
V Gaze se šíří masový hladomor, varují humanitární organizace, tlak na Izrael roste
23. 7. 2025
Více než 100 humanitárních organizací, včetně Lékařů bez hranic, Save the Children a Oxfam, konstatují, že „naši kolegové i lidé, kterým pomáháme, umírají hlady“.
Více než 100 humanitárních organizací varuje před „masovým hladomorem“ v Gaze
Více než 100 humanitárních organizací ve středu varovalo, že se v Gaze šíří „masové hladovění“, informuje agentura Agence France-Presse (AFP)
Izrael čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku kvůli katastrofální humanitární situaci na palestinském území, kde více než 2 miliony lidí čelí po 21 měsících konfliktu, který vyvolal útok Hamásu na Izrael, vážnému nedostatku potravin a dalších základních potřeb.
OSN v úterý uvedla, že izraelské síly zabily více než 1 000 Palestinců, kteří se pokoušeli získat potravinovou pomoc od té doby, co koncem května zahájila činnost Gazská humanitární nadace podporovaná USA a Izraelem, která fakticky nahradila stávající systém vedený OSN.
Proč ne český premiér? Irský premiér Micheál Martin v úterý vyzval k ukončení války v Gaze a popsal obrazy hladovějících dětí jako„hrůzné“. Martin vyzval k nárůstu humanitární pomoci do Gazy.
Prohlášení s 111 podpisy, včetně organizací Lékaři bez hranic (MSF), Save the Children a Oxfam, varovalo, že „naši kolegové a ti, kterým sloužíme, umírají“.
Skupiny vyzvaly k okamžitému vyjednání příměří, otevření všech pozemních přechodů a volnému průchodu pomoci prostřednictvím mechanismů vedených OSN.
Izrael tvrdí, že humanitární pomoc do Gazy je povolena, a obviňuje Hamás z využívání utrpení civilistů, mimo jiné krádeží potravinových darů, které prodává za přemrštěné ceny, nebo střílením na lidi čekající na pomoc.
Ve svém prohlášení humanitární organizace uvedly, že sklady s tunami zásob zůstávají nedotčené těsně za hranicí území a dokonce i uvnitř, protože jim je bráněno v přístupu k nim a v dodávkách zboží.
Signatáři uvedli:
Palestinci jsou uvězněni v koloběhu naděje a zklamání, čekají na pomoc a příměří, jen aby se probudili do ještě horších podmínek.
Nejde jen o fyzické utrpení, ale i o psychické. Přežití visí na vlásku jako fata morgána.
Humanitární systém nemůže fungovat na falešných slibech. Humanitární pracovníci nemohou pracovat podle měnících se časových harmonogramů nebo čekat na politické závazky, které nevedou k zajištění přístupu.