Na britských jaderných ponorkách nalezen software vyvinutý v Bělorusku a Rusku

7. 8. 2024

čas čtení 2 minuty
Britské ministerstvo obrany vyšetřuje "vážnou hrozbu" pro národní bezpečnost. Před čtyřmi lety byl vývoj softwaru pro systém, který používají inženýři pracující s britskými jadernými ponorkami, včetně těch, které nesou jaderné rakety, outsourcován do Minsku.

Společnost Rolls-Royce Submarines, která jménem ministerstva obrany spravuje flotilu jaderných ponorek, se v roce 2020 rozhodla modernizovat svou interní komunikační síť a najala si jako dodavatele společnost WM Reply. Tuto práci museli provádět pouze programátoři nacházející se ve Velké Británii, kteří měli přístup k utajovaným informacím. WM Reply však předala část úkolu vývoje kódu programátorům z Běloruska. Jeden z nich, podle dokumentů, které nyní studuje ministerstvo obrany, ve skutečnosti pracoval z Ruska - z Tomsku.

Interní síť Rolls-Royce Submarines obsahuje osobní údaje všech zaměstnanců společnosti a také informace o organizačních strukturách pracujících s jadernými ponorkami. Zapojení běloruských a ruských vývojářů do takových projektů je jasným rizikem pro národní bezpečnost, říká Marion Messmer z think-tanku Chatham House. Podle ní pokud útočníci získají přístup k osobním údajům těch, kteří pracují v britské ponorkové flotile, mohli by se tito stát obětí "vydírání nebo cíleného útoku":

"Ze strategického hlediska jsou ponorky dobré, protože je velmi obtížné je odhalit a jsou velmi mobilní. Pokud by měl někdo přístup ke sledovacímu systému, který by ukazoval, kde jsou ponorky vždy umístěny, poskytlo by mu to obrovskou strategickou výhodu: Při plánování útoku na Velkou Británii by mohl nejprve zaměřit jaderné ponorky a vyřadit Trident."

Všechny ponorky britského námořnictva mají jaderné reaktory. Čtyři z nich nesou rakety Trident s jadernými hlavicemi. Jedna ze čtyř takových ponorek je vždy v bojové službě.

Aby vedení WM Reply nepřišlo o zakázku, snažilo se zapojení zahraničních programátorů před Rolls-Royce utajit. Někteří zaměstnanci vyjádřili znepokojení nad touto skutečností. Vedení společnosti se však rozhodlo, že to Rolls-Royce neřekne a běloruská jména skryje a nahradí je jmény zesnulých Britů.

WM Reply chtěla využít zahraniční vývojáře, aby snížila náklady. Běloruští programátoři byli "výrazně levnější" než britští programátoři, takže jejich zapojení do projektu v hodnotě kolem 500 000 liber "zvýšilo míru návratnosti", uvádí se v dokumentech, které získalo ministerstvo obrany.

To může být zcela neškodné, ale ne v případě práce v oblasti kritické infrastruktury, protože v tomto případě se z toho stává "obrovský bezpečnostní problém", říká Messmer.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
2882

Diskuse

Obsah vydání | 9. 8. 2024