20353

Pedofilové vytvářejí snímky nahých dětí pomocí umělé inteligence, a pak je tím vydírají, sděluje charitativní organizace

23. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Nadace Internet Watch Foundation našla na dark webu příručku, která zločince nabádá k používání softwarových nástrojů, které odstraňují oblečení 

Podle charitativní organizace zabývající se sexuálním zneužíváním dětí jsou pedofilové nabádáni, aby používali umělou inteligenci k vytváření nahých snímků dětí, aby z nich vymámili extrémnější materiál.

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvedla, že příručka nalezená na dark webu obsahuje část, která zločince nabádá, aby používali "obnažovací" nástroje k odstranění oblečení ze snímků spodního prádla zaslaných dítětem. Zmanipulovaný obrázek by pak mohl být použit proti dítěti k jeho vydírání, aby poslalo více otevřeně sexuálního materiálu, uvedla IWF.

 20076

Lze efektivně dohlížet na generátory obrázků s umělou inteligencí, aby se zabránilo explicitně sexuálním deepfakes dětí?

23. 4. 2024

čas čtení 4 minuty


Vzhledem k tomu, že se zjistilo, že jedna z největších "tréninkových" datových sad obsahuje materiál se sexuálním zneužíváním dětí, lze zakázat vytváření takových snímků?


Zneuživatelé dětí vytvářejí "deepfakes" svých obětí generované umělou inteligencí, aby je vydírali a přiměli je natočit své vlastní sexuálně explicitní videa, čímž začíná cyklus sexuálního vydírání, který může trvat roky.

V celosvětovém měřítku panuje jen malá shoda na tom, jak by měla být tato technologie kontrolována. A co hůř, bez ohledu na to, jak důrazně vlády zakročí, k vytvoření dalších snímků bude vždy stačit stisknout tlačítko - explicitně sexuální zobrazování je zabudováno do základů generování snímků umělou inteligencí.

 18917

Británie: Intenzivnější pití během covidu vedlo v Británii k zvýšení úmrtí na alkoholismus o třiatřicet procent

23. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

(Jakpak je tomu asi v ČR?)

Odborníci doufali, že po covidové pandemii se počet úmrtí na alkoholismus zase sníží. Jenže k tomu nedošlo, protože alkohol je návykový.


Oficiální údaje z Velké Británie ukazují, že od roku 2019 došlo k 33% nárůstu počtu úmrtí na následky alkoholu - je to nejvíce od začátku záznamů v roce 2001

Alkohol zabil v roce 2022 rekordní počet lidí, protože těžší pití v covidové pandemii si ve Spojeném království vybralo svou daň.

Na následky pití alkoholu zemřelo téměř o 2 500 lidí více než v roce 2019 (7 565 úmrtí), tedy v roce předtím, než virus udeřil a způsobil, že již tak silní pijáci zvýšili konzumaci alkoholu, uvedl britská státní statistický úřad.

Masové hroby oběti zabitých Izraelci v Gaze

22. 4. 2024

čas čtení 2 minuty


Reportérka, Channel 4 News, pondělí 22. dubna 2024, 19 hodin: Před třemi měsíci zemřel v Násirově nemocnici Nassir v Chán Júnisu. Měl být pohřben okamžitě, ale teprve nyní, když se Izraelské obranné síly stáhly, může Samaya  svého manžela řádně pohřbít.

Žena: "Našli jsme Usámovo tělo, ale nemohli jsme najít tělo Mohammeda, jeho bratra. Jak jste viděli, na místě činu jsou hromady těl a některé oběti nelze najít, kdybychom Mohameda našli, pohřbili bychom ho vedle jeho bratra."

Reportérka: Vzpomínky jeho dcery na otce jsou stále jasné. Ale jak dlouho?

Holčička: Měl mě rád,  kupoval mi věci, bral mě ven.

Reportérka: Více než 200 těl bylo vykopáno z nemocničního komplexu Násir, kde byly pohřbeny v mělkém hromadném hrobě. Někteří z nich byli pacienti, kteří zemřeli na následky zranění nebo nemoci. Jiní byli zabiti, když Izrael ostřeloval a poté vtrhl do nemocnice s tím, že uvnitř jsou bojovníci Hamásu z řad personálu a mezi mrtvými byli i ti, kteří se v areálu nemocnice ukrývali.

A to ještě není konec. Včera bylo při izraelských náletech na Rafáh zabito nejméně 22 Palestinců, včetně osmnácti dětí. Přestože většina izraelských vojáků byla stažena, Izrael stále denně provádí nálety a premiér Netanjahu tvrdí, že navrhovaný velký pozemní útok na Rafáh se uskuteční. Pro zhruba milion lidí, kteří v Rafáhu táboří, je život už nyní zoufalý, v blízkosti jejich stanů tečou splašky a je akutní nedostatek potravin a léků. Třetina dětí mladších dvou let trpí akutní podvýživou. Nyní se k nim dostává více zásob, ale ani zdaleka ne dost. Tempo války se možná zpomaluje, řekl dnes jeden z humanitárních pracovníků, ale humanitární nouze se jen zrychluje.

 23043

Jak mluvit o Izraeli a Gaze na univerzitní půdě (nebo kdekoli jinde)

23. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Hledání morální jasnosti, píše bývalý americký ministr Robert Reich.

 

Přátelé,

Před několika měsíci jsem se setkal se skupinou studentů, abychom si promluvili o tom, co se děje v Izraeli a v Gaze. Někteří byli Židé, někteří Palestinci.

Znovu se s vámi dělím o to, o čem jsme diskutovali, v naději, že by to mohlo být užitečné i pro ostatní při diskusi o této probíhající tragédii.

Účelem setkání bylo zjistit, na čem se mohou shodnout z morálního hlediska.

Jak si jistě dokážete představit, emoce byly silné.

Navrhl jsem jim, aby se alespoň pro účely našeho rozhovoru nepovažovali za "propalestinské" nebo "proizraelské", ale aby se hlouběji zabývali tím, o jaké základní morální principy jde.

Po několika hodinách se shodli na sedmi morálních principech.

USA: Desítky zatčených na Yaleově a Newyorské univerzitě: pro-palestinské studentské protesty se šíří

23. 4. 2024

čas čtení 3 minuty

 
Úřady v pondělí rozehnaly protesty na dalších dvou amerických univerzitách, Kolumbijská univerzita zrušila prezenční výuku


Policie zadržela desítky lidí na propalestinských demonstracích na Yaleově univerzitě v Connecticutu a na Newyorské univerzitě na Manhattanu. Studentské protesty proti izraelské válce v Gaze nadále ovládají americké univerzity.

V kampusu Yaleovy univerzity v New Havenu ve státě Connecticut úřady v pondělí večer zatkly nejméně 47 protestujících, uvedla univerzita ve svém prohlášení. Zatčení studenti budou předáni k disciplinárnímu řízení.

 19396

Krachující britská konzervativní vláda schválila protizákonný "zákon" o deportaci žadatelů o azyl do Rwandy

23. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Konzervativní vláda Rishiho Sunaka má už po mnoho měsíců o dvacet procent menší volební podporu než opoziční labouristé. V letošním roce se v Británii musejí konat volby. Začátkem května se v Anglii konají komunální volby, které zjevně budou pro konzervativce katastrofou. Sunakova vláda nemá žádnou politiku, jíž by zvýšila svou volební podporu. Zoufale se tedy snaží získat na svou stranu voliče kontroverzními, protizákonnými populistickými opatřeními. Dolní sněmovna si odhlasovala legrační zákon, že Rwanda je "bezpečná země", i když je to diktatura, kde je tvrdě pronásledována opozice.

 23048

Británie jako darebácký stát: Rada Evropy pro lidská práva odsoudila návrh britského zákona o deportaci uprchlíků do Rwandy

23. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

 
Komisař vyjádřil vážné znepokojení poté, co azylová politika Rishiho Sunaka prošla britským parlamentem


Komisař Rady Evropy pro lidská práva odsoudil program Rishiho Sunaka pro Rwandu a uvedl, že vyvolává "závažné otázky týkající se lidských práv žadatelů o azyl a právního státu".

Komisař tohoto orgánu pro lidská práva Michael O'Flaherty uvedl, že návrh zákona, který by měl být podepsán v úterý poté, co v pondělí večer prošel parlamentní fází, vyvolává vážné znepokojení a neměl by být využíván k odstraňování žadatelů o azyl nebo k narušování nezávislosti soudců.


 20916

HRW: Obscénní posedlost Spojeného království

23. 4. 2024

čas čtení 3 minuty


Dnes dojde ke klíčovému kroku v dlouhodobé snaze britské vlády o krutost. Otřesný návrh zákona o deportaci Rwandy včera večer konečně prošel parlamentem a brzy dostane královské přikývnutí, aby se stal zákonem.

Vláda neztrácí čas a slibuje, že k prvním leteckým deportacím žadatelů o azyl do Rwandy dojde již brzy. V příštích měsících očekávejte spoustu žalob proti těmto deportacím, stejně jako další nenávistné titulky proti cizincům a démonizaci ochránců lidských práv, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch. 20699

Evropská komise zahajuje řízení proti společnosti TikTok

23. 4. 2024

čas čtení 9 minut

Evropská komise zahajuje řízení proti společnosti TikTok podle aktu o digitálních službách ohledně zahájení provozu společnosti TikTok Lite ve Francii a Španělsku a oznamuje svůj záměr pozastavit program odměn v EU

Komise v pondělí  zahájila druhé formální řízení proti společnosti TikTok podle aktu o digitálních službách. Účelem je posoudit, zda společnost mohla při spuštění společnosti TikTok Lite ve Francii a Španělsku porušovat nařízení o digitálních službách. Podle aktu o digitálních službách jsou určené velmi velké online platformy povinny předložit zprávu o posouzení rizik, včetně opatření ke zmírnění případných systémových rizik, před spuštěním jakýchkoli nových funkcí, které budou mít pravděpodobně kritický dopad na jejich systémová rizika.

 18389

dTest: Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

23. 4. 2024

čas čtení 5 minut

 

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?

Využití AI ve stavebnictví je v Česku zatím v plenkách. V budoucnu pomůže s bezpečností na stavbě i designem budov

23. 4. 2024

čas čtení 5 minut


Zatímco v zahraničí již pomáhá se stavbou mrakodrapů, v českém stavebnictví se začíná teprve etablovat. Umělá inteligence může kromě populárních jazykových modelů či robotické výstavby najít uplatnění především v takzvaném informačním modelování budov – BIM. Odborníci do budoucna vidí hlavní přínosy AI ve stavebnictví v rámci generativního designu, správy stavby, analýzy nákladů či dokonce monitorování bezpečnosti na staveništi. Zároveň podle nich nelze vyloučit zavádění umělé inteligence i do povolovacích procesů, hlavní překážkou však může v tomto směru být otázka bezpečnosti.

 19850

Vondráčkovo Česko na obláčku vlastní suverenity

22. 4. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut


Nedělní Otázky V. Moravce byly v lecčems unikátní. Asi ještě nikdy jsem neviděl mluvit poslance Vondráčka z Hnutí ANO s takovým nasazením, s takovou naléhavostí. Skoro jsem uvěřil tomu, že to myslí vážně. Pak se ale začal smát, když moderátor naznačil, že mluví jako politici z SPD.

 19384

Opravdu Boris Johnson sabotoval mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou? Skutečnost je složitější

23. 4. 2024

čas čtení 7 minut

 
 
Nedávná studie ukazuje, že důvody neúspěchu rozhovorů v roce 2022 jsou složitější, než se domnívají kritici. Kompromis může být stále možný
, míní Emma Ashfordová.

Studie, kterou minulý týden publikovali historik Sergej Radčenko a politolog Samuel Charap, se zaměřuje na málo pochopená, ale důsledná mírová jednání, která se na jaře 2022 odehrála mezi Ruskem a Ukrajinou o ukončení konfliktu. Tato jednání - konaná převážně v Istanbulu - se stala středem pozornosti kritiků války na Ukrajině, kteří často tvrdí, že Západ, a zejména tehdejší britský premiér Boris Johnson, tato jednání sabotoval a zabránil úspěšnému příměří.


 22208

Proces s Trumpem: Peníze za mlčení pornoherečce byly "čistý a jednoduchý volební podvod", konstatují žalobci

23. 4. 2024

čas čtení 5 minut

 
Exprezident "zorganizoval zločinné schéma" s cílem zkorumpovat volby v roce 2016, tvrdila obžaloba v úvodní řeči při procesu


Donald Trump "zorganizoval zločinný plán s cílem zkorumpovat prezidentské volby v roce 2016" ve snaze zakrýt svůj poměr s pornoherečkou Stormy Daniels, uvedla v pondělí obžaloba ve své úvodní řeči v trestním procesu s bývalým prezidentem, přičemž obhajoba kontrovala, že "na snaze ovlivnit volby není nic špatného - říká se tomu demokracie".

 22360

Gaza: Podle zprávy bývalé francouzské ministryně zahraničí Izrael nepředložil důkazy o napojení zaměstnanců humanitární organizace UNRWA na teroristy

23. 4. 2024

čas čtení 7 minut

 

Podle nezávislé analýzy západních politiků  izraelská vláda dosud nedoložila tvrzení, že zaměstnanci humanitární agentury OSN mají vazby na Hamás nebo Islámský džihád


Izrael stále nemá důkazy o svých tvrzeních, že UNRWA má vazby na teroristy  - ale škoda pro agenturu je již napáchána

Izrael chce UNRWA zničit, protože UNRWA zastává zájmy Palestinců, považuje je za uprchlíky a zdůrazňuje, že mají práva. To Izrael neuznává


Izrael dosud nepředložil důkazy pro svá tvrzení, že zaměstnanci humanitární agentury OSN UNRWA jsou členy teroristických organizací, uvedla nezávislá kontrola vedená bývalou francouzskou ministryní zahraničí Catherine Colonnou.

 23045

P. A. T. Y. v Praze

23. 4. 2024 / Soňa Svobodová

čas čtení 10 minut

 
Není tomu tak dlouho, co ve Strašnickém divadle na Praze 10, proběhla výstava obrazů pocházejících z malířského ateliéru brněnské rodačky Petry Tkadlčíkové, která vystupuje pod uměleckým pseudonymem P. A. T. Y.. Pokud jste tuto její první pražskou výstavu nestihli, nesmutněte, neboť se vám naskýtá další příležitost. A tou je její druhá výstava,která právě probíhá ve vyhlášeném vršovickém Bistru Moje Místo, takže můžete spojit příjemné s užitečným. Nejen, že si zde pochutnáte na zdejších kulinářských dobrotách, ale ještě k tomu občerstvíte i svou duši tím, že si prohlédnete Petřiny obrazy, které zde vystavuje do 24. května tohoto roku.

 18993

Obscénní Británie: Využívala Afghánce jako své tlumočníky, nyní nevpustí do Británie jejich rodiny

22. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Británie během pobytu britských vojsk v Afghánistánu využívala četné Afghánce jako tlumočníky. Jejich život je nyní, po převzetí vlády Talibánem, ohrožen. Neochotně jim poskytuje azyl v Británii (některé z nich chce deportovat do Rwandy), avšak do Británie nevpustí příslušníky jejich rodiny.

Tlumočník z Afghánistánu se dozvěděl, že jeho britské občanství brání jeho  rodině získat vízum do Spojeného království

Muhammad* si nemůže dovolit právní kroky ani poplatky ve výši 20 000 liber. Nemůže se k němu připojit manželka a děti, hrozí mu deportace do Rwandy

Bývalému tlumočníkovi britských jednotek v Afghánistánu byla zamítnuta žádost o přivezení manželky a tří dětí do Spojeného království - protože má britské občanství.


Ženy z Manchesteru: natáčejí je šmíráci a pronásledují je online

22. 4. 2024

čas čtení 5 minut

 
Dvě kamarádky vyprávějí svůj příběh v rámci Národního týdne informovanosti o stalkingu, kdy policie zavádí nové pravomoci na ochranu obětí

 

Maddy Laingová a Phoebe Collinová si nevšimly kamery, která na ně mířila, když loni v dubnu kráčely po rušné manchesterské ulici.

Byl teplý jarní den a ženy měly na sobě pestrobarevné cyklistické šortky a nevěděly, že někdo pořizuje voyeurská videa jejich těl pomocí zařízení drženého pod úrovní pasu.

"Je to nechutné," řekla Collinová, když jí  Laingová přehrála záznam. "Je vidět, že se zaměřují na náš zadek."

Britská vláda se rozhodla kriminalizovat vytváření deep fake porno videí s náhodně vybranými členkami veřejnosti

22. 4. 2024

čas čtení 7 minut

Velký mezinárodní server, na němž mají deep fake pornografická videa miliardy přístupů, byl v těchto dnech v důsledku přípravy tohoto nového britského zákona znepřístupněn komukoliv v Británii, uvedla BBC

Channel 4 News:Moderátorka Channel 4 News Cathy Newman: Tohle je. porno video se mnou, ale je úplně falešné. Je to jen něčí představa, že se mnou bude mít sex. Zkoumali jsme deep fake pornografický a zneužívající průmysl, který se rychle rozvíjí s pomocí umělé inteligence. Kdybyste nevěděli, že to nejsem já, mysleli byste si, že je to skutečné. Je to svět digitálně upravených videí a obrázků, které lze vytvořit pomocí jediné fotografie něčího obličeje. Náš tým zjistil, že v roce 2023 bylo vytvořeno více deep fake  pornografických videí než ve všech ostatních letech dohromady. Jen na těch nejpopulárnějších  stránkách byla tato  videa zhlédnuta více než 4,2 miliardykrát. Již několik měsíců je v Británii sdílení deep fake porna nezákonné, ale dnes vláda šla ještě dál a postavila tvorbu takových snímků mimo zákon. Odborníci však tvrdí, že zákonodárci po celém světě dosud nedokázali držet krok s touto technologií a jejím zneužíváním.

 23044

Riziko šíření ptačí chřipky na člověka je "obrovským problémem", varuje Světová zdravotnická organizace

22. 4. 2024

čas čtení 3 minuty

 
Hlavní vědec vyjádřil obavy z varianty H5N1, která má "mimořádně vysokou" úmrtnost u lidí

Světová zdravotnická organizace vyjádřila obavy z šíření ptačí chřipky H5N1, která má "mimořádně vysokou" úmrtnost u lidí.

Epidemie, která začala v roce 2020, vedla k úhynu nebo usmrcení desítek milionů kusů drůbeže. 

Nejnověji se virus rozšířil v rámci několika druhů savců, včetně domácího skotu v USA, což zvýšilo riziko přenosu na člověka, uvedla WHO.

"Myslím, že to nadále vyvolává obrovské obavy," řekl novinářům v Ženevě hlavní vědecký pracovník agentury OSN pro zdraví Jeremy Farrar.


 22990

USA se chystají uvalit sankce na jednotku IDF obviněnou z páchání násilí na Západním břehu Jordánu

22. 4. 2024

čas čtení 7 minut

Izraelští představitelé vyhrožují , že se postaví proti očekávaným opatřením podle amerického Leahyho zákona proti praporu Netzah Yehuda
 

Jednotka Izraelských obranných sil čelí sankcím USA kvůli zacházení s Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu, a to i přesto, že Kongres odhlasoval novou mimořádnou pomoc Izraeli ve výši 26 miliard dolarů.

Podle zpráv v izraelských médiích představitelé amerického ministerstva zahraničí potvrdili, že se chystají uvalit sankce na prapor IDF Netzah Yehuda, který byl obviněn ze závažného porušování lidských práv Palestinců.

Tento velmi významný krok, který by byl prvním případem, kdy se vláda USA zaměřila na jednotku IDF, vyvolal okamžitý hněv mezi izraelskými politickými představiteli, kteří vyhrožují, že se proti němu postaví.

Izraelský deník Haaretz v neděli informoval, že USA zvažují podobné kroky i proti dalším policejním a vojenským jednotkám.

 23043

U Násirovy nemocnice byly po odchodu izraelské armády objeveny dva hromadné hroby Palestinců - bez hlav, bez kůže a bez tělesných orgánů

22. 4. 2024

čas čtení 6 minut

Po stažení izraelských okupačních sil objevili Palestinci dva masové hroby poblíž Násirovy  nemocnice Nasser v Chán Júnisu. "Našli jsme mrtvoly bez hlav, těla bez kůže a některým byly ukradeny orgány," informoval ve svém prohlášení generální ředitel vládní mediální kanceláře. Od stažení izraelských okupačních sil bylo v masových hrobech v oblasti Násirovy nemocnice nalezeno více než 180 těl. Mezi těly jsou starší ženy, děti a mladí muži. Záchranáři vyprávěli, že byli svědky nálezu těl v plastových pytlích s hebrejskými nápisy. Mnohá těla měla ruce svázané za zády, což svědčí o tom, že byla před pohřbením do těchto masových hrobů popravena.Válka v Gaze: Stovky těl objeveny v masových hrobech v nemocnici v Chán Júnisu
Záchranáři vyzvedli více než 200 mrtvol, včetně těl dětí, starších žen a mladých mužů.Palestinská civilní obrana v neděli oznámila, že na nádvoří Násirovy nemocnice v Chán Júnisu na jihu pásma Gazy našla stovky těl Palestinců pohřbených v masových hrobech izraelskými silami.

Zemřel zpěvák Josef Laufer. ČT zapomněla informovat, že proslul písní oslavující špiona StB ve Svobodné Evropě

22. 4. 2024 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

O mrtvých jen dobré? No, posuďte sami. Laufer sám napsal ten text.

Osobně jsme si v té době mysleli, že "kapitán" Pavel Minařík, který údajně "pronikl" do Svobodné Evropy (četl tam zprávy) byl prostě mladý kluk, který po roce 1968 emigroval do Německa, dostal se do Svobodné Evropy a po sedmi letech ho emigrace už přestala bavit, chtěl se vrátit do Československa, takže se dohodl s StB, která z něho udělala "slavného agenta".

