19544

Bůh s námi všemi!

28. 1. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 5 minut

To velké vítězství prezidentského zástupce "té vzdělanější části veřejnosti" léta páně 2023 v Čechách....

Píli pivo. Pili víno,
jedli z masa, z těsta
nejednomu oficíru
pukla z toho vesta.

(Karel Havlíček Borovský, Křest svatého Vladimíra)

"I Svatý Pavel, nejprve bojoval proti křesťanům, aby byl následně jejich ochránce." I toto jsem slyšel v sobotu odpoledne z úst redaktora veřejnoprávní televize pana Michala Kubala - reagoval tak na komunistickou minulost nového prezidenta. Chápu, v totálním amoku radosti z vítězství jím preferovaného kandidáta řekne člověk lecjakou blbost.

Kdy nastane konec Babišovy éry

28. 1. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Přece jen napíšu krátký komentář k výsledku prezidentských voleb 2023 už hned po volbách. Začnu tím, že jsem spokojen. Nový prezident ukončuje éru protizápadních prezidentů opoziční smlouvy a dává naději, že se z Hradu ponese naopak prozápadní směřování. Hodně záleží na tom, jakými lidmi se obklopí a jak se během působení v úřadu bude měnit (Václav Havel se jako prezident také hodně měnil).

Rozhovor Britských listů 567. Čtvrtina národa postižena exekucemi. Propad rodin do bezdomovectví

26. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

A quarter of the Czech Republic in debt slavery. Families falling into homelessnessEnglish subtitles. For English, scroll below.

Ve zhoršující se ekonomické situaci v České republice je až čtvrtina obyvatelstva postižena exekucemi (jaká je to děsivá vizitka pro jakoukoliv českou vládu!) a stále větší počty obyvatelstva jsou ohroženy bezdomovectvím. Vláda na to reaguje indolentně a nekompetentně. Co si počít? O tom mluví Jan Čulík s novinářkou Sašou Uhlovou, specializující se mimo jiné i na tuto problematiku. Šokující rozhovor.
Vysílá se na Regionální televize od pátku 27. ledna 2023.

In a worsening economic situation, up to a quarter of the inhabitants of the Czech Republic are living in debt slavery (what a horrendous visiting card for any recent Czech government!) and ever larger numbers of Czech citizens, including families, are threatened by homelessness. The Czech government reacts indolently and incompetently. What to do? Jan Čulík discusses the unenviable situation with Saša Uhlová, a journalist specialising in these matters.

 19884

V prezidentských volbách zvítězil Petr Pavel

28. 1. 2023

čas čtení < 1 minuta

Babiš zvítězil v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji


Po sečtení 100 procent hlasů má
Petr Pavel 58,32 procent hlasů,
Andrej Babiš 41,67 procent hlasů.

Pro Petra Pavla hlasovalo  3 358 926 voličů,
pro Andreje Babiše 2 400 271 voličů.

Volební účast byla 70,25 procent.

Daniel Prokop: Tentokrát hlasovalo pro Pavla i relativně vysoké procento zchudlých lidí, postižených exekucemi:


Podrobnosti z analýzy Daniela Prokopa: 19884

Protestní hlasování neznamená, že voliči jsou blbí

28. 1. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Nesouhlasím s analýzou Karla Dolejšího, že miliony voličů, kteří hlasovali pro Andreje Babiše, navzdory zjevným faktům, že je k ničemu, hlasovali prostě hloupě a iracionálně, že jsou "nesvéprávní", prostě proto, že Babišovy lži a podrazy jim nevadí, "protože jsou taky takoví". Je opravdu nebezpečné a nepravdivé odsuzovat ty voliče, kteří hlasovali jinak než já jako "nihilisty". Není to zrovna sofistikovaná povolební analýza říct, že ti, kdo prohráli, jsou morálně nedostateční. V zavedených stabilních demokraciích (pokud ještě nějaké existují) se vždycky spíš analyzují důvody, proč voliči hlasovali tak, jak hlasovali. A myslím, že i v případě této české prezidentské volby je to jasné.

Vždyť se podívejte na mapu volebních výsledků. Pro Babiše hlasovaly ty kraje, které jsou zjevně v sociálním a ekonomickém průšvihu. I když, jak upozorňuje Daniel Prokop, zdaleka ne všichni voliči v těchto krajích, zdá se, že Babiš i v těchto deprivovaných oblastech vyvolal u řady lidí strach, že třeba Babiš nějakou zbrklou pitomou akcí  vytrhne ČR z NATO... Nicméně...

Je to, jak správně píše Karel Dolejší, totéž jako britská katastrofa s brexitem. Chudá severní Anglie hlasovala pro brexit, "aby establishmentu ukázala" a "proto, že to už nemůže být horší". Samozřejmě vyšlo najevo, že to v důsledku jejich hlasování pro brexit, proti jejich vlastním zájmům, daleko horší být může a je.

Mechanismus hlasování pro Andreje Babiše v deprivovaných regionech je přece naprosto jasný. Nemám-li na jídlo a na činži, mám-li v rodině čtyři exekuce a hrozí-li mé rodině bezdomovectví, můj emocionální stav způsobí, že budu hlasovat proti establishmentu - protože vidím, že politický establishment mi není schopen ani ochoten pomoci. Tak mu - emocionálně - chci ukázat co proto. Je mi jedno - a faktům nejsem v této situaci přístupný - že se hlasováním pro Babiše poškodím ještě víc.

Z úplně stejných důvodů sociálně deprivovaní občané postižení exekucemi hlasovali pro Miloše Zemana, přestože on měl silné vazby na exekutory a podporoval je. To těmto lidem nevadí - chtějí emocionálně ukázat svůj protest establishmentu.

Za hlasy pro Babiše samozřejmě může český politický establishment, který pro zchudlé občany nehne prstem.

