Největší ruský výrobce zemědělských strojů začal po kolapsu výroby hromadně propouštět

25. 4. 2025

čas čtení 2 minuty
Největší ruský výrobce zemědělských strojů, společnost Rostselmaš, na pozadí prudkého poklesu objemu výroby propustil asi 2 tisíce zaměstnanců. Konstantin Babkin, spolumajitel společnosti a prezident asociace Rosspecmaš, o tom řekl Kommersantu.

Podle něj po celý podzim roku 2024 společnost pracovala ve zkráceném režimu – pouze tři dny v týdnu. Na začátku roku 2025 závod přešel na pětidenní pracovní týden, ale ve "sníženém" formátu. "Takový režim nemá na tým pozitivní vliv. To nepřispívá k disciplíně a stabilitě kvality... Snažíme se už nepropouštět, jinak budeme muset později zaškolit nové lidi," zdůraznil Babkin.

Na konci roku 2024 se výroba zemědělských strojů v Rusku propadla o 12,5 % - na 237,1 miliardy rublů s DPH, uvádí Rosspecmaš. Obzvláště prudce klesla výroba strojů na aplikaci hnojiv, o 61%. Společnost Rostselmaš přitom v loňském roce snížila výrobu o 30 %, uvedl Konstantin Babkin, spolumajitel společnosti. Podle něj k tomu vedly dva faktory: Nedostatečná očekávaná státní podpora a pokles poptávky po vybavení.

K poklesu produkce došlo na pozadí klesajících tržeb na domácím trhu. V roce 2024 se objem prodeje zemědělských strojů snížil o 17,6 % a činil 198,4 miliardy rublů včetně DPH. Téměř všechny kategorie zařízení vykazovaly negativní dynamiku a nejvýraznější pokles vykazovaly stroje pro aplikaci hnojiv (minus 58 %), stejně jako kombajny (minus 30,7 %) a sklízecí řezačky (minus 24,8 %). Začátek roku 2025 nepřinesl zlepšení. V lednu se prodej zařízení propadl o 31,5 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, což činilo pouze 8,9 miliardy rublů s DPH (údaje Rosspecmaše).

Asociace vysvětlila krizi několika faktory najednou: Vysokou klíčovou sazbou centrální banky (21 %), zvýšením nákladů na vybavení a zemědělské produkty, slabou ziskovostí zemědělské produkce a také snížením objemu státní podpory. Podle zdroje společnosti Kommersant na trhu byl další ranou pro toto odvětví pokles ziskovosti v segmentu obilí. Důvodem jsou nízké nákupní ceny, zavedení vývozních cel a rostoucí náklady. "V důsledku toho začali zemědělci šetřit peníze a začali méně často aktualizovat vybavení," shrnul mluvčí publikace.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
363

Diskuse

Obsah vydání | 25. 4. 2025