Josef Laufer byl ovšem dlouholetým udavačem StB. Nesmyslná nenávist, čišící z této "písně", je nepochopitelná. Povšimněte si, mimochodem, jak už tehdy komunistický režim, který měl být svou podstatou nadnárodní, i v této písni hraje na nacionalistickou strunu:

 

Problém se mnou je, že já si všechno pamatuju...

 23041

Známé laboratoře pervitinu v Evropě: ČR je Nové Mexiko Evropy

21. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta

Pro případ, že by vás to zajímalo, toto je mapa všech známých laboratoří na výrobu pervitinu v Evropě. Česká republika je Nové Mexiko Evropy a Bulharsko je Oklahoma.
 23037

V noci na neděli zabily izraelské údery dalších 18 lidí, z toho dalších 14 dětí

21. 4. 2024

čas čtení 8 minut


Izraelské údery na Rafáh zabily dalších 18 lidí, z toho  dalších 14 dětí, sdělují zdravotníci


Podle nedaleké kuvajtské nemocnice, která těla přijala, byl při prvním úderu zabit muž, jeho žena a jejich tříleté dítě. Žena byla těhotná a lékařům se podařilo dítě zachránit, uvedla nemocnice.

Při druhém úderu zahynulo 13 dětí a dvě ženy, všichni ze stejné rodiny, jak ukázaly nemocniční záznamy, uvedla agentura Associated Press.

Izrael provádí téměř každodenní nálety na Rafáh, kde více než polovina z 2,3 milionu obyvatel Gazy hledá útočiště před izraelským bombardováním na jiných místech.

Izrael nasadil na periferii pásma Gazy další dělostřelectvo a obrněné transportéry, což naznačuje, že se armáda připravuje na dlouho hrozící pozemní ofenzívu na Rafáh, kde má podle izraelských představitelů Hamás svou poslední baštu v Gaze.

Americký prezident Joe Biden a představitelé OSN varovali, že izraelská vojenská pozemní ofenzíva v jižním městě Gazy by vedla ke "krvavé lázni".

 23040

Ke třístému výročí narození Immanuela Kanta

20. 4. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Přiznám se, že jsem to ještě včera netušil. Ale je to tak. V pondělí oslavíme tři sta let od narození Immanuela Kanta (1724-1804). Těžko někde najdete dějiny západní filozofie, v nichž by chybělo jeho jméno. Jeho filozofický systém, tím spíše jazyk, je obecně považován za složitý a má nejrůznější výklady a hodnocení.

 22079

Sněmovna reprezentantů USA po měsících průtahů schválila vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 61 mld. dolarů

20. 4. 2024

čas čtení 10 minut

 

Ukrajinský prezident děkuje Americe poté, co předseda parlamentu Mike Johnson zajistil dvoustrannou podporu pro financování Ukrajiny, Izraele a Tchaj-wanu. Jenže ještě to musí schválit Senát

Senát by se měl návrhem zákona schváleným Sněmovnou reprezentantů začít zabývat v úterý a odpoledne proběhne několik předběžných hlasování. Konečné schválení se očekává někdy příští týden, což by Bidenovi otevřelo cestu k podpisu zákona

 
Po měsících průtahů americká Sněmovna reprezentantů konečně schválila vojenskou pomoc v hodnotě více než 61 miliard dolarů na pomoc Ukrajině v její zoufalé obraně proti Rusku, stejně jako miliardy pro další spojence včetně Izraele a Tchaj-wanu.

V dvoustranném hlasování se k podpoře Ukrajiny připojilo 210 demokratů a 101 republikánů, přičemž 112 republikánů - většina členů Republikánské strany  - hlasovalo proti. Stalo se tak poté, co republikánský předseda Mike Johnson prosadil řadu návrhů zákonů navzdory tvrdému odporu ve vlastní rRpublikánské straně, z níž mnozí jsou proti větším výdajům na obranu Ukrajiny.

Izrael právě zavraždil v Gaze dalších šest dětí

20. 4. 2024

čas čtení 3 minuty

Dítě je zabito nebo zraněno v Gaze za posledních šest měsíců každých deset minut

 

Moderátor Sky News:  Upozorňujeme, že tato reportáž našeho zahraničního zpravodaje Alexe Rossiho ukazuje záběry lidí, kteří byli při tomto úderu zabiti.

Proč tyhle reportáže české televize nepřinášejí? Jak píše Wenzel Lischka, vyvolalo by to v lidech soucit, a to je nebezpečné:
 22979

Krize na Blízkém východě: Írán vyhrožuje Izraeli kvůli dalšímu "avanturismu"; výbuch zasáhl vojenskou základnu v Iráku

20. 4. 2024

čas čtení 8 minut


- Írán odpoví na "maximální úrovni", pokud bude Izrael jednat proti jeho zájmům, říká ministr zahraničí

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-abdollahian v pátek podle agentury Reuters prohlásil, že Írán bude reagovat okamžitě a na "maximální úrovni", pokud Izrael bude jednat proti jeho zájmům.

V rozhovoru pro televizi NBC News Amir-abdollahian prostřednictvím tlumočníka řekl:

 Pokud bude chtít Izrael provést další dobrodružství a bude jednat proti zájmům Íránu, naše další reakce bude okamžitá a bude na maximální úrovni.

- Irácká armáda uvedla, že vyšetřuje příčinu výbuchu na vojenské základně Kalso

31720

O neuvěřitelné omezenosti české politické debaty. Povede to ke katastrofě?

20. 4. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

V ČR je umělou inteligencí v následujících třech až pěti letech ohroženo zřejmě až půl druhého milionu pracovních příležitostí. Je šílené, že to nikdo v ČR neřeší. Naopak komicky usilují politikové o prodloužení věku odchodu do důchodu. Co budou ti nezaměstnatelní lidé dělat? Záviset na podpoře v nezaměstnanosti, kterou ODS mezitím zruší? 

Obě strany českého politického diskursu jsou v těchto dnech poněkud posedlé tématem "důchodové reformy", tedy prodloužením věku odchodu do důchodu. Vládnoucí koalice zuří, že se ANO nechce na debatě o "důchodové reformě" podílet, vyjadřují se k tomu všichni.

Zaujalo mě, jak šílená je tato debata.

Dovolte mi, abych se s vámi podělil o tuto informaci.

 23032

Polský umělec kritizuje západní firmy, které spolupracují s děti vraždícím Izraelem

19. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta

Polský umělec Igor Dobrowolski v nové streetartové instalaci vyvěsil v ulicích Varšavy plakáty s logy společností, které podporují Izrael, vedle fotografií palestinských obětí izraelské války v Gaze. 20266

Ministr zdravotnictví Válek: Ve výskytu černého kašle v České republice hrají ukrajinští uprchlíci naprosto marginální roli

19. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

 

Přijetí ukrajinských uprchlíků neovlivnilo epidemiologickou situaci ohledně černého kašle v České republice. Od začátku války na Ukrajině do 9. dubna 2024 Ministerstvo zdravotnictví eviduje pouze 16 případů černého kašle u ukrajinských občanů s udělenou dočasnou ochranou. Ministerstvo zdravotnictví tím reaguje na dopis senátorky Jany Zwyrtek Hamplové.