 19884

Srovnávat nynější situaci s třicátými léty v Německu nelze

29. 1. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Poměry jsou jiné. Máme sociální sítě. Jsme v podstatě obětí počítačů, už žijeme v éře, kdy je člověk podřízen robotům, jak před tím varoval Karel Čapek. Skutečnost, že, ovlivněni algoritmy na sociálních sítích, jsou uvoličů podporovány sebedestruktivní emoce, je absolutně známá a není to problém jen v České republice. Jednáme podle toho, co vidíme v řetězových mailech a na Facebooku. Stejně tak jako při jízdě autem jsme dnes zcela závislí na tom, co nám nařídí počítač, totéž platí i v politice. Umělá inteligence už řídí naše životy a my si to ani neuvědomujeme.

Že volili angličtí voliči v jihozápadní Anglii (Cornwall, Devon) v chudých  oblastech, které byly stoprocentně závislé na dotacích z Evropské unie pro brexit, "protože my tomu establishmentu ukážeme, horší to už být nemůže" a že stejně tak hlasovali angličtí rybáři (kteří teď v důsledku brexitu drtivou většinou přišli o své rybářské podnikání, protože jim brexit zabránit vyvážet ryby do EU), že stejně tak hlasovala chudá severní Anglie, je stoprocentně dokázaná. Konzervativní vláda samozřejmě ty dotace z Evropské unie nenahradila.

Úplně totéž platí o voličích v Chánově, v eldéenkách a ve věznicích v ČR.

Napsal nám k tomu jeden dlouholetý čtenář:

Útok dronů zasáhl íránskou továrnu na munici

29. 1. 2023

čas čtení 2 minuty

 

Íránské ministerstvo obrany zaznamenalo výbuch a hlásí "menší škody"

Pozadí napětí kvůli jadernému paktu a zbraním pro Rusko


K útoku na vojenskou továrnu v Íránu byly použity drony, íránské tiskové agentury informovaly o hlasitém výbuchu a ukázaly záblesk světla v údajné továrně na munici.

U továrny v centrální provincii Isfahán byla zobrazena záchranná vozidla a hasičské vozy. K útoku došlo  uprostřed napětí v souvislosti s íránským jaderným programem a také s dodávkami bezpilotních letounů Shahed do Ruska, které jsou používány ve válce proti Ukrajině.

Podle některých zpráv bylo v průběhu několika hodin zasaženo několik zařízení v okolí Íránu. Íránská tisková agentura IRNA informovala o požáru v ropné rafinerii ve městě Tabríz na severu země a uvedla, že byl zraněn jeden člověk. Neuvedla, co bylo příčinou požáru a zda souvisí s incidentem v Isfahánu.
 18993

Korupce v britské Konzervativní straně: Sunak konečně vyhodil z funkce zdiskreditovaného předsedu Toryů

29. 1. 2023

čas čtení 3 minuty

Nadhim Zahawi odvolán z funkce předsedy strany Toryů kvůli daňovým aférám

Rishi Sunak vyhodil Zahawiho z vlády poté, co se zjistilo, že porušil ministerský kodex
 
 

Rishi Sunak propustil předsedu Konzervativní strany Nadhima Zahawiho poté, co bylo zjištěno, že porušil ministerský kodex kvůli svým daňovým záležitostem.

Bývalý kancléř čelil rozsáhlým interpelacím  v parlamentu a v médiích poté, co vyšlo najevo, že po dohodě s daňovým úřadem souhlasil s tím, že zaplatí dodatečně pět milionlů liber  na daních.

V dopise předsedovi strany toryů Sunak uvedl, že poradce pro etiku sir Laurie Magnus dospěl k závěru, že došlo k "závažnému porušení" ministerského kodexu. "V důsledku toho jsem Vás informoval o svém rozhodnutí odvolat Vás z funkce ve vládě Jeho Veličenstva," uvedl.

Premiér, který slíbil "integritu, profesionalitu a odpovědnost na všech úrovních" své vlády, byl pod rostoucím tlakem, aby Zahawiho z kabinetu vyhodil.

 16578

Důchodová reforma nebo tupý útok na slabší část společnosti = staré a většinou nemocné(?)

28. 1. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 3 minutyCo by to bylo za důchodovou reformu, která vsadí na znepříjemnění odchodu do předčasného důchodu lidem po šedesátce, kteří povětšině mají nějaké zásadní zdravotní problémy? To by mohl schválit jen sbor velmi ne-mocných hlav. Pochopím, že pokud je někdo fit, tak ať, jak již bylo rozhodnuto dříve, pracuje do 65 (a to číslo ať už proboha nikdo neposouvá dál a hledá vhodnější zdroje státního rozpočtu, jako třeba „daň z bohatství“ nebo „daň z robotů“!).

 19544

Včera, dnes a zítra, aneb od pondělí do pátku sledovali pohádku

28. 1. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 9 minut

A tak jdeme do finále a za všechno vážně dík, přeje český politický holubník. Zřel jsem pilně a neomylně od pondělí do úderu páteční čtrnácté hodiny Poslední soud nad Českou oligarchickou republikou. Podle podlé fanatické fantasmagorické kampaně přecházející do antikampaně to fakt vypadalo, že k nám zavítal z hlubin uhelných dolů Poslední soud. Možná ne Poslední soud, ale předposlední jistě. Přiznám se rovnou, nemám tolik odvahy a ve skříni magické brnění, abych snad sledoval televizní předvolební manéž. Zůstal jsem skromně u netištěných internetových napajedel pro voliče prezidentského majestátu.


Američané protestují proti nesmyslnému zabíjení lídí policií

28. 1. 2023

čas čtení 4 minuty

Protestující po celých USA žádají spravedlnost pro Tyra Nicholse, kterého zabiíla americká

Poté, co bylo zveřejněno video brutálního zbití, se lidé shromáždili, aby odsoudili násilí a zneužití moci.


Na videu zveřejněném v pátek pozdě večer je vidět, jak několik memphiských policistů opakovaně kope Nicholse do hlavy, bije ho pěstí do obličeje a mlátí obuškem.

Tyre Nichols se nechoval násilně ani se nijak nebránil. Není jasné, proč ho policie vytáhla z jeho automobilu a smrtelně ho zranila.

