Výsledky rakouských parlamentních voleb

29. 9. 2019

Na základě 92,1 procent sečtených hlasů:


ÖVP-EPP: nejlepší výsledek od r. 2002
SPÖ-S&D: nejhorší výsledek v historii
FPÖ-ID: nejhorší výsledek od r. 2006
GRÜNE-G/EFA: nejlepší výsledek v historii
NEOS-RE: nejlepší výsledek v historii


Rozhovor Britských listů 239. Jakým hrozbám dnes čelí Česká republika?

27. 9. 2019


Bezpečnostní situace ve světě, role České republiky v bezpečnostních strukturách, globální postavení České republiky. To jsou témata Rozhovoru Britských listů, který vede Bohumil Kartous s generálem Petrem Pavlem, který byl od roku 2012 do roku 2015 náčelníkem generálního štábu české armády a v letech 2015-2018 předsedou vojenského výboru NATO. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. září 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

O svatosti svatého Václava

28. 9. 2019 / Boris Cvek

Svatý Václave / vévodo České země / kněžě náš / pros za ny Boha / svatého Ducha / Kyrieleison. Tohle je původní text Svatováclavského chorálu, jehož kořeny sahají patrně až do 12. století. Pro mne byla vždy na tomto kultu světců patronů znepokojující podobnost s lokálními pohanskými bůžky. Bůh Stvořitel stvořil celý vesmír, Kristus zemřel za všechny, ale Václav má orodovat za český národ. To je znepokojivé. Jenže důraz toho textu není přece na Václavovi.

O svatém Václavu: Kdo má k dispozici sdělovací prostředky, ten vítězí

28. 9. 2019 / Jan Čulík

Já mám daleko cyničtější vysvětlení kanonizace svatého Václava než Boris Cvek.

Je to podle mě jednoduché: z mocenských důvodů se stal Václav obětí vraždy svého bratra Boleslava - tehdy si vládci nebrali servítky a moc pro ně byla daleko důležitější než pár vražd.

Zbožný Václav silně podporoval církev. Hodnostáři církve samozřejmě zuřili, když Boleslav z politických důvodů zavraždil jejich příznivce a mecenáše.

V desátém století byla ovšem církev nositelem gramotnosti a vzdělanosti. Knihy se psaly a opisovaly v klášteřích.

Církevní hodnostáři tak měli na rozdíl od negramotného násilníka Boleslava moc, která přetrvala staletí - sdělovací prostředky. Legendami vytvořili dokonalý obraz dobrotivého vládce Václava, nechali ho vzdorně svatořečit a proměnili ho na staletí v patrona českého národa. Byla to dlouhodobá pomsta Boleslavovi. 

Svatý Václav Boleslavovi: "Včera byl u vás dobrej mejdan." Boleslav: "A dneska bude ještě lepší!" (a udeřil ho mečem):

Vstane blahoslavený Václav, jenž se měl státi brzy obětí Kristovou, neboť prahl podle onoho svého svatého obličeje pospíšiti do chrámu, aby mohl co nejskrytěji pokleknouti k další modlitbě, dříve než by se sešel zástup lidu, a zatímco touží jako dobrý pastýř se svým stádem poslouchat a zpívat společně jitřní chvalozpěvy, brzy jest polapen do osidel úkladů.

Neboť kněz toho chrámu, jeden z těch, od nichž vyšla nepravost z Babylonu, hned jak spatřil muže božího přikázání, podle příkazu zločinců zavřel dveře kostelní.

Povstanou i připravení úkladníci, totiž jeho bratr s celou svou ozbrojenou četou. A spatřiv bratra, vyvolený vojín boží, chtěje mu díky vzdáti, obejme pažemi jeho šíji, a líbaje ho, pozdraví ho slovy: "Buď stále zdráv, můj bratře, oplývej statky života pozemského i budoucího a ať tebe Kristus přijme k své věčné hostině, jako tys včera mne a mou družinu s takovou štědrostí pohostil." Ale na to on odpověděl zpupně a s posupným pohledem, vytasiv meč, který měl skryt pod pláštěm: "Včera ovšem, jak chvíle toho žádala, jsem tě pohostil, nyní však takto bratr bratru poslouží!" A máchnuv mečem, udeřil ho do hlavy, ale poněvadž toho moc Páně chránila, stěží dokázal, že mu krev vytryskla.


Celá legenda ZDE

Ještě o svatém Václavu

29. 9. 2019

Miroslav Ivanov ve své knize o vraždě sv. Václava vyslovil teorii, že starší z bratří byl Boleslav, ale že se narodil ještě před uvedením jeho otce Vratislava na knížecí stolec, zatímco Václav se narodil až poté, píše Jan Šimůnek. A protože západní křesťanská církev brala prvorozenectví striktně podle pořadí narození, zatímco východní podle byzantského ritu patrně prosazovala "porfyrogenesi", tedy nástupnictví prvního syna, narozeného až po uvedení jeho otce na post panovníka (a starší v následnictví pomíjela), nastal zde konflikt mezi zastánci obou větví křesťanství (respektive nabyl na obrátkách, protože existoval v podstatě od mise Konstantina a Metoděje), protože obě strany měly svého kandidáta na knížecí stolec.

Demonstrace v Manchesteru. Koná se tam výroční sjezd Konzervativní strany, nyní jen ultrapravicové frakce Borise Johnsona

29. 9. 2019

"Odstraňte si svého johnsona z naší demokracie!"Konzervativní kongres se koná za hradbou betonu a oceli:Případ Borise Johnsona a jeho "přítelkyně" oficiálně předán policii, Trumpův ukrajinský skandál sílí

28. 9. 2019


V Británii i v USA je poučení jasné: Bojovat proti populistům je jako prát se s prasetem - oba se zašpiníte, ale praseti se to líbí - přesto je to nutno udělat.

Paralela mezi chováním Donalda Trumpa a Borise Johnsona se v těchto dnech zdá být absolutní. Případ Borise Johnsona byl oficiálně předán policii, ta má vyšetřovat, zda se dopustil nepřípustného chování v úřadu veřejné služby. Je totiž obviňován, že se dopustil střetu zájmů v souvislosti s finanční podporou, kterou poskytl ze státních zdrojů své přítelkyni Jennifer Arcuri. Ta od něho obdržela velké finanční částky a navzdory protestům Johnsonových podřízených ji Johnson bral na své státní návštěvy do zahraničí. Týdeník Sunday Times minulý týden napsal, že v té době Johnson Arcuriovou pravidelně navštěvoval v jejím bytě v Londýně a že ho charakterizovala jako "jednoho z mých nejlepších přátel". ZDE 

V Americe rezignoval na svou funkci Kurt Volker, Trumpův mimořádný velvyslanec pro Ukrajinu, v souvislosti s dopadem šířící se krize kolem Trumpova ukrajinského skandálu.

Britští Gumáci se vracejí, tentokrát na globální scénu

28. 9. 2019

Vladimír Putin


V osmdesátých letech sledovalo britský satirický televizní program The Spitting Image (Jako by jim z oka vypadli, česká verze Gumáci) každý týden patnáct milionů diváků. Nyní, třiadvacet let po zrušení tohoto programu pro nezájem, se pořad znovu vrací, tentokrát na globální televizní obrazovky. Producenti seriálu jednají s americkými televizními sítěmi. Takto bude vypadat Donald Trump:


Formální mechanismy ochrany ústavnosti v České republice selhaly

27. 9. 2019 / Karel Dolejší

Sněmovnou ve čtvrtek večer podle očekávání neprošel senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta. Pro hlasovalo jen 58 poslanců, proti 62. Poslanecká sněmovna má přitom v České republice 200 míst - což znamená, že celkem 80 nepřítomným zákonodárcům bylo celé téma dodržování ústavy prezidentem naprosto ukradeno - a dali přednost jinému odpolednímu programu.

Páteční demonstrace proti globálnímu oteplování v Budapešti

27. 9. 2019

Za poslední týden se protestů proti globálnímu oteplování účastnilo šest  milionů lidí, ve všech časových pásmech světa, ve všech kulturách a ve všech generacích. V pátek 27.9. vyšly do ulic dva miliony lidí. ZDE

Pátek v Buenos Aires, Argentina:

Montreal. Půl milionu demonstrantů:

Okraje silnic se mohou stát chráněnými přírodními koridory

27. 9. 2019


Nové předpisy by ušetřily peníze, a vedly by k rozšíření obrovského množství polního kvítí

Británie by mohla mít o 400 miliard více polních květin, kdyby se tráva na okrajích islnich sekala později a méně často


Charitativní organizace Plantlife apeluje na změnu celostátních předpisů pro sekání trávy u silnic. Tráva u silnic by se neměla sekat čtyřikrát do roka, ale jen dvakrát, a to až poté, co se vysemení polní kvítí. Obnovilo by to  diverzitu květin a úřadům by to ušetřilo peníze.

Trump žádal Ukrajinu, aby kryla aktivity ruské GRU

27. 9. 2019

Americký prezident se ve svém ukrajinském telefonátu zmínkou o Crowdstrike (společnosti, která vyšetřovala ukradení emailů Demokratické strany, k němuž došlo před posledními prezidentskými volbami) pokoušel zbavit Rusko viny za hacking v roce 2016, upozorňuje Patrick Tucker.

Varování pro všechny: Záměrné vyvolávání nenávisti funguje. Dá se na tom vybudovat kariéra. Ale co pak?

26. 9. 2019

Aktualizace: Muž se ve čtvrtek pokusil rozbít okna a kopáním probourat dveře do poslanecké kanceláře Jess Phillipsové v jejím volebním okrsku v Birminghamu. Vykřikoval "fašistka". Pracovníci její poslanecké kanceláře se museli v kanceláři zamknout. Muže posléze zatkla policie. K incidentu došlo poté, co Phillipsová ve čtvrtek v Dolní sněmovně předložila "naléhavou otázku" ohledně nenávistného jazyka, viz níže.

