25. 7. 2015
Obama srovnal homofobii s rasovou diskriminací, s níž se potýkal ve Spojených státech. Dosud nikdy se tak mocný politik otevřeně nepostavil proti názorům Afričanů tak otevřeně na jejich vlastním území.
"Mluvím o tom systematicky po celé Africe," řekl během tiskové konference v Nairobi. "Když začnete zacházet s lidmi jinak, protože jsou jiní, to je cesta, která vede k omezování svobody. A dějí se pak špatné věci."
"Když si vláda zvykne zacházet s některými lidmi jinak, ty zvyky se mohou rozšířit. Jako Afroameričan ve Spojených státech si jsem bolestně vědom historie toho, co se stane, kdy se začne s lidmi zacházet jinak podle zákona. Ve Spojených státech mocenské struktury přinášely nejrůznější racionalizace pro segregaci a Jima Crowa a otroctví a neměly pravdu. To říkám jasně."
Spekulovalo se, že se Obama této otázce vyhne a zaměří se na bezpečnost a na obchod s Keňou. Ale v souladu se svými odnedávna odvážnějšími činy a výroky v celé řadě oblastí se Obama nežinýroval a keňský prezident Keynatta přihlížel tomu mlčky.
Obama dodal, že "když občan dodržuje zákon a dělá si své věci a pracuje a dodržuje dopravní předpisy a nikomu neubližuje, představa, že by s ním mělo být zacházeno jinak kvůli tomu, koho miluje, je nesprávná, tečka."
Keňský prezident s Obamou veřejně nesouhlasil: "Musíme přiznat, že některé věci nesdílíme," řekl Kenyatta a zdůraznil, že práva homosexuálů "nejsou tématem, o něž by se Keňané nějak zajímali". Dodal: "Je pro nás velmi obtížné vnucovat lidem to, co sami nepřijímají."
Afrika je nejhomofobnějším kontinentem. Homosexuální vztahy jsou zákonem zakázány v 36 z 54 afrických zemí a v několika afrických zemích se trestají smrtí.
Obamovy výroky na obranu homosexuálů okamžitě kritizoval Irungu Kang’ata, poslanec v Kenyattově vládnoucí straně. "Byly nevkusné," řekl a dodal, že "je to porušení principu suverenity a rovnosti států. Co kdyby cestoval Kenyatta do Ameriky a doporučil tam, aby USA zrušily trest smrti? A nebo to je, jako kdyby Obama cestoval do Londýna nebo do Madridu nebo do Haaagu nebo dokonce do Japonska a řekl tam, vaše monarchie je utlačitelská, je to plýtvání penězi a měla by se zrušit. Stejně tak nemůže přijet do Keni a říkat nám věci, které jsou nepřijatelné."
Jak ukázal Matthew Waites z Glasgow University, homofobie převládá v zemích Britského společenství národů, protože ty převzaly jako britské kolonie někdejší homofobní britské zákony. Zatímco v Británii však byly dávno zrušeny, v zemích Britského společenství národů tyto zákony přežívají. Jiným důvodem pro silnou homofobii v Africe je vliv misionářů amerických extremistických evangelikálních církví.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse