
Klíčovou roli při vyzbrojování Hamásu sehrály tunely z Egypta
3. 11. 2023
Expertní analýza
"Spojené státy dlouho zavíraly oči před íránským pašováním přes Egypt, které vyzbrojilo, vybavilo a vycvičilo Hamás. Stejně jako u všeho, co následovalo po 7. říjnu, potřebujeme přehodnotit náš pohled na hranici mezi Egyptem a Gazou a na to, jak budeme spolupracovat s Egypťany na uzavření nelegálních pašeráckých tras." – Richard Goldberg, hlavní poradce FDD.
"Pašerácké tunely Hamásu pod Filadelfskou cestou představují pro Izrael dvě výzvy, protože umožňují nezákonný tranzit zbraní do Gazy a mohou usnadnit útěk vůdců Hamásu, čímž se vyhnou izraelskému zadržení nebo útokům." – Joe Truzman, výzkumný analytik časopisu Long War Journal.
"Izrael dal jasně najevo, že jedním z hlavních cílů války je demilitarizace Gazy. Pokud chce Egypt vidět konec války, měl by neutralizovat tunely, které poskytovaly kritickou tepnu pro dodávky zbraní Íránem podporovaným teroristickým organizacím v Gaze. Káhira musí také zajistit, aby vůdci Hamásu nepoužívali tyto tunely jako únikový východ, aby se vyhnuli následkům svých zvěrstev." – Enia Krivine, vrchní ředitelka Izraelského programu FDD a Národní bezpečnostní sítě.
Síť tunelů Hamásu
Hamás využívá síť tunelů k přepravě vojenských prostředků, skladování zásob a výcviku personálu v naději, že se vyhne odhalení IDF. Podzemní labyrint se rozprostírá stovky kilometrů a vine se pásmem Gazy a hranicemi s Egyptem a Izraelem. Rukojmí, kterého Hamás osvobodil 23. října, popsal síť pod Gazou jako "pavučinu".
Podle odhadů IDF stojí vykopání každého tunelu 3 miliony dolarů. Tunely jsou vysoce sofistikované, vybavené telefonními linkami a elektřinou.
Během války v Gaze v květnu 2021 IDF údajně zničila téměř 120 km podzemní sítě Hamásu. Jahjá Sinvár, vůdce Hamásu v pásmu Gazy, po válce tvrdil, že skupina vlastní více než 500 kilometrů tunelů a že Izrael v nejlepším případě "zničil jen 20 % tunelů".
Přeshraniční převaděčství
Kromě toho, že tunely mezi Egyptem a Gazou usnadňují teroristickou činnost, po léta usnadňovaly nezákonný obchod. Zločinci využívají podzemní cestu k přepravě drog a zboží denní potřeby do pásma Gazy.
Za vlády bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího Káhira mlčky umožňovala Hamásu, Palestinskému islámskému džihádu a dalším špatným aktérům využívat systém tunelů. Káhira zakročila proti podzemní síti poté, co v roce 2013 převzal moc současný prezident Abd al-Fattáh as-Sísí.
Celý článek v angličtině: ZDE
Diskuse