Poté, co Boris Johnson popřel, že jeho nenávistného jazyka zneužívají proti poslancům útočníci, Phillipsová zveřejnila anonymní dopis, v němž se pravilo: "Je prorocké, že Boris Johnson říká, že raději by byl, aby ho našli mrtvého v příkopě. To se stane těm, kdo odmítnou realizovat brexit." ZDE  


Labouristická poslankyně Jess Phillipsová položila ve čtvrtek Dolní sněmovně "naléhavou otázku" ohledně nenávistného jazyka, jakého používá ve Sněmovně Boris Johnson. Její projev je závažným varováním pro nás pro všechny. I země s ctihodnými demokratickými kořeny se může rychle propadnout do nenávisti.  (JČ)

Jess Phillips:

Používání výrazů včera a v minulých týdnech jako "kapitulační zákon" [to je výraz, který Johnson používá pro zákon, jímž Dolní sněmovna zabránila divokému brexitu, pozn. red.], "válka", "zrada", "zrádci" - to zjevně bylo vyzkoušeno na pracovních seminářích a záměrně je těchto výrazů intenzivně používáno cíleně vyvolávat nenávist a konflikty.

Rozumím tomu, funguje to.

Není to upřímné. Je to totálně naplánované. Je to stoprocentně připraveno jako umělá strategie, kterou kdosi vypracoval s cílem poškodit naši zemi a vyvolat v ní nenávist.

Když slyším o vraždé mé kamarádky Jo Coxové a vidím, co to ve mně a v mých kolezích a kolegyních vyvolalo, jak se bojíme, když slyšíme, že to pan premiér charakterizoval jako humbuk, já vlastně nepociťuju vůči panu premiérovi zlost, je mi líto vás, kteří musíte podporovat jeho linii.

Lidé naproti mně (na konzervativních lavicích v parlamentě) vědi moc dobře, jak děsivé to bylo charakterizovat vraždu mé kamarádky jen jako humbuk.

Chci požádat pana premiéra, aby se omluvil a chci mu říct, že nejodvážnější, nejsilnější věcí je říct "omlouvám se" - bude vypadat dobře a lidi, kteří chtějí brexit, to nerozezlí, pokud se aspoň projednou zachová jako státník.

Nadávat mi, přičítat mi a mé mrtvé kamarádce slova, které jsme neřekly, to mě rozhněvalo, a mám i strach, ale nebudu reagovat, protože pan premiér chce, abych reagovala, abych se přidala k chaosu, který udržuje tuto nenávist a tento strach na našich ulicích.

Já bych jen chtěla požádat pana ministra, aby požádal pana premiéra, aby se v soukromí se svými poradci a s některými svými kolegy setkal se mnou a s mými přáteli z rodiny Jo Coxové, abychom mu mohli vysvětlit svůj smutek a vysvětlili mu, proč je to tak odporné, že se rozhodl vyvolávat v zemi konflikty, namísto toho, aby byl státníkem.

K politice masochismu

27. 9. 2019 / Karel Dolejší

V tradici křesťanského sektářství existuje hluboce zakořeněné vědomí, že pokud už jste jednou na světě, jednoduše nemůžete nehřešit. Veřejné vyznávání hříchů pak patří k prostředkům úlevy, které si hříšník může po libosti dopřát - mj. aby dokázal bližním, jak je vlastně morálně na výši.

Velká klimatická sázka popíračů s gretenisty

27. 9. 2019 / Milan Čech

Společnost je i u velmi základních a mimořádně významných celospolečenských problémů čím dál víc rozdělená na dva nesmiřitelné tábory s přesně opačnými názory. Společenský vývoj byl vždy do jisté míry utvářen těmito souboji, přičemž se dosud i díky nim nakonec vždy ukázalo, které řešení a který z táborů byl blíže dlouhodobé rovnováze, udržitelnosti a pravdě. Často to byla velmi bolestná prozření, např. když se většinové části Němců ukázalo, že sebou posedlý xenofobní a násilnický psychopat s knírkem skutečně není optimálním lídrem pro šťastnou a úspěšnou budoucnost země. Sice to evidentně nestačilo a někteří z jiných koutů planety si tuto lekci potřebují zopakovat, ale výsledek bude tentýž. Prozření z bytí na nesprávné straně nebylo snadné a příjemné, ale výsledky z něj nakonec často byly enormně pozitivní a posunuly např. ono Německo na pozici lídra v mnoha oblastech.

Máte problém s gretenismem? Zavolejte na naši pomocnou linku!!

27. 9. 2019

Toto video zhlédlo více než 13 milionů lidí.

"Dobrý den. Jsem muž středního věku a mám ztrapňující problém. Iracionálně zuřím proti jedné švédské holce, která chce zachránit naši planetu. Naštěstí dnes existuje telefonní číslo, kam mohu zavolat!"

"Dobrý den, dovolali jste se na pomocnou linku ohledně Grety Thunbergové. Jestliže jste dospělý člověk, který potřebuje z nějakého důvodu řvát na dítě, pomocná linka Grety Thunbergová existuje, aby vás tolerovala."

"Ta holka jen vyvolává zbytečnou úzkost.  Způsobuje, že blížící se konec světa zní jako blížící se konec světa!"

"Celá ta fraška už pokračuje příliš dlouho. Teď koukám, že mluví na nějaké maketě OSN."

"To byla opravdová OSN, pane."

"Takže než začnete psát SAMÝMI VELKÝMI PÍSMENY na fórum pod nějakým článkem, dovolte, aby naši expertní poradci vaši situaci zhodnotili."

"Pane, potřebuju vám položit několik otázek, než začneme. Máte na svém twitterovém účtu místo vlastní fotografie fotku vejce?"

"Ano, ale to je jen proto, že nemám žádné dobré fotografie svého obličeje."

"Vyslechneme vás, bez ohledu na to, jaké říkáte blbosti."

