Co nevidí dobrý ministr vnitra

Současná imigrační politika státu: Zabránit uprchlíkům domoci se spravedlnosti

26. 5. 2022

čas čtení 2 minuty
Krátký update k (ne)dostupnosti právní pomoci uprchlíkům v ČR, píše na sociální síti Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům. Poté, co Ministerstvo vnitra úporně a důsledně vyřadilo Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s. a všechny ostatní NNO z evropsko-unijních programů podpory právního poradenství žadatelům o azyl se ukazuje smysl celého opatření - zabránit uprchlíkům domoci se spravedlnosti a nápravy tragických postupů a rozhodnutí Odboru azylové a migrační politiky (OAMP).

Vybraný advokát pro Prahu a letiště, jistý Hugo Körbl, už nám napsal, abychom žadatele o azyl směřovali do jeho kanceláře v prostorách CPIC Kladno (!) a to v ohromujícím časovém rozsahu 7 hodin týdně, což si jako dostatečné a vhodné dohodnul s OAMP. Zřejmě ho a jeho dalších 7 kolegů (podmínka MV ve veřejné zakázce byla minimálně 8 právníků zapsaných v ČAKu) příliš obtěžuje, aby uprchlíci chodili do jeho kanceláře v Praze Hybernské ulici. Jen pro ilustraci, do OPU chodilo do konce dubna týdně v Praze minimálně 15 žadatelů o azyl a bezplatné právní a sociální služby měli dostupné 40 hodin týdně.

A vtipná informace od "kolegů" z vnitra přišla i ohledně přístupu k uprchlíkům na letišti v Praze-Ruzyni. Nově musí mít zaměstnanec OPU předem plnou moc od konkrétního z letadla vystoupivšího klienta (předpokládám ověřenou notářem), aby byl ke klientům vůbec puštěn, takže si bude OAMP a Policie České republiky dělat po letech na letišti opět co budou chtít - odmítat nabírat azylové žádosti a chovat se k lidem naprosto nedůstojně.

To je krok o 10 let zpátky, smyslem je, aby co nejméně uprchlíků mělo přístup k právní pomoci a spravedlnosti a mrzí mě, že velmi dobrý ministr Vít Rakušan toto nevidí. My samozřejmě budeme i nadále spolupracovat s Ombudsman UNHCR, the UN Refugee Agency novou zmocněnkyní pro lidská práva Klára Laurenčíková a médii včetně ČTK, Týdeník Respekt Deník N a dalšími s cílem, aby se Hugo probudil a stát dodržel svoji povinnost z evropského práva - zajistit uprchlíkům přístupnou a bezplatnou právní pomoc. A ne že budou všichni z Prahy jezdit někam na Kladno do kanceláře Správa uprchlických zařízení MV, kam možná Hugo tedy dorazí....

0
Vytisknout
3174

Diskuse

Obsah vydání | 31. 5. 2022