Policisté ani zdravotnický personál nezasáhli poté, co Nichols po těchto útocích nebyl schopen sedět ve vzpřímené poloze. Pět ze zúčastněných policistů bylo od policie  propuštěno a obviněno z vraždy druhého stupně.

Pozor: Vysoce drastické záběry:

Dženin, Jeruzalém: cyklus násilí mezi Izraelci a Palestinci se zintenzivňuje

28. 1. 2023

čas čtení 5 minut


Řetězová reakce zabíjení způsobuje, že Izrael a okupovaná území stojí na pokraji nového kola krveprolití


To, co začalo jako normální, poklidný páteční večer, skončilo tragédií pro rodinu Mizrahiových, která žije v okupované východojeruzalémské čtvrti Neve Yaakov. Kolem osmé hodiny večerní zahájil osamělý palestinský střelec palbu na lidi před synagogou, sedm jich zabil a devět zranil.

Eli a Natali Mizrahiovi, čtyřicetiletí novomanželé, právě večeřeli se svou rodinou, když uslyšeli na ulici střelbu a křik. Vyběhli ven na pomoc a zaplatili za to životem.

"Byli jsme uprostřed jídla, když se ozvalo několik výstřelů a můj syn vyskočil," řekl novinářům Eliho otec Šimon Israel. "Zdá se, že mluvil s teroristou, který vytáhl zbraň. Eli a jeho žena byli zavražděni," dodal. "Terorista stál u svého auta a zastřelil je, pak nasedl do auta a utekl."

Ruská agrese na Ukrajině: Zelenskij: Boje na východní frontě jsou "extrémně vyhrocené"

28. 1. 2023

čas čtení 8 minut

- Ruská státní televize: "Němci jsou  svoloč. Německá ministryně zahraničních věcí je idiot":

- Ruská státní televize: "Německé tanky na ruském území. Důvod zničit Berlín!"

Ukrajinský prezident popisuje situaci v Doněcké oblasti jako mimořádně složitou, ruské síly "metodicky" ničí města a vesnice

- Nová palba ruského ostřelování zabila během jednoho dne nejméně 10 ukrajinských civilistů a 20 dalších zranila, uvedla kancelář ukrajinského prezidenta. Nejvíce utrpěla města a vesnice na východě a na jihu, které jsou v dosahu ruského dělostřelectva, uvedli regionální představitelé. Šest lidí zemřelo v Doněcké oblasti, dva v Chersonské a dva v Charkovské oblasti, citovala v pátek představitele agentura Associated Press.

    O den dříve bylo hlášeno, že ruské rakety a samohybné drony zasáhly hlouběji na ukrajinském území a zabily nejméně 11 lidí.

    Volodymyr Zelenskij označil situaci na frontě za "mimořádně vyhrocenou", zejména ve východní Doněcké oblasti, kde Rusko stupňuje svou ofenzívu. "Okupanti neútočí jen na naše pozice - záměrně a metodicky ničí tato města a vesnice v jejich okolí," řekl ukrajinský prezident a informoval o velkých bojích o Vuhledar a Bachmut. Místní ukrajinští představitelé hlásili silné ostřelování na severu, severovýchodě a východě.


    Ukrajinské jednotky se v pátek utkaly v "prudkých" bojích s ruskými silami o kontrolu Vuhledaru, města jihozápadně od Doněcku. Obě strany se hlásily k úspěchu v malém správním středisku, které se nachází kousek od strategické ceny vesnice Pavlivka, uvedla agentura France-Presse. Moskvou jmenovaný vůdce Doněcké oblasti Denis Pušilin podle ruských tiskových agentur prohlásil, že Vuhledar se pro nás může brzy stát "velmi důležitým úspěchem", zatímco Kyjev uvedl, že město zůstává sporné.

    Ukrajinská armáda tvrdí, že během bojů v okolí Vuhledaru zabila za jediný den 109 ruských vojáků a dalších 188 zranila. Mluvčí ukrajinských ozbrojených sil Serhij Čerevatij uvedl, že počet mrtvých byl zaznamenán ve čtvrtek, a dodal, že "prudké boje pokračují".

- Pětiletá Alisa z Chersonu uvísla po ruském raketovém útoku pod troskami. Podrobila se sedmi operacím. Lékaři zachránili její levé oko, ale nic jím nevidí.Vysoká činitelka EU vyzývá k vytvoření "Rádia Svobodné Rusko" na pomoc exilovým médiím

27. 1. 2023

čas čtení 5 minut

 

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise, zdůrazňuje, že EU má morální povinnost pomoci Rusům 
 

Vysoce postavená představitelka  EU vyzvala k vytvoření "Rádia Svobodné Rusko", které by pomohlo nezávislým ruským médiím šířit informace v jejich   zemi a vyhnout se tvrdé cenzuře.

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za hodnoty a transparentnost, uvedla, že EU má morální povinnost podporovat demokratické ideály v Rusku. "Neměli bychom se vzdát ruské společnosti ... bez ohledu na to, jak málo nebo jak mnoho lidí chce slyšet skutečné zprávy, a ne kremelskou propagandu," řekla.

Věra Jourová v Rozhovoru Britských listů:

Británie: Konzervativní "deník" Daily Telegraph se už s konečnou platností zbláznil

28. 1. 2023

čas čtení 1 minuta


Anglický princ Andrew byl obviněn, že před časem znásilnil nezletilou, sedmnáctiletou Victorii Giuffre a byl nucen jí zaplatit odškodné 10 milionů liber (zaplatila to za něho královna Alžběta). Nyní se Andrew rozhodl jít v této věci znovu k soudu a tvrdit, že Victorii neznásilnil.

Daily Telegraph publikuje v sobotu na titulní stránce (!) fotografii, která má dokázat, že vana, v níž měl Andrew Victorii znásilnit, je "příliš malá", takže "k ničemu nedošlo". (Victorie ho ovšem obviňuje, že jí ve vaně pouze olizoval prsty u nohou a k znásilnění došlo posléze na posteli ve vedlejší místnosti.)