"No, jestli je to opravdu taková milá, švédská holka, která se stará o lidi, proč mi nepomůže složit mou nově zakoupenou knihovnu?"

"Když se tolik stará o obnovitelnou energii, proč nechodí s čepicí, která obsahuje solární panel a větrníkem vepředu?"

"Říkali, že ten film o berušce byla komedie. No, já jsem se nesmál ani jednou."

"Pane, myslím, že vy potřebujete pomocnou linku Grety Gerwigové."

"99 procent na serveru Rotten Tomatoes! 99 procent!!"

"Já vás propojím."

"Je to naprosto v pořádku, my víme, že to, že děti jednají jako dospělí, může způsobovat, že se dospělí začnou chovat jako děti."

"Musím upřímně říci, že já jí prostě závidím, že dostala zadarmo plavbu přes oceán do Ameriky."

"Pane, ona se tam přeplavila sama."

"No, já netuším, proč si poplácává rukama s Obamou, když mně se to nikdy nepodařilo."

"Uvažujete o tom, že byste založila své vlastní podstatné globální hnutí?"

"Ale je přece daleko lehčí pomlouvat hnutí někoho jiného!"

"Neměli bychom naslouchat dítěti, měli bychom naslouchat odborníkovi."

"Aha, dobře, no, chcete, abych vás přepojila na odborníka?"

"Haló?"

Pomocná linka Grety Thunbergové. Protože když jde o klima, my všichni víme, že jen právě ona je tím zatraceným problémem.
 

Hospodaření OSBL za srpen 2019

5. 9. 2019

V srpnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 50 671,02 Kč, výdaje byly 99 116,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Rozhovor Britských listů 238. Být člověkem bez domova je strašným omezením zdrojů

20. 9. 2019


O situaci desetitisíců bezdomovců v České republice mluví Bohumil Kartous s Evou Dudovou, zakladatelkou projektu Přestupní stanice, jejímž cílem je pomáhat lidem, kteří jsou na ulici, zpátky do normálního života. Sami to totiž kvůli mnoha překážkám dokázat nemohou. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. září 2019.

(Pozn. red. Na žádost Evy Dudové jsme změnili v pátek večer název rozhovoru.)

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

K tomu:

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Pozdvižení v Dolní sněmovně nad Johnsonovou agresivitou

26. 9. 2019 / Jan Čulík

Poznámka mně: Nedivat se už na parlamentní TV kanál, dokud Johnson nezmizí. Dnes večer to bylo nejnechutnější, nejodpornější divadlo, jaké jsem kdy viděla. On a jeho přehnaně privilegovaní mafiáni si nezaslouží už ani pohrdání. Během  středeční dlouhé a emocionální debaty v Dolní sněmovně  Boris Johnson, navrátivší se z USA po úterní totální porážce u britského Nejvyššího soudu, který prohlásil jeho suspendování parlamentu za nezákonné, reagoval na tento rozsudek agresivně. Komentátoři poukazují na to, že se z porážky pro sebe snaží vytlouci volební kapitál. Populisticky totiž bude vytvářet představu, že "britské elity, včetně soudců a parlamentu, se spikly a brání realizaci touhy lidu uskutečnit brexit". Tu uskuteční jedině lidový šampion Boris Johnson.

Agresivita Johnsona i členů jeho vlády byla ve středu v Dolní sněmovně neuvěřitelná, zjevně bezprecedentní.

Labouristická poslankyně Paula Sheriff na Johnsona v emocionálním vystoupení apelovala, aby přestal užívat konfliktního jazyka a označovat poslance, kteří s ním nesouhlasí, za "zrádce", aby nepoužíval slova "zrada", a "kapitulace". Poukázala na to, že mnozí poslanci jsou v dnešní době terčem výhrůžek smrtí a že Johnsonův nenávistný jazyk jejich situaci činí nebezpečnou. Upozornila, že těsně před referendem o brexitu byla ultrapravicovým aktivistou zavražděna její kolegyně Jo Cox.

Sněmovna explodovala, když Boris Johnson toto varování Sheriffové označil za "humbuk". Obdobně explodoval Twitter.

Komentátorka Marina Hyde:

Trumpův rozchod s poválečným mezinárodním řádem

27. 9. 2019

Trump právě skončil svůj projev v OSN a jedna věc v něm chyběla: Jakékoliv výraznější odsouzení Íránu, nebo kohokoliv, za útok na (saúdský) Bukajk, píše John Robb. Odsouzení a příslib následné akce, která by byla očekávána od amerického prezidenta od 2. světové války.
29951

Degenerativní společenská porucha: volíme bezohledné zbabělce

Chtělo by to více přívětivých psychopatů v čele

26. 9. 2019 / Bohumil Kartous


V roce 2010 provedli psychologové Scott Lilienfeld, Steven Rubenzer and Thomas Faschingbauer zajímavý výzkum (krátce rozebírá psycholog Kevin Dutton, k dispozici je i celá studie). Na základě biografických informací srovnali americké prezidenty od George Washingtona po George W. Bushe na škále v průniku dvou charakteristik, jež jsou připisovány psychopatii: míra neohroženosti bez ohledu na důsledky (fearless dominance) a míra bezohlednosti vůči právům a nárokům ostatních (impulsive antisociality). Ukazuje se vcelku přirozeně, že minimálně v charakteristice neohroženosti se lidé v čele často vymykají průměru populace. Problém je, že když se vymykají i v charakteristice bezohlednosti vůči ostatním. A největší problém je, když v čele stojí bezohlední zbabělci...
30367