 22185

Izraelský expremiér Barak už před lety prohlásil, že Netanjahu touží udeřit na Írán

19. 4. 2024

čas čtení 22 minut

Rozhovor s bývalým politickým komentátorem Českého rozhlasu a dnešním editorem internetového deníku Britské listy Danielem Veselým o válce v Gaze vedl Tomáš Koloc. 

TK: Jeden můj známý, který je profesionálem v oblasti bezpečnosti, se mi zmínil, že rozbuška současné války na Blízkém východě, tedy proniknutí teroristů z Gazy izraelské do osady Re'im a města Sderot a jejich vraždění, které proběhly loni 7. října, jsou mu nepochopitelné, protože zabezpečení hranice mezi Izraelem a Gazou něco takového technicky vůbec nepřipouští. Co o tom říkají hodnověrné prameny?


 23031

Ten rudoarmějec je vysoce pravděpodobně Ukrajinec

19. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

Prahu, stejně jako většinu území Československa, osvobozoval ukrajinský front, který se formoval u Kyjeva (to samozřejmě neznamená, ze to byli všechno Ukrajinci, sloužily tam všechny národy SSSR, ale nejvíc pochopitelně lidi rekrutovaní na Ukrajině), píše Pavel Karous

Ostatně u sousoší se na výročí konce druhé světové války vyfotil a poklonil i ukrajinsky emisar, protože se Ukrajina hrdě hlásí ke svému hrdinskému boji proti nacismu/fašismu a okupaci a dává ho do souvislosti s bojem proti agresi a okupaci současnou Ruskou armádou.  

Pokorný to dílo vymodeloval před Únorem v roce 1947 za Třetí republiky na podnět židovských přeživších holokaustu z České Třebové (ne KSČ) a dílo je vytvořené podle fotografie na konci pražského povstání od Karla Ludwiga. Tedy takto se skutečně ti dva kluci vášnivě líbali, protože měli upřímnou radost že ten masakr v květnu roku 45 přežili, žádná lživá propaganda.

Čtvrtý celostátní pochod solidarity s Palestinou – nebudeme lhostejní!

19. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

 

TZ Ne naším jménem!

Na neděli 21. dubna svolávají občanské iniciativy další velký Pochod solidarity s Palestinou v Praze, který začne v 13:00 na náměstí Jana Palacha a odtud zamíří přes Smetanovo nábřeží a Národní třídu na Václavské náměstí, kde bude pokračovat dalšími projevy a symbolickým happeningem, kdy si přítomní lehnou nehybně na zem a připomenou tak desetitisíce nevinných mrtvých v pásmu Gazy. Nedělní pochod navazuje na velké lednové, únorové a březnové protesty, kterých se účastnilo kolem 1500 demonstrantů a které ukazují na vzrůstající solidaritu s Palestinci a s obyvateli pásma Gazy čelící již šest měsíců izraelské genocidě.

 23030

Haaretz: Proč je Izraelcům naprosto jedno, že jejich osadníci zabíjejí Palestince

19. 4. 2024

čas čtení 12 minut

Foto: Izraelci vypálená palestinská auta v městě Huwara na Západním břehu

Po léta byli radikální izraelští osadníci, kteří se dopouštěli žhářství, fyzických útoků nebo dokonce pogromů na Palestince, považováni za okrajové extremisty a široce odsuzováni. Jak se však kdysi okrajový mstitelský teror stává smrtící rutinou, Izraelci na něj nereagují


Od sobotního večera jsou všechny oči upřeny na makabrózní vojenský tanec Izraele a Íránu. Páteční ráno však  působí jako jiný svět - ale neméně nebezpečný.

Toho dne kolem půl sedmé ráno odvedl čtrnáctiletý izraelský pastevecký osadník Binyamin Ahimeir své stádo z výspy v oblasti Samaří na Západním břehu Jordánu zvané Malachei Hashalom - "andělé míru", což je termín převzatý z tradiční písně vítající šabat - na pastvu. Ahimeir putoval k palestinským vesnicím severně od Ramalláhu. O několik hodin později se jeho stádo vrátilo bez něj.

 23029

Human Rights Watch: Izrael je zodpovědný za rostoucí násilí osadníků proti Palestincům na Západním břehu Jordánu.

19. 4. 2024

čas čtení 36 minut

Foto: jeden Izraelci zničený palestinský příbytek v   al- Qanub

Celé palestinské komunity byly měsíce po útocích vysídleny

O sankcích EU proti kriminálním izraelským osadníkům se ještě stále jedná, a to kvůli rozhodné neochotě České republiky a Maďarska je zavést

(Jeruzalém) - Izraelská armáda se podílela na násilných útocích osadníků na Západním břehu Jordánu, které od 7. října 2023 vyhnaly lidi z 20 komunit a nejméně 7 komunit zcela vyvrátily z kořenů, nebo je neochránila, uvedla dnes organizace Human Rights Watch.

Izraelští osadníci Palestince napadali, mučili a dopouštěli se na nich sexuálního násilí, kradli jim majetek a dobytek, vyhrožovali jim zabitím, pokud trvale neodejdou, a ničili jejich domovy a školy pod záminkou probíhajících bojů v Gaze. Mnoho Palestinců, včetně celých komunit, opustilo své domovy a půdu. Armáda vysídlené obyvatele neujistila, že bude chránit jejich bezpečnost nebo jim umožní návrat, což je nutí žít v nejistých podmínkách jinde.

NEPOCHOPENÍ?

19. 4. 2024 / Arnošt Kult

čas čtení < 1 minuta

 
Kdo vyhraje v stínu zloby
v temnu země nesouznění –
ten kdo chudé do poroby
vede k hrobu mámení?

Kdo pochopí slova věčná
ten své srdce nezaprodá –
pouze láska jedinečná
je tvá stálá zahrada

Vytvoříme z nekonečna
v naší zlobě nesouznění
slova básně stále věčná
v našem světě mámení?

 22874

Slovenská prezidentská kampaň ukázala, jak umějí populisté ovládnout narativ a mobilizovat svou podporu

19. 4. 2024 / Albín Sybera

čas čtení 14 minut


Vítězství předsedy slovenského parlamentu Petera Pellegriniho s téměř sedmiprocentním náskokem v dubnovém druhém kole prezidentských voleb bylo ukázkou populistické mobilizace voličů pomocí vykonstruovaných zpráv o strachu šířených prostřednictvím sociálních sítí.

Je také předzvěstí snižující se plurality médií v zemi a mělo by sloužit jako další varování pro Evropu před volbami do Evropského parlamentu.

 23028

Krize na Blízkém východě: Izrael provedl útok na Írán. Byly zaznamenány výbuchy poblíž Isfahánu

19. 4. 2024

čas čtení 8 minut

Foto : Íránská televize sděluje informace o izraelském útoku

- Američtí představitelé sdělují, že byla provedena vojenská operace, aniž by uvedli další podrobnosti; íránská státní média uvádějí, že byla ostřelována protivzdušná obrana a v některých oblastech byl uzavřen vzdušný prostor

Íránské sdělovací prostředky informují o tom, že podle amerických představitelů došlo v pátek brzy ráno k izraelskému útoku na Írán. Poblíž města Isfahán byly hlášeny výbuchy.
Vysoký íránský představitel uvedl, že neplánuje okamžitou odvetu proti Izraeli.

- Írán nemá žádný plán na okamžitou odv zahájil útok na íránské území.

