Vlna veder ve Středomoří by byla bez změny klimatu "prakticky nemožná"

2. 8. 2024

čas čtení 2 minuty
Krutá vedra, která v červenci zažívali ve Středomoří, by byla "prakticky nemožná" ve světě bez globálního oteplování, uvedla ve středu skupina klimatologů.

Smrtící vlna veder přinesla teploty vysoko nad 40 stupňů Celsia do jižní Evropy a severní Afriky, kde jsou tato extrémní letní období stále častější.

Spalující vedra si v Maroku vyžádala během jediného dne více než 20 životů, rozdmýchala požáry v Řecku a na Balkáně a vyčerpala sportovce soutěžící po celé Francii na letních olympijských hrách.

World Weather Attribution, síť vědců, kteří jsou průkopníky recenzovaných metod pro hodnocení možné role změny klimatu v konkrétních extrémních událostech, uvedla, že tento případ je jasný.

"Extrémní teploty dosažené v červenci by byly prakticky nemožné, kdyby lidé neohřívali planetu spalováním fosilních paliv," uvádí zpráva WWA od pěti výzkumníků.

Analýza se zaměřila na průměrné červencové teploty a zaměřila se na region, který zahrnoval Maroko, Portugalsko, Španělsko, Francii, Itálii a Řecko.

Vědci použili tato a další klimatická data k posouzení toho, jaká byla červencová vedra ve srovnání s podobnými obdobími ve světě před tím, než lidstvo začalo rychle spalovat ropu, uhlí a plyn.

Došli k závěru, že vedra zaznamenaná v Evropě byla kvůli klimatickým změnám až o 3,3 stupně Celsia vyšší.

Za hranicemi Středozemního moře se tento týden dostalo intenzivní horko do Paříže, kde sportovci soutěžící na olympijských hrách zvadli, když teploty tento týden dosáhly třicítky.

"Extrémně horké červencové měsíce již nejsou vzácnými událostmi," řekla Friederike Ottová, klimatoložka z Imperial College London, spoluautorka studie.

"V dnešním klimatu... Červenec s extrémními vedry lze očekávat zhruba jednou za deset let," řekla.

Vědci již dlouho tvrdí, že změna klimatu způsobuje extrémní počasí a prodlužuje vlny veder, zvyšuje teplotu a častější výkyvy.

Tato poslední epizoda přišla v měsíci, kdy globální teploty vyletěly na nejvyšší zaznamenanou úroveň, přičemž čtyři nejteplejší dny, jaké kdy vědci pozorovali, se v červenci zapsaly do učebnic dějepisu.

Uplynulých 13 měsíců bylo nejteplejším obdobím v historii, které překročilo limit 1,5 stupně Celsia, který musí být podle vědců dlouhodobě zachován, aby se zabránilo katastrofické změně klimatu.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
2472

Diskuse

Obsah vydání | 6. 8. 2024