Z ptačí perspektivy nad českým politickým mraveništěm
Babišův konec? Ano, ale až v dalších volbách
29. 11. 2018
/
Bohumil Kartous
čas čtení
5 minut
V případech podobných aféře Babiš&syn, kdy celá armáda expertů, viceexpertů a arciexpertů v oblasti politologie, médií, psychiatrie, rodinných i globálních vztahů a krymských reálií (jsou jich tisíce) s enormním úsilím mate veřejnost, je dobré vždy počkat co nejdéle a poté se snažit udělat si racionální úsudek. V tomto případě to platí naprosto. Dobrat se po zahlcení informačním odpadem, v němž se jakýkoliv narativ stává pro běžného příjemce stejně (bez)cenný, je takřka nemožné. Úsoudit něco o dalším vývoji jakbysmet. Co si tedy lze odnést, aniž by se člověk uchýlil k neprokazatelným tvrzením a nechal se vědomě či nevědomě vtáhnout do procesu debilizace veřejné debaty?
Informace, kterou zprostředkoval Seznam, nebyla tajemstvím a s největší pravděpodobností byla nabídnuta dvojici novinářů, kteří ji následně společně s týmem dokumentaristů oblepili špatnou detektivkou, čímž poskytli poměrně dobrou munici ke vzniku velkého spektra konspirací.
Informace o Babišovi, jeho synovi, jeho psychické kondici, vzájemných vztazích, problému s vyšetřováním údajného dotačního podvodu atd. není nová. Tato informace doposud nebyla pouze "vytěžena", jinak bylo ovšem možné slyšet o labilním synkovi s diagnózou dlouhé měsíce před vypuknutím senzace. On totiž synek představuje nejteční místo v opevnění majitele Agrtofertu, což se nakonec také prokázalo. Babiš si to samozřejmě uvědomoval, tudíž je vcelku jisté, že nějakou (jakou netuším) péči svému potomku věnoval. Pro Babiše v takovém případě existují v podstatě dvě možnosti:
- buď synka udržovat v dostatečné vzdálenosti a izolaci od potenciálních "hyen" (v podstatě každého, kdo by se snažil ohrozit zájmy otce),
- nebo využít synkovy indispozice a v případě nejvyšší nouze jej učinit právně neodpovědným.
Je vysoce pravděpodobné, že v následujících třech letech dojde ke snaze konsolidovat politický střed, v němž Babiš doposud převážně lovil. S kauzou se chtě nechtě ovšem stává "hrdinou" pochybných konspiračních a dezinformačních skupin, které na Babišovu reputaci mohou "nadělat" velmi podstatně. Je vtipné číst pseudovlastenecké bláboly, které obviňují USA z toho, že se Babiše snaží odstranit a ohrozit tak české národní zájmy. Tím se Babiš stává - bez ohledu na svou vůli - amabasadorem sil protichůdných.
Dopad na Babišův "approval rating" neznamená příliš v krátkodobém horizontu. Lze se nicméně domnívat, že toto není problém, nad nímž by se zavřela neustále nově generovaná pěna dní. Pravděpodobně bude - s novými infuzemi - probublávat v průběhu celého současného vládního angažmá, pokud se nějakým zázrakem nepodaří uzavřít trestní stíhání způsobem "ad acta". Během něj dojde - a to bude podstatné - na ekonomické problémy, jelikož ekonomika narazila na strop a odtud vede jediná cesta. Postavení Babiše je oslabeno a i přes ujišťování o tom, že neodstoupí, v určitém okamžiku už nebude jeho politická budoucnost záviset na jeho vůli, nýbrž na vůli voličů. A podle všeho nemá Babiš v současnosti nic, čím by si je mohl opět naklonit.
Naopak, Babiš je velmi oslaben. Ujištění ze strany Miloše Zemana, s nímž Babiš sdílí velkou část elektorátu, že i v případě ztráty důvěry opět pověří sestavením vlády současného premiéra, působilo vcelku překvapivě. Nicméně z hlediska občejného českého politického kupčení je to vlastně logické: Babiš je legitimní vítěz voleb a může dělat to, co by úředický premiér dělat nemohl. A zároveň je zavázán a bude se muset revanšovat. zemanova agilita pravděpodobně nebyla vyvolána náhlým návalem spontánní přízně...
Podobně mohou nyní počítat s protislužbami všichni, kdo se rozhodli postavit "hyenám" a případnou nedůvěru zažehnat loajalitou k Babišovi. A jak víme z biologie, mnoho komárů umoří i poměrně velkého lichokopytníka. Natož stárnoucího oligarchu ve stavu rostoucího napětí.
Znovu opakuji, je čas přemýšlet o tom, co přijde po Babišovi...
12196
Diskuse