznačili, že až v lednu zasedne nový Kongres, využijí svého vlivu s maximálním účinkem.
„Musíme lidem vyhovět, a to také uděláme,“ řekl minulý týden pro Fox News republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. „Prezident Trump chce být agresivní. Chce postupovat ve velkém a my jsme z toho nadšeni. Budeme moci hrát v útoku.“
To, že si Trump vybral do své administrativy nejméně tři republikány ze Sněmovny reprezentantů, Johnsonovi ještě více komplikuje matematiku. Trump jmenoval newyorskou zástupkyni Elise Stefanikovou velvyslankyní při OSN a floridského zástupce Mikea Waltze do funkce poradce pro národní bezpečnost. Ve středu Trump oznámil, že na post generálního prokurátora nominuje také Matta Gaetze, republikánského kongresmana z Floridy.
Gaetz, který je pravicově vyhraněný, byl trnem v oku bývalému předsedovi Sněmovny reprezentantů Kevinu McCarthymu a nakonec vedl úspěšnou kampaň za McCarthyho sesazení z funkce. Reakce na Gaetzovu nominaci se pohybovaly od zmatených až po rozhořčené, a to dokonce i od členů vlastní strany zvoleného prezidenta.
Navzdory stále těsnější většině Johnson smetl ze stolu obavy z toho, jak by Trumpův výběr mohl ovlivnit schopnost republikánů ve Sněmovně reprezentantů přijímat zákony.
Když republikáni v lednu 2023 převzali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, trvalo 15 kol hlasování, než byl Kevin McCarthy zvolen předsedou parlamentu, protože zhruba 20 členů tvrdé pravice odmítlo podpořit kandidáta své konference. O devět měsíců později byl McCarthy sesazen poté, co osm jeho republikánských kolegů hlasovalo spolu s demokraty ze Sněmovny reprezentantů pro jeho odvolání z funkce předsedy.
Po McCarthyho odchodu se po bouřlivých volbách dostal do funkce předsedy Johnson, tehdy poměrně neznámý republikánský člen z Louisiany.
Během uplynulého roku se Johnson snažil uklidnit členy své ideologicky různorodé konference. U některých z nich, včetně Marjorie Taylorové Greeneové, tvrdé pravicové členky z Georgie, jeho snaha neuspěla. Greeneová se v květnu pokusila Johnsona sesadit z funkce předsedy, ale toto usnesení bylo snadno potlačeno sněmovnou, která se zdála být vyčerpaná zmatky, jež definovaly toto zasedání Kongresu.
Navzdory těmto překážkám se republikánům podařilo udržet si vládu nad Sněmovnou a ve středu Johnson získal republikánskou nominaci na setrvání ve funkci předsedy a je na nejlepší cestě udržet si kladívko i po hlasování celé Sněmovny v novém roce.
Trump poskytl Johnsonovi vítanou podporu během setkání s republikány ve Sněmovně reprezentantů ve Washingtonu, když podpořil předsedovu snahu o prodloužení jeho mandátu a naznačil, že Johnson má jeho plnou podporu. Johnson mu pochvalu oplatil tím, že Trumpa oslavil jako „výjimečnou osobnost americké historie“.
„Kdysi říkali Billu Clintonovi dítě návratu,“ řekl Johnson. „[Trump] je králem comebacku.“
Přestože demokraté ve své kampani neuspěli s cílem získat Sněmovnu reprezentantů, vyzdvihli schopnost strany zmírnit své ztráty v obtížném celostátním prostředí. Hakeem Jeffries, předseda demokratů ve Sněmovně reprezentantů, poukázal na zisky strany v jeho domovském státě New York jako na důkaz jejich úsilí.
„Donald Trump si zde ve státě New York vedl lépe než téměř jakýkoli jiný republikánský prezidentský kandidát v novodobé politické historii a dokonce vyhrál několik obvodů, které jsme buď udrželi, nebo převrátili. A bez ohledu na to jsme dokázali porazit tři republikánské kandidáty,“ řekl Jeffries minulý týden v rozhovoru pro televizi NY1 Spectrum News. „A tak si myslím, že se z těchto voleb můžeme poučit ve všech směrech, a určitě ve vhodnou dobu provedeme analýzu po volbách.“
Diskuse