25. 10. 2024
čas čtení
6 minut
Foto: Král Karel na ostrově Samoa také odmítl jakékoliv britské reparace pro oběti otroctví. Prý nikdo z nás nemůžeme změnit minulost.
Mezi Británií a britským Společenstvím národů, volnou organizací bývalých britských kolonií, vznikla pěkná kontroverze. Britské Společenství národů pořádá na ostrově Samoa v Polynésii setkání šéfů svých států, je tam poprvé i britský premiér, labourista Keir Starmer i anglický král Kare.
Potíž je, že bývalé britské kolonie důrazně požadují od Británie reparace za brutální útlak v době, kdy Británie, stejně jako další evropské kolonizátorské země, praktikovala otroctví. Když bylo v třicátých letech devatenáctého století otroctví konečně zrušeno, otrokáři dostali od států obrovskou kompenzaci. Propuštění otroci však za svůj útlak nedostali nic.
Pozoruhodně, přestože je Starmer labourista, řekl vyloženě na rovinu, že Británie nikomu žádné odškodné dávat nebude. Jeden mezinárodní soudce nedávno vydal verdikt, že Británie je za otroctví dlužna asi sedmnácti zotročeným států až 18 bilionů liber odškodného. To samozřejmě Británie popírá - mimochodem britské státní financování je v současnosti na huntě - a v britském rozhlase ve čtvrtek vystoupili různí diplomaté, argumentující, že otrokářský útlak byl "dávno", před dvěma sty lety, jsme o dvacet generací později a nikdo prý osobně dnes dávným otrokářstvím postižený není,
Naproti tomu státy, kde žijí potomci otroků, poukazují na dlouhodobý ekonomický a sociální dopad otrokářství a požadují pomoc v boji proti chudobě a s investicemi do vzdělávání. Komentátor Guardianu píše, že vzdorným postojem, že žádné odškodné se platit nebude, Starmer celkovou situaci jen zhoršil. Citujme: