Spojené státy zablokovaly financování vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině

12. 2. 2025

čas čtení 3 minuty
Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zmrazit financování jiných zemí začalo ovlivňovat mezinárodní úsilí pohnat Rusko k odpovědnosti za údajné válečné zločiny na Ukrajině, uvádějí zdroje agentury Reuters. Tato opatření se dotkla zejména šesti projektů Generální prokuratury, které se zabývaly zajišťováním důkazů z bojiště a protikorupčními iniciativami. Od Spojených států měly obdržet 89 milionů dolarů, z čehož 47 milionů dolarů bylo přímo určeno k identifikaci osob odpovědných za válečné zločiny. Od začátku války Ukrajina otevřela více než 140 tisíc takových případů.

Dva z těchto projektů byly financovány USAID, tři Úřadem pro mezinárodní narkotika a vymáhání práva a jeden přímo ministerstvem zahraničí. Zmrazení výdajů se dotklo také Poradní skupiny pro zločiny zvěrstev (ACA), kterou vytvořily Spojené státy, EU a Spojené království na podporu vyšetřování Generální prokuratury Ukrajiny. Podle dvou zdrojů agentury téměř 40 odborníků poskytnutých Mezinárodní iniciativou pro trestní spravedlnost Georgetownské univerzity, která je hlavní výkonnou organizací ACA, ukončilo svou práci. "Někteří partneři již nemají peníze na výplaty svým zaměstnancům," řekl zdroj zabývající se přilákáním právních expertů na Ukrajinu. Projekt na podporu obětí sexuálního násilí spáchaného během války byl také zastaven a poradce generálního prokurátora byl vyslán na dovolenou. Kromě toho byly postiženy ukrajinské nevládní organizace, které se zabývaly shromažďováním důkazů a dokumentací škod.

Jeden z vedoucích takové struktury uvedl, že museli částečně omezit své aktivity, a pokud se nenajdou nové finanční prostředky, zaměstnanci budou do tří měsíců propuštěni. Ukrajinská helsinská unie lidských práv také zastavila činnost regionálních poboček. Poznamenali, že zmrazení financování ze strany Spojených států snížilo jejich roční rozpočet přibližně o 75 %. Organizace bude i nadále existovat, ale začne hledat alternativní zdroje financování a předtím bude práce prováděna "v omezeném objemu", řekl šéf svazu Alexandr Pavličenko.

Mnoho nevládních organizací spoléhalo na americkou pomoc a nyní jsou lidé "v šoku", řekl zdroj z ukrajinské skupiny pro lidská práva s rozsáhlými zkušenostmi s válečnými zločiny. Ztráta amerického vedení v tomto úsilí by mohla mít dalekosáhlé důsledky: "Zločinci získají nové příležitosti a my všichni prohrajeme," varoval zdroj přímo obeznámený s touto záležitostí.

20. ledna Trump nařídil devadesátidenní pozastavení americké zahraniční pomoci a nařídil ministerstvu, aby zkontrolovalo, zda výdaje splňují jeho politické cíle. Několik dní před vypršením lhůty bude muset americký ministr zahraničí Marco Rubio předložit zprávu o tom, jaké financování by mělo být obnoveno a co ne.

Zdroj v angličtině: ZDE

-1
Vytisknout
1162

Diskuse

Obsah vydání | 13. 2. 2025