Česká aliance za “svobodu” oligarchie

26. 9. 2019 / Albín Sybera


Mediální mapa ČR v éře započaté vstupem ANO do vlády Bohuslava Sobotky snoubila tradiční pravicovou rétoriku postkomunistické ČR s populistickou apologetikou elit vzešlých z privatizace. Tiché spojenectví ve výkladu „pravdy“ mezi médii ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše a největším mediálním domem (podle 
Wikipedie) Czech News Center (CNC) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče nespočívá pouze v paktu o neútočení, ale i v aktivní obraně společných zájmů a klíčových osob garantujících tyto zájmy.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

30362

Klimatická krize: Proč propadat svazujícímu skepticismu?

26. 9. 2019 / Daniel Veselý


Česká republika se nemůže tvářit, jako by se jí klimatická krize netýkala. I přes naše environmentální problémy můžeme s hořkostí v srdci hovořit o štěstí, neboť globální oteplování drtivě dopadá především na chudé země s nízkou uhlíkovou stopou. Ale proč sedět se založenýma rukama, když existují různá řešení, jak se s touto osudovou hrozbou vypořádat? Jediné, co chybí, je politická vůle. Pokud ale dříve nebo později nezačneme jednat, nezbyde nám nic jiného než útěšná modlitba.

Znečištění v Ostravě: Orientační měření NO2 upozorňuje na místa silně znečištěná dopravou

27. 9. 2019

Tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví

Ostrava 27. září 2019 – Aktuální vědecké poznatky ukazují, že znečištění ovzduší oxidem dusičitým (NO2) může představovat riziko pro lidské zdraví i v hodnotách, které splňují platné limity. V Ostravě a v dalších 8 krajských městech České republiky se proto projekt Centra pro životní prostředí a zdraví se pokusil zmapovat míru znečištění ovzduší oxidem dusičitým. V Ostravě bylo za pomoci tzv. pasivních vzorkovačů provedeno čtyřtýdenní orientační měření znečištění na 17 převážně dopravně zatížených l okalit&a acute;ch, a to zejména na místech, kde nejsou umístěny stacionární monitorovací stanice. V Ostravě byly naměřeny nejvyšší hodnoty znečištění na ulicích Místecká, Rudná a Hlučínská. Vůbec nejhorší situaci projekt zaznamenal na některých místech Prahy a Brna, přičemž tato dvě města navíc dle výsledků stabilního monitoringu stále překračují platný limit znečištění oxidem dusičitým. (1)

 

Greta Thunbergová: Být odlišný není nemoc

26. 9. 2019

Co vám vzkazuje Greta Thunbergová:

Tak znovu...

Jak jste si možná povšimli, nenávistníci zůstávají stále aktivní - jdou po mně, po tom, jak vypadám, jak se oblékám, jak se chovám a jak jsem odlišná.
Vymýšlejí si všechny možné lži a konspirační teorie.

Pokoušejí se překročit všechny možné červené čáry ve snaze odvést pozornost: naprosto zoufale se snaží, abychom nemluvili o klimatické a ekologické krizi.

Být odlišným není nemoc a současná, nejlepší věda, jakou máme k dispozici, není jen "názor" - jsou to fakta.

Avšak neplýtvejte svým časem a nevěnujte jim už pozornost.

Svět se probouzí. Přichází změna, ať se jim to líbí či nelíbí.

Těším se na vás v ulicích tento pátek!

 


Problémy Donalda Trumpa v souvislosti s vydíráním ukrajinského prezidenta sílí

26. 9. 2019

Pět klíčových problémů z Trumpova ukrajinského skandálu
List Washington Post získal odtajněnou sedmistránkovou stížnost týkající se Trumpova vydírání ukrajinského prezidenta Zelenského.

1. Bílý dům se pokusil o utajení telefonního rozhovoru Trump-Zelenský

Whistleblower poukazuje na to, že se Bílý dům pokusil zabránit činitelům v hodnocení hrubého transkriptu Trumpova rozhovoru s ukrajinským prezidentem Zelenským z 25. července 2019 - toho transkriptu, který Bílý dům pod tlakem konečně zveřejnil dne 25. 9. 2019.

Guardian: Čína cenzoruje sociální síť TikTok

Kontrola totality v digitální éře

26. 9. 2019

Žádný "závadný" obsah ve smyslu čínské zahraniční politiky. Takové je údajně zadání pro moderátory sociální sítě TikTok, kterou vlastní čínská spoldečnost a která nabrala velké popularity zejména mezi teenagery. Bitský deník The Guardian zveřejnil informace o tom, že vlastník sociální sítě, společnost ByteDance, velmi ochotně spolupracuje na dodržování tabu nastavených čínskou zahraniční politkou: omezování informací o statusu Tibetu, o událostech na náměstí Nebeského klidu, nebo o zakázané sektě Falung Gong. Moderátoři mají dle Guardianu za úkol odstraňovat obsahy, které jsou v rozporu s čínskou totalitní doktrínou.