Je tohle rekordní propad britského žurnalismu?  Hlouběji už to nejde? (JČ) 


Nedělní Sunday Times to parodoval: Důkaz, že princ Andrew v té době byl v pizzerce:
 19544

K probíhajícím prezidentským volbám

28. 1. 2023

čas čtení 1 minuta 19841

Konec "reálpolitiky"

27. 1. 2023

čas čtení 8 minut

Reálpolitické myšlení utvářelo západní politiku vůči Rusku po celá desetiletí: Především myšlenka, že s Putinem lze jednat. Dnes je jasné, že tento kurz byl založen na několika myšlenkových chybách. To musí mít po válce důsledky pro jednání s Moskvou, upozorňuje Clemens Wergin.

 19716

Ukrajina nebude schopna odolávat ruské palebné síle navždy

27. 1. 2023

čas čtení 6 minut

Skutečnost, že Olaf Scholz zůstává v otázce tanků tvrdohlavý, je právě teď vojensky katastrofální: Znovudobytí Ukrajiny vázne, Putin plánuje nové ofenzívy. V této situaci je Kyjiv závislý na "vševojskových operacích", v nichž hrají ústřední roli tanky, píše brigádní generál ve výslužbě Klaus Wittmann.

 18489

Hloupí, nebo navedení?

27. 1. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

K ruskému narativu "Západ dodávkou tanků přímo vstupuje do války na Ukrajině", který opakují nekompetentní západní komentátoři, lze říci jako nejstručnější komentář dvě krátká slova: "MiG Alley". 

 19544

Babišovy výpady a vousy v době, kdy se blíží rozhodující test českých voleb

27. 1. 2023

čas čtení 5 minut

Robert Tait shrnuje v deníku Guardian nejnovější vývoj poněkud potrhlé prezidentské kampaně v ČR.  Nemá tam však nejnovější fake news o tom, že je Petr Pavel údajně mrtvý :) článek, ač vyšel v pátek, je zřejmě z poloviny týdne. (JČ)


Zaostává v průzkumech, a tak se bývalý premiér uchýlil k nekompromisnímu útoku na svého prezidentského soupeře Petra Pavla

 
Bývalého českého premiéra Andreje Babiše čeká o víkendu možná rozhodující zúčtování v jeho kariéře, až voliči vynesou svůj verdikt v prezidentských volbách, které by podle průzkumů mohl tvrdě prohrát.

Bojovný Babiš, který spolu se svým spojencem, odcházejícím prezidentem Milošem Zemanem, dominoval politice této středoevropské země v uplynulém desetiletí, se v přímém souboji, který mnozí pozorovatelé považují za klíčový pro budoucnost české demokracie, utká s vyznamenaným vojákem Petrem Pavlem - generálem ve výslužbě a bývalým druhým velitelem NATO.

Volební místnosti se otevřou v pátek a uzavřou v sobotu.

Rozhovor Britských listů 566. Naslouchejme lidem, kteří budou volit Andreje Babiše

23. 1. 2023

čas čtení < 1 minutaPrezidentské volby zřejmě vyhraje Petr Pavel, avšak podpora Andreje Babiše je relativně silná. Co si počneme s rozkolem v české společnosti a se stále se zhoršující sociální situací velkého počtu obyvatelstva? O tom mluví |Jan Čulík s teologem a historikem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové Regionální televizi od úterý 23. ledna 2023.

K tomu:

 19880

Británie: Návštěvnice Dolní sněmovny nesměla vstoupit do parlamentu s nálepkou na laptopu "Stop brexit!"

27. 1. 2023

čas čtení < 1 minuta

 

Anna Betzová informuje, že jí bylo řečeno, aby nálepku odstranila nehty, a pak jí byla dána páska, aby ji zakryla
 

 
Žena, která byla pozvána do parlamentu na zahájení výstavy, byla požádána, aby před vstupem seškrábala z horní části svého notebooku starou nálepku "Stop brexit!".

Šestašedesátileté Anně Betzové, sociální pracovnici v důchodu, bylo řečeno, že musí nálepku odstranit pro případ, že by  počítač mohla v parlamentě zvednout a "tak protestovat"!
 

Parlamentní orgány protokol hájily s tím, že uvnitř je zakázáno používat "materiály s politickými nebo urážlivými hesly".

Poslední dobou požaduje drtivá většina britského obyvatelstva, aby byl brexit zrušen, avšak britské politické strany to ignorují.

Zdroj v angličtině ZDE

 18993

Brexit: Počet studentů z EU na britských univerzitách se po brexitu snížil na polovinu

27. 1. 2023

čas čtení 5 minut

 

Údaje ukazují prudký pokles studentů z Itálie, Německa a Francie, přičemž brexit je považován za hlavní odrazující faktor.


Počet studentů z EU, kteří se zapsali na britské univerzity, se po brexitu snížil o více než polovinu - podle údajů prudce poklesl počet stipendistů z Itálie, Německa a Francie.

Brexit je považován za hlavní odrazující faktor, kvůli nyní horentním poplatkům za studium,

Před brexitem evropští  studenti platili domácí poplatky ve výši něco málo přes 9 000 liber a měli k dispozici studentské finance. Po brexitu se poplatky zvýšily až na 38 000 liber. Ve Skotsku pregraduální studenti žádné školné neplatí, a tak tam dosud mohli studenti z ČR i ze Slovenska i z ostatních zemí EU studovat zadarmo. A na Glasgow University jich bylo hodně, poznamenává Jan Čulík.

Počet studentů z EU, kteří se zapsali do prvního ročníku bakalářského nebo postgraduálního studia, se snížil z 66 680 v roce před vstupem brexitu v platnost, tedy v roce 2020, na 31 000 v roce 2021. V tomto roce se poprvé se studenty z EU zacházelo stejně jako se studenty přicházejícími z Číny nebo Indie.

 18794

Nenechte se zmást: Německo se k vyslání tanků na Ukrajinu staví neochotně

27. 1. 2023

čas čtení 4 minuty

Invaze na Ukrajinu otřásla Německem a oslabila jeho dlouhá desetiletí silnou vazbu na pacifismus

Ruská invaze na Ukrajinu v plném rozsahu uvrhla Německo do nutnosti vážné sebereflexe. Rozbila mnoho jistot, včetně dokonce té nejželeznější zásady poválečných německých dějin, která tvrdila, že žádný konflikt nelze nikdy vyřešit vojensky. Slavné německé krédo "Wandel durch Handel", změna prostřednictvím obchodu, bylo přímo odvozeno od tohoto myšlení, které prostupovalo prakticky všemi částmi německé společnosti, píše Jan-Philipp Hein.

Hospodaření OSBL za prosinec 2022

4. 1. 2023

čas čtení 2 minuty

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru.  Koncem prosince  2022 měly Britské listy na účtu 11 601,70 Kč. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V lednu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 438,50 Kč,  výdaje byly 78 970,89 Kč. Děkujeme!!

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Rozhovor Britských listů 565. Kdyby celá republika byla v situaci jako lidé v Karlovarském kraji, tak tady bude fašismus

19. 1. 2023

čas čtení < 1 minutaSituaci před druhým kolem prezidentské volby v ČR rozbírá Jan Čulík s komentátorem Britských listů Borisem Cvekem. Co je zdrojem rozdělení české společnosti? A bylo druhé kolo prezidentské volby vůbec nutné? A to, že se bude konat, a že vznikl prostor čtrnácti dní pro lživou předvolební manipulaci občanů, čí je to vina? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 20. ledna 2023.

 18299

O přetrvávajícím ruském vlivu v Německu

27. 1. 2023

čas čtení 7 minut

Kontroverzní odvolání šéfa kybernetické obrany Schönbohma se ukazuje v novém světle. Výzkum WELTu zjistil, že IT společnost blízká ruským tajným službám a Schönbohmovi byla v hledáčku ministerstva vnitra – ale dostávala finanční prostředky od ekonomických ministerstev, informují Nikolaus Doll a Martin Lutz.

Rozhovor Britských listů 564. Dokáže Babiš zmanipulovat voliče ve svůj prospěch?

16. 1. 2023

čas čtení < 1 minutaDokazuje nynější prezidentská volba v České republice, že populismus může ohrozit demokracii? A co je jeho příčinou? O tom hovoří Jan Čulík s Václavem Štětkou, mediálním odborníkem a politologem z anglické Loughborough University. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi (Regionalnitelevize.cz) od úterý 17. 1. 2023.

Rozhovor Britských listů 563. Proč mají sociální pracovníci plat 27 000 měsíčně (když učitelé mají 47 000)?

13. 1. 2023

čas čtení 1 minuta"Psychologicky má tenhle stav velmi negativní vliv na celé poskytování sociálních služeb, na existenci toho systému. Nedovedu si vysvětlit ten nepoměr platů jiných státních zaměstnanců a pracovníků sociálních služeb. Nedovedu pochopit, že by profese sociálního pracovníka byla pro stát nějak postradatelnější." říká Martina Zikmundová z České asociace streetwork, jejíž pracovníci zasahují u lidí všeho věku, kde hrozí nebezpečí, že by mohli vypadnout z normálního koloběhu společenské a lidské interakce. Jan Čulík mluví v tomto Rozhovoru Britských listů s Martinou Zikmundovou o nevysvětlitelném jevu, proč jsou sociální pracovníci v České republice trestáni rekordně nízkými platy. Nejenže se starají o chudé lidi, ale sami jsou chudí. Není divu, že ze systému odcházejí jinam. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 13. ledna 2023.

K tomu:

Izraelské síly zabily při razii na Západním břehu devět Palestinců

27. 1. 2023

čas čtení 5 minut

 
Palestinští představitelé přerušili bezpečnostní vazby s Izraelem po smrtící přestřelce v uprchlickém táboře Dženin

 
Izraelské síly zabily devět Palestinců během zásahu na severu okupovaného Západního břehu Jordánu. Byl to nejsmrtelnější den na tomto území za poslední roky. Přiměl palestinské představitele k přerušení bezpečnostních vazeb s Izraelem a mezinárodní zprostředkovatele k tomu, aby začali bránit eskalaci násilí.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví byla mezi mrtvými 61letá žena a jeden muž a dalších asi 20 lidí bylo ve čtvrtek ráno při násilnostech vážně zraněno. K dvěma obětem se přihlásila militantní skupina Palestinský islámský džihád, k dalším čtyřem Hamás a k jedné ozbrojené křídlo frakce Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

 19881

Rusko zakázalo Meduzu ve snaze zlikvidovat nezávislé zpravodajství

27. 1. 2023

čas čtení 3 minuty

Zpravodajský portál Meduza byl v Rusku prohlášen za "nežádoucí" a jeho novinářům, zdrojům a dárcům hrozí trestní stíhání
 


Rusko prohlásilo zpravodajský portál Meduza za "nežádoucí organizaci", čímž fakticky postavilo mimo zákon jeden z nejznámějších zdrojů nezávislého zpravodajství o Kremlu a válce na Ukrajině.

Meduza, kterou založili ruští novináři v lotyšské Rize v roce 2014, byla ve čtvrtek ruskou generální prokuraturou prohlášena za nežádoucí organizaci, protože "představuje hrozbu pro základy ústavního pořádku a národní bezpečnosti Ruské federace".

 19073

Putin napadl Ukrajinu kvůli obavě z revoluce v Rusku

27. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

Řada pozorovatelů se soustředí na to, že Vladimir Putin ve svém nedávném projevu v Petrohradě použil slovo "válka", když hovořil o konfliktu na Ukrajině. Tím se dostal do rozporu s masivní snahou vlastního režimu potrestat každého, kdo se odvolává na jeho tamní akce jako na cokoliv jiného než "zvláštní vojenská operace". Ale to není to nejdůležitější, upozorňuje Nikita Trebejko.