"Zahraniční zdroj incidentu nebyl potvrzen. Žádný útok zvenčí jsme neobdrželi a diskuse se přiklání spíše k infiltraci než k útoku," uvedl íránský představitel pod podmínkou anonymity.

Podle agentury Reuters íránský analytik v pátek ve státní televizi rovněž uvedl, že miniaturní drony sestřelené protivzdušnou obranou v Isfahánu byly řízeny "infiltrátory zevnitř Íránu".

Mezitím izraelský ministr tvrdé pravice Itamar Ben Gvir zveřejnil v pátek na Twitteru jednoslovný příspěvek, který zhruba znamená "slabé".

- Deník Jerusalem Post uvádí, že jeho zdroje potvrdily, že íránské letecké prostředky v Isfahánu "téměř v těsném sousedství jaderného zařízení Islámské republiky ve stejné oblasti" byly zasaženy během výbuchů, které USA připisují Izraeli.

"Vzkaz byl jednoznačný: 'Tentokrát jsme se rozhodli nezasáhnout vaše jaderná zařízení, ale mohli jsme to udělatprávě tady'," uvedly zdroje listu Post.


- Ministři zahraničí velmocí G7 po zprávách o izraelském útoku na Írán uvedli, že budou nadále pracovat na tom, aby zabránili eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Íránem,
píše agentura Reuters.

"Ve světle zpráv o úderech z 19. dubna vyzýváme všechny strany, aby pracovaly na zabránění další eskalace. Skupina G7 bude za tímto účelem nadále pracovat," uvádí se v prohlášení, které ministři vydali v pátek na závěr třídenního summitu na ostrově Capri.

Izrael provedl nálety na Írán, sdělují američtí představitelé

19. 4. 2024

čas čtení 3 minuty


Íránské státní sdělovací prostředky uvádějí, že při pátečním útoku nad provincií Isfahán byly sestřeleny bezpilotní letouny a že tamní jaderné zařízení je "zcela bezpečné".


Američtí představitelé potvrdili, že Izrael provedl nálety na Írán, na obloze nad městy Isfahán a Tabríz byly zaznamenány výbuchy, zatímco íránská vláda se snažila rozsah útoku bagatelizovat.

Úředníci ve Washingtonu uvedli, že izraelské síly provádějí vojenské operace proti Íránu, ale nepopsali charakter ani rozsah těchto operací. Íránské státní sdělovací prostředky uvedly, že nad provincií Isfahán byly v ranních hodinách sestřeleny bezpilotní letouny, a ukázaly živé záběry ranního provozu ve městě Isfahán po východu slunce, aby ukázaly, že situace je klidná.

 22921

Bezproblémový sdílený obsah

19. 4. 2024 / Wenzel Lischka

čas čtení 5 minut


Občas vám možná na Facebooku něco zablokují nebo vám i pohrozí, že tam máte nějaký dezinformační, nepatřičný nebo drastický obsah. Mně se to naposled stalo kvůli upozornění na článek Britských listů, který se týkal zoufalého utrpení dětí v Gaze. Článek doprovázel obrázek vyhladovělého umírajícího dítěte – vyhublého doslova na kost.

Zažil jsem, co je to za peklo, když vám vlastní dítě umírá před očima. Na vyzáblé děti, které umírají hlady, nebo nemocemi není žádný hezký pohled. Podle našich demokratů jsme však v situaci, že když se jedná o nepřátele naší demokracie, a tak by takový pohled v nás mohl vyvolávat nepatřičný soucit.

 23026

Perpetuum mobile ministerstva práce a sociálních věcí

19. 4. 2024 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení < 1 minuta


  1. ...lidé budou chodit do důchodu velmi staří, většinou nemocní...

  2. ...přesto, že díky digitalizaci bude stále ubývat pracovních pozic...

  3. ...tím vznikne další skupina nezaměstnaných (nezaměstnatelných)...

  4. ...ti už nebudou mít dnešní podporu v nezaměstnanosti, bude se jim v čase progresivněji snižovat, aby si našli práci co nejdříve...

  5. ...tu práci, která nebude k dispozici...

 20461

Putin schválil plán hybridní války se Západem

19. 4. 2024

čas čtení 5 minut

Ruská propaganda ve Spojených státech a Evropě, agresivní politika ministerstva zahraničních věcí, flirtování s globálním Jihem s cílem vytvořit nepřátelský postoj vůči Západu a donutit ho podporovat Rusko v jeho touze přetvořit světový řád pro sebe a přátelské autoritářské režimy - to vše je součástí plánu schváleného nejvyšším vedením Ruska.

 23024

Gaza a Palestina

19. 4. 2024

čas čtení 6 minut

AMERKA PADLA
Spojené státy vetovaly palestinskou žádost Radě bezpečnosti OSN o plné členství OSN. Zabránily tomu, aby OSN  uznala palestinský stát.
Hlasování v patnáctičlenné Radě bezpečnosti bylo 12 pro, USA proti a dvě země se zdržely hlasování.
Moderátor Channel 4 News z Jeruzaléma, čtvrtek 18. dubna 2024, 19 hodin:  Připojil se ke mně palestinský velvyslanec ve Spojeném království, protože později dnes večer bude OSN v Radě bezpečnosti hlasovat o žádosti o udělení plného členství Palestině, což by fakticky znamenalo uznání státu Palestina, a Spojené státy již daly najevo, že tuto žádost budou vetovat. Pane velvyslanče,  Nebyla ale tato žádost vždycky jen tyjátr? Protože jste vždycky věděli, že Američané nedovolí, aby prošla?

"Můžeme si jít hrát ven?" ptaly se děti rodičů. "Ano." Zabil je izraelský dron. Jen tak

19. 4. 2024

čas čtení 2 minutyTutéž reportáž, trochu rozšířenou, vysílali i v CNN.Zde je jejich komentář:


Christiane Amanpour, CNN: Při útoku na uprchlický tábor tento týden zahynulo nejméně 14 lidí, z toho osm dětí, uvedli zástupci nemocnice. Zpravodaj Jeremy Diamond přináší tuto zprávu a varování. Je to velmi obtížně sledovatelné:

Reportér: Okamžik zastavený v čase, mrtvoly nejméně čtyř dětí rozhá kolem stolního fotbalu. Smích a výkřiky radosti v okamžiku utichly. Krev nyní značí místo, kde ještě před několika minutami stáli. Šahid, v žádném případě, Šahid. Má milovaná, její bratranec, křičí. Desetiletá Šahíd je jedním z těch dětí. Její zářivě růžové kalhoty, nepřehlédnutelné v náručí muže, který ji se souhlasem její rodiny odnáší pryč, se CNN rozhodla ukázat Šahíd nza života i ve smrti, aby dala tvář této války, smrtící dopad na děti v mučírně Al Axa.

Uprostřed chaosu visí Šahídiny růžové kalhoty, jak lékař potvrzuje to, co je tragicky zřejmé. Šahíd však není sama. Je jednou z osmi dětí, které zemřely na té přeplněné ulici v Al Mahází. Nemocnice sděluje, že byly zabity izraelským dronem. V době zveřejnění izraelská armáda uvedla pouze to, že incident se prověřuje, jedno po druhém jejich malá tělíčka přicházejí na chirurgický stůl..