Pozn. Boba Kartouse: "Totalitní režimy mají paradoxně mnohem snazší situaci při regulaci digitálního diskurzu. Stačí nařídit, jaká témata jsou nevhodná a snažit se je z diskurzu vytěsnit. A pokud svět z hlediska šíření informací ovládají sociální sítě, není lepšího nápadu, než takovou sociální síť, s velkou účastí, přímo kontrolovat a řídit. V souvislosti s tím jsou skutečně zábavné snahy společnosti PPF a spřízněných politiků, které mají představovat Čínu jako nějakého obchodního partnera, od nějž bychom se vlastně mohli dost dobře učit..."

Je to ostuda, jak ho zmanipulovali rodiče, aby prosazoval jejich levicovou agendu

25. 9. 2019


Sir David Attenborough: Viděl jsem přírodu v její snad nejvíce fascinující existenci, plné života. Avšak byl a jsem také svědkem ohromujících změn. Změn, které dnes ohrožují samotné naše civilizace. Stojí za to se zamyslet nad tím, že naše civilizace vznikly především v důsledku klimatické stability za posledních 12 000 let. Problém je, že jsme tu stabilitu začali považovat za něco daného. A naše stabilní, spolehlivá planeta už neexistuje. Dopad této destabilizace bude mít hluboký dopad na všechny země na světě. Když o tom začnete uvažovat, není zřejmě dnes žádná více znepokojující myšlenka. Jediné podmínky, jaké lidé kdy znali, se mění a mění se rychle. V roce 2020 máme klíčový okamžik v historii. Někteří tomu říkají superrok. Dojde k zásadním globálním rozhodnutím ohledně klimatu, přírody, oceánů a rozvoje. Nic není důležitějšího a dalekosáhlejšího. Jestliže jsme kdy potřebovali silný signál od světových politiků, že tento problém vyřešíme, je to nyní. To, co my uděláme v následujících několika letech, určí následujících několik tisíc let. 


29740

Havlíčkovská ozvěna 17. listopadu 1989

Báseň pro přátele ostnatých drátů

26. 9. 2019 / Beno Trávníček

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Máme doma pohraničního psa hopsa

když vidí narušitele, hopsá hopsa

ukousne mu nohu pod kabátem hopsa

zahrabe ji pod ostnatým drátem hopsa

Za ním zostra kalašnikov hopsa hopsa

plíží se tu pohraničník hopsa hopsa

ustřelí ti nohu nebo koule hopsa

zahrabe tě jako chcíplýho psa hopsa.


Strážný skáče z věže hopsa hopsa hopsa

počasí je horší, než by bylo pod psa

na sněhu jsou stopy imperialisty

i když měl bejt kurva jako papír čistý!

Proštípal se plotem a pak hopsa hopsa

rovnou hop do nepovolenýho ovsa

strážný hledá v zoufalosti mašli hopsa

cejtí se fakt blbě skoro jako pod psa

hou

30510

Pojďme se opájet blbostí a poctivě si to zaplaťme

Tupost podporovaná společností Amazon

26. 9. 2019 / Bohumil Kartous

Podobné samolepky si umisťují na auta "bojovníci" s šestnáctiletou holkou, která jen zosobňuje současnou expertní shodu na tom, že klimatická změna je:

a) Ve významné míře ovlivněna lidskou činností

b) a její průběh predikuje při hustotě osídlení Země člověkem velké problémy v blízké budoucnosti, jako např. nedostatek vody, tání ledovců (a migraci na základě zvyšující se hladiny světového oceánu), vyhynutí kritického počtu rostlinných a živočišných druhů atp.

Čtenář a výtvarník Kamil Schwarz k tomu dodává:

O ubohých výsledcích populistického "suverenismu"

25. 9. 2019 / Karel Dolejší

Nechcete prodat Grónsko? Tak tady máte přes držku!

V zoufalé snaze alespoň zčásti nahradit výpadek vzniklý odchodem ze společného evropského trhu bude muset vláda Borise Johnsona při dvoustranných jednáních s USA přistoupit na dovoz geneticky modifikovaných potravin ZDE, v EU zakázaných problémových pesticidů ZDE nebo chlorovaných kuřat nesplňujících evropské hygienické normy ZDE.

Trump také nepochybně využije příležitosti, aby se pokusil Britům namísto prudce zdraženého evropského ovoce a zeleniny ZDE v co největším množství vnutit americkou kukuřici a sóju, jejichž export se zadrhává kvůli obchodní válce s Čínou ZDE. Navíc jsou očekávány vážné (potenciálně likvidační) problémy nejen pro britské chovatele ovcí ZDE, ale třeba také pro pěstitele pšenice ZDE.

Evropa se dívá s otevřenou pusou na to, co se děje v Londýně. Dohoda o brexitu nebude

26. 9. 2019Katya Adler, evropská korespondentka, BBC:
Jak Evropa sleduje s otevřenou pusou neuvěřitelné scény ve Westminsteru, vedoucí politikové v Paříži, v Berlíně,  v Dublinu a v Bruselu se ptají: Co dál? Protože nikdo to neví jistě, připravují se určité nouzové plány.

Pravděpodobnost, že by Británie dosáhla dohody s šéfy EU do summitu v polovině října, nebyla nikdy v EU považována za vysokou. Nyní kontakty tuto pravděpodobnost charakterizují jako "v podstatě nulovou". Nezapomínejme, že vlády EU by musely ještě před říjnovým summitem dostat z Británie plný text legálně realizovatelné alternativy nahrazující irskou podmínku.

