
Zaměstnanci USAid byli vyzváni, aby zničili tajné dokumenty, vyplývá z e-mailu
12. 3. 2025
Podle interního e-mailu zahájili úředníci americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAid) ve svém sídle v budově Ronalda Reagana ve Washingtonu DC rozsáhlé ničení utajovaných dokumentů, a to i pomocí skartovaček a „spalovacích pytlů“.
V e-mailu, který zaslala úřadující tajemnice USAid Erica Y Carrová, se uvádí, že zaměstnanci dostávají pokyny k postupům, jak v úterý během dne skartací a použitím „spalovacích pytlů“ s označením „TAJNÉ“ vyčistit „tajné trezory a personální dokumenty“.
„Nejprve skartovat co nejvíce dokumentů a pytle na spálení si vyhradit pro případ, že skartovačka nebude k dispozici nebo bude potřebovat přestávku,“ píše Carrová v e-mailu, který obsahuje podrobné pokyny, jak pytle na spálení správně zapečetit a označit.
Načasování této čistky dokumentů přichází uprostřed pokračující kontroverze ohledně toho, co je v podstatě zrušením USAid v důsledku pokusů Trumpovy administrativy přetvořit tuto nezávislou agenturu prostřednictvím takzvaného „ministerstvaí vládní efektivity“ (Doge).
V čele Doge stojí Elon Musk a jeho úkolem je snížit počet pracovních míst ve federální vládě a množství peněz, které vynakládá. Uprostřed obrovského zmatku, který zachvátil americkou vládu v souvislosti s činností Doge pod Muskovým vedením, patří USAid mezi nejhůře postižené vládní agentury.
Obrovské škrty v USAid ovlivnily projekty po celém světě, protože obrovské množství projektů bylo pozastaveno, uzavřeno nebo jim bylo sníženo financování. Proti tomuto kroku se ozývají hlasy zaměstnanců USAid, ale i celého mezinárodního rozvojového sektoru, kteří varují před škodlivým dopadem na některé z nejzranitelnějších skupin obyvatelstva na světě.
Při zrušení nebo restrukturalizaci federálních agentur se jejich záznamy obvykle předávají nástupnickým agenturám nebo Národní správě archivů a záznamů (Nara) v souladu se zákonem o federálních záznamech (FRA). Během ukvapeného odchodu USA z Afghánistánu v roce 2021 poslala Nara připomínku k bezpečnému a zákonnému vyřazení citlivých dokumentů.
Dodržování zákona FRA je však v této situaci hluboce zpochybněno, protože zákon výslovně zakazuje ničit vládní záznamy před uplynutím stanovené doby jejich uchovávání - obvykle minimálně tři roky. Přetrvávají také obavy, že hrozí trvalé odstranění důkazů potřebných pro probíhající žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím (Foia) a budoucí dohledová šetření.
Úřad generálního inspektora USAid v loňském roce oznámil, že zahájil vyšetřování dohledu agentury nad terminály Starlink společnosti Musk, které byly odeslány ukrajinské vládě a byly jí používány.
Demokratičtí členové senátního výboru pro zahraniční vztahy zaslali v únoru dopis ministru zahraničí Marcu Rubiovi, v němž požadovali odpovědi na otázky týkající se přístupu Doge do sídla USAid a k záznamům agentury, ačkoli se konkrétně nezabývali možným zničením dokumentů.
Diskuse