Otec devítileté Lucane s opuchlýma a zarudlýma očima vypráví o posledních chvílích své dcery, která hrála s kamarády fotbal. To je moje nejstarší dcera, říká. Při hře je zasáhl nálet dronu. Jsou to všechno děti. O několik hodin dříve byl Yousef jedním z těch dětí, které si hrály spolu se Šahid a Loujainem, když byl náhle zabit ve válce, kterou si nevybral, jeho matka stále lpí na svém synovi.


Ani tento chlapec, který nemůže uvěřit, že jeho bratr je mrtvý. Musí být  stále naživu, pláče. Nenechávejte ho tady. Uprostřed výlevů smutku je Šahib, její krví potřísněné růžové kalhoty, opět nepřehlédnutelná. Proboha, co to všichni udělali? Jeden muž pláče. Co to všichni udělali?

 20127

Výzkum: Hladiny glukózy u lidí bez diabetu mohou kolísat více, než se myslelo

19. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

Lékařský výzkumník z univerzity v Tel Avivu ve spolupráci se skupinou počítačových vědců z Weizmannova institutu věd v Izraeli zjistil, že hladiny glukózy nalačno u lidí bez diabetu se liší více, než se dříve myslelo. Ve studii publikované v časopise Nature Medicine skupina zkoumala hladiny glukózy nalačno u tisíců dobrovolníků bez diabetu, kteří nosili zařízení pro kontinuální monitorování glukózy.

 19608

Poučení z izraelské protiraketové obrany

19. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Výkon izraelské protivzdušné obrany v kombinaci s pomocí amerických stíhaček a antiraket zachránil o víkendu nespočet životů. Írán, Rusko a další protivníci se však z každého střetnutí učí a hledají slabiny, kterých by mohli využít. USA musejí udělat více, aby odradily a ochránily Američany před budoucími útoky.

 22434

Po utajovaném brífinku o Ukrajině vyzval americký Výbor pro zpravodajské služby ke schválení pomoci Ukrajině do konce týdne

19. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

Zpravodajský výbor Sněmovny reprezentantů USA po tajném brífinku o Ukrajině vyzval Kongres, aby urychleně schválil pomoc Ukrajině do konce tohoto týdne. Odpovídající prohlášení vydali předseda výboru, republikánský kongresman Mike Turner, a vysoce postavený člen výboru, demokratický kongresman Jim Himes.

 22209

Západní strach z eskalace může Putinovi umožnit vítězství na Ukrajině

19. 4. 2024

čas čtení 5 minut

Miliony Ukrajinců o víkendu se smíšenými pocity sledovaly, jak se koalice zemí spojila, aby ochránila izraelský vzdušný prostor před íránskými nálety. Reakce Ukrajiny nebyla nijak překvapivá. Koneckonců, tato působivá ukázka mezinárodní účinnosti protivzdušné obrany byla přesně tím, o co sami Ukrajinci prosí od doby, kdy v únoru 2022 začala totální invaze Ruska do jejich země, píše Mykola Bielieskov.

 18717

Proč v Donbasu nikdy neprobíhala "občanská" válka

19. 4. 2024

čas čtení 9 minut

Rusko-ukrajinská válka, která začala 20. února 2014 nezákonnou okupací Krymu Ruskem, se 12. dubna 2014 změnila v rozsáhlý a násilný ozbrojený konflikt. Mnozí analytici, kteří jsou nyní solidární s Ukrajinou a aktivně odsuzují rozsáhlou ruskou invazi z 24. února 2022, zůstávají ohledně jejího původu rozpolcení: Kvůli ruské propagandě, teoretickým předsudkům, prosté naivitě nebo jiným důvodům mnozí z nich skutečně nadále jasně rozlišují mezi boji na Ukrajině před tímto datem a po něm, upozorňuje Julia Kazdobina.

 20116

Izrael stále plánuje útok na Rafáh, řekl Netanjahu západním diplomatům

18. 4. 2024

čas čtení 7 minut

Netanjahu se rovněž snaží ujistit spojence, že reakce Izraele na Írán bude uvážená, zatímco činitelé ho vyzývají, aby se soustředil na dohodu o příměří

Benjamin Netanjahu sdělil západním diplomatům, že bude pokračovat v pozemní ofenzívě na Rafáh v jižní části Gazy, a rovněž naznačil, že očekávaná izraelská odveta za íránskou raketovou a dronovou salvu bude zaměřena spíše na íránské zájmy než na zástupce Teheránu.

Izraelský vůdce se snažil ujistit znepokojené spojence, že izraelská reakce na Írán bude uvážená, a zároveň prohlásil, že zaplaví Gazu pomocí a zajistí, aby civilisté a humanitární organizace měli dostatek příležitostí k útěku z Rafáhu, posledního relativního útočiště pro nejméně 1,4 milionu vysídlených Palestinců.

 22974

Spojené státy odmítají jednat v souvislosti se zprávami o týrání lidí izraelskými silami

18. 4. 2024

čas čtení 6 minut

 
Panel vyzval k odepření finančních prostředků Izraeli kvůli závažnému porušování lidských práv, ale ministerstvo zahraničí dosud nekoná, uvádí se ve zprávěPodle nové zprávy americké ministerstvo zahraničí nejedná na základě interních zpráv o porušování lidských práv ze strany izraelských armádních a policejních jednotek, což vyvolává nové otázky, zda pokračující dodávky zbraní do Izraele ze strany Washingtonu neporušují americké zákony.

Server investigativní žurnalistiky ProPublica citoval činitele, kteří uvedli, že zvláštní komise zřízená Bidenovou administrativou doporučila, aby USA odmítly financovat několik izraelských vojenských a policejních jednotek kvůli závažnému porušování lidských práv. Ministerstvo zahraničí však na základě těchto doporučení dosud nejednalo.

 23019

Bude policie ČR stíhat tyto kriminální výroky?

18. 4. 2024

čas čtení 1 minuta

https://x.com/ZaloudekMatej/status/1781216652572451112


NEDIVTE SE ALE. MŮŽE ZA TO ČESKÁ TELEVIZE. DLOUHÉ MĚSÍCE LŽE O IZRAELSKÉM KONFLIKTU A ZAMLČUJE IZRAELSKÉ VRAŽDĚNÍ V GAZE (JČ)
 19879

Babišova lživá propaganda proti západní Evropě

18. 4. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Myslel jsem, že je to už za námi, ale Babiš vrací do hry opět protizápadní stereotypy z let migrační krize 2015-2016. Cituji podle České televize, co šéf ANO prohlásil ve Sněmovně:

„Fiala s Rakušanem bez jakéhokoli přehánění vyměnili naši bezpečnost, kulturu a způsob života za neřízenou migraci, explozi kriminality a rozklad naší společnosti (…) (BC: migrační pakt slouží) „k asistované sebevraždě Evropy a její kultury.“

K nabídce českého miliardáře na koupi britské pošty Royal Mail je třeba přistupovat s hlubokou skepsí, varuje Guardian

18. 4. 2024

čas čtení 2 minuty


Daniel Křetínský bude muset mluvit o tvrdých číslech a železných finančních závazcích, pokud hodlá pokračovat ve snaze získat Royal Mail.

Křetínský nedokázal odpovědět na zásadní otázky - a společnost by neměla sklouznout do soukromého vlastnictví ze zahraničí


"Z více důvodů - dědictví, duch společnosti - je dobré, když každý britský občan může investovat do akcií," řekl Daniel Křetínský před rokem listu Sunday Times a zdánlivě vyloučil nabídku na převzetí skupiny International Distributions Services, která vlastní Royal Mail. Nyní z pozice 27% vlastníka učinil nabídku.

Čeští miliardáři, stejně jako všichni ostatní, mohou změnit názor, ale tento obrat vyžaduje lepší vysvětlení, než jaké ve středu nabídla Křetínského soukromá společnost EP Group. Nové znění zní, že Royal Mail "by měla prospěch z toho, kdyby mohla zaujmout dlouhodobější postoj" a že EP je "připravena podpořit tento ikonický podnik při jeho transformaci a přestavbě na moderního poštovního operátora".

 23016

Kniha o Petru Kellnerovi

18. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta

Z toho, že tohle zveřejňuji, mám trochu závrať. Po pěti letech sbírání materiálů a příběhů o Petru Kellnerovi se jde do finále, píše Vojtěch Boháč.

Začal jsem ještě v Rusku s tím, že jsem chtěl zmapovat ten start Fondů Petra Velikého. Pak jsem se dostal k privatizaci Gazpromu, na to navázal příběh České pojišťovny a najednou jsem si řekl, že u nás hrozně chybí nějaký komplexnější pohled na dobu, kdy jsme se trochu zmatení vypravili do světa svobodné ruky trhu a jak jsme se s tím světem prali dalších 30 let.

Prostě kniha o Petru Kellnerovi se blíží. Sdílejte, než to smažou!

Ne, vážně, budu moc rád za sdílení ať se zto dostane k co nejvíce lidem.

 23015

CLOUDS: Choreografka Věra Ondrašíková uvádí novou taneční inscenaci o komunikaci dětí a teenagerů. Beze slov

18. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Nová taneční inscenace s názvem CLOUDS vzniká v režii Věry Ondrašíkové & kolektivu ve spolupráci s novým kulturním prostorem ARCHA+. Oceňovaná choreografka se zaměřuje na duši dospívajících a otevírá aktuální téma, když hledá nový způsob, jak se k sobě navzájem přiblížit a lépe si porozumět. Beze slov.

Premiéra inscenace se koná 15. 5. 2024 od 19 hodin v prostoru ARCHA+ (Na Poříčí 26, Praha 1). Na programu bude po dobu jednoho roku, vzhledem k věku performerů/ek je životnost projektu omezena. Naplánována jsou i dopolední představení pro školy.

Palestinský chlapec, který přežil nálet, zemřel po zásahu balíkem letecké humanitární pomoci

18. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

 
Smrt Zeina Oroqa znovu obrací pozornost na lidské oběti šestiměsíčního násilí, nedostatku potravin a podvýživy v Gaze

 

Když izraelský nálet v listopadu zničil dům jeho rodiny, Zein Oroq zůstal uvězněn pod sutinami. Byl zraněn, ale přežil, zatímco 17 členů jeho rozvětvené rodiny zemřelo.

Třináctiletého Zeina však později čekal krutý osud v Gaze, kde více než 2 miliony lidí trpí již více než půl roku nedostatkem potravin a podvýživou.

Američtí představitelé uvedli, že v některých částech obléhaného pobřežního pásma, kde Izrael a palestinská islamistická skupina Hamás bojují již více než šest měsíců, se již začíná projevovat hladomor.

Minulý týden byl Zein během leteckého svozu pomoci zasažen jedním z balíků, když se snažil získat plechovku fazolí fava, trochu rýže nebo mouky.

 20965

Izrael nasadil další zbraně pro předpokládanou ofenzivu v Rafáhu

18. 4. 2024

čas čtení 6 minut

 

IDF potvrdily nákup tisíců stanů pro evakuaci, což vyvolává obavy z dlouhodobě hrozícího útoku

Izrael údajně nasadil na periferii pásma Gazy další dělostřelectvo a obrněné transportéry, což naznačuje, že se armáda připravuje na dlouho hrozící pozemní ofenzivu na Rafáh, jediné místo relativního bezpečí pro nejméně 1,4 milionu vysídlených palestinských civilistů.

Izraelský deník Ma'ariv ve středu rovněž uvedl, že jednotky byly uvedeny do pohotovosti a "řídící princip operace" schválil generální štáb Izraelských obranných sil (IDF) a ministr obrany Yoav Gallant. IDF se k těmto zprávám odmítly vyjádřit.

 20706

Fialový terminátor, aneb hastala bastala lidé a voliči

18. 4. 2024 / Petr Haraším

čas čtení 9 minut

Premiér Fiala přináší těžce zkoušené republice pod jeho vládou na kongresu vládní strany ODS v Ostravě dobré zprávy. Jako jeho kolega tajtrlík Večerníček na podivném kole pádí po ekonomicky zdevastované zemi a udiveným občanům nabízí pravicové listy plné fialových lživých zpráv o báječné správě věcí veřejných. 

Občané, kteří se vždy mají a vždy měli za vlády ODS tutově nejlépe, dle slov velikána Fialy nutně potřebují nějaké dobré zprávy o tom, jak se mají dobře. On dobrotivý dobrý bůh české dobré pravice, hospodář z dobré strany dobrých hospodářů jim ony dobré zprávy rád na vlastním hřbetě přinese.

 20706

Je Petr Fiala socialista?

18. 4. 2024 / Matěj Metelec

čas čtení 3 minuty

Komentátorka z Czech News Center Lenka Zlámalová v pořadu Českého rozhlasu Osobnost Plus prohlásila, že Fialova vládu „provozuje light socialismus“. Těžko říct, zda se jedná čistě o provokativní hyperbolu, nebo si Zlámalová skutečně myslí, že vláda Petra Fialy se pokouší dospět k sociálně-demokratickému modelu západoevropského poválečného třicetiletí. V tom druhém případě by šlo o podivuhodnou míru odtrženosti od reality, v tom prvním o závratnou nezodpovědnost, s níž respektovaná komentátorka přistupuje k užívání pojmů.

 22185

CNN: Izrael odložil plány na ofenzívu v Rafáhu v souvislosti s bouřlivou debatou o reakci na íránský útok

18. 4. 2024

čas čtení 3 minuty

Izrael se chystal podniknout první kroky k pozemní ofenzívě na město Rafáh v Gaze, ale po víkendovém útoku Íránu, který vyvolal ve válečném kabinetu vášnivou debatu o tom, jak reagovat, tuto kampaň odložil, uvedly izraelské zdroje pro CNN.

Izraelské letectvo mělo v pondělí začít shazovat letáky na části Rafáhu, uvedly dva izraelské zdroje v rámci příprav na pozemní ofenzívu do nejjižnějšího města Gazy, kde se ukrývá více než milion lidí.

Jeden z izraelských představitelů uvedl, že Izrael je i nadále odhodlán provést pozemní ofenzívu v Rafáhu, ačkoli načasování evakuace civilistů a nadcházející pozemní ofenzívy zůstává v tuto chvíli nejasné.

Izraelská armáda se k tomu odmítla vyjádřit.

 20679

Hitlerova zahraniční politika po nástupu k moci

18. 4. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 7 minut

 

Pokračuji v četbě Hitlerova životopisu od Volkera Ullricha.

Hitlerovou prioritou poté, co se stal kancléřem, bylo ovládnout Německo. Zahraniční politika byla tak nějakou dobu stranou jeho zájmu. Ministrem zahraničí zůstal Neurath, bez velkých změn pokračoval i diplomatický sbor. To byl jeden z faktorů, který v západních mocnostech vyvolal dojem, že všechno je v pořádku.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
11691