Jak se mají chovat média

26. 9. 2019

Americká televizní stanice MSNBC přerušila přímý přenost projevu Donalda Trumpa s upozorněním, že Trump lže. Obvinění z údajně korupce, vznesená proti Joeu Bidenovi a jeho synovi, byla vyšetřována a bylo zjištěno, že se nezakládají na pravdě, upozornila televize.

Tak se mají chovat média. Uvádět lži politiků na pravou míru (JČ):

Právníkovi, který vyhrál proti Johnsonovi u Nejvyššího soudu, doporučuje policie, aby si koupil neprůstřelnou vestu

26. 9. 2019


Čelný právník, který s kolegy zvítězil tento týden u Nejvyššího soudu proti Johnsonovi, když soud prohlásil jeho suspendování parlamentu za nezákonné, konstatuje, že bude zřejmě muset kvůli výhrůžkám smrtí opustit Británii.

Jolyon Maugham QC oznámil, že jeho místní policie a kriminální komisariát jsou natolik znepokojeny nedávnými výhrůžkami smrtí, že mu doporučili, aby nosil neprůstřelnou vestu, a bývalý expert na terorismus dostal nařízeno, aby v Maughamově domě instaloval tlačítko pro případ nouze. Kolem Maughamova domu je také instalováno vysoce bezpečnostní ochranné zařízení.

Brutalizace Británie: Johnson se rozhodl bojovat agresivním populismem

26. 9. 2019

Budou voliči reagovat pozitivně na lži, manipulaci a zuřivou agresivitu?

Reakce zuřivého Borise Johnsona, znepokojivě plného adrenalinu, na verdikt britského Nejvyššího soudu, který zrušil jeho suspendování parlamentu, byla naprostým pohrdáním - soudy, parlamentem a nakonec i veřejností a jakoukoliv politickou slušností, píše varovně Martin Kettle. Prozatím si Johnson stále ještě zachovává většinu své formální moci premiéra. Avšak vnitřní moc této role, její morální autorita, Johnsonova schopnost vládnout a schopnost smysluplně reprezentovat zemi prakticky skončila. Všechno je to tragické pro zemi, která ho nikdy nepožádala, aby se stal jejím premiérem.

Johnson nemůže obvinit soudce, protože se to neodváží udělat. Obviňuje poslance, protože jsou lehkým terčem. Ale hlavní vina spočívá na něm, a na brexitérských fundamentalistech v Konzervativní straně.

Aktualizace: Takto reaguje čtvrteční ranní tisk (jeho titulní stránky ZDE).

Daily Mirror píše. "MUŽ BEZ STUDU". Guardian: "Poslanci zuří, Johnson tvrdí, že ohledně brexitu mluví za Británii".  Daily Mail: "DEJTE NÁM VOLBY TEĎ!" "Voliči útočí na spiknutí establishmentu blokovat brexit!"  Daily Express: "Zuřivý Boris: Brexitoví vzbouřenci čelí DNI ZÚČTOVÁNÍ!" The Times: "Sněmovna se dostala do bodu varu." Daily Telegraph: "Parlament musí ustoupit, nebo bude čelit DNI ZÚČTOVÁNÍ" Financial Times: "Vzdorný Boris připravuje volby podle hesla 'Parlament proti lidu'".

Hlavní komentátorka televize BBC Laura Kuennsberg přinesla ve středu ve 22 hodin v hlavních zprávách reportáž o děsivých scénách v parlamentě a hovořila velmi varovně. "Ač jsem byla svědkem stovek debat v parlamentě, nic takto strašlivého jsem dosud nezažila. Nenávist a emoce z obou stran byly děsivé. Vypadalo to, jako že parlamentu vybuchla  a odletěla střecha." Nenaznačuje to pro politický vývoj v Británii nic pozitivního.


Z výše uvedeného přehledu vidíte, že bulvární tisk Daily Mail a Daily Express, spolu se zahraničními oligarchy, bratry Barclayovými vlastněným deníkem The Telegraph, nadšeně podporují Johnsonovu strategii vyvolávat nenávist vůči "proevropskému establishmentu", včetně parlamentu a soudnictví. Vypadá to, že Anglie (ne zřejmě celá Británie, situace ve Skotsku, v Severním Irsku a ve Walesu je jiná) se propadne ve fašistický, netolerantní stát. Nejsou to dobré vyhlídky a je s podivem, jak rychle dokáže populista zničit tradiční demokracii. (JČ)Trump zveřejnil shrnutí svého rozhovoru se Zelenským

25. 9. 2019

Republikáni jsou ohromeniDonald Trump zveřejnil shrnutí svého rozhovoru s ukrajinským prezidentem Zelenským, nikoliv tedy, kupodivu, doslovný transkript. (On nemá Bílý dům nahrávku?) Trump tvrdí, že shrnutí dokazuje, že je nevinen. Jenže i toto shrnutí obsahuje pasáž, v níž Trump od Zelenského vyžaduje, aby začal vyšetřovat Bidena a jeho syna. I Republikáni jsou tím ohromeni:

Klimatologové znovu varují: Oceány jsou v krizi, ledovce tají a mořská hladina se zvyšuje

25. 9. 2019

Tisková zpráva Greenpeace a Klimatické koalice

Dnes vydaná speciální zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) o oceánech a kryosféře (zamrzlých oblastech) ukazuje, jak ničivé jsou již nyní klimatické změny v našich oceánech a jak kvůli oteplování mizí plochy pokryté ledem. Vědecký report podtrhuje nutnost zvýšit úsilí všech vlád světa při řešení klimatické krize a ochrany oceánů.

