NASA odkládá návratovou misi USA na Měsíc na rok 2027

9. 12. 2024

čas čtení 4 minuty
Technické problémy s modulem Artemis 2 zpozdí americkou misi na Měsíc, uvedli ve čtvrtek představitelé NASA. Mezi dalšími cíli USA plánují prozkoumat jižní pól Měsíce kvůli usazeninám vodního ledu, které by mohly sloužit jako základny pro hlubší mise do vesmíru.

Spojené státy odkládají svůj plánovaný návrat na Měsíc z roku 2026 na "polovinu roku 2027" s odvoláním na problémy s tepelným štítem a další problémy, které trápí jejich kabinu pro posádku Orionu, uvedli ve čtvrtek představitelé NASA.

Oznámení přichází v době, kdy se nově zvolený prezident Donald Trump připravuje na lednový nástup do úřadu a mohl by výrazně přetvořit směřování americké vesmírné agentury.

Artemis, pojmenovaná po dvojčeti Apolla z řecké mytologie, byla představena v roce 2017 jako ambiciózní program NASA, jehož cílem je vytvořit dlouhodobou přítomnost na Měsíci a aplikovat tyto poznatky na případné mise na Mars.

Jeho první mise, Artemis 1, byla po několika odkladech zkušebním letem bez posádky na Měsíc a zpět v roce 2022.

Ale týmy zkoumající data později zjistily, že tepelný štít Orionu erodoval neočekávaným způsobem a že se také vyskytly problémy s jeho elektrickými a život podporujícími systémy.

"Byli jsme schopni znovu vytvořit problém zde na Zemi a nyní známe hlavní příčinu, a to nám umožnilo navrhnout cestu vpřed," řekl administrátor NASA Bill Nelson novinářům během tiskové konference.

Problémy posunuly celou časovou linii Artemis. Artemis 2, průlet kolem Měsíce s posádkou, byl odložen ze září 2025 na duben 2026. Artemis 3, která má vidět první ženu a prvního barevného člověka vkročit na jižní pól Měsíce bohatého na led, je nyní naplánována na "polovinu roku 2027".

"To bude daleko před oznámeným záměrem čínské vlády o roce 2030, který již veřejně oznámila," dodal Nelson. "Bezpečnost našich astronautů je při našich rozhodnutích vždy na prvním místě... Nelétáme, dokud nejsme připraveni."

Zástupkyně administrátora NASA Pam Melroy rozvedla problém tepelného štítu a vysvětlila, že během návratu do atmosféry se uvnitř štítu hromadily plyny, které vytvářely vnitřní tlak, který způsobil praskání a odpadávání kusů.

Kromě problémů Orionu NASA čeká na upravenou verzi rakety Starship společnosti SpaceX, která má sloužit jako lunární přistávací modul.

Přestože SpaceX rychle postupuje v letových testech, stále čelí značným překážkám, včetně prokázání, že může provádět složité doplňování paliva na oběžné dráze. Skafandry pro Artemis, vyvinuté společností Axiom, zůstávají také ve vývoji.

Trump ve středu nominoval Jareda Isaacmana do čela NASA, což signalizuje pravděpodobný posun směrem k ještě větší spolupráci s komerčním vesmírným sektorem ve svém druhém funkčním období.

Pozorovatelé očekávají rozsáhlé změny – od možného zrušení drahé rakety Space Launch System (SLS) používané pro Artemis až po úplné zrušení mise na Měsíc ve prospěch Marsu.

"Držte se mimo"

Nelson však obhajoval strategii "Měsíc jako první" a citoval důležitost průzkumu jižního pólu pro usazeniny vodního ledu, které by mohly udržovat lidské základny a poskytovat raketové palivo pro mise hlouběji do vesmíru.

"Je to důležité, v oblasti, kde si myslíme, že je to tak slibné... abychom tam zřídili naši přítomnost, aby tam Čína nebyla a neříkala 'držte se mimo'."

Isaacmanova nominace vyvolala obavy z možného střetu zájmů vzhledem k jeho úzkým finančním vazbám na šéfa SpaceX Elona Muska, který je jak klíčovým poradcem Trumpa, tak má spoluvést vládní komisi pro efektivitu.

Jednačtyřicetiletý zakladatel společnosti Shift4 Payments se stal prvním soukromým občanem, který provedl výstup do vesmíru v září během mise SpaceX. Veřejně se také zasazoval proti tomu, aby NASA vybrala společnost Blue Origin Jeffa Bezose pro vývoj druhého systému pro přistání na Měsíci, a tvrdil, že Starship sama o sobě je dostatečná.

Nelson zdůraznil: "Máme smlouvy se dvěma společnostmi na přistávací moduly – dokud budeme národem právního státu, tyto smlouvy budou funkční."

Ale také nasadil diplomatický tón, když řekl, že volal Isaacmanovi, aby mu pogratuloval a zůstal "optimistický" ohledně budoucnosti NASA pod novou administrativou.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2015

Diskuse

Obsah vydání | 12. 12. 2024