V Evropě poté, co se severokorejští vojáci objevili v Rusku, začali znovu diskutovat o vyslání vojáků na Ukrajinu

25. 10. 2024

čas čtení 3 minuty
Myšlenka vyslání vojsk NATO na Ukrajinu, kterou na začátku roku vyslovil francouzský prezident Emmanuel Macron, získala druhý život poté, co se v řadách ruských vojáků objevili vojáci ze Severní Koreje.

Pokud se potvrdí informace o armádě z KLDR, země NATO se budou muset vrátit k úvahám o vyslání vojáků na Ukrajinu, řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis pro Politico. "Stále zaostáváme, reagujeme na eskalaci, místo abychom ji zvrátili. Macronovy myšlenky by měly být revidovány, lépe pozdě než nikdy," napsal také na X.

18. října jihokorejská národní zpravodajská služba oznámila, že tento měsíc vyslala KLDR do Ruska 12 000 příslušníků severokorejských speciálních sil, aby ho podpořily ve válce s Ukrajinou; z nich 1 500 již dorazilo na frontu. Téměř ve stejnou dobu prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl číslo 10 tisíc vojáků, o které se Kim Čong-un podělil s Vladimirem Putinem. Někteří z nich podle Kyjeva ve válce dokonce zemřeli.

Během své červnové návštěvy Pchjongjangu podepsal "nejdražší přítel korejského lidu" s Kimem Smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi Ruskou federací a KLDR. Ta stanoví, že si země navzájem poskytují vojenskou pomoc. V té době Kim zásoboval Putinovu armádu dělostřeleckými granáty téměř rok, a pak začal dodávat rakety a nyní i vojáky.

V pondělí generální tajemník NATO Mark Rutte požádal jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola, aby vyslal delegaci, která by informovala lídry aliance o vyslání severokorejských vojáků do Ruska. Soul má v úmyslu vyslat své zpravodajské důstojníky nejen do Bruselu, ale také na Ukrajinu. "Existuje možnost, že na Ukrajinu budou vysláni důstojníci, aby monitorovali taktiku a bojové schopnosti severokorejských speciálních sil vyslaných na podporu Ruska," řekl jihokorejský zpravodajský zdroj tiskové agentuře Jonhap.

Ani Rutte, ani americký ministr obrany Lloyd Austin zatím nepotvrdili prohlášení Jižní Koreje a Ukrajiny. Europoslanec Riho Terhas, který velel estonským ozbrojeným silám v letech 2011 až 2018, považuje tuto pozici za "výmluvu pro nicnedělání". "Jsem si jistý, že zprávy (o vyslání severokorejských vojáků do Ruska) budou velmi rychle potvrzeny, protože je to pravda," řekl Politico.

Podle Terjase Putin souhlasil s Kimem "ze zoufalství", protože nemá dostatek lidí na frontě a nechce mobilizovat.

Účast severokorejských speciálních sil ve válce bude mít minimální dopad na bojiště, včetně toho, že zapojení tisíců nerusky mluvícího vojenského personálu do nepřátelských akcí bude obtížným operačním úkolem, věří Terchas. Nicméně je si jistý, že by se Evropané měli vrátit k myšlence rozmístění svých jednotek na Ukrajině:

"Je důležité mít alespoň tuto možnost. Pokaždé, když mluvíme o rozmístění vojsk na Ukrajině, vytváří to pro Putina trochu více nejistoty ohledně toho, kam konflikt směřuje, což je dobře."

Ve prospěch této možnosti, i když v delším horizontu, se vyslovil francouzský ministr obrany Sebastian Lecornu. "Představte si příměří nebo mírovou smlouvu a pochopíte, že otázka rozmístění nejaderného odstrašujícího prostředku na území Ukrajiny, aby bylo možné odrazit novou hrozbu z Ruska, je zjevně otázkou, kterou je třeba řešit," řekl TF1/LCI.

Možnost vyslání vojenských instruktorů na Ukrajinu se studuje v Londýně, i když mimo souvislosti s akcemi Severní Koreje. Vedení britských ozbrojených sil diskutuje o organizaci intenzivního výcviku rekrutů na opuštěných místech Ukrajiny, řekli The Times dva lidé obeznámení s plány. Podle nich se tím vyřeší některé logistické problémy, které vznikají při výcviku ukrajinských vojáků ve Velké Británii a ušetří se peníze.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
1567

Diskuse

Obsah vydání | 29. 10. 2024