Chceme právní stát, nebo novou opoziční smlouvu?

12. 6. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Můj pevný bod, aspoň zatím, ve velmi třaskavém a nepřehledném dění ohledně tzv. „reorganizace policie“ je nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, s jehož nástupem se státní zastupitelství po době paní Vesecké, pana Rampuly a pana Grygárka začalo zásadně měnit ve směru odvážného vyšetřování vážných případů, prorůstajících do politiky.

Mnoho let před jeho nástupem se o těchto případech psalo, psalo se také o jejich zametání pod koberec, vědělo se, že se nedostávají ani před soud. To byl celospolečensky nesmírně drtivý pocit z toho, že vlastně nežijeme v právním státě, že trestné je ukrást deset tisíc korun, ale nikoli deset tisíc milionů (deset miliard) korun. S „akcí čisté ruce“ uspěl u voleb už Miloš Zeman v roce 1998 a dá se říci, že od té doby se nic pořádného nevyšetřilo, ačkoli téma boje proti korupci si zpočátku dal jako heslo i Nečasův kabinet.

Rozhovor Britských listů 61:

Jsou Češi přijímáním čínských investic užitečnými idioty?

10. 6. 2016

čas čtení < 1 minutaV tomto rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous s Tomášem Hrudou, bývalým ředitelem Czechinvestu, o tom, co jsou a co nejsou prospěšné investice do České republiky a zda a kdy mohou vést k modernizaci a technologickému rozvoji české ekonomiky. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. června 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

50 lidí bylo usmrceno a 53 zraněno v homosexuálním klubu na Floridě

12. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

Pachatelem, kterého policie usmrtila, byl devětadvacetiletý americký občan Omar Maten. Vyšetřují se jeho možné vazby na islamistické organizace a v městě Orlando byl vyhlášen mimořádný stav.

Otec útočníka se obětem omluvil. Vyloučil náboženský motiv, zdůraznil, že Omar Maten nenáviděl homosexuály a skandalizovalo ho, že nedávno viděl, jak se dva muži líbají na veřejnosti. Vyskytly se však spekulace, že útočník byl inspirován islamistickým extremismem. Prezident Obama v projevu ve 14 hodin washingtonského času (ve 20 hodin času středoevropského) uvedl, že vyšetřování teprve začíná a o motivaci útočníka nebylo zatím nic konkrétního zjištěno.

Reportér televize NBC Pete Williams informoval, na základě nejmenovaných policejních zdrojů, že prý útočník před útokem zatelefonoval na nouzovou linku 911 a přísahal loayalitu šéfu Islámského státu al Bagdadimu. Adam Schiff, šéf parlamentního výboru pro výzvědné záležitosti, předtím uvedl, že slyšel podobné zvěsti, avšak stejně jako mnohé další úřady Schiff varoval před ukvapenými závěry a zdůraznil, že vyšetřování je teprve na začátku.

Rusko a Anglie by mohly být vyloučeny z Eura 2016, pokud dojde k dalšímu násilí

12. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

UEFA varovala Anglii a Rusko, že jejich fotbalová družstva mohou být diskvalifikována z Eura 2016, pokud jejich fanoušci budou dál působit násilí. Evropská fotbalová federace vyjádřila "naprosté zhnusení" a zahájila disciplinární řízení proti Rusku za davové nepokoje, rasistické chování fanoušků a odpalování rachejtlí během zápasu proti Anglii, který se konal v Marseille v sobotu.

UEFA přiznala, že fanoušci na fotbalovém stadionu nebyli řádně navzájem izolováni a odborníci poukázali, že určit začátek zápasu na 20 hodin večer znamenalo, že se fanouškům dá příležitost před zápasem se opíjet po celý den.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve mezitím oznámil, že v některých rizikových oblastech bude zaveden zákaz prodeje alkoholu. Restaurace také nebudou smět na terasách zákazníkům dávat sklenice ani lahve, které by mohly být házeny po ulicích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Michael Gove: Největším nepřítelem Británie jsou experti - argumentace, která je tak podobná argumentaci českých xenofobů...

12. 6. 2016

čas čtení 4 minuty

Hlavní představitel kampaně za odchod Británie z EU Michael Gove naléhal na veřejnost, aby v této věci ignorovala názor expertů. "Myslím, že lidé v této zemi," zdůraznil Gove, "už mají plné zuby expertů." Jeho kolegové ho v tom podpořili. Stoupenkyně odchodu Británie z EU Gisela Stewart se vyjádřila: "Existuje jen jediný expert, na němž záleží, a to jste vy, volič." Nigel Farage, šéf euroskeptické strany UKIP, upozornil, že mnoho nezávislých expertů je ve skutečnosti placeno britskou vládou anebo Evropskou unií. Všichni šéfové kampaně za Brexit neustále hovoří o tom, že experti udělali v minulosti četné chyby. Je to typ argumentace, který je tak rozšířený v českých publikacích, jako jsou Parlamentní listy, které pak napodobuje část českých médií.

Rychle se po celé Británii rozšířila nepřátelská nálada vůči expertům. "Experti," posmíval se jeden posluchač v telefonátu do britského rozhlasu, "přece postavili Titanic!"

Poté, co se Británie hlasováním pro odchod z EU vymanila ze smrtícího objetí Evropské unie, musíme doufat, že se také osvobodí od škodlivého a zlovolného vlivu expertů, píše v deníku Daily Telegraph ironicky komentátor Michael Deacon a ptá se:

Kdo přesně jsou ti "experti"? Odkud pocházejí? Co chtějí? Proč si myslí, že vědí víc než my?

Ve svém článku pak Deacon poskytuje podle Goveova vzoru vážné varování před experty:

Lékaři

"Vládne falešná představa, že lékaři vědí něco o lékařství, jen prostě proto, že medicínu studovali až 16 let. Vždyť ještě před několika staletími tito lidé pacientům předepisovali pijavice a amputovali končetiny bez umrtvení. Mýlili se tehdy, mýlí se i dnes. Slušní, obyčejní britští pacienti už mají dost lékařských elit, které nás poučují o tom, kolik tabletek si kdy máme brát. Každý den nás lékaři straší varováním, že když budeme příliš mnoho jíst, ztloustneme, a že kouření způsobuje rakovinu. Je to neodpovědné a nesmyslné vyvolávání strachu. Takový negativní přístup veřejnost od názoru lékařů jen odrazuje. Upřímně řečeno, je načase převzít kontrolu nad operačními sály a začít operace provádět sami!"

Stoupenci Brexitu mají prý desetiprocentní náskok, libra padá, švédská ministryně zahraničí varuje před rozpadem EU

11. 6. 2016

čas čtení 2 minuty

- Stoupenci Brexitu v sobotu zaútočili na trhu v anglickém městě Walthamstow na evropskou pracovnici stánku a chtěli od ní, aby odešla. Žena se rozplakala:

- Během střetů s policií v Marseille zpívali angličtí fotbaloví fanoušci "Ať jde Evropa do prdele, hlasujeme pro odchod." Zpívali také protiněmecké písně a heslo "Posaďte se, kdo nenávidíte Francouze!":

- Premiér David Cameron varoval, že pokud Británie odejde z EU, bude ohroženo pravidelné zvyšování státních starobních důchodů podle inflace, chráněné financování britského státního zdravotnictví a budou muset být zrušeny televizní koncese zadarmo a ježdění veřejnou dopravou zadarmo pro důchodce. Varoval, že stoupenci Brexitu chtějí vrátit Británii do minulosti, kdy byla Británie "nemocným mužem Evropy". ZDE

- Čelní ekonomičtí analytikové varují, že hodnota britské libry poklesne v případě odchodu Británie z EU až o 30 procent. ZDE

- Internetový průzkum veřejného mínění pro deník Independent zjistil, že stoupenci Brexitu mají údajně 10 procentní náskok nad stoupenci setrvání Británie v EU. V důsledku těchto informací dále poklesla hodnota britské libry na mezinárodních trzích. Zvyšuje se cena zlata. Švédská ministryně zahraničí varovala, že odchod Británie z EU může vést k úplnému rozpadu Evropské unie.

- Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění provedeného společností Opinium pro týdeník Observer chce v EU zůstat 44 procent britských voličů, 42 procent britských voličů chce z EU odejít a 13 procent je nerozhodnuto.

- 13 britských držitelů Nobelovy ceny varovalo, že budoucnost Británie jako vedoucí síly světového vědeckého výzkumu bude ohrožena "naivními" aktivisty podporujícími Brexit.

- Vysocí činitelé Labouristické strany naléhali na stranu, aby zintenzivnila svou kampaň za setrvání v EU uprostřed obav, že labourističtí voliči nepůjdou hlasovat v referendu a způsobí, že Británie opustí EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Odrazují Britské listy kriticky uvažující čtenáře?

11. 6. 2016 / Michal Musil

čas čtení 4 minuty

Se zájmem jsem si přečetl poslední úvahu pana Kartouse, v níž mimo jiné konstatuje úbytek čtenářů i přispěvatelů Britských listů. Nechci rozporovat jeho argumenty, spíš k nim chci z pozice dlouholetého čtenáře (a příležitostného symbolického podporovatele a přispěvatele) něco doplnit. Podle mého názoru stoji za poklesem zájmu o BL i to, že se váš deník za poslední léta a měsíce dost podstatně změnil. Ještě před pár lety publikoval různé názory. Audiatur et altera pars, vzpomínáte? Dnes je to v podstatě monokultura, názorový blog.

Britské listy nikdy nebudou urážet své čtenáře vyvoláváním nenávisti a hysterickým rasismem

12. 6. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Britské listy nikdy nebudou urážet čtenáře tím, že by je, tak jako třeba Parlamentní listy, pro peníze manipulovaly hysterickými lžemi o údajném ohrožení ze strany uprchlíků a jiných kultur. Rasismus, xenofobie a vyvolávání nenávisti - to jsou skutečně hranice, za něž Britské listy nikdy nepůjdou. Považujeme za ohromující, že se toho někdo dožaduje a považuje to za "svobodu slova". Je to asi na takové úrovni, jako je argumentace čelných britských stoupenců Brexitu, že veřejnost "nesmí důvěřovat expertům".

Pokud se někteří autoři, kteří dříve psali pro Britské listy, rozhodli, že psát pro servery, které systematicky vyvolávají v české společnosti strach a nenávist a prohlubují její rasismus a xenofobii šířením emocionálních lží, je přijatelné, je to  jejich problém, který svědčí výmluvně o jejich charakteru. Každý normální člověk si může udělat o těchto lidech úsudek. Pro mě osobně jen ohromující, že se někdo dokáže snížit tak hluboko, že publikuje na Parlamentních listech, jejichž editoři by v každé normální zemi byli za mřížemi za trestné činy šíření poplašných zpráv a vyvolávání iracionální nenávisti ve společnosti.

Je mi líto, ale je nutno pana Musila opravit - státy skutečně mají zákonnou povinnost přijímat uprchlíky a poskytovat jim útočiště před válkou, vražděním a pronásledováním. Ženevské úmluvy v tom smyslu hovoří jasně a potvrzují to i četné následné judikáty. Žádná vláda a žádný stát tuto skutečnost nezpochybnily. Že se státy a především Evropská unie především pod tlakem visegrádských zemí snaží prostřednictvím různých právních kliček této povinnosti vyhnout, je jiná věc.

Jedna věc jsou závazné judikáty a druhá jsou nesmysly publikované v bulvárním tisku. My se v Britských listech musíme přidržovat faktů. Těmi je, že soudy rozhodly, že Turecko a Řecko nejsou z mnoha důvodů pro uprchlíky bezpečné země. Silně je také experty zpochybňován tzv. dublinský předpis, podle něhož mají za uprchlíky odpovědnost pouze první země EU, do nichž ti uprchlíci přijdou, tedy Řecko a Itálie. Zdravý rozum i praxe dokazují, že takový předpis je neudržitelný.

Nejde o změnu Britských listů, ale mediální krajiny v ČR

11. 6. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Michal Musil píše, že se Britské listy změnily. Nemyslím, že se změnil deník. Ten vždy v podstatě reagoval na to, co se děje ve zbytku mediální krajiny. Tam se nyní, jak jsem snažil popsat, děje zčásti vysoká míra prostituce s dominantním veřejným postojem k uprchlické krizi, zčásti obcházení tématu, které se obejít nedá. Minimálně podle jedné sémantické analýzy dvou stanic veřejnoprávního rozhlasu (Radiožurnál a ČRo Plus) je tato stanice zatížena stereotypním, tendenčním zpravodajstvím a publicistikou.

Redakce Britských listů by neměla přemýšlet o změně diskurzu

12. 6. 2016

čas čtení 3 minuty

Chtěl bych reagovat na článek od Michala Musila, píše Petr Huďa.

Nejsem intelektuál, ale řadový dělník se středoškolským vzděláním.

Nemyslím si,že by redakce Britských listů měla začít přemýšlet o změně nějakého diskurzu.

Chápu,že provozovat zpravodajský a publicistický web není nic snadného, pokud za tím v pozadí nestojí mocný oligarcha a nejasné vlastnické vztahy, apod.

Rozumný a optimistický film

11. 6. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 9 minut"Where to invade next" (Kde příště provést invazi), nový snímek Michaela Moora, je rozumný a optimistický film. Moore vysvětlil, že mu mnozí v minulosti měli za zlé, že Spojené státy pořád jen kritizuje, tak se v tomto filmu rozhodl ukázat pozitivní řešení. Autor v něm navštěvuje několik zemí světa, do nichž on sám "provedl invazi" s americkou vlajkou a divákům vysvětluje, jak tam vyřešili různé společenské problémy, které v Americe zůstávají zanedbány. Základní filozofii filmu v něm shrnuje jedna občanka z Tuniska. Američané (a potažmo žádný jiný národ na světě) by si o sobě neměli myslet, že jsou nejdokonalejší a nejschopnější národ na světě, zatímco neumějí vůbec žádné jazyky a neznají nic z jiných kultur a vůbec se o ně nezajímají. "Znám americkou hudbu od šedesátých let do dneška, znám americkou literaturu, slyšeli ale Američané vůbec někdy něco o nějakém tuniském spisovateli nebo hudebníkovi?" řekla tato žena. A v tom je všechno. Interakce s jinými zeměmi a jinými kulturami je nesmírně plodná, neboť konfrontací s jinými kulturami vznikají nové myšlenky a nová řešení.

Moore ve filmu poukazuje na to - a to je do značné míry, zdá se, také problém postkomunistické České republiky - že Amerika je příliš silně založena na principu individualismu - každý sám pro sebe a kašlu na toho druhého - a tím se silně poškozuje, protože prospívají a prosperují daleko více společnosti, které jsou založeny na vzájemné péči spoluobčanů o sebe a na komunitní spolupráci.