Klimatická změna, Greta Thunberg a český internet

25. 9. 2019 / Vladimír Novák

Pokud Vám doktor najde rakovinu prostaty, také mu neodpovíte: můj kamarád pekař tvrdí, že je to jen zácpa a já mu věřím.

Asi nikomu neušel emotivní projev švédské aktivistky Grety Thunberg na půdě OSN. Ve svém projevu tato 16-ti letá slečna požaduje od vůdců světa, aby konali více k odvrácení trvalých klimatických změn na naší planetě. Bohužel je nutné zdůraznit a znovu opakovat, že Greta pouze upozorňuje na závěry pocházející z vědecké komunity. Té samé komunity, která stojí za růstem našeho poznání o světě, ve kterém žijeme, a technologického pokroku, který nám náš způsob života umožňuje. Její závěry samozřejmě nejsou součástí nějaké politické diskuze, proti které se můžeme vyhranit svým vlastním “názorem”. 

O časopisech Nature a Science

25. 9. 2019 / Boris Cvek

Jsou lidé, kteří mají tendenci vidět svět jako arénu, v níž člověk může mít jen svou úzkou odbornost, a jinak je diletant. Pro ně není možné, aby někdo byl odborník zároveň ve filozofii, chemii, buněčné biologii a v oblasti vývoje léků. Bohužel pro ně: možné to je, neboť tyto oblasti mám oficiálně potvrzené.

Je také možné, že někdo – jako třeba já – čte systematicky mnoho let časopisy jako Nature nebo Science. Tyto dva časopisy bývají považovány obecně vědci za ty nejlepší na světě a v analýzách společenských důsledků vědy se od sebe neliší. Já osobně mám potřebu nějak veřejnost občas seznámit s tím, co se v těch časopisech v té či oné ostře debatované věci děje.

Vzdorný Bolsonaro oznamuje likvidaci domorodých komunit v Brazílii

25. 9. 2019 / Fabiano Golgo"Domorodí indiáni nechtějí být chudými domácími v bohatém území," provokoval extremně pravicový populista


Brazilský prezident Jair Bolsonaro otevřeně deklaroval během zahajovacího projevu na Valném shromáždění OSN, že už v Brazílii nebude chráněna domorodá kultura ani území tradičních domorodých indiánských kmenů. Namísto toho bude Bolsonaro podporovat urbanizaci kmenů žijících v Amazonii tam, kde jsou ložiska zlata a nerostného bohatství, která mohou obohatit brazilskou ekonomiku. Bolsonaro oznámil "novou politickou strategii pro domorodce", která bude prosazovat jejich "hospodářskou autonomii". "Radikální ekologický aktivismus a zastaralá ochrana domorodých komunit jsou v rozporu s tím, co si přejí samy domorodé národy. Jen to představuje jejich zaostalost, marginalizaci a naprostou absenci občanství," řekl Bolsonaro.

Boris Johnson byl nucen se předčasně vrátit do Londýna

25. 9. 2019


Musí se ve středu vystavit zuřivosti britských poslanců ve znovu otevřeném parlamentu


Ponížený Boris Johnson byl donucen zkrátit svou návštěvu New Yorku a vrátit se do Londýna, kde bude čelit v znovu otevřeném parlamentu zuřivosti poslanců - poté, co britský Nejvyšší soud dramaticky rozhodl, že jeho suspendování parlamentu na pět týdnů bylo nezákonné.

Svým verdiktem posílil britský Nejvyšší soud mandát parlamentu a podřídil mu exekutivu. Podle odborníků to ovlivní nejen britský ústavní pořádek na dlouhá desetiletí do budoucnosti, ne-li staletí.

Dolní sněmovna se vrátí k zasedání ve středu dopoledne a poslanci podrobí Borise Johnsona výslechu.

Komentátor Raphael Behr k věci píše:

Británie zřejmě neodejde z EU dne 31.10.

25. 9. 2019

Jak jsme předpovídali v tomto Rozhovoru Britských listů, Británie zřejmě neodejde z EU 31.10., pokud odejde vůbec:


Americké letectvo vyvíjí prototyp náhrady letounu F-35

25. 9. 2019

Stíhací letoun šesté generace by měl vzniknout v letech 2030-2040, píše Kris Osborn. Iniciativa nazvaná Next Generation Air Dominance (NGAD) se dlouhá léta nacházela v koncepční fázi a nynější "prototypování" a "demonstrace" pomáhají zjistit, které technologie letectvo v budoucnu použije.

Maketa demokracie v podmínkách současného Ruska

25. 9. 2019

Při práci na tomto článku jsem měla velké štěstí, uvedla Alla Sergejenková. Jen náhodou jsem si na stránce Polit.ru poslechla záznam přednášky, kterou proslovil 27. září 2007 v moskevské literární kavárně Bilingua Dmitrij Jefimovič Furman, tehdy hlavní vědecký spolupracovník Evropského institutu Ruské akademie věd, historik, politolog a sociální filozof.
Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
42105