 19113

Demograf: Ruský census v roce 2021 byl nejhorší v historii

27. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

Od konce sovětských časů dopadlo každé následující ruské sčítání lidu hůře než to předchozí. Census z roku 2002 byl horší než z roku 1989; sčítání v roce 2010 bylo ještě horší a rok 2021 bylo "nejhorší v celé historii země", upozorňuje demograf Alexej Rakša.

 19789

Ani Kreml, ani obyvatelstvo "demografickou propast" neřeší

27. 1. 2023

čas čtení 2 minuty

V době, kdy ruská populace klesá o více než milion ročně a kdy počet úmrtí převyšuje počet narozených ve více než polovině federálních subjektů až třikrát, se ani Kreml, ani ruský lid o tuto hrozící tragédii nestarají, říká Jurij Krupnov.

 19376

Hrozí ruským univerzitám "vědecký putinismus"?

27. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

Ruské univerzity se nemusejí obávat, že Putinův režim vyvine a zavede všeobjímající ideologii. Nemá na to zdroje ani zájem. Místo toho se zaměřuje na podporu loajality a poslušnosti k sobě samému, spíše než k nějaké velké ideologické konstrukci, tvrdí Michail Sokolov.

 19639

Ruská agrese na Ukrajině: Ve čtvrtek je Ukrajina znovu terčem vlny ruských raketových útoků

26. 1. 2023

čas čtení 15 minut


11 mrtvých a 11 zraněných při ruských raketových útocích

Nejvyšší ukrajinský generál uvedl, že 47 z 55 ruských raket bylo sestřeleno; krok USA umožňuje širší sankce proti žoldácké skupině

- 11 lidí bylo zabito a 11 dalších zraněno při vlně ruských raketových útoků po celé Ukrajině den poté, co se USA a Německo dohodly na dodávce tanků Kyjevu.

Nejvyšší generál země sdělil, že ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 47 z 55 raket, které ruské síly vypálily na Ukrajinu, mluvčí státní záchranné služby Oleksandr Chorunžij uvedl ve státní televizi údaje o obětech. 

V Kyjevě byl údajně zabit jeden 55letý muž, zatímco úřady v Záporoží uvedly, že tam byli zabiti tři lidé.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zálužnyj uvedl, že nad Kyjevem bylo sestřeleno 20 raket. Starosta Vinnycji Serhij Morgunov zveřejnil fotografii trosek raket, které dopadly na území města, s tím, že jde o výsledek úspěšné práce sil protivzdušné obrany.

- Žoldnéřská skupina Wagner byla USA zařazena mezi "významné zločinecké organizace".

Spojené státy označily ruskou žoldnéřskou skupinu Wagner za "významnou nadnárodní zločineckou organizaci",
a uvalily tak další sankce na vojenského dodavatele, který podle amerického ministerstva financí pomáhal Moskvě při invazi na Ukrajinu.


Označení umožní širší uplatnění sankcí na rozsáhlou globální síť skupiny, která zahrnuje žoldnéřské operace i podniky v Africe a jinde.

Wagner "je zločinecká organizace, která se dopouští rozsáhlých zvěrstev a porušování lidských práv," uvedl Kirby.

"Budeme neúnavně pracovat na identifikaci, narušení, odhalení a postihu těch, kteří Wagnerovi pomáhají," dodal.

Virchowovo Slezsko a současná Česká republika

26. 1. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Když slavný německý lékař, někdy přezdívaný jako „papež medicíny“, Rudolf Virchow byl v polovině 19. století ve Slezsku, aby zkoumal tamní epidemii tyfu, všiml si nejen hrozných následků této epidemie, ale označil také jasně její příčinu: politika. Podle něj lékem na to, co se tehdy dělo ve Slezsku, nebyla ani tak medicína sama jako boj s chudobou, nevzdělaností a špatnými pracovními podmínkami.

 18169

Světoví lídři vědomě vedou lidstvo k záhubě

26. 1. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Každý rok v lednu přední světoví výzkumníci sdružení v Bulletin of the Atomic Scientists stanoví symbolický čas, který zbývá lidstvu, než bude vyhubeno. Předevčírem badatelé posunuli ručičku Hodin soudného dne (Doomsday Clock) ze 100 vteřin do Půlnoci, symbolizující zánik lidské civilizace, na 90 vteřin do Půlnoci, a to zvláště – byť ne exkluzivně – kvůli válce na Ukrajině a rizikům z ní vyplývajících. Pokud sledujeme časovou osu symbolizovanou oscilací ručičky Hodin soudného dne, zjistíme, že se lidská civilizace nachází v nejnebezpečnějším okamžiku své chmurné historie. 

 19544

Natálka Kudriková se po zvolení nového prezidenta Petra Pavla přece jistě dočká přijetí na Hradě...

26. 1. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 4 minuty

Bývalý voják demokratické země přece vždy chrání nejvíce ty, na kterých se spáchalo strašné zlo….

"Jak odcházelo mládí…Byl jsem čtyřikrát nebo snad pětkrát na švédském filmu Tančila jedno léto….V tom filmu bylo všechno "to ono", "všechen ten rajc mládí", který jsem tak miloval a který jediný měl pro mě cenu - a mne už pomalu odcházel."

(Jan Zábrana, Celý život, 1980)

Nikdy bych před deseti lety nevěřil, jak přímá volba prezidenta může být tak neskutečně ubohá, sprostá, zbytečná, vyprázdněná. Bez důležitých témat, které tuto zemi čekají. Média  ještě přilévají pod kotel hnusu benzín. Teď poslouchám diskusi na Primě, strašná prázdnota všeho, kafemlejnek stále toho samého, absolutní parodie na diskusi.


Rusové nikdy neeskalují, bojí se Ameriky...