Co je vlastenečtější než snažit se odstranit nespravedlnosti ve své zemi?

11. 6. 2016

čas čtení 7 minutOwen Jones: Jak reagujete na záporné reakce od lidí, zejména těch, kteří vás obviňují, že jste "neamerický"? Vždyť vy jste velmi proamerický. Ta otázka se mi velmi líbí, protože lidé, kteří se stavějí proti statu quo, jsou obviňováni, že nenávidí svou zemi. Ale co je vlastenečtější než snažit se odstranit nespravedlnosti ve své zemi?

Michael Moore: A napravit věci. Ano, lidé, kteří si chtějí zachovat dosavadní špatný systém, ti jsou podle mě neameričtí.

Zkrácený úryvek z debaty Michaela Moora a Owena Jonese po celostátním britském promítání filmu Where to Invade Next

(...)

Michael Moore: V Americe ročně jsou usmrceny střelnými zbraněmi desetitisíce lidí. V Británii 32. My v souvislosti s Amerikou hovoříme o "drsném individualismu". "Mám zbraň." Myslím, že nám to moc neposloužilo. Existují dobré věci, o nichž se můžeme od vás poučit a ukrást vám. No, ne vám v Británii, ale v jiných zemích, které dosud nezadlužují své studenty, které mají vlaky, které fungují,

Owen Jones: Z vašeho filmu je vidět, že je tam celá řada příkladů z nichž se právě může poučit i Velká Británie.

Michael Moore: Jsem si jist, že lidé, kteří ten můj film právě viděli, ve 125 britských kinech, doufám, že si uvědomili, že to není film jen o Americe. Mnohé ty věci byste měli i vy mít tady v Británii. Proč jste se jich vzdali? Proč to dokáží udělat ve Slovinsku? Umožnit studentům, aby vystudovali univerzitu zadarmo. A vy nemůžete?

NATO obkličuje Rusko: Spojené státy by jako náměsíčník mohly aplikovat scénář soudného dne

12. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

Zatímco americké torpédoborce a válečné lodě poprvé od konce studené války vplouvají do vod Černého moře, desetidenní vojenské cvičení sil NATO, které se odehrává v Polsku, ohrožuje mír v Evropě, soudí profesor Richard Sakwa, zabývající se ruskou a evropskou politikou na Univerzitě v Kentu.

Vojenského cvičení se účastní 31 tisíc vojáků z 24 členských států NATO. Evropské země, které se nacházejí v blízkosti hranic Ruské federace, včetně Polska a pobaltských států, chtějí mít „ujištění“ o „oddanosti Spojených států a NATO“.

3. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

11. 6. 2016

čas čtení 7 minutSdílejte na Facebooku!

V polovině května se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Odkaz a témata z předchozích týdnů:

Téma 1. Apatie, nebo účast? Agenda pro dynamickou demokracii ZDE

Téma 2. Válka a mír: Perspektivy pro mírovou planetu ZDE

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

V nadcházejících týdnech vám chceme postupně zprostředkovávat otázky z pěti tematických okruhů, o nichž mladí lidé z celé Evropy ve Štrasburku diskutovali. Přijde nám, že otázky, které pro setkání připravili jeho organizátoři, jsou vynikajícím způsobem zformulovány a jsou nesmírně aktuální a důležité. Řeší budoucnost Evropy i světa, který je na rozcestí. Rádi bychom, kdybyste se k nim vyjádřili. Chtěli bychom vyvolal aspoň ozvěnu vynikající diskuse, jaká se konala ve Štrasburku. Chtěli bychom vědět, co si o těchto otázkách myslíte vy. Napište nám svůj názor, na twitteru či emailem. Zajímavou diskusi zveřejníme.

Dominika Švecová k tomu dodává: Čtenáři našich článků se nás ptají na vznik a význam této iniciativy. Je to otevřená diskuse pro všechny. Zajímají nás názory lidí, kteří nejsou normálně slyšet. A tímto jim dáváme prostor. Děláme to proto, aby se v Čechách na tato témata otevřela diskuse. Každý kdo tu žije, tak má právo se vyjádřit k dění v ČR a v EU. Nevěříme, že nikdo nikoho neposlouchá. Věříme, že jen společně můžeme najít odpovědi na otázky, které se nás týkají.

Pokud o těchto tématech nebudeme mluvit, a budeme dělat, že neexistují, tak budou jiní rozhodovat za nás. Aby ti, co neustále křičí, měli možnost vidět, co si lidi opravdu myslí. Když si tyto věci budeme sdělovat pouze osobně už nikdo jiný si je nepřečte nedozví se o nich. Důležité je zapojit se, jakkoliv. Jen otevřenou diskusí si můžeme tříbit názory a na něčem se shodnout, protože věc / téma uvidíme z různých úhlů pohledu. A opravdu nemáme na mysli mít diskuzi pro diskuzi! "have a discussion for the sake of having discussion"! Tak snad touto iniciatiou rozmluvíme lidi, kteří se k těmto tématům normálně nevyjadřují. A přineseme čerstvý vítr do plachet lidem, kteří se nemohou dohodnout, a nabídneme jim diversitu - názory od lidí, se kterými se normálně nesetkávají.

Krajně pravicové domobrany na Slovensku, v Maďarsku či Bulhrasku "chrání před nebezpečím"

Civilní patroly proti imigrantům v místech, kde se takřka nevyskytují

11. 6. 2016

čas čtení 2 minuty

Lidová strana - Naše Slovensko se rozhodla po měsících vyvolávání strachu z cizinců a muslimských migrantů k akci. Předák strany na jaře hrdě stál v popředí hlavního vlakového nádraží ve Zvoleně a ohlašoval, že nová skupina dobrovolníků začne hlídkovat ve vlacích a zajišťovat "slušným občanům" bezpečí před kriminálníky a minoritami.  Je jedno, že takřka žádný imigrant z těch mnoha se tisíc, kteří v posledních měsících prošli Evropou, vůbec vstoupil na půdu této středoevropské země, nebo že se za poslední rok stalo obětí trestného činu ve vlacích, hlídaných šesti sty železničními policisty, pouze 10 lidí.  Xenofobní slovenské uskupení je součástí vlny takových extremistických organizací napříč střední a východní Evropou, jež na tématu imigrace staví svou politickou agendu a popularitu. V některých případech se skupiny domobrany snaží o patrolování na hranicích, ulicích a dalších veřejných místech, aby bránily tomu, co se snaží zobrazovat jako hrozivý vpád žadatelů o azyl, z nichž mnoho přichází z válkou zničených a chudých zemí, jako je Sýrie, Afghánistán, Irák. NY Times v článku o obskurních, ale často populárních a politicky úspěšných skupinách extremistů doplňuje ponurý obraz zemí střední a východní Evropy.

Tisíce lidí demonstrovaly v Polsku uprostřed rostoucí nenávisti za práva homosexuálů a lesbiček

11. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

Tisíce lidí prošly s duhovými vlajkami Varšavou na demonstraci, která zaujala vzdorný postoj proti rostoucí vlně extremismu v nacionalistické vládě strany Právo a spravedlnost.

Demonstranti v projevech upozornili, že práva komunity LGBTI jsou v katolickém Polsku za posledních dvacet let na nejnižší úrovni. Demonstrací se také účastnili stoupenci malé strany Razem (Společně) a aktivisté Výboru na obranu demokracie (KOD). Přijeli také zástupci ženských organizací z Německa a přítomno bylo i několik cizích diplomatů.

V sobotu apelovalo 100 prominentních Poláků otevřeným dopisem, který vyšel v deníku Gazeta wyborcza na více lidí, aby se veřejně přiznali k své homosexualitě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘEČETLI JSME:

Petr Uhl: Nový nástup justiční mafie

10. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

Zamýšlené sloučení dvou policejních útvarů – Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), řízeného Robertem Šlachtou, a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, v jehož čele stojí Jaroslav Vild – považuje ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO za „účelovou reorganizaci, jejímž skutečným cílem je potrestat ÚOOZ za to, že je skutečně nezávislý“.

Potrestání útvaru a Šlachty za jejich nezávislost – to je řečeno příliš jemně. Tvrdím, že cílem této reorganizace má být „potrestání“ Šlachty a jeho útvaru (lépe řečeno odplata či pomsta) za jejich neposlušnost vůči vládní moci, kterou nejvíce prokázali v trestních řízeních proti předsedovi vlády Petru Nečasovi a skutečné vládkyni ve Strakově akademii, obávané Janě Nagyové. „Carevna“ se tam říkalo tehdejší Nečasově milence. Ta jeho prostřednictvím řídila vládu a stát, tedy až do provalení aféry s tajným sledováním své sokyně Radky Nečasové, tehdejší Nečasovy manželky. A této latinskoamerické operetní idylce, připomínající rasputinovské nebo berlusconiovské poměry, učinil Šlachtův útvar v červnu 2013 přítrž. Soudní řízení v několika trestních věcech pokračují. ODS se z této rány už nevzpamatovala a činností ÚOOZ byl ještě zcela nedávno ohrožen olomoucký advokát Ivan Langer, někdejší ministr vnitra za ODS. To se neodpouští. Ať všichni vidí, jak dopadnou, když se vzepřou vládní moci!

Celý článek ZDE

Něco shnilého ve státě českém?

11. 6. 2016

čas čtení 6 minutKorupce vždycky vede k dražším a horším službám

Michal Klíma, Od totality k defektní demokracii. Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem. Praha, Slon, 2015

Ve volbách v letech 2010 a 2013 zkolaboval existující český stranický politický systém jako domek z karet - stejně jako všude jinde ve středovýchodní Evropě, píše ve své recenzi britský odborník na středoevropskou politiku z londýnské University College Seán Hanley. Voliči začali podporovat celou řadu protestních stran, které slibovaly, že vyřeší problémy země likvidací politických dinosaurů, bojem proti korupci a podporou přímé demokracie.

Kniha Michala Klímy Od totality k defektní demokracii: Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem argumentuje, že Česká republika vůbec neměla po roce 1989 normální politický systém, mírně narušený prvky korupce, ale že v ní vznikl hluboce zkorumpovaný politický systém, který měl pouze povrchní fasádu předstírání, že jde o politické soutěžení pravice s levicí. Klímova kniha vysvětluje, jak a proč tento systém vznikl a jak se rozvíjel.

2. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

4. 6. 2016

čas čtení 4 minutySdílejte na Facebooku!

V polovině května se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Odkaz a témata z minulého týdne jsou ZDE

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

V nadcházejících týdnech vám chceme postupně zprostředkovávat otázky z pěti tematických okruhů, o nichž mladí lidé z celé Evropy ve Štrasburku diskutovali. Přijde nám, že otázky, které pro setkání připravili jeho organizátoři, jsou vynikajícím způsobem zformulovány a jsou nesmírně aktuální a důležité. Řeší budoucnost Evropy i světa, který je na rozcestí. Rádi bychom, kdybyste se k nim vyjádřili. Chtěli bychom vyvolal aspoň ozvěnu vynikající diskuse, jaká se konala ve Štrasburku. Chtěli bychom vědět, co si o těchto otázkách myslíte vy. Napište nám svůj názor, na twitteru či emailem. Zajímavou diskusi zveřejníme.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Budou se po zavedení univerzálního základního příjmu "lidi bezpracně válet na kanapi"?

10. 6. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

To je jedním z hlavních argumentů Robina Wilsona proč univerzální základní příjem nezavádět. Je to spekulace. Zatímco je nesporné, že technologický pokrok do několika málo let připraví většinu lidí o zaměstnání, automaticky předpokládat, že kdyby lidi měli automatický příjem "nic by nedělali", je zjevně nedokázané. Je to také velmi nepravděpodobné. Lidi prostě takoví nejsou.

Důležitým krokem do budoucnosti je zkoumání univerzálního základního příjmu a jeho různých verzí z toho hlediska, jaký to bude mít na lidi dopad. V tomto smyslu je velmi záslužný utrechtský experiment, o němž jsme už referovali:

Během utrechtského experimentu, který začne 1. ledna 2017, zůstane jedna skupina občanů na sociálních dávkách v rámci programu povinné práce pro nezaměstnané, jednotlivci budou dostávat 972 euro měsíčně, dvojice 1389 euro měsíčně. Jiná skupina občanů bude tyto peníze dostávat bez jakýchkoliv podmínek či povinností. Třetí skupina bude dostávat tuto částku plus měsíční prémii 125 euro, pokud se rozhodnou dělat dobrovolnou práci. Čtvrtá skupina bude mít povinnost dělat dobrovolnou práci. Pokud ji odmítnou, přijdou o 125 euro měsíčně. Pátá skupina bude dostávat částku základního příjmu bez jakýchkoliv podmínek a bude mít dovoleno vydělávat si další příjem z jiné práce.

Experiment má prokázat, jak lidi budou na zavedení nejrůznějších typů univerzálního základního příjmu reagovat. Teprve po zhodnocení jeho výsledků je možno činit závěry.

Německý ministr financí: Británie po odchodu z EU nebude mít přístup k evropskému trhu

10. 6. 2016

čas čtení 2 minuty

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyloučil možnost, že by si Británie po odchodu z EU mohla ponechat přístup na evropský trh, který čítá půl miliardy spotřebitelů. Odmítl možnost, že by si Británie mohla vyjednat k tomuto trhu podobný přístup, jaký má Švýcarsko či Norsko.

"To nebude fungovat," řekl Schäuble. Znamenalo by to, že by Británie musela dodržovat předpisy klubu, z něhož chce v současnosti odejít. "Pokud bude většina Britů hlasovat pro Brexit, bude to rozhodnutí proti jednotnému evropskému trhu. Uvnitř je uvnitř. Venku je venku. Musíme respektovat suverenitu britského lidu."

Michael Moore o Brexitu, o Trumpovi a o svém novém filmu

10. 6. 2016

čas čtení 4 minuty

V pátek je v Británii premiéra nového filmu Michaela Moora Where to Invade Next

Jon Snow: Jak jsme slyšeli, ve čtvrtek večer Barack Obama oficiálně podpořil kandidaturu Hillary Clintonové, i když její demokratický soupeř Bernie Sanders stále ještě nebyl ochoten přiznat porážku, když se setkal s americkým prezidentem v Bílém domě. Jedním ze Sandersových stoupenců je dokumentarista Michael Moore známý pro filmy, které se stavějí kriticky vůči životu a politice ve Spojených státech. Jeho nejnovější film, Where to Invade Next, Kde provést příští invazi, je cestopis, který srovnává americkou hospodářskou a zahraniční politiku s politikou celé řady jiných zemí, na něž pohlíží pozitivněji. I když Británie mezi těmito zeměmi není. Michael Moore je nyní v Londýně a já jsem se s ním sešel.

Jon Snow: Americký sen je naživu všude. Tedy, mimo Ameriky. Film Michaela Moora Where to Invade Next nás bere na cestu, v níž nám ukazuje, jak Evropané lépe vydávají své peníze na mír než Spojené státy na válku.

Michael Moore: "Italové mají skoro největší délku průměrného života na světě. Žijí o čtyři roky déle než průměrný Američan."

Jon Snow: Moore zjišťuje, že zaměstnanci zde mají osm týdnů placené roční dovolené. Naproti tomu, ve Spojených státech neexistuje žádná zákonem definovaná dovolená. A když jde o vzdělání, finské výsledky patří k nejlepším na světě.

Antidrtinová, aneb V případě nedostatku informací personalizujme?

10. 6. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


David František Wagner v článku "Zoufale špatné rozhovory Daniely Drtinové: Praktická ukázka toho, jak rozhovory nedělat, když nechcete škodit veřejné debatě" kritizuje výkon moderátorky Daniely Drtinové v pořadech internetové DVTV ZDE. S mnoha dílčími Wagnerovými závěry lze souhlasit, nicméně mnohem problematičtější je jeho celkové rámcování problému. Text totiž napsal podle teze "Veselovský to dělá dobře, Drtinová špatně" a moderátorce rutinně připisuje odpovědnost za nedostatky i tam, kde pro podobný postup chybějí přesvědčivá vodítka.

Jaké publikum, takoví herci

10. 6. 2016 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Existuje určitá kontinuita, kterou pro mě symbolizují jména jako Ota Černý, Zuzana Bubílková, Václav Moravec a nyní tedy opět Daniela Drtinová, eventuelně Michaela Jílková. Já se na ty pořady taky kdysi koukal, než mě to přestalo bavit, respektive než jsem zjistil, jak je to prázdné a hloupé.

Jenže jiní, nevím jaká většina, na to koukají pořáda a berou to za bernou minci. Zatímco já si čtu Útěk ze svobody Ericha Fromma, oni čumí na Drtinovou. Jsou uhonění, "nestíhají", nemají čas číst a tak berou vejšplechty "filozofa" Cílka za své, aby jako byli "up to date" a mohli se na daná jim takto témata vykecávat se stejně naladěnými přáteli v hospodách, vinárnách, dokonce na výletech do přírody či na chatě. Přestáváme si rozumět. Na výletě je upozorním, že na stromě je strakapoud a nikoli uprchlíci. To je asi tak všechno, co můžu udělat...

Rozhovor Britských listů 60:

Tváří v tvář katastrofě musíme jednat, ale nemáme projekt

3. 6. 2016

čas čtení < 1 minutaV tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Josefem Šlerkou, odborníkem na nová média z Karlovy univerzity, o dnešní politické situaci. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. června 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Plány teroristů zhatí jen bruselští byrokrati

10. 6. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Turecko právě zakázalo prodej dusíkatých hnojiv. S ohledem na statistiky o teroristických útocích prakticky kdekoliv po světě dává takový zákaz paradoxně mnohem větší smysl, než dodatečná regulace držení střelných zbraní. Protože téměř nikde fanatici nepostřílejí tolik lidí, kolik jich roztrhají výbuchy jimi vyrobených improvizovaných trhavin, ať už v podobě dálkově ovládaných nástrah (IEDs), nebo vozidlových bomb. A trhaviny jsou vyráběny nejčastěji právě z dusíkatých hnojiv, obvykle ve směsi s práškovým hliníkem, ale někdy třeba také s motorovou naftou a/nebo cukrem.

29488

Co by dělali Češi v situaci Palestinců?

Postřehy z putování po Svaté zemi - 3. část

9. 6. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 12 minut

Z Hebronu jsem pokračoval dál mikrobusem a místním taxi na jih do vesnice At Tuwani, která se spolu s dalšími vískami v okolí, jež jsou ze všech stran sevřeny nelegálními osadami, nachází v South Hebron Hills (Area C). Cestou, která místy připomínala tankodrom, jsme překročili luxusní silnici, jež byla vyhrazena pouze pro Izraelce a jež spojuje nelegální osady s Jeruzalémem. Měl jsem v úmyslu navštívit aktivisty z Operation Dove, kteří sídlí u jedné z tamních rodin a kteří v této oblasti monitorují porušování lidských práv. Přestože zde nikdo z aktivistů nebyl k nalezení, všude žijí lidé a palestinský venkov působí ještě vlídněji a přátelštěji než města. Navázal jsem hovor s jedním „západně vyhlížejícím“ mladíkem, který pracoval na stavbě domu. Zjistil jsem, že mladík, který se představil jako Sami, je čistokrevný Palestinec a trvale zde žije. Přiložil jsem ruku k dílu s příslibem, že mi Sami, jenž studoval práva a doma pásl ovce, podá veškeré informace o dění v oblasti sám a že v podvečer vyrazíme na obhlídku okolí.

Předchozí části článku ZDE a ZDE.

Channel Four News: Co lidé zažívají v Aleppu

8. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

Obytné oblasti města Aleppo ve čtvrtích, ovládaných vzbouřenci, bombardují ruská letadla a letadla Assadova režimu

Minulé pondělí, kdy se bombardování Aleppa zintenzivnilo, tři bratři si šli hrát ven na ulici. Skončili v nemocnici Al Kuds, kde dobrovolníce filmovala lékaře při práci. Zaznamenala mimořádné a intimní svědectví toho, co čím prošly tisíce rodin v Aleppu za posledních pět let. Dnes vám pustíme výjimečné záběry toho, co se odehrálo v ordinaci pro naléhavé případy. Možná budete plakat. A varování. Je to opravdu velmi znepokojující. Od samého začátku.

Jejich den začal jako každý jiný v Aleppu. Snažili se chovat normálně. Bratři, Mohammed, Mahmoud a Amar si hráli v domě kamarádů. Pak spadla bomba. Shodilo ji buď syrské, nebo ruské letadlo. A život všech tří chlapců se změnil. Navždy.

Mahmoud a Amar čekají. V šoku. V zoufalství postávají u svého bratra. Zatímco se lékaři snaží ho zachránit.

Naproti se s hrůzou dívá zraněná holčička, zatímco lékaři ošetřují její rány. Nejsou k dispozici žádné prostředky proti bolesti.

Chlapec: "Stáli jsme u okna. Říkal jsem bratrovi, ať přijde dovnitř, když zasáhla střela."

Jiný chlapec: "Bylo to v domě Amara Tahera."

Moderátor: Mahmoud přijde o bratra. Lékaři se ho snaží utěšovat, ale chlapec je neutěšitelný.

Poslední příležitost vidět obličej svého malého bratříčka. Jak těžké je to se rozloučit.

A pak přichází Mohammedova matka.

Matka: "Ach, moje lásko! Je to Mohammed! Ne, ne! Já ho ponesu! Je to můj syn! Je to moje láska!"

Moderátor: Naprosto zdrcená, nechce nikomu dát mrtvolu svého Mohammeda. Nedokáže připustit, že její chlapec je mrtev. Nese ho jako nemluvně ho pohřbít. Další dítě v Aleppu.

Žijeme v éře, v níž se rezignovalo na pravdu?

9. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

Populisté lžou. Média to opakují. Stoupenci to opakují, protože jsou stoupenci. Fakta nepřesvědčují nikoho.

Britové si myslí, že je odchod Británie z EU nepoškodí

9. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

75 procent Britů nevěří varování britské vlády, že by způsobil odchod Británie z EU, že se jim sníží životní úroveň. 63 procent Britů se domnívá, že odchod Británie z EU by snížil imigraci (to není pravda, pokud by si Británie měla zanechat přístup na evropský trh, musela by i po odchodu z EU dodržovat princip volného pohybu obyvatel EU), jen 25 procent Britů si myslí, že odchodem Británie z EU by se jim snížila životní úroveň.

13 procent Britů si dokonce myslí, že odchodem z EU Británie zbohatne.

Z průzkumu vyplynulo také, že se Britové domnívají, že v Británii žije 15 procent imigrantů, tedy 10,5 milionu cizinců, kdežto je jich ve skutečnosti 5 procent (3,5 milionu). Britové se také mylně domnívají, že Británie platí do fondů Evropské unie nejvíce peněz, ve skutečnosti je na čtvrtém mísě. Nejvíce platí Německo, pak Francie, pak Itálie a až čtvrtá je Británie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mnozí s překvapením zjišťují, že britský bulvár vyvolává nenávist proti středovýchodní Evropě

9. 6. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Britský bulvární Daily Mail, který ve třicátých letech podporoval Hitlera, vlastní oligarcha toužící prosadit odchod Británie z EU a rozpad Evropské unie. Daily Mail stejně jako v ČR Parlamentní listy o uprchlících  šíří v Británii o EU a především o střední a východní Evropě účelové nesmysly, líčí tento region jako oblast zločinců a násilníků a žebráků, kteří po milionech zalhtí Británii a zničí její kulturu a ekonomiku. (Nepřipomíná vám to něco?)

Na titulní straně listu vládne titulek:

VRAZI A SEXUÁLNÍ NÁSILNÍCI Z EU, KTERÉ JSME NEVYHOSTILIK tomu píše na Facebooku šéfredaktor Respektu Eric Tabery:

Britské listy se obracejí ke kritice špatného, málokdy ukazují, co je dobré

9. 6. 2016

čas čtení 3 minuty

Po delší odmlce jsem si přečetl článek na Britských listech. Autorem je Bohumil Kartous a zamýšlí se nad důvodem odlivu čtenářů Britských listů. Já sám jsem se také přestal před několika měsíci zajímat o články na Britských listech, píše Rudolf Sekanina.

Přesto nesplňuji podmínky, kreré dedukujete. Možná že jsem naprostá výjimka, přesto Vám chci pospat moji motivaci. Možná je nás víc. Skutečně jsem ten poslední, který by sympatizoval s názory demagogických médií, s psychotikem Zemanem, nebo jinými figurkami politického a nenávistného panoptika. Nejsem intelektuál, přesto si se svým selským rozumem umím spočítat, jak se společností cloumají ideje, které nemají reálný základ jen proto, že lidé vlastně chtějí být cloumáni.

PŘEČETLI JSME:

Nové svědectví k vysílání TV Prima o uprchlících: „Udělej anketu, ale chci jen negativní hlasy“

9. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

„Za sebe mohu potvrdit, že jsem skutečně několikrát dostala příkaz: natoč anketu s lidmi o uprchlících, ale chceme jen negativní reakce. Nebo ve stand-upu řekni, že lidi uprchlíky v obci nechtějí a mají z nich strach, aniž by si to někdo před tím ověřil,“ zní popis instrukcí mířících od editorů ke krajským zpravodajům TV Prima.

Další podrobnosti ZDE

PŘEČETLI JSME:

Mediahub: Zoufale špatné rozhovory Daniely Drtinové

9. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

Zdá se mi velmi zvláštní, že někdo, kdo dokáže velmi tvrdě postupovat proti politikům, dává volný průchod náhodnému bizáru a poměrně dost často si takové lidi zve: a tím utváří do velké míry dojem toho, co je v seriozním médiu vhodné a normální. Uváděním velmi hraničních názorů bez jakéhokoliv uvedení do kontextu nebo reálné konfrontace se střízlivějšími daty se ale rychle a efektivně křiví veřejný prostor.

Obzvláště pokud jsou rozhovory vedeny vesměs nikoliv konfrontačně, ale velmi kooperativně a chápavě nikoliv vůči nějakým těm přeřeknutím nebo občasné nesrozumitelnosti hostů (taková tolerance je víc než na místě), ale vůči naprostým a opakovaným nesmyslům. Ty pak z DVTV vplouvají do veřejného prostoru. Pro mnoho lidí se stávají bernou mincí jejich představ o historii, medicíně či psychologii. Daniela Drtinová tu odvádí strašlivou setbu.

Zdroj: ZDE

Co byste měli vědět o Ramadánu

9. 6. 2016

čas čtení 5 minut

Začátkem tohoto týdne zahájilo odhadem na 1,6 miliardy muslimů po světě svůj největší náboženský svátek, Ramadán. Ramadán znamená období, v němž si muslimové znovu upevňují svou víru a hodnoty, které k ní náleží. Mnoho nemuslimů má Ramadán zažitý jako období, v němž muslimové nejedí během dne. Vybavuju si, že jako dítě jsem vnímal ten pozoruhodný stoicismus mých muslimských přátel, neschopen pochopit jak mohou být oddáni k tomu splnit tak náročný úkol. Nic objevného, ale níže je dalších několik zajímavých aspektů, které pomohou objasnit více o tomto posvátném čase, který tolik lidí světí.

HRW: Útoky na hodnoty ľudských práv

8. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

Tento článek šéfa organizace Human Rights Watch Kennethe Rothe už vyšel v polském deníku Gazeta Wyborcza, v El Pais ve Španělsku, v De Morgen v Belgii, v listě Advarul v Rumunsku, v celé řadě dalších evropských deníků. Nyní i na Slovensku:

V Česku ovšem ne, koho by to zajímalo, že?

Švédsko v konstrukci českých médií:

"Socialistické multikulturní peklo"

7. 6. 2016

čas čtení 10 minutV dlouhém, Švédy silně sdíleném článku publikovaném v hlavním švédském deníku Dagens Nyheter dokazuje Hynek Pallas, že se pro česká média v posledních letech Švédsko stalo varovným příkladem "socialistického multikulturního pekla". Lživý obraz, který česká média o Švédsku vytvářejí, je ovšem pro Švédy neuvěřitelně varovný.

Hned po pádu komunismu, začátkem devadesátých let, se v ČR rozšířila představa, že Švédsko je nesvobodná země. Vládne tam "prohibice". Důkazem byly hordy severské mládeže, které v Praze pily levný alkohol až do bezvědomí.

Jinou falešnou představou bylo, že ve Švédsku vládne "socialismus". Jednoho odpoledne v roce 1995 jsem měl opravdu těžkou práci vysvětlit editoru jednoho českého týdeníku, že jeho představa o "socialismu" ve Švédsku jaksi neodpovídá tomu, že švédská vláda právě ukončila čtyři roky privatizace státních podniků.

ČR ovšem vnímala všechno, co bylo nalevo od politického středu, jako zdroj historického zla. Způsobil to člověk jménem Klaus. Osoba, která nenávidí Evropskou unii a obdivovala Thatcherovou, tehdy dominovala politické scéně v Česku. Než opustil v roce 2013 prezidentský úřad, vydal Klaus amnestii pro všechny oligarchy, kteří během let jeho privatizace rozkrádali miliardy.

"Budeme hlasovat pro odchod z EU, protože horší to už stejně být nemůže"

7. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

Tradičně sociálnědemokratický jižní Wales se po spirále vážného hospodářského úpadku dal skoro úplně celý na podporu euroskeptické pravicové strany UKIP a odchodu Británie z EU. Zřejmě právě tato část Británie může způsobit vítězství stoupenců odchodu z EU, píše Aditya Chakrabortty.

Frustrovaní místní občané obviňují ze všeho imigranty, kterých je ovšem v jižním Walesu jen minimum. Ale to nevadí, stejně za všechno můžou. "Osobní zkušenost s nimi nemám, ale slyšel jsem, že zneužívají sociální dávky."

Jak zlepší situaci místních lidí odchod z EU? Na tu otázku pokrčí rameny: "Horší to už být nemůže."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusko: Získejte levnější letenky účastí na videohře, kde budete vraždit homosexuály!

9. 6. 2016

čas čtení < 1 minutaServer, který agreguje prodej letenek v Rusku, nabízí zákazníkům možnost získat levnější letenky, pokud budou hrát videohru, v níž vyhazují do povětří homosexuály. Hru zveřejnil server AviaSales ve spolupráci s bankou Tinkoff. Videohra má název "Survive in Europe", "Přežijte v Evropě". Otevře se vám mapa západní Evropy, kde bombardujete duhové vlajky, uprchlíky, drogy a marihuanu - všechno to jsou zla západní Evropy, které v ruské vlasti neexistují.

Kliknete-li na duhovou minu, objeví se nápis: "V Evropě najdete lidi LGBT. V Soči jen heterosexuály."

Dimitrij Kolodin z firmy AviaSales se chlubí, že videohra je "obrovský úspěch".

Videohra připomíná obdobnou hru, kterou v dubnu zprovoznil Islámský stát, v níž se můžete stát islamistickým extremistou a shazovat homosexuály z budov, čímž získáváte body.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zapomenutý příběh desetitisíců evropských uprchlíků, které přijaly muslimské země

8. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

Desetitisíce polských uprchlíků, přijatých do muslimského Íránu:

Desetitisíce uprchlíků utekly před válkou. Nebezpečně přepluly východní Středozemní moře. Zoufale se snažily dostat do bezpečí na druhé straně.

Ne, nejde o dnešní uprchlíky ze Sýrie, píše Washington Post. Desetitisíce Evropanů, většinou z východní Evropy a z Balkánu, uprchly za druhé světové války na Blízký východ a dostaly tam útočiště v táborech roztroušených po celém regionu, včetně Íránu a Sýrie.

Byli to především evropští židé, další nežádoucí menšiny a civilisté, o nichž nacisté předpokládali, že podporují partyzánské bojovníky. Nacistické úřady proti nim podnikaly vojenské útoky a organizovaly jejich deportace.

Nejpoužitelnější cesta útěku byla směrem na jich a na východ. Mnoho etnických Chorvatů žijících podél dalmátského pobřeží uprchlo na ostrov Vis v Jaderském moři, řečtí obyvatelé souostroví Dodecanese v Egejském moři uprchli pod britskou ochranu na Kypr.

Britský uprchlický projekt pro Evropany, zahájeny v roce 1942, pomohl dostat se na Blízkých východ asi 40 000 polských, řeckých a jugoslávských uprchlíků. Byli rozmístěni v táborech v Egyptě, v jižní Palestině a v Sýrii. Ve čtyřicátých letech bylo Aleppo centrem evropských uprchlíků, imigrantů a špionů.

Podobný projekt zorganizoval Írán, který v letech 1939-1941 přijal asi 114 000 - 300 000 Poláků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie poskytuje výcvik saúdské policii a vězeňství, navzdory mučení vězňů v Saúdské Arábii

9. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

Déle než rok vyzbrojuje britská vláda Saúdskou Arábii a podporuje ji, navzdory drtivým důkazům, že saúdská koalice v konfliktu s Jemenem porušuje zákony války. Déle než rok britští ministři v této věci mlží, nebo dokonce popírají, že k tomuto porušování zákonů dochází.

Nyní vyšlo najevo, že Británie poskytuje výcvik saúdské policii a vězeňskému personálu, a to navzdory skutečnosti, že organizace Human Rights Watch i mnohé jiné zdokumentovaly mnoho případu vážného porušování lidských práv saúdským ministerstvem vnitra. To je obviňováno z mučení a ze špatného zacházení s vězni. Vězni jsou biti, mučeni elektrickým proudem, do úst jsou vězňům nalévány chemikálie. Jak britské ministerstvo dobře ví, Saúdská Arábie zachází s politickými vězni, s kritiky vlády a s aktivisty za lidská práva stejně jako s údajnými "teroristy": odsuzuje je v nespravedlivých procesech u specializovaných soudních dvorů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zvrácený vztah mezi veřejností a médii:

My diktujeme, vy nám to potvrďte

9. 6. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Česká televizní rutinérka Obzinová odůvodňovala reportérům TV Prima, že televize musí k uprchlické krizi "zaujmout postoj". Pravděpodobně jen shodou okolností je ten postoj založen na vyvolávání hysterie a podněcování strachu veřejnosti z uprchlíků. Shodou okolností tento "postoj" rezignuje na jakoukoliv snahu o objektivitu a nadbíhá většinovému názoru vytvořenému politickou a mediální manipulací politováníhodné úrovně. Prima má jasno: vzhledem k tomu, že její zpravodajství sledují spíše starší a spíše méně vzdělaní lidé, nabízí jim to, co chtějí slyšet. Nabízí nikoliv zpravodajství, ale confirmation bias, utvrzování stereotypů, v tomto případě bludů. Kdo to nedělá, ztrácí oblibu a to je pro média na historickém ústupu, jako je TV Prima, smrtící... 

Na okraj demagogie o škodlivosti EU

Od roku 2020 budou vědecké výsledky k dispozici všem zdarma

9. 6. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 4 minuty

Evropská unie v době holandského předsednictví prosadila uvolňování vědeckých prací a jejích výsledků všem a zdarma. Jedná se o vědecké práce a výsledky, které byly dotovány z veřejných peněz. Výsledky vědeckého bádání soukromého sektoru tomuto nařízení podléhat nebudou. To je jen jeden z mnoha argumentů mylné přesvědčení, že Evropská unie je jen neefektivní útvar brzděný byrokracií a nemožností se domluvit na něčem rozumném, je skutečně mylné. Existenci Evropské unie tak nejde zestručnit na zbytečné směrnice o zakřivenosti banánů a délce okurek. Odpůrci Evropské unie a integrace záměrně a účelově poukazují právě jen banány a okurky. Neukazují to přínosné.

Postoj Britských listů:

Když se Miloš Zeman chová jako státník, není třeba ho kritizovat (ani chválit)

9. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

"Dneska to budou mít levicoví liberálové s hejtováním eMZáka poněkud složitější," napsal na Twitteru Petr Kamberský v souvislosti s tím, že Miloš Zeman uctil oběti osmanské genocidy spáchané na arménském obyvatelstvu. Těžko říct, kdo je tu levicový liberál, protože většina těch, kteří by do podobné škatule spadli, by se buď takové kategorii vzepřela, nebo ji naopak řadou svých postojů popírají. Je těžké vymezovat ideologické kategorie v zemi, jejíž "levicový" prezident je v zahraničí vnímán jako představitel extrémní pravice a kde pravicová strana loví voliče někde mezi čtenáři Blesku. Každopádně dobrý podnět k úvaze. Kdo alespoň trochu zvládá principy kritického uvažování, nebude "hejtovat eMZáka", když k tomu nemá důvod. Bez ohledu na to, jestli se vidí jako levicový liberál, sluníčkář či jen někdo, kdo je zhnusen Zemanovými manipulacemi a politováníhodnými poklesky proti rozumu i slušnosti. Chová-li se prezident země podle předpokladů, je to jistě v pořádku. Problém ovšem je, že Zemanova selektivita uznávání lidských práv z něj činí člověka krajně nedůvěryhodného a jeho občasné projevy obyčejné slušnosti a snad i úsudku nelze brát jako důvod k tomu nad nimi jásat. Stačí počkat do zítřka, až zase bude popírat Listinu základních lidských práv a svobod nějakým rasistickým útokem, případně schvalovat středoškolákům kouření. 

