Proč je všude tolik mrazů a sněhu? Teplý vzduch nad severním pólem vytlačil mrazivý vzduch směrem na jih

17. 2. 2021

čas čtení 1 minuta
Judah Cohen, ředitel sezónní meteorologie v americké organizaci Atmospheric and Environmental Research upozorňuje, na základě svého výzkumu a výzkumu svých kolegů, že k zmrazení jihu USA a velké části Evropy došlo nyní proto, že se Arktida otepluje dvakrát tak rychleji než ostatní svět. ZDE 


Evropa i Spojené státy - a dokonce jižní státy USA, jako Texas, kde nebývá sníh skoro nikdy, zažily nebo zažívají v těchto dnech extremně mrazivé a sněhové počasí.

V Texasu několik lidí zemřelo, stát trpí výpadky elektrické energie a zvlášť trpí staří lidé a bezdomovci. Texas zaznamenal teplotu -17 stupňů Celsia:

 


Sněhové bouře a mrazy zažilo i Řecko, nezvyklé jsou záběry zasněžené aténské Akropole:


V Británii většinou převládá mírné, deštivé přimořské počasí, ale ani ta se mrazu a sněhu nevyhnula. Ve skotském městečku Brmar zaznamenali -23 stupňů Celsia. Vypadalo to tam takto:Cyklotrasa jižně od Glasgow:


Pohled z pražského bytu Jana Čulíka na Starém Městě vypadal v pondělí večer takto:


Meteorolog Channel 4 News v úterý ve zprávách vysvětlil, že nebývalé mrazivý vzduch pronikl to jižních částí USA i hluboko do Evropy, protože nad severním pólem vzniklo množství teplého vzduchu, které vytlačilo studený vzduch Jet Streamu do oblastí, kam normálně Jet Stream nezasahuje.

Judah Cohen, ředitel sezónní meteorologie v americké organizaci Atmospheric and Environmental Research upozorňuje, na základě svého výzkumu a výzkumu svých kolegů, že k zmrazení jihu USA a velké části Evropy došlo nyní proto, že se Arktida otepluje dvakrát tak rychleji než ostatní svět. ZDE Videoreportáž ZDE

0
Vytisknout
3392

Diskuse

Obsah vydání | 23. 2. 2021