26. 1. 2023

čas čtení 8 minut

Rozhovor v Channel 4 News (od minuty 8.23):Moderátor Channel 4 News Matt Frei: Michael Kazjanov, ruský premiér v letech 2000-2004,  Olena Haluška, spoluzakladatelka Mezinárodního centra pro ukrajinské vítězství a Ben Hodges, generál velící americké armádě pro Evropu ve výslužbě. Začnu s vámi Oleno Haluško.  Možná 100 tanků vyslaných na Ukrajinu. Je to opravdu dost?  Stačí to?

Olena Haluška: No, podle posledního rozhovoru našeho velitele armády je k tomu, aby Ukrajina vyhrála tuto válku, potřeba 300 až 500 tanků.

Nestačí to, nestačí to a my budeme nadále prosazovat, abychom jich dostali více. Nicméně si myslím, že to je velmi dobrý začátek. Už proto, že existoval takový mentální blok pro dodávku amerických a  západních tanků a tímto rozhodnutím je konečně zrušen.

K článku pana Veselého

26. 1. 2023

čas čtení 2 minuty

Předně chci říct že nejsem žádný velký intelektuál. Pracuji v jedné malé továrně na malém městě v bývalých Sudetech. Po loňském únoru k nám do továrny přišlo mnoho Ukrajinců. Hodně mladých děvčat, starých žen a mužů, píše čtenář L. Fruth.

S jedním pracuji na svém pracovišti i já. Říkám mu Tolja. Celkem jsem si ho oblíbil. Bavíme se o fotbale, o autech a o všeobecných tématech.

Dnes ráno, když jsme spolu pracovali, jsem se ho zeptal, jak se dnes má. Řekl mi, že celou noc nespal, protože bombardovali jeho město a volali mu příbuzní.

Od té doby jsme smutní oba a práce nám už nejde tak od ruky.

Ptal jsem se ho na to, jestli chce mír.

 19840

Vyslání tanků na Ukrajinu jasně ukazuje jednu věc: nyní se jedná o válku Západu proti Rusku

26. 1. 2023

čas čtení 6 minut

 

Volodymyr Zelenskij konečně dostává pomoc, kterou si přeje, ale budoucnost Ukrajiny je tím více v rukou USA


Vyslání dalších západních tanků na podporu Ukrajiny neznamená, jak někteří politici občas nebezpečně naznačují, že válka je nyní téměř u konce. Válka na Ukrajině bude ještě trvat měsíce, ne-li roky, a dnešní rozhodnutí jsou spíše strategickou změnou než úplným a plně provedeným obratem. Přesto se jedná o jednoznačně velký okamžik, a to ze tří hlavních důvodů, píše Martin Kettle.

Ruská agrese na Ukrajině: Očekává se, že USA a Německo vyšlou tanky na Ukrajinu

25. 1. 2023

čas čtení 12 minut

- Solovjev v ruské televizi: "Berlín musí být zničen!"

"Německé tanky na ruském území - to je důvod k zničení Berlína!"
 

- Tanky Leopard 2 by mohly být na Ukrajině v provozu přibližně za tři měsíce, uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius.

Rozhodnutí Berlína poslat tanky na Ukrajinu označil za "historické" a uvedl, že nejprve bude proveden výcvik a poté budou tanky odeslány do Kyjeva.

 
- Scholz: Německo bude vždy  podporovat Ukrajinu


Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že "jsme museli porušit pravidlo" a změnit dosavadní praxi tím, že kromě finanční a humanitární podpory podpoříme Ukrajinu dodávkami zbraní.

Říká:

    V Německu jsme museli porušit pravidlo a nyní spolu s Velkou Británií dodáváme nejvíce zbraní. Pokud shrneme, co jsme se rozhodli dodávat doposud, pak můžeme říci, že Německo bude vždy průkopníkem podpory Ukrajiny.


- Německý kancléř Olaf Scholz promluvil k parlamentu poté, co oznámil, že Berlín poskytne 14 tanků Leopard pro válečné úsilí Ukrajiny a dá partnerským zemím povolení k reexportu dalších bojových tanků do Kyjeva.


Scholz začal svůj projev slovy, že hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a že   hovořili o tom, "co Německo dělá a co bude dělat".
Polsko pošle tanky:

 
Očekává se, že USA a Německo ve středu zveřejní  dohodu o vyslání tanků na Ukrajinu

Podle zdrojů jsou USA a Německo připraveny poskytnout významnou podporu válečnému úsilí Kyjeva dodávkou těžkých bojových tanků na Ukrajinu, což Moskva odsoudila jako "zjevnou provokaci".

Podle zdrojů má Washingtoná ve středu oznámit, že pošle tanky M1 Abrams, a Berlín se rozhodl vyslat tanky Leopard 2. Jedná se o obrat v politice, který podle Kyjeva pomůže proměnit celou válku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij opět naléhal na západní spojence, aby poskytli své nejmodernější bojové tanky, a ve svém nočním videopřenosu uvedl, že "diskuse musí být zakončeny rozhodnutím".

Německo a Spojené státy se až dosud zdržovaly poskytnutí těžké výzbroje, protože se obávaly kroků, které by mohly dát Kremlu důvod k rozšíření konfl iktu.

Očekává se, že rozhodnutí Německa bude oficiálně zveřejněno ve středu, zatímco USA jsou zřejmě připraveny zahájit proces vyslání desítek tanků M1 Abrams

 
- Možné dodávky tanků ze strany Washingtonu jsou "zjevnou provokací" - ruský velvyslanec


Možné dodávky bojových tanků ze strany Washingtonu na Ukrajinu budou "další zjevnou provokací" proti Rusku, prohlásil ve středu ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov.

"Je zřejmé, že se nám Washington záměrně snaží způsobit strategickou porážku," uvedl Antonov v poznámkách zveřejněných na velvyslanectví v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

"Pokud se Spojené státy rozhodnou dodat tanky, pak ospravedlňování takového kroku argumenty o 'obranných zbraních' rozhodně nebude fungovat. Jednalo by se o další nehoráznou provokaci vůči Ruské federaci."
 

 19544

Andrej Babiš spáchal politickou sebevraždu. Proč ale volit Petra Pavla?

25. 1. 2023 / Ivan Větvička

čas čtení 5 minut

Není lehké současně znepokojit několik dobrých přátel a povzbudit úhlavního nepřítele jednou větou. Andrej Babiš to dokázal, když řekl, že by nevyslal naše vojáky na pomoc Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku, pokud by byly napadeny. Tím oslabil Českou republiku na mezinárodní scéně a názorně ukázal, že nedokáže plnit nejdůležitější úlohu prezidenta – reprezentovat stát na nejvyšší úrovni.

Prezident není monarcha, ale zaměstnanec nás všech. Berme volby jako přijímací pohovor. Silný uchazeč se právě nepochopitelně znemožnil a může jít domů. Proč bychom ale měli volit penzionovaného generála? Zvláště muži, kteří byli proti své vůli odvedeni na vojnu a lampasáci jim zničili dva roky života, mají dobrý důvod ke znechucení.


 18420

Plně automatizované peklo

25. 1. 2023 / Wenzel Lischka

čas čtení 3 minuty

 

Že peklo souvisí s automatizací či vědeckotechnickým pokrokem, se stále více stává zřejmým. V aktuální situaci se samozřejmě vědeckotechnického pokroku nemůžeme nijak vzdát, neboť bychom s celou vyspělou civilizací, ekonomikou, svobodou a demokracií skončili krutým způsobem ihned na místě.

Co však nedokážeme sami, můžeme realizovat pomocí vědy a techniky. Pro tyto vymoženosti není okamžité vyhlazení lidstva z této planety vůbec žádný problém.

 19782

Mléko z žaludku krávy bude volit Babiše!

25. 1. 2023

čas čtení 10 minut

Po sérii našich proti-StB-áckých článků zde a zde a zde a zde se konečně jednomu z našich předních členů rozsvítilo a pochopil, kde tentokrát leží ta opravdu upřímná pravda a láska a geniální převzdělaná mysl a podpoří svým hlasem geniálního dobrodince národa, Andreje Dobrodince Lidumila Babiše…


©www.trikohned.cz

"Tragédie za tragédií": proč je 39 případů masové střelby v USA v letošním roce jen začátek

25. 1. 2023

čas čtení 4 minuty

 
 
V lednu 2023 z ahynulo v USA zastřelením již 1 214 lidí a díky snadné dostupnosti zbraní může počet obětí jen stoupat.

 
Kalifornií otřásly dva děsivé případy, které od sebe dělilo jen několik dní, ale takové masové střelby nelze v USA považovat za něco nenormálního. Do konce ledna zbývá ještě týden a v celé zemi se letos odehrálo již 39 případů masové střelby, z toho pět v Kalifornii.

Zprávy neziskové výzkumné skupiny Gun Violence Archive ukazují předvídatelnost amerických masových střeleb. Podle jejich údajů, které klasifikují masovou střelbu jako jakýkoli ozbrojený útok, při němž jsou zraněny nebo zabity nejméně čtyři osoby, nepočítaje v to pachatele, bylo v roce 2023 při masových střelbách dosud zastřeleno téměř 70 lidí.

Rozšíříme-li to na všechna úmrtí v důsledku násilí se zbraní, bez zahrnutí sebevražd, bylo do konce prvního měsíce letošního roku zabito 1 214 lidí, z toho 120 dětí. Do konce roku 2023 se tento počet pravděpodobně zvýší na desítky tisíc - údaj pro rok 2022 je 20 200 mrtvých.

 18794

Tino ze Zhořelce, Jana z Kasselu a potlesk ze špatné strany

25. 1. 2023

čas čtení 3 minuty

Politik AfD Tino Chrupalla prohlašuje Zelené a FDP za "válečné štváče" a chválí kancléře za to, že se postavil proti nim. Na požadavek na udělení Nobelovy ceny míru Vladimiru Putinovi se stále čeká. Je nyní Scholzova autorita oslabena?, ptá se Henryk M. Broder.

 18966

Rusko "by ohrožovala i okupovaná Ukrajina"

25. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

Ukrajina zůstane existenční hrozbou pro Rusko, i když bude pohlcena v hranicích Ruské federace a bude tam existovat jako uznávaná entita, byť pod úplnou kontrolou Moskvy, tvrdí ruský nacionalistický komentátor Modest Kolerov.

 18556

"V Rusku je dokončena transformace ve společnost nacistického typu"

25. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

Většinu minulého roku západní vlády vycházely z předpokladu, že Vladimir Putin, který nedokázal získat rychlé vítězství a čelil stále represivnějším západním sankcím, učiní racionální a pragmatické rozhodnutí najít pro sebe cestu ven z války hledáním kompromisu, říká Alexandr Skobov.

18530

V Rusku roste již tak vysoká úroveň vzájemné nedůvěry mezi lidmi

25. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

Kvůli své totalitní minulosti si Rusové navzájem důvěřují mnohem méně než lidé v jiných zemích - a úroveň důvěry v Rusku v posledních měsících dále klesla kvůli ekonomickým potížím a válce na Ukrajině. Jedním z náznaků toho je i stoupající příliv udavačství a udání, říká Ivan Zubov.

 19804

Proces s Julianem Assangem by vedl k zániku prvního dodatku Ústavy USA

25. 1. 2023

čas čtení 6 minut

Známý whistleblower Daniel Ellsberg se připojil k dalším předním novinářům, právníkům a obhájcům lidských práv a vyzval Bidenovu administrativu, aby upustila od žádosti o vydání a obvinění novináře a vydavatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, a to s odkazem na vážnou hrozbu, kterou by Assangeovo stíhání představovalo pro žurnalistiku na celém světě, soudí právní expertka Marjorie Cohn.

 18776

Rusko: Co to byl "syslibismus"?

25. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

Úplný morální a ideologický kolaps systémového liberalismu v Rusku, obvykle označovaného jeho ruskou zkratkou "syslibismus", znamená, že není možné vrátit se k Jelcinovým a Gajdarovým normám stranického a vládního života, tvrdí Sergej Šelin.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
47843