Největší země EU plánují vydat společné válečné dluhopisy v boji proti ruským "imperiálním ambicím"

22. 11. 2024

čas čtení 1 minuta
Pět zemí EU - Německo, Francie, Itálie, Španělsko a Polsko - podpořilo návrh na vydání společných válečných dluhopisů zaměřených na podporu obranného průmyslu bloku. Rozhodnutí bylo učiněno v úterý 19. listopadu na zasedání ve Varšavě.

Polský ministr zahraničí Radek Sikorski na společné tiskové konferenci řekl, že toto rozhodnutí pomůže "Evropě rozhodně čelit ruským imperiálním ambicím". Evropa podle něj musí převzít větší odpovědnost za vlastní bezpečnost, což znamená vyváženější rozložení břemene mezi členy NATO.

"Putinovo Rusko zůstane jednou z nejvážnějších bezpečnostních hrozeb nejen pro Evropu, ale i pro světový řád. Jeho cílem zůstává neustálá destrukce evropské bezpečnostní architektury," zdůraznil Sikorski.

Ministři zahraničí největších zemí EU na setkání diskutovali také o posílení vojenské podpory Ukrajině a také o posílení vazeb se Spojenými státy pod vedením nového prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně prohlásil, že očekává, že Evropa vyvine velké úsilí k její obraně.

Rozhodnutí "pětky" EU bylo učiněno na pozadí podpisu aktualizované jaderné doktríny ruským prezidentem Vladimirem Putinem, z níž vyplývá, že útok na Rusko ze strany země, která se těší podpoře státu s jadernými zbraněmi, bude považován za jejich společný útok.

Oznámení o Putinově podpisu nové jaderné doktríny následuje po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině zasáhnout cíle v Rusku raketami dlouhého doletu dodanými USA.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Kyjev již poprvé odpálil rakety ATACMS dodané USA na ruské území.

Kreml varoval, že takový krok amerického prezidenta Joea Bidena by vedl k "radikální změně podstaty a povahy konfliktu".

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1591

Diskuse

Obsah vydání | 26. 11. 2024