Proč se právě teď objevují nové varianty koronaviru?

17. 2. 2021

čas čtení 3 minuty
Existuje několik důvodů, proč se více jak rok po začátku pandemie objevily nové mutace viru. Jedním z nich je exponenciální nárůst počtu případů v globálním měřítku. Každý případ onemocnění poskytuje viru šanci zmutovat, takže pokud je nakaženo více lidí, roste i pravděpodobnost výskytu nových mutací.


Genetický kód viru SARS-CoV-2 je tvořen linií ribonukleových kyselin (RNA) se zhruba 30 000 bázemi. Když virus pronikne do lidské buňky, přinutí ji vyrábět tisíce kopií sebe sama, avšak proces kopírování není bezchybný.

Chyby při kopírování ústí v mutace, k nimž dochází jednou za několik týdnů v každé linii přenosu choroby. Většina změn probíhá v jediné bázi a nemá za následek významnou změnu, ale jiné dokáží změnit fyzickou podobu viru a případně i jeho chování.

Nedávno identifikované britské (B.1.1.7), jihoafrické (B.1.351) a brazilské (P.1) varianty mají všechny velký počet mutací, které vedly k fyzickým změnám viru.

Řada těchto změn se týká korunkových proteinů, které virus používá k průniku do buňky hostitele. Tyto změny mohou také podvrátit schopnost imunitního systému detekovat tyto nové verze viru, pokud se váš imunitní systém setkal pouze se staršími verzemi.

V prvních devíti měsících roku 2020 bylo globálně zaznamenáno asi 35 milionů případů nákazy, nicméně tento počet se zdvojnásobil za pouhé dva měsíce. Brzy se počet případů může znova zdvojnásobit. Nárůst počtu infekcí podporuje mutace.

Druhým důvodem je reakce viru na vznikající imunitu v populacích. Mutace, které jsou infekčnější, se mohou šířit lépe, stejně jako ty, které dokáží uniknout reakcím imunitního systému.

Všechny tři nové mutace se šíří rychleji (zejména britská) a předběžné údaje ukazují na rozdíly v reakcích imunitního systému u jihoafrické a brazilské verze.

Ty také vznikly v oblastech s velkým rozšířením choroby během první vlny pandemie, kde populace získala relativně vyšší imunitu.

Varianta P.1 byla identifikována v Brazílii, kde během první vlny došlo k infikování až 70 % populace. Jihoafrická zase začala rychle dominovat v oblasti východokapského regionu Jihoafrické republiky, která byla podobně těžce postižena.

To je mimochodem jeden z důvodů, proč "stádní imunita" nemůže vzniknout "přirozeným průběhem choroby", ale jedině vakcinací.

Závěrečnou kapitolou příběhu je fakt, že britská a brazilská varianta viru se liší od originálu až 25 mutacemi. To je velmi neobvyklé, protože většina odlišností u běžných mutací se týká jen několika případů.

Takový rapidní nárůst diverzity byl sledován v případě chronických infekcí COVIDem-19 u pacientů s poškozenou imunitou. Většina lidí prodělá chorobu za týden nebo dva. Během této doby se virus vyvíjí, někdy velmi rychle, protože oslabený imunitní systém nabízí všechny možné překážky, ale nedokáže virus zahubit.

Nejlepší způsob, jak se chránit před všemi současnými variantami viru a zabránit vzniku nových, je snížit počet onemocnění současnými preventivními opatřeními a vakcinací.

Celý text v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2713

Diskuse

Obsah vydání | 23. 2. 2021