Kreml nabízí Trumpovi ruskou ropu a přístup do Arktidy

19. 2. 2025

čas čtení 2 minuty
Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvažoval podepsání dohody o nerostných surovinách se Spojenými státy, Kreml nabídl administrativě Donalda Trumpa dohodu o ruských přírodních zdrojích.

Rusko věří, že se americké ropné společnosti mohou do země vrátit, a navíc má zájem o společné projekty se Spojenými státy v Arktidě, řekl před zahájením rozhovorů v Saúdské Arábii Kirill Dmitrijev, šéf ruského fondu přímých investic.

Podle Dmitrijeva, jednoho ze tří delegátů vybraných Vladimirem Putinem pro setkání s Američany v Rijádu, Moskva považuje za důležité obnovit ekonomickou spolupráci se Spojenými státy.

Velké americké ropné společnosti měly v Rusku "velmi úspěšné obchody", řekl Dmitrijev: "Věříme, že se v určitém okamžiku vrátí, protože proč by odmítaly příležitost, kterou jim Rusko poskytlo přístup k ruským přírodním zdrojům?"

"Musíme také dělat společné projekty, včetně například v Arktidě, a v dalších oblastech, společné projekty nám umožní být úspěšnější," pokračoval Dmitrijev. Americké společnosti podle něj údajně přišly o 300 miliard dolarů kvůli sankcím proti Rusku a administrativa Joea Bidena "vyslala spoustu špatných zpráv" o stavu ruské ekonomiky.

Před invazí na Ukrajinu se na těžbě ropy v Rusku podílela pouze jedna velká americká společnost: Exxon Mobil, která vlastní 30 % projektu Sachalin-1. Po uvalení sankcí společnost oznámila odstoupení od projektu, ale nemohla podíl prodat: původně se předpokládalo, že k tomu dojde v roce 2023, ale Kreml lhůtu dvakrát prodloužil – naposledy do konce roku 2026.

Po začátku války oznámily svůj odchod z Ruska také přední americké společnosti poskytující služby na ropných polích - Halliburton, Schlumberger a Baker Hughes, s jejichž pomocí se zemi v posledních letech podařilo obnovit produkci po rozpadu SSSR. Prezident Vladimir Putin požadoval, aby země do roku 2025 vytvořila vlastní technologie pro vrtání a průzkum uhlovodíků a jejich podíl by dosáhl 80 %.

Ve skutečnosti je však více než polovina zařízení pro hydraulické štěpení – technologie, která umožňuje zvýšit návratnost vrtů a produkovat těžko těžitelnou ropu – stále dodávána z "nepřátelských" zemí. A u některých pozic, například rotačně řízených systémů, je závislost na dovozu totální a dosahuje 100 %, vypočítali odborníci z Yakov and Partners.

Vláda Ruské federace ve Strategii rozvoje základny nerostných surovin do roku 2050 uznala, že závislost na dovážených zařízeních při těžbě a průzkumu nerostných surovin přetrvává. U vrtných zařízení je to více než 90 %, u těžebních strojů 50 %, u pozemních geofyzikálních zařízení 30 %, uvádí se v dokumentu.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1697

Diskuse

Obsah vydání | 20. 2. 2025