Německo: Zatčena Daniela Klette podezřelá z terorismu

1. 3. 2024

čas čtení 3 minuty
V Berlíně byla zatčena podezřelá, o níž se předpokládá, že byla členem krajně levicové Frakce Rudé armády. Daniela Klette je jednou ze tří uprchlíků, kteří od devadesátých let zůstávají v ilegalitě.

Německá prokuratura v úterý oznámila, že Daniela Klette, jedna ze tří uprchlých členek krajně levicové teroristické skupiny Frakce Rudé armády (RAF), byla zatčena.

Německá policie po trojici, podezřelé z pokusu o vraždu a sérii ozbrojených loupeží, po desetiletích na útěku stále pátrala.

Co zatím víme?

Státní zastupitelství ve městě Verden v Dolním Sasku uvedlo, že pětašedesátiletá žena byla dopadena v pondělí v Berlíně.

"Zatkli jsme paní Klette," řekl Koray Freudenberg, vrchní státní zástupce, jehož úřad vyšetřuje Kletteovou a další podezřelé Ernsta-Volkera Stauba a Burkharda Garwega.

Dolnosaský zemský kriminální úřad později uvedl, že v souvislosti s dopadením Klette byl zatčen také muž, který však dosud nebyl identifikován.

Šéf hannoverské policie Friedo de Vries uvedl, že podezřelá byla identifikována pomocí otisků prstů a neprojevila žádný odpor, když byla zadržena v bytě ve čtvrti Kreuzberg. De Fries řekl, že policie v bytě našla dva pistolové zásobníky a náboje.

Německý deník Bild uvedl, že Klette se 20 let skrývala v Berlíně, kde podle sousedů vystupovala pod jménem Claudia.

Klette, Staub a Garweg se údajně pokusili využít sérii loupeží v letech 1999 až 2016 k financování svého života v podzemí.

Poté, co televizní pořad nedávno zveřejnil profil případu, vyšetřovatelé v Dolním Sasku, kde se odehrálo mnoho loupeží, uvedli, že obdrželi 161 tipů ohledně možného místa pobytu podezřelých.

Co udělala teroristická skupina RAF?

Tito tři údajně patřili k takzvané třetí generaci RAF, známé také jako skupina Baader-Meinhof.

V 70. a 80. letech 20. století vedla RAF v tehdejším západním Německu teroristickou kampaň prostřednictvím útoků a únosů, přičemž této skupině bylo připsáno celkem více než 30 vražd. Úřady tvrdí, že RAF je zodpovědná za zranění dalších 200 lidí.

Aktivity skupiny vyvrcholily během velkého pátrání po členech RAF během takzvaného německého podzimu 1977.

Mezi oběťmi RAF byli západoněmecký generální prokurátor Siegfried Buback, šéf Dresdner Bank Jürgen Ponto, předseda Deutsche Bank Alfred Herrhausen, obchodní manažer Hans Martin Schleyer a vysoce postavený západoněmecký diplomat Gerold von Braunmühl.

RAF se prohlásila za rozpuštěnou v roce 1998 a neexistují žádné důkazy o tom, že by tato bývalá teroristická organizace byla stále aktivní.

Policie a speciální ozbrojené jednotky zaútočily na hlavní vlakové nádraží západoněmeckého města Wuppertal na začátku tohoto měsíce poté, co obdržely tip, který naznačoval, že bývalý levicový terorista Ernst-Volker Staub mohl být spatřen ve vlaku. Úřady uvedly, že došlo k falešnému poplachu a že počáteční podezření ohledně mužovy totožnosti se nepotvrdilo.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2135

Diskuse

Obsah vydání | 5. 3. 2024