Trump kvůli íránským útokům schválil "obranné" rozmístění jednotek na Blízkém východě

23. 9. 2019

Spojené státy na žádost Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů posílí protivzdušnou a protiraketovou obranu před Íránem, oznámili představitelé Pentagonu.
https://www.pwf.cz/

Prezident Trump schválil "umírněné" rozmístění vojáků na Blízkém východě, aby pomohl Saúdské Arábii bránit se před Íránem, prohlásili vysocí představitelé Pentagonu na tiskové konferenci v pátek v noci, informují Katie Bo Williamsová a Marcus Weisgerber.

Rozmístění bude "povahou obranné" a primárně se soustředí na protivzdušnou a protiraketovou obranu, prohlásili ministr obrany Mark Esper a předseda Sboru náčelníků štábů Joe Dunford. Neposkytli však detaily o přesném počtu vojáků. Dunford prohlásil, že pokud jde o počty, nebudou to "tisíce". K nasazení dochází na žádost Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, řekl Esper.

Není také bezprostředně jasné, jaké systémy budou nasazeny. V regionu je útočné uskupení v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Torpédoborce a křižník plující s touto letadlovou lodí nesou střely schopné sestřelovat rakety a letouny.

Pokud jde o pozemní prostředky, USA mají několik možností. Armáda může nasadit střely Patriot, ale Saúdská Arábie i SAE již mají vlastní baterie. Nebo mohou USA nasadit systémy THAAD s větším dosahem, jako to udělaly v Jižní Koreji v reakci na hrozbu ze severu.

Dunford prohlásil, že svolá CENTCOM, aby přes víkend vypracoval detaily, včetně konkrétních jednotek, které budou vyslány.

Útoky z 14. září provedené na dvě saúdská ropná zařízení rojem loitering munitions a nízko letícími střelami s plochou dráhou letu byly "dramatickou eskalací íránské agrese", řekl Esper. "Na základě detailního prozkoumání provedeného Saúdy, USA a dalšími mezinárodními týmy je jasné, že zbraně byly vyrobeny v Íránu a nebyly odpáleny z Jemenu," dodal.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3239

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 26. 9. 2019