Bodláky Václava Duška

Točit se, jak na obrtlíku

9. 6. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Evropa v ohrožení. Desetisíce běženců riskuje holé životy, aby dosáhli břehů zemí zaslíbených, kde čeká mír, bohatství, klid, pochopení. Mafiánští mizerové vysají z prchajících úspory - čluny nemusí doplout. Moře kolébka, i hrobka snílků. Můžeme se dojímat osudy nebohých bytostí, ale nejsou všici čistí andělé. Nesmíme si lhát. Kde tak náhle islamistická parta sehnala zbraně?! Mají peníze z ropy, nu dobře, můžeme tomu uvěřit, ale kdo jim zbraně prodal? Komu peníze nesmrdí?! Můžeme hádat, ale stěží jsou dodavateli země chudé, jak kostelní myšky.... Experti hovoří o jedovatých květech zla, kvetoucích v krajinách západních, kde zisku podléhá i svoboda. Svoboda jest krásná, ovšem prachům se nevyrovná.

Střelba v obchodním centru v Tel Avivu, 4 mrtví a 6 zraněných

9. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

Čtyři mrtví a šest zraněných má na svědomí útok dvou ozbrojenců v oblíbeném obchodním komplexu v centru Tel Avivu, poblíž izraelského ministerstva obrany. Jde o středisko Sarona, komplex s obchody a restauracemi v blízkosti sídla velení izraelské armády. Podle původních zpráv šlo o dva Palestince, příbuzné z oblasti Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Více v angličtině na Guardianu ZDE

Pro stoupence Brexitu je to, že nemají žádnou strategii, právě atraktivní

8. 6. 2016

čas čtení 5 minut

Případ Michaela Govea je zajímavější. Toho přitahuje chaos jako projímadlo - morální enema pro ucpané byrokracie. Jeden z jeho bývalých spolupracovníků o něm jednou napsal: "Ohledně Michaela si musíte uvědomit, že on je v podstatě maoista. Věří, že ve světě dochází k pokroku prostřednictvím procesu tvůrčí destrukce." Podle Govea je Evropská unie morbidní příznak. Je to patogen, omezující suverenitu a podnikavost. Žádné vedlejší efekty nemohou být dost nebezpečné, pokud je odměnou likvidace Bruselu. Ztráty pracovních míst, panika na trzích, hospodářská recese, politická krize, všechno to je možné. Ale šoková terapie potřebuje šoky. Pokud to bolí, tak to funguje.

Ideologové volného trhu, stejně jako revoluční marxisté, nečekají na to, až existující řád zemře přirozenou cestou. Skáčou po citlivých bodech systému, aby se rozbil. V tomto smyslu míval Gove ve své pracovně Leninův portrét.

Nigel Farage hovoří nadšeně o tom, že odchod Británie z EU vyvolá dominový efekt, který povede k rozpadu EU. Stoupenci Brexitu jsou inspirováni mileniálním nadšením: Británie je podle nich spasitelským národem, který osvobodí sebe i Evropu od federalizující pošetilosti.

Nic není jisté ohledně toho, co se bude dít, jestliže Británie bude hlasovat pro odchod z EU. Kromě toho, že to bude zajímavé. To není doporučení. Vzhledem ke krvavé historii Evropy bychom měli doufat v nudnou éru, píše zajímavě komentátor Raphael Behr.

Hlas pro setrvání Británie v Evropě by vyvolal jen vesnické drama. Kulturní válka, která začala jako interní hádka v britské Konzervativní straně a rozvinula se v ošklivý pouliční konflikt by se vrátila zpět domů. Z Westminsteru by se ozývaly výkřiky o zradě a zvuk rozbitého konzervativního nádobí. Ostatní země by se věnovala svému.

Channel Four News:

O neuvěřitelné cestě jednoho sedmiletého chlapce

8. 6. 2016

čas čtení 6 minut

Reportérka: Někteří lidé nechtějí, aby sem přicházeli uprchlíci. Co ty na to?

Ahmed: "Oni nás tady nechtějí? Já nevím, proč nás nemají rádi. Jaký zločin jsme spáchali, že nechtějí, abychom sem přicházeli?

Sedmiletý Ahmed: "Šli jsme přes černé kamenné a kluzké hory. Padal sníh. Neměli jsme žádné jídlo. Pluli jsme na člunu z umělé hmoty. Myslel jsem, že umřeme."

Reportérka: Ahmidova cesta skončila zde v Británii. Aspoň doufá. Se svým dospělým bratrem nyní žije v hostelu v Birminghamu. Je to tvrdé, říkají, ale aspoň jsou v bezpečí. Uprchli z Afghánistánu, kde bylo za první čtvrtletí letošního roku usmrceno nebo zraněno více než 2000 civilistů. Počet usmrcených dětí se zvýšil o třetinu. Pravidelně dochází k únosům lidí. Chodit do školy může být pro sedmiletého chlapce nebezpečné.

Ahmed:"Přijelo auto. Byl v něm muž, který nás chtěl unést. Začali jsme křičet a utíkat. V Afghánistánu se bojuje a není to hezké místo a chtěl jsem přijít sem.

HRW: O pokrytectví EU

8. 6. 2016

čas čtení < 1 minuta

Asi 80 procent lidí, přijíždějících do EU přes moře, pochází ze zemí produkujících uprchlíky, avšak nový Rámec EU se zaměřuje na ekonomickou migraci

Rusko rozmisťuje jednotky na západě země

8. 6. 2016

čas čtení 2 minuty


Rusko staví vojenskou základnu nedaleko hranice s Ukrajinou. Jde o poslední článek v řetězu nových základen kolem toho, co Kreml označuje za frontovou linii sílící konfrontace s NATO.

Severní Korea obnovila výrobu plutonia do jaderných hlavic

8. 6. 2016

čas čtení 1 minuta


Severní Korea obnovila výrobu plutonia, materiálu sloužícího k výrobě jaderných zbraní, oznámil vysoce postavený představitel amerického ministerstva zahraničí. Ukazuje to, že Pchjongjang plánuje pokračování jaderného programu navzdory mezinárodním sankcím.

Írán odmítl inspekci svých jaderných zařízení

8. 6. 2016

čas čtení 1 minuta


Íránská vláda zamítla vstup delegaci amerických kongresmanů do země. Zákonodárci měli ověřit dodržování dohody o jaderném programu uzavřené loni v létě. Teherán odpověděl na žádost ostrými slovy v dopise, kde tvrdí, že podle dohody nemá žádný Američan právo monitorovat dodržování dohody.

Rusko znova připravuje velkou eskalaci války v Sýrii

8. 6. 2016

čas čtení 3 minuty


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí sdělil novinářům, že Rusko poskytne "nejaktivnější" podporu syrské armádě, aby udržela strategické město Aleppo a okolní území a znemožnila jejich pád do rukou "teroristů".

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2016

1. 6. 2016

čas čtení 1 minuta

V květnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 45 339 Kč.   Příjem z reklamy byl 16 913 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2016 130 685,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
37108