Amnesty International: Americké sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu zrazují mezinárodní soudní systém

7. 2. 2025

čas čtení 3 minuty

Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International, v reakci na nařízení prezidenta Trumpa o uvalení sankcí na Mezinárodní trestní soud (ICC) uvedla:

 „Tento bezohledný krok vysílá signál, že Izrael stojí nad zákonem a univerzálními zásadami mezinárodní spravedlnosti. Naznačuje, že prezident Trump schvaluje zločiny izraelské vlády a hlásí se k beztrestnosti. 

Dnešní exekutivní příkaz je mstivý. Je agresivní. Je to brutální krok, který se snaží podkopat a zničit to, co mezinárodní společenství pečlivě budovalo po desetiletí, ne-li staletí: globální pravidla, která platí pro všechny a jejichž cílem je zajistit spravedlnost pro všechny. Sankce představují další zradu naší společné lidskosti. 

Spojené státy jsou připraveny potrestat instituci, která zajišťuje, že osoby nejvíce odpovědné za páchání zvěrstev neuniknou spravedlnosti. Nikdo, kdo je odpovědný za zločiny podle mezinárodního práva, by neměl být chráněn nebo podporován ve snaze uniknout individuální odpovědnosti, a už vůbec ne za pomoci vlády USA na základě politických spojenectví prezidenta Trumpa.“

 V historickém okamžiku, kdy jsme svědky genocidy Palestinců v Gaze, ruské agrese proti Ukrajině a kdy je globální právní stát ohrožen z mnoha front, jsou instituce jako Soudní dvůr potřebnější než kdy jindy, aby prosazovaly ochranu lidských práv, předcházely budoucím zvěrstvům a zajistily spravedlnost pro oběti.

Cílem tohoto útoku proti Mezinárodnímu trestnímu soudu je poškodit jeho nezávislé prosazování mezinárodní spravedlnosti. Uvalené sankce poškodí odpovědnost, která je klíčovou složkou globální a dlouhodobé bezpečnosti. Dodají odvahu současným i budoucím pachatelům. Budou mít negativní dopad na zájmy všech obětí na celém světě a těch, kteří hledají spravedlnost u Soudu ve všech zemích, kde vede vyšetřování, včetně Dárfúru, Libye, Filipín, Palestiny, Ukrajiny a Venezuely.

Mezinárodní trestní soud plní zásadní úlohu tím, že vyšetřuje zločiny podle mezinárodního práva, které často páchají nejmocnější osoby, v situacích, kdy by - bez jeho zapojení - pachatelé těžili z věčné beztrestnosti. Sankce jsou také urážkou 125 členských států, které se společně usnesly, že soud musí být schopen účinně vykonávat spravedlnost - což znamená, že musí být schopen vykonávat nezávislé soudní funkce, jako je například vydávání zatykačů na Benjamina Netanjahua nebo Vladimira Putina. 

Vlády celého světa a regionální organizace musí udělat vše, co je v jejich silách, aby zmírnily a zablokovaly účinek sankcí prezidenta Trumpa. Prostřednictvím kolektivních a koordinovaných akcí mohou členské státy ICC chránit soud a jeho zaměstnance. Je třeba jednat naléhavě jako nikdy předtím.“

Související informace:

Amnesty International, Koalice pro Mezinárodní trestní soud a více než 140 jejích členských nevládních organizací a koalic z celého světa vydaly 14. ledna společné prohlášení, v němž se staví proti snahám USA o uvalení sankcí souvisejících s ICC a naléhavě vyzývá členské státy, aby bránily Soud, jeho úředníky a ty, kteří s ním spolupracují, před opatřeními, jejichž cílem je podkopat jeho zásadní mandát v oblasti spravedlnosti.

1
Vytisknout
1709

Diskuse

Obsah vydání | 11. 2. 2025